KNOWLEDGE HYPERMARKET


49. Рух води в Океані.

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 6 клас. Повні уроки >>Географія: Рух води в Океані. Вітрові хвилі, припливи, відпливи, цунамі, течії. Закономірності поширення течій в океанах. Багатства вод Світового океану. Океан та людинаСодержание

§42. Рухи води в Океані


Пригадайте.
1. Чи здатна рухатися морська вода?
2. Внаслідок чого утворюються морські хвилі?
Невгамовна океанічна вода перебуває у постійному русі. Основними його видамиє вітрові хвилі, цунамі, припливи та відпливам, морські течії. Розглянемо природу цих рухів води у Світовому океані.

Як виникають хвилі в Океані

Вітер, який дме над Океаном, колише воду поверхню і утворює вітрові хвилі. Спостерігаючи за поверхнею моря, здається, що хвилі здатні швидко бігти. Але насправді, вода при цьому лишається на місці й не пересувається в горизонтальному напрямі. У хвилі вода рухається лише вгору й вниз. Верхня випукла частина хвилі утворює гребінь, нижня ввігнута – западину, яку називають підошвою. При цьому вода робить своєрідне коло у вертикальній площині. Ось чому предмет, наприклад порожня пляшка або стовбур дерева, що плаває на хвилях, майже не переміщується в горизонтальному напрямку.

Будова вітрової хвилі

Кожна вітрова хвиля мають свою висоту та довжину. Висотою хвилі вважається відстань між її підошвою та гребенем. Довжиною – відстань між гребенями або підошвами двох сусідніх хвиль. Зазвичай вітрові хвилі мають більшу висоту у відкритому морі, ніж біля берегів. У середньому їх висота становить 4-6 метрів, а довжина – 100-200 м. Але при сильному штормовому вітрі, хвилі сягають 20-30 метрів та є небезпечними навіть біля узбережжя. В таких випадках відпочиваючих попереджують про небезпеку.

Нині людина навчилася спрямовувати енергію хвиль на виробництво електроенергії. Цю енергію використовують для подачі сигналів маяки в Океані.

Цунамі

Іншу природу мають велетенські руйнівні морські хвилі – цунамі. Це слово має японське походження й означає “висока хвиля в бухті”. Саме Японія, що розташована на островах у Тихому океані в межах сейсмічно активного поясу найчастіше, найчастіше потерпала від цих руйнівних хвиль. Їх викликають землетруси, що відбуваються на дні Океану.

Утворення цунамі

На відміну від вітрових хвиль, цунамі майже не помітні у відкритому океані. Але, доходячи до узбережжя, особливо у вузьких бухтах, вони стрімко збільшують свою висоту до 20-60 метрів і набирають швидкості до 800-1000 км/год. Уявіть собі, що на вас рухається, майже летить двадцятиповерховий будинок!

Найбільше лиха цунамі завдали 25 грудня 2004 року в Індійському океані, в наслідок чого постраждали території восьми країн. Ця катастрофа сталася несподівано і тому більшість людей застала зненацька. Гігантськими хвилями було змито понад 300 тис. чол., більшість з яких загинуло або пропало без вісті. При цьому було вщерть зруйновані тисячі будівель, шляхів сполучень та курортних містечок.

Насування цунамі важко передбачити. На територіях, де може виникати ця стихія, створюють системи спостереження з метою завчасного оповіщення людей про небезпеку, що насувається.

Завдання.

1. Відшукайте на карті літосферних плит в атласі місця можливого утворення цунамі.

2. Знайдіть на карті названі у тексті території, що найбільше страждають від цунамі. Поясніть, чому це відбувається.

Припливи та відпливи

З давніх-давен люди, що живуть на океанічному узбережжі помітили, що море періодично стрімко насувається на сушу, а потім відходить, лишаючи за собою смугу до 10 км шириною. А рибалки та моряки навчилися це використовувати на свою користь. Після сходження води рибальські сіті були наповнені рибою. Щоб не сісти на мілину, моряки очікували підняття води для безпечного заходу в бухту або ж виходу у відкрите море. Ці періодичні коливання рівня води на узбережжі Океану отримали назву припливи та відпливи. Їх таємнича природа з часом була розкрита. Вони виникають під дією сили тяжіння Місяця і Сонця. Ці явища являють собою підйом і зниження води в морі двічі на добу. Під час припливу вода находить на берег, затоплюючи частину суходолу. Це відбувається на всій протяжності того земного меридіана, який направлений в бік Місяця або Сонця, а також з протилежного боку Землі. Під час відпливу вода навпаки відступає далеко назад, частково оголюючи дно.

Припливи і відпливи

Завдання.

1. З курсу природознавства пригадайте, що таке сила тяжіння.

2. Яку роль відіграє Місяць для нашої планети?

Припливи та відпливи, що викликані Місяцем значно відчутніші за сонячні. Це пояснюється різними відстанями цих небесних тіл від Землі. Найбільша різниця між припливом і відпливом води досягається тоді, коли Сонце, Місяць і Земля знаходяться на одній лінії. Це відбувається кожні два тижні. Високі припливи спостерігаються у вузьких затоках і протоках. Так, найбільшу висоту (до 18 м) мають припливи у затоці Фанді на східному узбережжі Північної Америки. Досить високі припливні хвилі спостерігаються на північному узбережжі Європи. Наприклад, у Білому морі вони сягають 12 м. Нині людина використовує високі припливні хвилі для будівництва припливних електростанцій (ПЕС). У внутрішніх морях припливи незначні. Так, у Чорному і Азовському морях, що омивають південні береги України, вони становлять лише 10-20 см.

Морські течії – океанічні “річки без берегів”

У давнину під час загибелі кораблів моряки кидали у воду плашки з листами, в яких просили про допомогу, вказували свої географічні координати, або залишали прощальні повідомлення. Вони сподівалися, що пляшка, підхоплена бурхливими океанічними течіями, коли-небудь потрапить до людей. Нині жодна морська карта не обходиться без позначення точного місцезнаходження основних течій. А жителі окремих островів в Індійському океані й сьогодні для спілкування між різними островами користуються морської пляшковою поштою, яку вважають досить надійною. Адже в Океані постійними шляхами протягом мільйонів років здійснюються пересування води, які формують тисячі великих та малих течій.

Океанічні течії – це горизонтальні і вертикальні переміщення водних мас. Залежно від їх температури у порівнянні з температурою навколишньої води, течії бувають теплими й холодними. Теплими називають ті течії, води яких тепліші від навколишніх. Найпотужніша тепла течія світу розташована в Атлантичному океані. Її назва – Гольфстрім – з англійської означає “течія з затоки”. Вона рухається з Мексиканської затоки на північ океану в бік берегів Європи. Кожної секунди Гольфстрім пересуває до 75 млн. тон води з температурою на 5-10ОС вищою за навколишню воду. Цей потужний потік теплої води Атлантичного океану визначає клімат Європи, роблячи його більш м’яким.

Холодними є ті течії, води яких холодніші від навколишніх водних мас. Наприклад, не зважаючи на те, що температура води Перуанської течії становить +23ОС, вона вважається холодної, тому що протікає в більш теплих водах. Найдовшою в світі течією є холодна течія Західних Вітрів. Вона простягається на 30 тис. км у південній півкулі, переносячи воду навколо Антарктиди.

Виникнення течій може бути зумовлене різними причинами. Найважливіше значення мають течії вітрового походження. Течії Світового океану утворюють цілісну систему, яка пов’язана з переміщеннями атмосферного повітря: перш за все з постійними вітрами. Тому назви вітрів і течій, утворених ними, часто збігаються.

Закономірності формування морських течій

Завдання.

1. Пригадайте назви постійних вітрів та причини їх виникнення.

2. Відшукайте на карті океанів назви морських течій, які збігаються з назвами постійних вітрів

Системи течій існують в усіх океанах. Найбільш повно їх можна простежити в Тихому та Атлантичному океанах. В Північній та Південній півкулях виникають велетенські замкнені кругові рухи води. Сила осьового обертання Землі відхиляє течії, закручуючи їх за годинниковою стрілкою у Північній півкулі та проти неї – у Південній.

Візьмемо для прикладу колову схему течій у Північній півкулі Атлантичного океану. Тут пасати пересувають теплі води з тропічних широт біля Африки в бік екватора, формуючи теплу Північну Пасатну течію. Ця вода досягає протилежного берега Атлантики й повертається назад вздовж берегів Північної Америки у вигляді стічної течії Гольфстрім. Далі океанічну воду підхоплює постійний вітер Західного перенесення й спрямовує її у помірні широти. Так виникає Північно-Атлантична тепла течія, яка досягає західних берегів Європи. Вода, яка поступово охолоджується, завертає назад і утворює холодну Канарську стічну течію, замикаюче коло. З даного прикладу видно, що кожне замкнене коло утворюють чотири течії: дві з них вітрові, а між ними – дві стічні.

Завдання.

1. Знайдіть на карті океанів в атласі назване коло течій у Північній півкулі Атлантичного океану.

2. Спробуйте знайти та пояснити формування аналогічних колових рухів води в інших океанах.

Внаслідок постійного руху, морські течії містять величезні запаси енергії, використання якої є справою недалекого майбутнього.

Висновки


1.Води Світового океану перебувають у постійному русі, що забезпечує переміщення водних мас.
2.Коливання водної поверхні викликають вітрові хвилі. Підводні землетруси утворюють велетенські хвилі цунамі. Під впливом сили тяжіння Місяця й Сонця виникають припливи та відпливи. Океанічні течії здебільшого викликані постійними вітрами.
3.Морські течії бувають теплими та холодними. В океанах існує система поверхневих течій, яка являє собою замкнені кола.

Питання для самоконтролю


1.Які вам відомо рухи океанічної води?
2.Опишіть принцип утворення вітрової хвилі. Назвіть її частини.
3.Що таке цунамі? Порівняйте їх з вітровими хвилями.
4.В результаті чого виникають припливи та відпливи?
5.Як утворюються течії в океанах? Назвіть та покажіть на карті найбільші теплі та холодні течії.
6.Визначте, за допомогою якої течії можна здійснити найшвидшу навколосвітню подорож.


§43. Життя в Океані


Пригадайте.
1. Які вам відомі підтвердження океанічного походження життя на Землі?
2. Назвіть приклади рослин і тварин, що мешкають у Світовому океані.
3. Чим відрізняються умови життя на суходолі та у Світовому океані? Як це відбивається на живих істотах Океану?

Особливості умов існування морських організмів

Безмежні простори Океану від полюсів до екватора і від поверхневих вод до темних глибин – заселені живими істотами. Океан заповнений життям. Його води використовують як середовище існування понад 160 тис. видів тварин. Серед них відомо близько 16 тис. видів риб, численні види морських звірів, черепах, морських змій, крабів, молюсків. Узбережжя заселяють різні види птахів (чайки, альбатроси, пінгвіни) та звірів (тюлені, моржі). В Океані також існує близько 10 тис. видів рослин, більшість з яких – водорості: зелені, червоні, діатомові, бурі, червоно-бурі. Але дакало не всі мешканці Океану вивчені людьми. Ще й досі вчені під час наукових досліджень відкривають нові, невідомі людині види живих організмів.

Умови існування океанічних рослин і тварин зовсім інші, ніж на суходолі. Детальним вивченням морських організмів займається спеціальна наука – гідробіологія.

Умови життя в Океані неоднакові на різних глибинах. Як вам вже відомо, з глибою швидко зменшується кількість сонячного світла, знижується температура води, зростає тиск та зменшується кількість їжі. Тому найсприятливішими умовами для різноманітних форм життя є зони мілководдя: континентальний шельф, неглибокі моря й затоки, берегові обмілини. Так, в зоні шельфу, яка вміщує лише 2% від загального об’єму води Світового океану, зосереджено майже 90% його мешканців. З глибиною кількість організмів стрімко зменшується. Внаслідок насприятливіших умов існування найбільш заселені помірні широти північної півкулі.

Завдання. Поясніть причини нерівномірного заселення морськими організмами різних кліматичних поясів.

Форми життя в Океані

Усі живі організми, що заселяють Океан, залежно від умов їх існування та способу життя умовно поділяють на три великі групи: планктон, нектон та бентос.

Планктон (з грецької – блукаючий) складають мікроскопічні організми, що мешкають у поверхневій товщі води та не спроможні протистояти переміщенню хвиль. Планктон складають переважно дрібні організми, більшість з яких можна побачити лише під мікроскопом. Не зважаючи на розміри, він є найбільшою частиною всього живого нашої планети. Загальна маса живих організмів планктону становить близько 70% біомаси Світового океану. Розрізняють рослинний та тваринний планктон. Рослинний – складають мікроскопічні водорості. До складу тваринного планктону належать невеликі рачки, ікра риб, невидимі людському оку одноклітинні тварини, креветки, медузи. Планктон є основою харчування для більшості інших мешканців Океану.

Планктон

Нектон (з грецької – плаваючий) об’єднує організми, які опанували товщу води та здатні активно пересуватися на значні відстані. До цієї групи істот належать в основному риби та океанічні звірі (кити, косатки, кашалоти, дельфіни), а також кальмари, морські змії, черепахи.

Поширення життя в океані

Риби є давніми мешканцями нашої планети. Вони з’явилися 400 мільйонів років тому й швидко заселили океанічні простори. Морські риби дуже різняться за розмірами: від найдрібнішого карликового бичка, довжина якого не перевищує 1 см, до найбільшої риби нашої планети – китової акули. Довжина її тіла сягає 20-23 м, а маса 15-20 т! Серед риб є криваві хижаки, такі як більшість акул. Є й рослиноїдні, що споживають в їжу водорості та планктон. Морські риби найбільше використовуються людиною серед мешканців Океану.

Морські мешканці

Морські звірі з’явилась на Землі пізніше за риб. На відміну від останніх, вони вигодовують своє потомство молоком та мають постійну температуру тіла. В Океані мешкають велетенські звірі. Найбільшим з них є синій кит. Його довжина сягає 33 м, а маса тіла – 150 т! Стільки ж важить 30 африканських слонів або 300 биків. Навіть найбільші з вимерлих динозаврів важили втричі менше. Незважаючи на свої розміри, синій кит не хижак. Він харчується планктоном, щодоби проціджуючи через китовий вус до 2 т рачків та водоростей. Морські звірі, через надмірне полювання на них, опинилися на межі виживання. Нині їх промисел дуже обмежений.

Бентос (з грецької – глибинний) – це рослини і тварини, що мешкають на дні Океану. Одні з них ведуть прикріплений спосіб життя. Це водорості та коралові поліпи. Другі – повзають по дну, наприклад морські зірки, морські їжаки, краби. Треті – зариваються в пісок або нерухомо лежать на дні: деякі риби та молюски.

Тварини морського дна

Основну частину бентосу складають водорості. Вони живуть лише на невеликих глибинах, куди здатне проникати сонячне світло. Зелені та бурі водорості потребують найбільше світла, тому вони опанували неглибокі частини шельфу. Червоні водорості задовольняє незначна кількість світла й вони проникають глибше. Водорості є основної їжею для морських тварин та активно використовуються людиною.

Висновки


1.Умови життя в Океані істотно відрізняються від умов існування організмів на суходолі. Найкращими умовами для різноманітних форм життя є зона шельфу та помірні широти.
2.Залежно від умов їх існування та способу життя, морські організми умовно поділяють на планктон, нектон та бентос.

Питання для самоконтролю


1.Чим відрізняються умови життя на різних глибинах у Світовому океані?
2.Що таке планктон? Поясніть його значення для інших мешканців океану.
3.Назвіть характерні ознаки, які притаманні організмам нектону. Які тварини належать до цієї групи?
4.Які особливості існування бентосу?
5.Поміркуйте, яке значення для людини мають морські рослини та тварини? Чому вони потребують дбайливого відношення та охорони?


§44. Багатства Світового океану


Пригадайте.
1. Що можна віднести до скарбів в Океані?
2. Що можна одержати з морської води?
3. В який спосіб можна застосувати енергію морських хвиль, припливів і відпливів?
4. Що таке морепродукти? Назвіть, які з них ви вживали в їжу?


Блакитна безодня водних просторів нашої планети приховує величезні багатства. За розрахунками вчених на дні знаходиться понад один мільйон затонулих кораблів. Найбільше підводних скарбів опинилося на дна Атлантичного океану. Адже саме через нього в епоху Великих географічних відкриттів перевозили золото і срібло в Європу. Але це не головні багатства Світового океану. Адже Океан це транспортні шляхи та корисні копалини, їжа й дешева енергія. На сьогодні людства людство використовує лише не значну частку цих багатств. Природні ресурси Океану умовно поділяють на водні, біологічні, мінеральні (корисні копалини) та енергетичні.

Морська вода, як ресурс

У жарких країнах, розташованих на узбережжі Океану, катастрофічно не вистачає запасів прісної води. Тому тут навчилися опріснювати солону морську воду на спеціально для цього збудованих заводах.

Завдання. Спробуйте пояснити, в який спосіб з солоної океанічної води отримують прісну?

У морській воді розчинено понад 70 різних хімічних речовин, за що її називають “рідкою рудою”. За допомогою сучасних технологій з води вже вилучають окремі з них, зокрема, кухонну сіль, бром, йод, магній.

Багатства Світового океану

Так, щоб отримати кухонну сіль, створюють спеціальні мілководні штучні водойми, які заповнюють морською водою. Нагріта сонячними променями вода, швидко випаровується, а сіль залишається на дні.

Вчені підрахували, що води Світового океану зберігають в собі десятки й сотні мільйонів тон міді, урану, срібла, золота. Але ці речовини дуже розсіяні, тому поки що їх видобуток з морської води залишається економічно не вигідним.

Біологічні ресурси Океану

Активніше за інші, людина використовує біологічні багатства Світового океану. До них належать ті види морських організмів, які людина застосовує для задоволення своїх потреб. Особливо це стосується риби. Промислове значення мають близько 200 видів морських риб. З них найбільше виловлюють сім видів: оселедець, тріска, скумбрія, лосось, тунець, камбала та морській окунь. Об’єктом промислу також є організми дна – бентос. Серед них устриці, мідії, краби, омари, морські їжаки та інші. А водорості не лише використовують в їжу, але й виготовляють з них ліки, папір, тканини, добрива.

Цікавим є досвід штучного розведення морських тварин і рослин. Так, вже понад 200 років люди розводять устриць на узбережжі Тихого океану. В окремих країнах створені морські ферми для вирощування молюсків та морської капусти.

Корисні копалини дна Світового океану

З давніх часів в Океані добували перлини. На морських пляжах знаходили алмази, смарагди та інші коштовні каменів, які море під час штормів виносило на берег. Океанічне дно – джерело багатьох видів корисних копалин. Так, у зоні шельфу відкриті і вже понад 50 років активно використовуються людиною родовища нафти і природного газу. Нині щороку з океанічних свердловин видобувають майже половину нафти світу. На дні Океану відкриті також родовища залізних і марганцевих руд, кам’яного вугілля, сірки, алмазів. З океанічного дна шельфової зони дістають гравій та пісок для будівництва.

Видобуток нафти з дна Океану

Завдання. З’ясуйте, які види корисних копалин є у Чорному морі, що з півдня омиває береги України.

Енергетичні ресурси Океану

Енергетичні ресурси Світового океану невичерпні та різноманітні. В морських течіях, припливах і хвилях прихована велика енергія, яка маже бути перетворена на електричну. Так, енергія припливів за допомогою спеціально збудованих припливних електростанцій, вже використовуються окремими країнами. Наприклад, вони збудовані у Франції, Росії, США, Японії. Значний резерв має енергія хвиль, морських течій, різниці температур води. На ці види енергію людство покладає великі надії у майбутньому.

Охорона багатств Світового океану

Багатства Океану хоча й дуже великі, але не безмежні. Вони потребують дбайливого ставлення та охорони.

Особливо непокоїть зростаюче нафтове забруднення Океану. Адже достатньо лише 1 граму нафти, щоб знищити життя в 1 м3 води. Вона вкриває тонкою плівкою водну поверхню. При цьому гине планктон, а відповідно й не вистачає їжі іншим морським мешканцям.

Аварія танкера

Звичайне побутове сміття забруднює водну товщу та осідає на дно Океану, де зберігається десятки років. Так, досить часто у шлунках риб знаходять різні предмети, викинуті в море людиною. Морські черепахи гинуть, проковтуючи поліетиленові пакети, які приймають за їстівних медуз. У тканинах морських істот у значній кількості накопичуються небезпечні для людини речовини, які потрапляють у її організм з морепродуктами.

У ХХ ст. морське дно почали використовувати для поховання небезпечних радіоактивних та хімічних відходів у спеціальних, начебто надійних, контейнерах. Але з часом морська вода роз’їдає металеві корпуси контейнерів і згубні речовини розносяться морськими течіями. Вони вражають мешканців Океану, а через них завдають й шкоди здоров’ю людині.

Світовий океан належить усьому людству. Тому для збереження його природи необхідне міжнародне співробітництво. Його основні зусилля спрямовані на охорону вод від забруднення, обмеження хижацького вилову риби та інших морських організмів, заборону випробувань різних видів зброї в Океані.

Висновки


1.Світовий океан має різні види багатств, які людина використовує поки що не достатньо.
2.Людина для своїх потреб використовує морську воду, в якій розчинено багато корисних хімічних речовин; біологічні ресурси (рибу, молюсків, водорості), корисні копалини дна (особливо на шельфі) та енергетичні ресурси (енергію припливів, морських хвиль тощо).
3.Світовий океан дуже вразливий до господарської діяльності людини, тому його багатства дбайливо використовувати та охороняти зусиллями всіх країн.

Питання для самоконтролю


1.Назвіть основні види багатств Світового океану.
2.Поясніть твердження: “Морська вода є рідкою рудою”.
3.Наведіть приклади використання людиною представників різних груп живих організмів: планктону, нектону, бентосу.
4.Які види корисних копалин видобувають в зоні шельфу Океану?
5.Назвіть основні види енергетичних ресурсів Океану. Запропонуйте свій проект щодо їх використання в майбутньому.Загальна географія, 6 клас.

Надіслано викладачами Міжнародного ліцею Гранд

С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Географія > Географія 6 клас