'''Тема: '''Літературна казка. Г. К. Андерсен. «Снігова королева». С. Маршак. «Дванадцять місяців» <br>Контроль навчальних досягнень № 4<br>'''Мета:''' Перевірка знань учнів з теми: Літературна казка, уміння учнів розкривати головний конфлікт казки – зіткнення краси живої і неживої; допомогти учням осягнути велич краси людського серця; виховувати у них почуття відповідальності за свої вчинки.<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''<br>Ми з вами вже знаємо що літературна казка, написана автором вона має схожість з народною казкою, навіть якщо вона не звертається до класичних казкових сюжетів і обходиться без звичних казкових персонажів на зразок баби-яги, без чудес у дусі скатертини-самобранки. І дія літературної казки розвертається частіше не в "якомусь царстві, якійсь державі", а в звичайній квартирі сучасного міста або на фермі та притому не "колись", а у наш час.<br>Назвіть відмінності літературної казки від народної. (Аргументуйте свою відповідь) на відмінності, що впадають в очі, багато що зближує народну і літературну казки. Воно і зрозуміло: адже обидві вони породжені усним словом.
+
'''Тема: '''Літературна казка. Г. К. Андерсен. «Снігова королева». С. Маршак. «Дванадцять місяців» <br>Контроль навчальних досягнень № 4<br>'''Мета:''' Перевірка знань учнів з теми: Літературна казка, уміння учнів розкривати головний конфлікт казки – зіткнення краси живої і неживої; допомогти учням осягнути велич краси людського серця; виховувати у них почуття відповідальності за свої вчинки.<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''<br>Ми з вами вже знаємо що літературна казка, написана автором вона має схожість з народною казкою, навіть якщо вона не звертається до класичних казкових сюжетів і обходиться без звичних казкових персонажів на зразок баби-яги, без чудес у дусі скатертини-самобранки. І дія літературної казки розвертається частіше не в "якомусь царстві, якійсь державі", а в звичайній квартирі сучасного міста або на фермі та притому не "колись", а у наш час.<br>Назвіть відмінності літературної казки від народної. (Аргументуйте свою відповідь) на відмінності, що впадають в очі, багато що зближує народну і літературну казки. Воно і зрозуміло: адже обидві вони породжені усним [[ Тема_2._Слово_та_словосполучення|'''словом''']].
*'''Сформуйте поняття казка.'''
*'''Сформуйте поняття казка.'''
Строка 11:
Строка 11:
{{#ev:youtube|INW-ecYqXZQ}}
{{#ev:youtube|INW-ecYqXZQ}}
-
Хто його власник?<br> - Що це за школа «школа диявола»? Розкажіть, що робили її учні?<br> - Яким саме було чарівне дзеркало троля?<br> Отже, гарна, корисна річ для людини – дзеркало – в руках злющого, «наче сам диявол», троля стає небезпекою. Його скалки, розлетівшись по всьому світу, потрапляючи до очей та сердець людей, робили їхній погляд хибним і злим, а серце крижаним.<br>У народі кажуть, що розбити дзеркало – до нещастя. А в казці мільйони і більйони скалок дзеркала троля ще літали по світу і множили зло.<br>- Давайте згадаємо, між ким відбувається боротьба в казках?<br> У народних казках традиційно добро асоціюється з красою, а зло – з потворністю. Але в житті буває, що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність.<br> Саме такий конфлікт між зовні однаково гарними, духовно різними персонажами спостерігаємо у казці Андерсена « Снігова королева». <br>
+
Хто його власник?<br> - Що це за [[Школа._Режим_дня._Слова_–_дії_предметів.|'''школа''']] «школа диявола»? Розкажіть, що робили її учні?<br> - Яким саме було чарівне дзеркало троля?<br> Отже, гарна, корисна річ для людини – дзеркало – в руках злющого, «наче сам диявол», троля стає небезпекою. Його скалки, розлетівшись по всьому світу, потрапляючи до очей та сердець людей, робили їхній погляд хибним і злим, а серце крижаним.<br>У народі кажуть, що розбити дзеркало – до нещастя. А в казці мільйони і більйони скалок дзеркала троля ще літали по світу і множили зло.<br>- Давайте згадаємо, між ким відбувається боротьба в казках?<br> У народних казках традиційно добро асоціюється з красою, а зло – з потворністю. Але в житті буває, що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність.<br> Саме такий конфлікт між зовні однаково гарними, духовно різними персонажами спостерігаємо у казці Андерсена « Снігова королева». <br>
[[Image:T30sk2.jpeg]]<br>( На дошці з одного боку – троянда, з іншого – сніжинка).<br> - Як ви гадаєте, що красивіше – троянда чи сніжинка?<br> - Так, свою чарівність має і сніжинка, і троянда.
[[Image:T30sk2.jpeg]]<br>( На дошці з одного боку – троянда, з іншого – сніжинка).<br> - Як ви гадаєте, що красивіше – троянда чи сніжинка?<br> - Так, свою чарівність має і сніжинка, і троянда.
Строка 17:
Строка 17:
{{#ev:youtube|6Q_ldIVPMuE}}
{{#ev:youtube|6Q_ldIVPMuE}}
-
Чим насамперед відрізняється краса сніжинки, крижинки від квітки, дерева, тварини?<br>А зараз перегляньте відео і дайте відповідь на запитання:<br> - Навіщо дві сім’ї створили для себе « сад» у дерев’яних ящиках?<br> - Як він описується у казці?<br> - Навіщо там троянди?<br> - Як ви думаєте, краса – корисна чи безкорисна? <br> Отже, здебільшого краса – безкорисна. Троянда дарує ніжність, тепло, її запах зачаровує оточення, а бутон приваблює око. В цій безкорисності найвеличніша користь – дарувати людям радість! Звернімось тепер до Снігової королеви. Вона теж дуже гарна. <br>
+
Чим насамперед відрізняється краса сніжинки, крижинки від квітки, дерева, [[Тема_9._У_царстві_тварин.|'''тварини''']]?<br>А зараз перегляньте відео і дайте відповідь на запитання:<br> - Навіщо дві сім’ї створили для себе « сад» у дерев’яних ящиках?<br> - Як він описується у казці?<br> - Навіщо там троянди?<br> - Як ви думаєте, краса – корисна чи безкорисна? <br> Отже, здебільшого краса – безкорисна. Троянда дарує ніжність, тепло, її запах зачаровує оточення, а бутон приваблює око. В цій безкорисності найвеличніша користь – дарувати людям радість! Звернімось тепер до Снігової королеви. Вона теж дуже гарна. <br>
-
[[Image:T30sk3.jpeg]]<br>- Знайдіть і зачитайте опис її зовнішності.<br> Вона вродлива, але холодна, нежива. Коли Каю потрапила дзеркальна скалка в око і серце, йому починає подобатись саме ця мертва краса.<br>- Що тепер до вподоби Каю?<br>- Чи можна так висловитись про троянду?<br> Зверніть увагу на те, що будь-яка краса – короткочасна: і троянда невдовзі зав’яне, і сніжинка зберігатиме свою геометричну гармонійність лише до перших променів.<br>- Чи випадково Андерсен порівнює обличчя Герди з трояндою?<br>- Згадаймо, коли Герда потрапила до чаклунки, там було дуже красиво, але все-таки в її саду чогось не вистачало. Чого саме?<br> Ось Герда у мудрої фінки, яка відмовляється дати їй силу дванадцяти богатирів, бо ніщо не може зробити дівчинку сильнішою, ніж вона вже є.<br>- В чому ж сила дівчинки?<br> Тепер ми підійшли до фінальної сцени – Герда в палаці Снігової королеви.
+
[[Image:T30sk3.jpeg]]<br>- Знайдіть і зачитайте [[Тема_12._Текст-опис. |'''опис''']] її зовнішності.<br> Вона вродлива, але холодна, нежива. Коли Каю потрапила дзеркальна скалка в око і серце, йому починає подобатись саме ця мертва краса.<br>- Що тепер до вподоби Каю?<br>- Чи можна так висловитись про троянду?<br> Зверніть увагу на те, що будь-яка краса – короткочасна: і троянда невдовзі зав’яне, і сніжинка зберігатиме свою геометричну гармонійність лише до перших променів.<br>- Чи випадково Андерсен порівнює обличчя Герди з трояндою?<br>- Згадаймо, коли Герда потрапила до чаклунки, там було дуже красиво, але все-таки в її саду чогось не вистачало. Чого саме?<br> Ось Герда у мудрої фінки, яка відмовляється дати їй силу дванадцяти богатирів, бо ніщо не може зробити дівчинку сильнішою, ніж вона вже є.<br>- В чому ж сила дівчинки?<br> Тепер ми підійшли до фінальної сцени – Герда в палаці Снігової королеви.
{{#ev:youtube|_bVwCLyf2n8}}<br>- Чи приваблює вас цей красивий палац?<br>- Чому в ньому немає життя? Зачитайте.<br> І знову – дзеркало. Посеред зали – замерзле озеро, де сиділа на троні Снігова королева. Вона називала його «дзеркалом розуму».<br> - Що спільного між дзеркалом троля та « дзеркалом розуму» Снігової королеви?<br> --Згадайте зустріч Кая і Герди. Що робив Кай?<br> - Як поводилася Герда?<br> - Що виявилося сильнішим від крижаного серця Кая?<br> - Згадайте, що Герда ще оживила своїми гарячими сльозами?<br> Людські живі почуття сильніші від холоду та криги. Герда також поцілувала Кая в щоки, очі, руки, ноги – і він ожив. Але згадаймо, що цілувати вміє і Снігова королева, але поцілунок її був холодніший від криги, він пронизав хлопчика наскрізь. <br>
{{#ev:youtube|_bVwCLyf2n8}}<br>- Чи приваблює вас цей красивий палац?<br>- Чому в ньому немає життя? Зачитайте.<br> І знову – дзеркало. Посеред зали – замерзле озеро, де сиділа на троні Снігова королева. Вона називала його «дзеркалом розуму».<br> - Що спільного між дзеркалом троля та « дзеркалом розуму» Снігової королеви?<br> --Згадайте зустріч Кая і Герди. Що робив Кай?<br> - Як поводилася Герда?<br> - Що виявилося сильнішим від крижаного серця Кая?<br> - Згадайте, що Герда ще оживила своїми гарячими сльозами?<br> Людські живі почуття сильніші від холоду та криги. Герда також поцілувала Кая в щоки, очі, руки, ноги – і він ожив. Але згадаймо, що цілувати вміє і Снігова королева, але поцілунок її був холодніший від криги, він пронизав хлопчика наскрізь. <br>
Строка 27:
Строка 27:
Сьогодні ми з вами пригадаємо ще одну чудову зимову казку С. Маршака. «Дванадцять місяців».
Сьогодні ми з вами пригадаємо ще одну чудову зимову казку С. Маршака. «Дванадцять місяців».
-
[[Image:T3012.jpeg]]<br>У більшості казок С.Маршака розкривається тема боротьби добра і зла. Але кожен автор розкриває цю тему з нової точки зору. Як ви вважаєте,<br>чи є покірливість складової доброти? <br>Чи може тверда і непохитна людина бути доброю? <br>Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі?<br>Робота з книгою. <br>Чи згодні ви з наступними висловами:<br>Чи може тверда і непохитна людина бути доброю? <br>Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі?<br>Аргументуйте свою відповідь текстом з казки.
+
[[Image:T3012.jpeg]]<br>У більшості казок С.Маршака розкривається тема боротьби добра і зла. Але кожен автор розкриває цю тему з нової точки зору. Як ви вважаєте,<br>чи є покірливість складової доброти? <br>Чи може тверда і непохитна людина бути доброю? <br>Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі?<br>Робота з книгою. <br>Чи згодні ви з наступними висловами:<br>Чи може тверда і непохитна людина бути доброю? <br>Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі?<br>Аргументуйте свою відповідь [[Тема_6._Текст|'''текстом''']] з казки.
*'''Завдання:'''
*'''Завдання:'''
Строка 39:
Строка 39:
*'''Дайте відповідь:'''
*'''Дайте відповідь:'''
-
Яку тезу виносить в основний зміст казки «Дванадцять місяців» С. Маршак.<br>'''Список використаних жерел:'''<br>Урок на тему: Г. К. Андерсон. „Снігова королева”. Велич краси людського серця. Антитеза. Зозук Галина Василівна, учитель історії. Перегінська школа № 1 Рожнятівського району Івано-Франківської обл.<br>Урок на тему: Літературні казки про тварин. Розробка уроку за твором І. Франка "Лисичка та Журавель" Горожанкіна Л. А., учитель початкових класів, Краснодонська школа № 2 Луганської обл.<br>Маршак С.Я. Надпись на часах.- М.: Книга, 2009.- 320с.<br>Маршак Самуил Яковлевич Сказки, песни, загадки. Стихотворения. В начале жизни. Страницы воспоминаний.- М.: Детская литература, 20088.- 768с.<br> Брауде Л. Ю. Жизнь и творчество Ханса Кристиана Андерсена. Л, 2008 <br> Муравьева И. И. Ханс Кристиан Андерсен. М: Молодая гвардия, 2009 <br> Степанова М. Сказка его жизни. //Дошкольное воспитание. 2008, № 4, с. 61-6<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].<br>
+
Яку тезу виносить в основний зміст казки «Дванадцять місяців» С. Маршак.<br>'''Список використаних жерел:'''<br>Урок на тему: Г. К. Андерсон. „Снігова королева”. Велич краси людського серця. Антитеза. Зозук Галина Василівна, учитель історії. Перегінська школа № 1 Рожнятівського району Івано-Франківської обл.<br>Урок на тему: Літературні казки про тварин. Розробка уроку за твором І. Франка "Лисичка та Журавель" Горожанкіна Л. А., учитель початкових класів, Краснодонська школа № 2 Луганської обл.<br>Маршак С.Я. Надпись на часах.- М.: Книга, 2009.- 320с.<br>Маршак Самуил Яковлевич Сказки, песни, загадки. Стихотворения. В начале жизни. Страницы воспоминаний.- М.: Детская литература, 20088.- 768с.<br> Брауде Л. Ю. Жизнь и творчество Ханса Кристиана Андерсена. Л, 2008 <br> Муравьева И. И. Ханс Кристиан Андерсен. М: Молодая гвардия, 2009 <br> Степанова М. Сказка его жизни. //Дошкольное воспитание. 2008, № 4, с. 61-6<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br> ----
+
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
+
+
Пилипенко В.В.
+
+
Зозук Г. В.
+
+
Горожанкіна Л. А.
+
----
+
+
+
+
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
Тема: Літературна казка. Г. К. Андерсен. «Снігова королева». С. Маршак. «Дванадцять місяців» Контроль навчальних досягнень № 4 Мета: Перевірка знань учнів з теми: Літературна казка, уміння учнів розкривати головний конфлікт казки – зіткнення краси живої і неживої; допомогти учням осягнути велич краси людського серця; виховувати у них почуття відповідальності за свої вчинки. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Ми з вами вже знаємо що літературна казка, написана автором вона має схожість з народною казкою, навіть якщо вона не звертається до класичних казкових сюжетів і обходиться без звичних казкових персонажів на зразок баби-яги, без чудес у дусі скатертини-самобранки. І дія літературної казки розвертається частіше не в "якомусь царстві, якійсь державі", а в звичайній квартирі сучасного міста або на фермі та притому не "колись", а у наш час. Назвіть відмінності літературної казки від народної. (Аргументуйте свою відповідь) на відмінності, що впадають в очі, багато що зближує народну і літературну казки. Воно і зрозуміло: адже обидві вони породжені усним словом.
Сформуйте поняття казка.
Речі мають важливе значення в житті людини, вони оточують її в побуті, роблячи його кращим. Виготовлені теплими людськими руками, красиві речі приносять користь і радість. Іноді навіть незначна річ може змінити життя не лише окремої людини, а й усього світу, як у казці «Снігова королева». - Перед нами дзеркало. Чим корисна ця річ? - Казка «Снігова королева» починається з розповіді про дзеркало.
Хто його власник? - Що це за школа «школа диявола»? Розкажіть, що робили її учні? - Яким саме було чарівне дзеркало троля? Отже, гарна, корисна річ для людини – дзеркало – в руках злющого, «наче сам диявол», троля стає небезпекою. Його скалки, розлетівшись по всьому світу, потрапляючи до очей та сердець людей, робили їхній погляд хибним і злим, а серце крижаним. У народі кажуть, що розбити дзеркало – до нещастя. А в казці мільйони і більйони скалок дзеркала троля ще літали по світу і множили зло. - Давайте згадаємо, між ким відбувається боротьба в казках? У народних казках традиційно добро асоціюється з красою, а зло – з потворністю. Але в житті буває, що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність. Саме такий конфлікт між зовні однаково гарними, духовно різними персонажами спостерігаємо у казці Андерсена « Снігова королева».
( На дошці з одного боку – троянда, з іншого – сніжинка). - Як ви гадаєте, що красивіше – троянда чи сніжинка? - Так, свою чарівність має і сніжинка, і троянда.
Чим насамперед відрізняється краса сніжинки, крижинки від квітки, дерева, тварини? А зараз перегляньте відео і дайте відповідь на запитання: - Навіщо дві сім’ї створили для себе « сад» у дерев’яних ящиках? - Як він описується у казці? - Навіщо там троянди? - Як ви думаєте, краса – корисна чи безкорисна? Отже, здебільшого краса – безкорисна. Троянда дарує ніжність, тепло, її запах зачаровує оточення, а бутон приваблює око. В цій безкорисності найвеличніша користь – дарувати людям радість! Звернімось тепер до Снігової королеви. Вона теж дуже гарна.
- Знайдіть і зачитайте опис її зовнішності. Вона вродлива, але холодна, нежива. Коли Каю потрапила дзеркальна скалка в око і серце, йому починає подобатись саме ця мертва краса. - Що тепер до вподоби Каю? - Чи можна так висловитись про троянду? Зверніть увагу на те, що будь-яка краса – короткочасна: і троянда невдовзі зав’яне, і сніжинка зберігатиме свою геометричну гармонійність лише до перших променів. - Чи випадково Андерсен порівнює обличчя Герди з трояндою? - Згадаймо, коли Герда потрапила до чаклунки, там було дуже красиво, але все-таки в її саду чогось не вистачало. Чого саме? Ось Герда у мудрої фінки, яка відмовляється дати їй силу дванадцяти богатирів, бо ніщо не може зробити дівчинку сильнішою, ніж вона вже є. - В чому ж сила дівчинки? Тепер ми підійшли до фінальної сцени – Герда в палаці Снігової королеви.
- Чи приваблює вас цей красивий палац? - Чому в ньому немає життя? Зачитайте. І знову – дзеркало. Посеред зали – замерзле озеро, де сиділа на троні Снігова королева. Вона називала його «дзеркалом розуму». - Що спільного між дзеркалом троля та « дзеркалом розуму» Снігової королеви? --Згадайте зустріч Кая і Герди. Що робив Кай? - Як поводилася Герда? - Що виявилося сильнішим від крижаного серця Кая? - Згадайте, що Герда ще оживила своїми гарячими сльозами? Людські живі почуття сильніші від холоду та криги. Герда також поцілувала Кая в щоки, очі, руки, ноги – і він ожив. Але згадаймо, що цілувати вміє і Снігова королева, але поцілунок її був холодніший від криги, він пронизав хлопчика наскрізь.
Складіть коротку розповідь на тему:Щирість та тепло казки «Снігова Королева»
Сьогодні ми з вами пригадаємо ще одну чудову зимову казку С. Маршака. «Дванадцять місяців».
У більшості казок С.Маршака розкривається тема боротьби добра і зла. Але кожен автор розкриває цю тему з нової точки зору. Як ви вважаєте, чи є покірливість складової доброти? Чи може тверда і непохитна людина бути доброю? Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі? Робота з книгою. Чи згодні ви з наступними висловами: Чи може тверда і непохитна людина бути доброю? Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі? Аргументуйте свою відповідь текстом з казки.
Завдання:
Здатністю протистояти злу і насильству наділені лише люди, упевнений автор. І якщо істота, яка зовні нагадує людину, стає підлабузником, воно перетворюється на тварин.
Зачитайте цей уривок з казки.
Дайте відповідь:
Яку тезу виносить в основний зміст казки «Дванадцять місяців» С. Маршак. Список використаних жерел: Урок на тему: Г. К. Андерсон. „Снігова королева”. Велич краси людського серця. Антитеза. Зозук Галина Василівна, учитель історії. Перегінська школа № 1 Рожнятівського району Івано-Франківської обл. Урок на тему: Літературні казки про тварин. Розробка уроку за твором І. Франка "Лисичка та Журавель" Горожанкіна Л. А., учитель початкових класів, Краснодонська школа № 2 Луганської обл. Маршак С.Я. Надпись на часах.- М.: Книга, 2009.- 320с. Маршак Самуил Яковлевич Сказки, песни, загадки. Стихотворения. В начале жизни. Страницы воспоминаний.- М.: Детская литература, 20088.- 768с. Брауде Л. Ю. Жизнь и творчество Ханса Кристиана Андерсена. Л, 2008 Муравьева И. И. Ханс Кристиан Андерсен. М: Молодая гвардия, 2009 Степанова М. Сказка его жизни. //Дошкольное воспитание. 2008, № 4, с. 61-6 Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Пилипенко В.В.
Зозук Г. В.
Горожанкіна Л. А.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.