KNOWLEDGE HYPERMARKET


16. Тарас Шевченко. Відомості про перебування поета в Санкт-Петербурзі. Провідний мотив вірша «Думка» («Тече вода в синє море...»)

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 6 клас>>Українська література: Тарас Шевченко. Відомості про перебування поета в Санкт-Петербурзі. Провідний мотив вірша «Думка» («Тече вода в синє море...»)

Тарас Шевченко
(1814-1861)
Тарас Шевченко народився в с. Моринцях на Черкащині
— Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
— Так, синочку, правда.
— А чому так багато зірок на небі?
— Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?
— Бачив, матусю, бачив... Матусенько, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
— Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини світиться ясно, і світло це далеко видно.
— Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
— Старайся, мій синку...*
* Уривок із твору О. Іваненко «Тарасові шляхи».
Світло Шевченкової свічки стало для українців життєдайним духовним джерелом, з якого наш народ черпає глибоку мудрість, наснагу, віру в краще майбуття. Тарас Шевченко — наш національний пророк і геніальний поет. Про дитинство Тараса, його родину ти вже чимало дізнався в попередніх класах, зокрема з повісті Степана Васильченка «Широкий шлях». А нині пригадаємо та поглибимо ці відомості.
Народився майбутній поет 9 березня 1814 року в родині селянина-кріпака. Розумним, допитливим, мрійливим хлопченям виростав Тарасик. Наслухавшись розповідей про залізні стовпи, які нібито підпирають небо, він загорівся бажанням подивитися на них і пішов їх шукати.
Мав Тарас чудову пам'ять. Усе, що почув і побачив, у найтонших подробицях зберіг у душі і втілив у творчості. Особливо захоплювали хлопця народні пісні, знав їх без ліку й переймав з першого разу.
Дуже рано виявився в Тараса ще один хист — до малювання. Це було не звичайне дитяче захоплення... Змалечку крейда чи вуглина були для нього неабиякою радістю. Усе ними обмальовував: стіни знадвору і в хаті, лаву, стіл. Якось прийшла сестра Катерина з панщини і не впізнала хати — уся чисто була розмальована візерунками.
Дитяче раювання закінчилося для Тараса після смерті батьків. Тепер хлопчина залишився сам як палець, без жодного майна, підтримки. І перше, про що подумав, — то були школа й наука. Прагнення навчитися малювати водило хлопчика від села до села, від п'яного дяка-вчителя до петербурзького майстра-живописця В. Ширяєва. Стверджують, що ще в юні роки Тарас почав складати і свої перші поезії. З того часу Шевченко-художник і Шевченко-поет ішли поруч тернистими стежками життя.
Доля послала Тарасові щасливі зустрічі з хорошими людьми. Слідом за паном Енгельгардтом Т. Шевченко переїздить до Санкт-Петербурга — тодішньої столиці Росії. Білими ночами він часто приходив у Літній сад перемальовувати скульптури, що прикрашали алеї. Якось за такими вправами зустрів юнака Іван Сошенко — студент Академії мистецтв, родом з Богуслава. Земляки скоро заприятелювали. Сошенко першим помітив неабиякий талант Шевченка та розпочав справу викупу юнака з кріпацтва. Передусім він познайомив Тараса з видатними діячами культури — з письменниками Євгеном Гребінкою і Василем Жуковським, майстрами пензля Карлом Брюлловим та Олексієм Венеціановим, які допомогли Тарасу Григоровичу вирватися з неволі. За викуп Т. Шевченка пан запросив величезну суму — дві з половиною тисячі карбованців. Щоб зібрати такі гроші, Шевченкові друзі придумали лотерею. К. Брюллов написав портрет В. Жуковського, який розіграли в лотерею в царській родині.
22 квітня 1838 року Шевченкові була підписана відпускна. День, коли Тарас дізнався про свободу, став найщасливішим у його житті.
Відпускна відчинила поетові двері в омріяну Академію мистецтв. Його вчителем і другом стаєКарл Брюллов. Юнак захоплено навчається, відвідує музеї, часто буває в театрах, багато читає, слухає лекції видатних учених і досягає значних успіхів, про що свідчать три срібні медалі, одержані за малярські роботи. У 1840 році виходить його знаменитий «Кобзар», який нині знають чимало народів світу. Перекладений багатьма мовами, він розповів про Україну, її чарівну природу, славне минуле, знедолений, але волелюбний і нескорений народ. «Ся маленька книжечка, — зазначав І. Фран-ко, — відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла, мов джерело чистої, холодної води, заясніла не відомою досі в українськім письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову». Отже, перегортай наступну сторінку і знайомся з творами Кобзаря.
Пригадай
Що тобі відомо про життя і творчість Т. Шевченка з попередніх класів?
Прочитай напам'ять вірш Т. Шевченка, який тобі подобається найбільше.
На дозвіллі
Перечитай вірші Т. Шевченка «Ми вкупочці колись росли», «Мені тринадцятий минало», присвяту поеми «Мар'яна-черниця». Якою уявляється дитяча дружба Тараса й Оксани Коваленко?''
Чи знаєш ти, що...
Видана в 1840 р. під назвою «Кобзарь Т. Шевченка» тоненька книжечка містила всього вісім творів: «Думи мої, думи мої...», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Нащо мені чорні брови...», «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч».
* * *
Останньою книжкою поета був «Буквар» для українських дітей і простого люду. Він планував укласти ще арифметику, географію, етнографію, історію України.
* * *
Пам'ятники Тарасові Шевченку є в багатьох країнах світу: Казахстані, Росії, Канаді, Бразилії, Аргентині, США, Франції та інших.
Зауваж
Стільки видатних людей перейнялися долею молодого кріпака не лише через його хист до малярства, а насамперед тому, що роздивилися непересічну особистість. Карл Брюллов, уперше побачивши Тараса, кинув: «Подобається мені його фізіономія — не лакейська...»
Уважно розглянь репродукції автопортрета Т. Шевченка та картини Г. Меліхова. Як ти гадаєш, що мав на увазі К. Брюллов? Про що могли розмовляти відомий художник і молодий студент Академії мистецтв?
Думка

Тече вода в синє море,
Та не витікає;
Шука козак свою долю,
А долі немає.
Пішов козак світ за очі;
Грає синє море,
Грає серце козацькеє,
А думка говорить:
«Куди ти йдеш, не спитавшись?
На кого покинув
Батька, неньку старенькую,
Молоду дівчину?
На чужині не ті люде, —
Тяжко з ними жити!
Ні з ким буде поплакати,
Ні поговорити».
Сидить козак на тім боці, —
Грає синє море.
Думав, доля зустрінеться, —
Спіткалося горе.
А журавлі летять собі
Додому ключами.
Плаче козак — шляхи биті
Заросли тернами.

Аналізуємо зміст і особливості художнього твору

 1. Яким настроєм пройнятий вірш? У якому темпі, на твою думку, слід читати цей твір? Чому?
 2. Як ти зрозумів вислів «пішов козак світ за очі»?
 3. Якої долі, на твою думку, хотів козак? Чому він опинився по той бік синього моря?
 4. Поміркуй, з якою метою поет вводить образ журавлів.
 5. Знайди в тексті слова, у яких висловлено тугу за рідним краєм.

Творчо мислимо

 1. Спробуй побути дослідником. Знайди в доступних тобі джерелах інформацію про рід Тараса Шевченка.
 2. Що тебе зацікавило в житті малого Тараса? Про що хочеш дізнатися?
 3. Пригадай, яким був малий Тарас. У чому незвичайність його дитячих захоплень і вражень?
 4. Що могло дати поштовх розвиткові його таланту?
 5. Що таке, на твою думку, талант?
 6. Що потрібно, щоб розвинувся твій талант?

Виконуємо домашнє завдання

 1. Вивчи вірш «Думка» напам'ять.

Українська література. 6 клас. Авраменко О.М., Шабельникова Л.П.
Вислано читачами інтернет-сайту.


Збірка конспектів уроків з української літератури, реферати з української літератури 6 клас, твори на тему зі шкільної програми, календарно тематичне планування

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговоренняЕсли у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.