|
|
Строка 3: |
Строка 3: |
| '''Тема''': Урок виразного читання оповідання „Хамелеон”<br>'''Мета:''' розширення знань про творчість А.Чехова; <br>формування навиків аналізу сатиричної розповіді; <br>розвиток уміння читати по ролях і інсценувати епізоди.<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:''' | | '''Тема''': Урок виразного читання оповідання „Хамелеон”<br>'''Мета:''' розширення знань про творчість А.Чехова; <br>формування навиків аналізу сатиричної розповіді; <br>розвиток уміння читати по ролях і інсценувати епізоди.<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:''' |
| | | |
- | [[Image:T22x5.jpeg]]<br>Ми вже занємо, що А. П. Чехов прожив сорок чотири роки. Між часом, коли дев'ятнадцятирічний випускник провінційної гімназії приїхав в столицю, щоб, вивчившись "на доктора", знайти той твердий грунт під ногами, про який мріяли для дітей його батьки, і часом, коли він, вже всесвітньо відомий письменник, востаннє покинув Москву, щоб повернутися на батьківщину вже у вагоні " для перевезення для устриць" (чи не сюжет для його власної розповіді?), прошло чверть століття.
| + | <br>Ми вже занємо, що А. П. Чехов прожив сорок чотири роки. Між часом, коли дев'ятнадцятирічний випускник провінційної гімназії приїхав в столицю, щоб, вивчившись "на доктора", знайти той твердий грунт під ногами, про який мріяли для дітей його батьки, і часом, коли він, вже всесвітньо відомий письменник, востаннє покинув Москву, щоб повернутися на батьківщину вже у вагоні " для перевезення для устриць" (чи не сюжет для його власної розповіді?), прошло чверть століття. |
| | | |
| [[Image:T22x1.jpeg]]<br>У наш час сорокалітні числяться чи не в молодих і все ще щось обіцяють. Чехов же залишив величезну літературну спадщину - безліч розповідей і повістей, декілька великих п'єс, декілька водевілів, наукову книгу "Острів Сахалін", декілька тисяч листів. Він залишив безупинно зростаючу славу, безліч міфів і досвід існування особистості, доторкнувшись до якого кожен з нас має можливість краще зрозуміти сенс і ціну власних життєвих прагнень.<br>Чехов працював на холерній епідемії і "на голоді", що періодично охоплював російські губернії. Вже безнадійно хворий, збирав засоби на будівництво туберкульозного санаторію. Він будував школи, допомагав бібліотекам. | | [[Image:T22x1.jpeg]]<br>У наш час сорокалітні числяться чи не в молодих і все ще щось обіцяють. Чехов же залишив величезну літературну спадщину - безліч розповідей і повістей, декілька великих п'єс, декілька водевілів, наукову книгу "Острів Сахалін", декілька тисяч листів. Він залишив безупинно зростаючу славу, безліч міфів і досвід існування особистості, доторкнувшись до якого кожен з нас має можливість краще зрозуміти сенс і ціну власних життєвих прагнень.<br>Чехов працював на холерній епідемії і "на голоді", що періодично охоплював російські губернії. Вже безнадійно хворий, збирав засоби на будівництво туберкульозного санаторію. Він будував школи, допомагав бібліотекам. |
Строка 19: |
Строка 19: |
| *'''Питання:''' Скільки разів і чому міняє своє вирішення Очумелов і як це виявлялося зовні? Питання: Прочитайте "скаргу" Хрюкина. Що смішного в ній і як вона характеризує Хрюкина? Як Очумелов звертається до Хрюкину? | | *'''Питання:''' Скільки разів і чому міняє своє вирішення Очумелов і як це виявлялося зовні? Питання: Прочитайте "скаргу" Хрюкина. Що смішного в ній і як вона характеризує Хрюкина? Як Очумелов звертається до Хрюкину? |
| | | |
- | Отже, Чехов показав нам хамелеонство, миттєві зміни в поведінці і відчуттях Очумелова. Він показує нахабство, грубість Очумелова по відношенню до Хрюкіна, який по соціальному положенню набагато нижче Очумелова, і підлабузнювання, боязкість перед сильними світу цього. <br>''Эй, Прохор! Поди-ка, милый,<br>сюда! Погляди на собаку... Ваша?<br> - Выдумал! Этаких у нас отродясь не бывало!<br> - И спрашивать тут долго нечего, - говорит Очумелов. - Она бродячая!<br>Нечего тут долго разговаривать... Ежели сказал, что бродячая, стало быть, и<br>бродячая... Истребить, вот и все.<br> - Это не наша, - продолжал Прохор. - Это генералова брата, что<br>намеднись приехал. Наш не охотник до борзых. Брат ихний охоч...<br> - Да разве братец ихний приехали? Владимир Иваныч? - спрашивает<br>Очумелов, и все лицо его заливается улыбкой умиления. - Ишь ты, господа! А я<br>и не знал! Погостить приехали?<br> - В гости...<br> - Ишь ты, господи... Соскучились по братце... А я ведь и не знал! Так<br>это ихняя собачка? Очень рад... Возьми ее... Собачонка ничего себе...<br>Шустрая такая... Цап этого за палец! Ха-ха-ха... Ну, чего дрожишь? Ррр...<br>Рр... Сердится, шельма... цуцык этакий...<br> Прохор зовет собаку и идет с ней от дровяного склада... Толпа хохочет<br>над Хрюкиным.<br> - Я еще доберусь до тебя! - грозит ему Очумелов и, запахиваясь в<br>шинель, продолжает свой путь по базарной площади.'' | + | Отже, Чехов показав нам хамелеонство, миттєві зміни в поведінці і відчуттях Очумелова. Він показує нахабство, грубість Очумелова по відношенню до Хрюкіна, який по соціальному положенню набагато нижче Очумелова, і підлабузнювання, боязкість перед сильними світу цього. |
| + | |
| + | [[Image:T22x5.jpeg]]<br>''Эй, Прохор! Поди-ка, милый,<br>сюда! Погляди на собаку... Ваша?<br> - Выдумал! Этаких у нас отродясь не бывало!<br> - И спрашивать тут долго нечего, - говорит Очумелов. - Она бродячая!<br>Нечего тут долго разговаривать... Ежели сказал, что бродячая, стало быть, и<br>бродячая... Истребить, вот и все.<br> - Это не наша, - продолжал Прохор. - Это генералова брата, что<br>намеднись приехал. Наш не охотник до борзых. Брат ихний охоч...<br> - Да разве братец ихний приехали? Владимир Иваныч? - спрашивает<br>Очумелов, и все лицо его заливается улыбкой умиления. - Ишь ты, господа! А я<br>и не знал! Погостить приехали?<br> - В гости...<br> - Ишь ты, господи... Соскучились по братце... А я ведь и не знал! Так<br>это ихняя собачка? Очень рад... Возьми ее... Собачонка ничего себе...<br>Шустрая такая... Цап этого за палец! Ха-ха-ха... Ну, чего дрожишь? Ррр...<br>Рр... Сердится, шельма... цуцык этакий...<br> Прохор зовет собаку и идет с ней от дровяного склада... Толпа хохочет<br>над Хрюкиным.<br> - Я еще доберусь до тебя! - грозит ему Очумелов и, запахиваясь в<br>шинель, продолжает свой путь по базарной площади.'' |
| | | |
| *'''Запитання на закріплення нової теми:''' | | *'''Запитання на закріплення нової теми:''' |
Версия 13:00, 3 февраля 2011
Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 6 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Урок виразного читання оповідання „Хамелеон”.Повні уроки
Тема: Урок виразного читання оповідання „Хамелеон” Мета: розширення знань про творчість А.Чехова; формування навиків аналізу сатиричної розповіді; розвиток уміння читати по ролях і інсценувати епізоди. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Ми вже занємо, що А. П. Чехов прожив сорок чотири роки. Між часом, коли дев'ятнадцятирічний випускник провінційної гімназії приїхав в столицю, щоб, вивчившись "на доктора", знайти той твердий грунт під ногами, про який мріяли для дітей його батьки, і часом, коли він, вже всесвітньо відомий письменник, востаннє покинув Москву, щоб повернутися на батьківщину вже у вагоні " для перевезення для устриць" (чи не сюжет для його власної розповіді?), прошло чверть століття.
У наш час сорокалітні числяться чи не в молодих і все ще щось обіцяють. Чехов же залишив величезну літературну спадщину - безліч розповідей і повістей, декілька великих п'єс, декілька водевілів, наукову книгу "Острів Сахалін", декілька тисяч листів. Він залишив безупинно зростаючу славу, безліч міфів і досвід існування особистості, доторкнувшись до якого кожен з нас має можливість краще зрозуміти сенс і ціну власних життєвих прагнень. Чехов працював на холерній епідемії і "на голоді", що періодично охоплював російські губернії. Вже безнадійно хворий, збирав засоби на будівництво туберкульозного санаторію. Він будував школи, допомагав бібліотекам.
- Як ви думаєте, чому розповідь називається "Хамелеоном"? Хто такий хамелеон? Давайте звернемось до словника:
Хамелеон - в цього слова є два пояснення, одне з них говорить про те, що це різновид ящірок, що міняють свій колір залежно від обстановки, друге значення формулюється так: "переносне значення. Безпринципна людина, що легко міняє свої погляди залежно від обстановки". Давайте прослідкуємо, як міняється поведінка Очумелова залежно від обставин, зверніть увагу на його мову, звернення до Хрюкіна і "винуватця скандалу".
Очумелов делает полуоборот налево и шагает к сборищу. Около самых ворот склада, видит он, стоит вышеписанный человек в расстегнутой жилетке и, подняв вверх правую руку, показывает толпе окровавленный палец. На полупьяном лице его как бы написано: "Ужо я сорву с тебя, шельма!", да и самый палец имеет вид знамения победы. В этом человеке Очумелов узнает золотых дел мастера Хрюкина. В центре толпы, растопырив передние ноги и дрожа всем телом, сидит на земле сам виновник скандала - белый борзой щенок с острой мордой и желтым пятном на спине. В слезящихся глазах его выражение тоски и ужаса. - По какому это случаю тут? - спрашивает Очумелов, врезываясь в толпу. - Почему тут? Это ты зачем палец?.. Кто кричал! - Иду я, ваше благородие, никого не трогаю... - начинает Хрюкин, кашляя в кулак. - Насчет дров с Митрий Митричем, - и вдруг эта подлая ни с того ни с сего за палец... Вы меня извините, я человек, который работающий... Работа у меня мелкая. Пущай мне заплатят, потому - я этим пальцем, может, неделю не пошевельну... Этого, ваше благородие, и в законе нет, чтоб от твари терпеть... Ежели каждый будет кусаться, то лучше и не жить на свете...
- Питання: Скільки разів і чому міняє своє вирішення Очумелов і як це виявлялося зовні? Питання: Прочитайте "скаргу" Хрюкина. Що смішного в ній і як вона характеризує Хрюкина? Як Очумелов звертається до Хрюкину?
Отже, Чехов показав нам хамелеонство, миттєві зміни в поведінці і відчуттях Очумелова. Він показує нахабство, грубість Очумелова по відношенню до Хрюкіна, який по соціальному положенню набагато нижче Очумелова, і підлабузнювання, боязкість перед сильними світу цього.
Эй, Прохор! Поди-ка, милый, сюда! Погляди на собаку... Ваша? - Выдумал! Этаких у нас отродясь не бывало! - И спрашивать тут долго нечего, - говорит Очумелов. - Она бродячая! Нечего тут долго разговаривать... Ежели сказал, что бродячая, стало быть, и бродячая... Истребить, вот и все. - Это не наша, - продолжал Прохор. - Это генералова брата, что намеднись приехал. Наш не охотник до борзых. Брат ихний охоч... - Да разве братец ихний приехали? Владимир Иваныч? - спрашивает Очумелов, и все лицо его заливается улыбкой умиления. - Ишь ты, господа! А я и не знал! Погостить приехали? - В гости... - Ишь ты, господи... Соскучились по братце... А я ведь и не знал! Так это ихняя собачка? Очень рад... Возьми ее... Собачонка ничего себе... Шустрая такая... Цап этого за палец! Ха-ха-ха... Ну, чего дрожишь? Ррр... Рр... Сердится, шельма... цуцык этакий... Прохор зовет собаку и идет с ней от дровяного склада... Толпа хохочет над Хрюкиным. - Я еще доберусь до тебя! - грозит ему Очумелов и, запахиваясь в шинель, продолжает свой путь по базарной площади.
- Запитання на закріплення нової теми:
Чи лише Очумелову властиві риси хамелеонства? Скільки хамелеонів ви бачите в розповіді? Доведіть свою точку зору, використовуючи текст.
Написати твір-міркування "Чому розповідь Чехова названа "Хамелеон"? Список використаних джерел: Урок по теме "Антон Чехов. Рассказ «Хамелеон»" Саморокова Валентина Анатольевна, учитель русского языка и литературы. Урок на тему: А. П. Чехов „Хамелеон”. Дубейко Олена Віталіївна, учитель російської філології. Сєвєродонецька школа № 15 Луганської обл. Чехов Антон Павлович Письмо. Рано. Необходимое предисловие. Циник. Неосторожность. Не в духе.- М: Мастер Тэйп, ООО, 2009. Учебник-хрестоматия "Литература" в 2-х частях. Автор-составитель Т.Ф.Курдюмова. Словарь русского языка в 4-х томах. Бердников Г.А. А.П.Чехов: Идейные и творческие искания. - 3-е изд.-М., 2008. Чехов Антон Павлович Письмо. Рано. Необходимое предисловие. Циник. Неосторожность. Не в духе.- М: Мастер Тэйп, ООО, 2009. Чехов Антон Павлович Анюта. Антрепренёр под диваном. Беззаконие. Брак по расчету. Безнадежный. Ванька..- М: Мастер Тэйп, ООО, 2009. Чехов Антон Павлович Маленькое недоразумение. Дачники. Моя "Она". Мститель. Неприятная история. Муж. На даче. Налим. Теща адвокат..- М: Мастер Тэйп, ООО, 2009. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 6 клас
|