*Ознайомитись з такими класами типу Молюски як Черевоногі та Двостулкові.
+
*Ознайомитись з такими класами типу '''[[Загальна характеристика типу Молюски. Повні уроки|Молюски]]''' як Черевоногі та Двостулкові.
*Виявити особливості внутрішьої та зовнішньої будови цих молюсків. <br>
*Виявити особливості внутрішьої та зовнішньої будови цих молюсків. <br>
Строка 18:
Строка 18:
=== Клас Черевоногі (Gastropoda) ===
=== Клас Черевоногі (Gastropoda) ===
-
Клас Черевоногі (Gastropoda) - найчисленніший і різноманітний клас молюсків. До нього відноситься більше 90 тис. видів, які заселяють не тільки водне середовище, а й суходіл. Основні представники представлені на малюнку 1.
+
'''[[Черевоногі та Двостулкові молюски. Повні уроки|Клас Черевоногі]]''' (Gastropoda) - найчисленніший і різноманітний клас молюсків. До нього відноситься більше 90 тис. видів, які заселяють не тільки водне середовище, а й суходіл. Основні представники представлені на малюнку 1.
<br>[[Image:Bio8 34 1.jpg|320px|Черевоногі. ]]
<br>[[Image:Bio8 34 1.jpg|320px|Черевоногі. ]]
Строка 24:
Строка 24:
<br>''Малюнок 1. Черевоногі. ''
<br>''Малюнок 1. Черевоногі. ''
-
<br>Більшість черевоногих мешкає в морях. Вони зустрічаються на дні в прибережній зоні, а також і на великих глибинах. У них цільна, зазвичай спірально закручена раковина, в яку вони можуть затягувати голову й ногу. Більшість з них повзають по поверхні дна, деякі зариваються в грунт. Окремі групи черевоногих втратили раковину і перейшли до плаваючого способу життя: крилоногі і кіленогіе. Сухопутні молюски придбали натомість жабер органи повітряного дихання. До них відносяться численні наземні равлики, слимаки. Деякі прісноводні молюски, як прудовікі і котушки, повторноводних. Вони живуть у воді, а дихають киснем повітря. Рідко серед черевоногих зустрічаються паразитичні форми.
+
<br>Більшість черевоногих мешкає в морях. Вони зустрічаються на дні в прибережній зоні, а також і на великих глибинах. У них цільна, зазвичай спірально закручена раковина, в яку вони можуть затягувати голову й ногу. Більшість з них повзають по поверхні дна, деякі зариваються в грунт. Окремі групи черевоногих втратили раковину і перейшли до плаваючого способу життя: крилоногі і кіленогіе. Сухопутні молюски придбали натомість жабер органи повітряного '''[[Будова і функції органів дихання. Презентація уроку|дихання]]'''. До них відносяться численні наземні равлики, слимаки. Деякі прісноводні молюски, як прудовікі і котушки, повторноводних. Вони живуть у воді, а дихають киснем повітря. Рідко серед черевоногих зустрічаються '''[[Паразитичні найпростіші. Повні уроки|паразитичні форми]]'''.
'''Характерними особливостями класу''' є: цільна раковина у формі конуса або спіралі; добре відособлена голова з 1-2 парами щупалець і очима, плоска підошва ноги. Черевоногі, як і всі молюски, двосторонньо-симетричні тварини, але у зв'язку з утворенням спірально закрученою раковини у них спостерігається порушення симетрії у внутрішньому і зовнішньому будову.
'''Характерними особливостями класу''' є: цільна раковина у формі конуса або спіралі; добре відособлена голова з 1-2 парами щупалець і очима, плоска підошва ноги. Черевоногі, як і всі молюски, двосторонньо-симетричні тварини, але у зв'язку з утворенням спірально закрученою раковини у них спостерігається порушення симетрії у внутрішньому і зовнішньому будову.
Строка 46:
Строка 46:
<br>''Малюнок 4. Великі равлики. ''
<br>''Малюнок 4. Великі равлики. ''
-
<br>Добре виражені три відділи тіла: голова, нога з плоскою підошвою і тулуб (внутрышный мішок), покрите раковиною. На голові є 1-2 пари щупалець, очі. У залежності від різного способу життя вигляд гастропод варіює. У плаваючих молюсків (кіленогіх, крилоногих) раковина редукована, тіло драглисте, а нога перетворилася на плавці. Деякі плазують форми втратили раковину: донні морські Голожаберний, сухопутні слимаки, а також деякі паразитичні види.
+
<br>Добре виражені три відділи тіла: голова, нога з плоскою підошвою і тулуб (внутрышный мішок), покрите раковиною. На голові є 1-2 пари щупалець, очі. У залежності від різного '''[[Вивчення будови та способу руху черевоногих молюсків. Повні уроки|способу життя]]''' вигляд гастропод варіює. У плаваючих молюсків (кіленогіх, крилоногих) раковина редукована, тіло драглисте, а нога перетворилася на плавці. Деякі плазують форми втратили раковину: донні морські Голожаберний, сухопутні слимаки, а також деякі паразитичні види.
-
Раковина виділяється вапняними залозами мантії. У більшості гастропод раковина спірально закручена, а у деяких у формі ковпачка. Виняток становлять представники одного з сімейств роду Bertelinia, раковина яких утворена двома стулками, з'єднаними зв'язкою. Обороти спіралі у гастропод зі спіральним раковиною можуть розташовуватися в одній площині (плакоспіральние) або в різних площинах (турбоспіральние). Розрізняють правозакручена (дексіотропние) і левозакрученние (лейотропние) раковини. Цю хатеристик можна визначити, дивлячись на раковину зверху з боку вершини. Якщо спіраль закручена за годинниковою стрілкою, то ця раковина правозакручена, якщо проти годинникової стрілки, то левозакрученная.
+
'''[[Порівняння та визначення черепашок молюсків. Повні уроки|Раковина]]''' виділяється вапняними залозами мантії. У більшості гастропод раковина спірально закручена, а у деяких у формі ковпачка. Виняток становлять представники одного з сімейств роду Bertelinia, раковина яких утворена двома стулками, з'єднаними зв'язкою. Обороти спіралі у гастропод зі спіральним раковиною можуть розташовуватися в одній площині (плакоспіральние) або в різних площинах (турбоспіральние). Розрізняють правозакручена (дексіотропние) і левозакрученние (лейотропние) раковини. Цю хатеристик можна визначити, дивлячись на раковину зверху з боку вершини. Якщо спіраль закручена за годинниковою стрілкою, то ця раковина правозакручена, якщо проти годинникової стрілки, то левозакрученная.
Кровоносна система незамкнена. У примітивних форм серце складається з одного шлуночка і двох передсердь, а у більшості видів серце двокамерну, що складається з шлуночка і одного передсердя. Положення серця пов'язано з положенням ктенідіев або легені. У переднежаберних і легеневих гастропод серце розташоване передсердям вперед, а в заднежаберних серце звернено передсердям тому.<br>
+
'''[[Движение крови по сосудам. Регуляция кровоснабжения. Полные уроки|Кровоносна система]]''' незамкнена. У примітивних форм серце складається з одного шлуночка і двох передсердь, а у більшості видів серце двокамерну, що складається з шлуночка і одного передсердя. Положення серця пов'язано з положенням ктенідіев або легені. У переднежаберних і легеневих гастропод серце розташоване передсердям вперед, а в заднежаберних серце звернено передсердям тому.<br>
==== Нервова система ====
==== Нервова система ====
Строка 76:
Строка 76:
==== Органи почуттів ====
==== Органи почуттів ====
-
У черевоногих є пара очей, розташованих біля основи або на вершині щупалець. Це або прості очні ямки, або очні пухирі з кришталиком. Передні головні щупальця у легеневих виконують функцію органів смаку та нюху. У підстави жабер є осфрадії - органи хімічного чуття. Статоцисти - органи рівноваги перебувають у нозі поруч з педальними гангліями, але іннервуються від церебральних вузлів. Органами дотику служать головні щупальця, але окремі дотикові клітини розсіяні по всій шкірі.
+
У черевоногих є пара очей, розташованих біля основи або на вершині щупалець. Це або прості очні ямки, або очні пухирі з кришталиком. Передні головні щупальця у легеневих виконують функцію органів смаку та нюху. У підстави жабер є осфрадії - органи хімічного чуття. Статоцисти - '''[[Сенсорні системи рівноваги|органи рівноваги]]''' перебувають у нозі поруч з педальними гангліями, але іннервуються від церебральних вузлів. Органами дотику служать головні щупальця, але окремі дотикові клітини розсіяні по всій шкірі.
<br>''[[Image:Bio8 34 7.jpg|320px|Равлик. ]]''
<br>''[[Image:Bio8 34 7.jpg|320px|Равлик. ]]''
Строка 88:
Строка 88:
==== Статева система ====
==== Статева система ====
-
Серед черевоногих молюсків є роздільностатеві тварини і гермафродити. Статева залоза - гонада завжди непарна, від якої відходить один проток. Так, у самців раздельнополих видів є семенник і семяпровод, а у самок - яєчник і яйцепровід. У гермафродитів статева система складна, наприклад у виноградного равлика. У неї є гермафродитних заліза, де розвиваються чоловічі і жіночі статеві клітини.<br>
+
Серед черевоногих молюсків є роздільностатеві тварини і гермафродити. Статева залоза - гонада завжди непарна, від якої відходить один проток. Так, у самців раздельнополих видів є семенник і семяпровод, а у самок - яєчник і яйцепровід. У гермафродитів '''[[Будова статевих органів. Практикум|статева система]]''' складна, наприклад у виноградного равлика. У неї є гермафродитних заліза, де розвиваються чоловічі і жіночі статеві клітини.<br>
==== Розвиток ====
==== Розвиток ====
-
Більшість молюсків - водні тварини і розвиваються з метаморфозом. Личинка - парусник, або велігер, подібна до трохофорой. У всіх сухопутних молюсків, більшості прісноводних і у багатьох морських форм спостерігається прямий розвиток. З відкладених яєць вилуплюються молоді молюски.<br>Клас черевоногих молюсків підрозділяється на декілька підкласів: підклас Переднежаберние (Prosobranchia), підклас Заднежаберние (Opisthobranchia) і підклас Легеневі (Pulmonata).<br>Для того щоб більше зрозуміти, наскільки різноманітний світ черевоногих молюсків, пропоную переглянути наступне Відео 1.
+
Більшість молюсків - водні тварини і розвиваються з метаморфозом. Личинка - парусник, або велігер, подібна до трохофорой. У всіх сухопутних молюсків, більшості прісноводних і у багатьох морських форм спостерігається прямий розвиток. З відкладених яєць вилуплюються молоді молюски.
+
+
Клас черевоногих молюсків підрозділяється на декілька підкласів: підклас Переднежаберние (Prosobranchia), підклас Заднежаберние (Opisthobranchia) і підклас Легеневі (Pulmonata).<br>Для того щоб більше зрозуміти, наскільки різноманітний світ черевоногих молюсків, пропоную переглянути наступне '''[http://xvatit.com/it/audio_television/ Відео]''' 1.
Строка 158:
Строка 160:
У деяких випадках раковина може бути скороченої. Так, у молюска-древоточца (Teredo) раковина прикриває лише 1 / 20 тіла і представляє собою свердлувальний апарат.
У деяких випадках раковина може бути скороченої. Так, у молюска-древоточца (Teredo) раковина прикриває лише 1 / 20 тіла і представляє собою свердлувальний апарат.
-
Нога клиноподібної форми служить для заривання в грунт і повільного повзання. У деяких прикріплюються до субстрату форм у нозі є особлива біссусная залоза, що виділяє біссусние нитки, за допомогою яких вони як би приростають до твердої поверхні дна (Мідія). У багатьох нерухомих форм нога редукується повністю (устриця).
+
Нога клиноподібної форми служить для заривання в грунт і '''[[Лаб.роб №7 „Вивчення будови та способу руху черевоногих молюсків”.|повільного повзання]]'''. У деяких прикріплюються до субстрату форм у нозі є особлива біссусная залоза, що виділяє біссусние нитки, за допомогою яких вони як би приростають до твердої поверхні дна (Мідія). У багатьох нерухомих форм нога редукується повністю (устриця).
У наступному відео мі сможемо спостерігати яким саме чином пересувається устриця.
У наступному відео мі сможемо спостерігати яким саме чином пересувається устриця.
Строка 174:
Строка 176:
==== Травна система ====
==== Травна система ====
-
Травна система двостулкових відрізняється своєрідністю у зв'язку з пасивним способом живлення шляхом фільтрації. У них є фільтурющій апарат. Вода, що надходить через ввідний сифон в мантійну порожнину, направляється до переднього кінця тіла, омиваючи зябра і ротові лопаті. Рот знаходиться в передній частині тіла біля переднього м'яза-замикача. Екскременти з мантійної порожнини струмом води викидаються через вивідний сифон назовні.<br>
+
'''[[Травна, транспортна, дихальна та видільна системи органів тварин. Повні уроки|Травна система]]''' двостулкових відрізняється своєрідністю у зв'язку з пасивним способом живлення шляхом фільтрації. У них є фільтурющій апарат. Вода, що надходить через ввідний сифон в мантійну порожнину, направляється до переднього кінця тіла, омиваючи зябра і ротові лопаті. Рот знаходиться в передній частині тіла біля переднього м'яза-замикача. Екскременти з мантійної порожнини струмом води викидаються через вивідний сифон назовні.<br>
Ознайомитись з такими класами типу Молюски як Черевоногі та Двостулкові.
Виявити особливості внутрішьої та зовнішньої будови цих молюсків.
Задачі уроку
засвоєння нових знань заданої теми, формування навичок самостійного пошуку та опрацювання матеріалу.
Хід уроку
Клас Черевоногі (Gastropoda)
Клас Черевоногі (Gastropoda) - найчисленніший і різноманітний клас молюсків. До нього відноситься більше 90 тис. видів, які заселяють не тільки водне середовище, а й суходіл. Основні представники представлені на малюнку 1.
Малюнок 1. Черевоногі.
Більшість черевоногих мешкає в морях. Вони зустрічаються на дні в прибережній зоні, а також і на великих глибинах. У них цільна, зазвичай спірально закручена раковина, в яку вони можуть затягувати голову й ногу. Більшість з них повзають по поверхні дна, деякі зариваються в грунт. Окремі групи черевоногих втратили раковину і перейшли до плаваючого способу життя: крилоногі і кіленогіе. Сухопутні молюски придбали натомість жабер органи повітряного дихання. До них відносяться численні наземні равлики, слимаки. Деякі прісноводні молюски, як прудовікі і котушки, повторноводних. Вони живуть у воді, а дихають киснем повітря. Рідко серед черевоногих зустрічаються паразитичні форми.
Характерними особливостями класу є: цільна раковина у формі конуса або спіралі; добре відособлена голова з 1-2 парами щупалець і очима, плоска підошва ноги. Черевоногі, як і всі молюски, двосторонньо-симетричні тварини, але у зв'язку з утворенням спірально закрученою раковини у них спостерігається порушення симетрії у внутрішньому і зовнішньому будову.
Малюнок 2. Раковини молюсків.
Зовнішня будова
Розміри тіла варіюють від 1-3 мм до 30-60 см. До великих видів відносяться Cassis cornuta, Strombus gigas, морський заєць (Aplisia).
Малюнок 3. Невеликі за розміром молюски.
Малюнок 4. Великі равлики.
Добре виражені три відділи тіла: голова, нога з плоскою підошвою і тулуб (внутрышный мішок), покрите раковиною. На голові є 1-2 пари щупалець, очі. У залежності від різного способу життя вигляд гастропод варіює. У плаваючих молюсків (кіленогіх, крилоногих) раковина редукована, тіло драглисте, а нога перетворилася на плавці. Деякі плазують форми втратили раковину: донні морські Голожаберний, сухопутні слимаки, а також деякі паразитичні види.
Раковина виділяється вапняними залозами мантії. У більшості гастропод раковина спірально закручена, а у деяких у формі ковпачка. Виняток становлять представники одного з сімейств роду Bertelinia, раковина яких утворена двома стулками, з'єднаними зв'язкою. Обороти спіралі у гастропод зі спіральним раковиною можуть розташовуватися в одній площині (плакоспіральние) або в різних площинах (турбоспіральние). Розрізняють правозакручена (дексіотропние) і левозакрученние (лейотропние) раковини. Цю хатеристик можна визначити, дивлячись на раковину зверху з боку вершини. Якщо спіраль закручена за годинниковою стрілкою, то ця раковина правозакручена, якщо проти годинникової стрілки, то левозакрученная.
Малюнок 5. Будова раковин.
У гастропод, що відносяться до гребенчатожаберним, раковина зазвичай має кришечку, що закриває отвір раковини - гирло. Кришечка утворюється на спинній стороні задньої частини ноги. При втягуванні ноги в раковину кришечка закриває гирлі. Молюски з закритими раковинами легше переносять несприятливі умови. Під раковиною знаходиться мантія, передній край якої звисає над тулубом, утворюючи мантійну порожнину, в яку відкриваються анальний, видільної та статеве отвори. У мантійної порожнини знаходяться 1-2 ктенідія, що представляють зябра молюсків. Стінка мантійної порожнини у сухопутних равликів перетворена в легеню. У підстави ктенідіев зазвичай розташовані органи хімічного чуття - осфрадії. Край мантії може утворювати довгу трубку - сифон, який виступає з-під раковини. Молюски, зариваються в грунт, спілкуються із зовнішнім середовищем через сифон.
Травна система
Черевоногі молюски харчуються рослинною їжею або детритом (розкладаються рослинними залишками) або Хижачить. У хижих видів є хобот, розташований в спеціальному піхву на передній частині тулуба і здатний повертатися через отвір на нижній поверхні голови. Ротовий отвір у даному випадку розташовується на кінці хобота. У представників загону ядозуби (Conus) окремі зуби Радул, часто мають форму стилетів або порожнистих всередині гарпунів, можуть виступати з ротового отвору назовні. Молюски вводять в тіло жертви отрута і потім поїдають її. Так, наприклад, конус (Conus) нападає на риб та інших тварин. Хижі гастроподи (Natica) свердлять черепашки двостулкових і виділяють з рота слину з сірчаною кислотою, розчинювальною раковину жертв. Більшість видів гастропод детрітофагі і фітофаги. За допомогою радула і щелеп вони зішкрібають їжу з субстрату.
Більшість гастропод - водні тварини і дихають зябрами. Зябра, або ктенідіі, являють собою парні шкірні вирости двоякоперістиє будівлі, розташовані в мантійної порожнини. У деяких примітивних форм два ктенідія, а у більшості видів є лише один ктенідій у зв'язку з редукцією органів правої сторони тіла. У деяких гастропод 1-2 ктенідія розташовані в передній частини тіла і звернені вершинами вперед (переднежаберние), а в інших ктенідій один, зміщений дозаду по правій стороні і звернений вершиною тому (заднежаберние). Деякі черевоногі втратили ктенідіі, і в них утворилися вторинні шкірні адаптивні зябра. У сухопутних і повторноводних молюсків є орган повітряного дихання - легкий. Легке молюсків – це видозмінена мантійна порожнина, стінки якої пронизані густою мережею кровоносних судин. Повітря надходить у легені через особливу дихальну отвір. Кисень дифундує через тонкі стінки мантії і судин в кров. Повторноводних легеневі молюски дихають також повітрям, спливаючи або виповзаючи на поверхню води. При зануренні у воду їх дихальне отвір закривається. Велике значення у всіх водних молюсків має шкірне дихання.
Кровоносна система
Кровоносна система незамкнена. У примітивних форм серце складається з одного шлуночка і двох передсердь, а у більшості видів серце двокамерну, що складається з шлуночка і одного передсердя. Положення серця пов'язано з положенням ктенідіев або легені. У переднежаберних і легеневих гастропод серце розташоване передсердям вперед, а в заднежаберних серце звернено передсердям тому.
Нервова система
Нервова система розкидано-вузлового типу і складається з п'яти пар нервових вузлів або гангліїв: церебральних (головних), педальних (ножних), плевральних, парієтальних і вісцеральних.
Органи почуттів
У черевоногих є пара очей, розташованих біля основи або на вершині щупалець. Це або прості очні ямки, або очні пухирі з кришталиком. Передні головні щупальця у легеневих виконують функцію органів смаку та нюху. У підстави жабер є осфрадії - органи хімічного чуття. Статоцисти - органи рівноваги перебувають у нозі поруч з педальними гангліями, але іннервуються від церебральних вузлів. Органами дотику служать головні щупальця, але окремі дотикові клітини розсіяні по всій шкірі.
Малюнок 7. Равлик.
Видільна система
Видільна система черевоногих представлена 1-2 нирками типу целомодукти. Дві нирки зберігаються лише у нижчих гастропод. Нирки внутрішніми кінцями у формі війкових воронок пов'язані з перикардит (ділянкою целома), а їх протоки відкриваються в мантійну порожнину з боків від анального отвору.
Статева система
Серед черевоногих молюсків є роздільностатеві тварини і гермафродити. Статева залоза - гонада завжди непарна, від якої відходить один проток. Так, у самців раздельнополих видів є семенник і семяпровод, а у самок - яєчник і яйцепровід. У гермафродитів статева система складна, наприклад у виноградного равлика. У неї є гермафродитних заліза, де розвиваються чоловічі і жіночі статеві клітини.
Розвиток
Більшість молюсків - водні тварини і розвиваються з метаморфозом. Личинка - парусник, або велігер, подібна до трохофорой. У всіх сухопутних молюсків, більшості прісноводних і у багатьох морських форм спостерігається прямий розвиток. З відкладених яєць вилуплюються молоді молюски.
Клас черевоногих молюсків підрозділяється на декілька підкласів: підклас Переднежаберние (Prosobranchia), підклас Заднежаберние (Opisthobranchia) і підклас Легеневі (Pulmonata). Для того щоб більше зрозуміти, наскільки різноманітний світ черевоногих молюсків, пропоную переглянути наступне Відео 1.
Відео 1. „Різноманітність черевоногих”.
В основу класифікації черевоногих покладено особливості будови жабер, Радул, нервової, кровоносної, видільної та статевої систем органів. Підклас переднежаберних (Prosobranchia) виділений на основі переднього розташування мантійної порожнини, положення жабер вперед вершинами, а також хіастоневрії. Підклас заднежаберних (Opisthobranchia)характеризується зміщенням мантійної порожнини тому по правій стороні, положенням жабер, звернених тому вершинами. Підклас легеневих (Pulmonata) об'єднує сухопутних молюсків з легеневим диханням.
Контролюючий блок № 1
1. З яких відділів складається тіло молюсків? 2. Які клітини формують раковину? 3. Що являють собою «зуби» черевоногих молюсків? 4. Як размножаються черевоногі?
Клас Двостулкові (Bivalvia)
До класу двостулкових відносяться виключно водні, малорухомі донні молюски з двостулковими раковиною, повністю прикриває їх тіло. Клас нараховує більше 20 тис. видів. Основні види можемо розглянути на малюнку 8.
Малюнок 8. Двостулкові.
За кількістю видів двостулкові в кілька разів поступаються видовим розмаїттям черевоногих, але за чисельністю та біомасою на одиницю площі морського дна їм немає рівних. Вони здатні до агрегації і утворюють масові скупчення. Двостулкові в основному відносяться до групи біофільтраторов, що харчуються зваженими у воді частками органічних речовин і дрібним планктоном, і тому відіграють істотну роль у біологічному очищенню вод. У більшості видів сильно розвинені пластинчасті зябра, які виконують не тільки дихальну, але і фільтруючу функцію. Тому цей клас має ще другу назву - пластінчатожаберних (Lamellibranchia). У зв'язку з пасивним рухом і харчуванням у двостулкових редукувалася голова. Всі особливості їх зовнішньої та внутрішньої будови відображають їх екологічну спеціалізацію до малоподвижному або нерухомого способу життя. Пасивний образ життя ми сможемо спостерігати у наступному відео-фрагменті (відео 2).
Відео 2. „Двостулковий молюск”.
До двостулковим відносяться широко поширені в морях промислові молюски: мідії, устриці, гребінці, сердцевідка.
Малюнок 9. Мідії.
У прісних водах часто зустрічаються: беззубки, перлівниці, Шарівка, дрейссени. Двостулкові молюски мають велике промислове значення. Люди їх використовують у їжу і як сировину. Крім того, вони представляють цінний корм для риб та інших тварин.
Зовнішня будова
Двостулкові характеризуються наявністю раковини з двох стулок, клиноподібної риючою ногою і відсутністю голови. У нерухомих форм нога редукована. Форма і розміри раковин двустворок сильно варіюють. Раковини самих дрібних глибоководних двостулкових не перевищують 2-3 мм у довжину. Гігант серед молюсків - трідакна, що мешкає в тропічних морях, може досягати 1,4 м в довжину, а її маса може бути до 200 кг.
Малюнок 10. Гіганстка трідакна.
Стулки раковини частіше симетричні, як у сердцевідок, беззубок. У деяких видів може спостерігатися асиметрія стулок. Так, у устриці нижня, ліва стулка, на якій вона лежить, опукла (у ній розташоване все тіло молюска), а верхня, права стулка плоска, прикриває нижню і грає роль кришечки. Подібна асиметрія стулок раковини спостерігається і у лежачого на дні гребінця (Pecten). Ще більш різко виражена асиметрія стулок спостерігається у викопних форм молюсків - рудістов, у яких одна з стулок, занурена в грунт, конусоподібна, а інша - плоска у формі кришечки.
Стінки раковини зазвичай складаються з трьох шарів: зовнішнього - конхіолінового (періостракум), внутрішнього - вапняного (Остракум) і нижнього - перламутрового. Раковина виділяється мантією. Приріст раковини здійснюється краєм мантії. На раковині видно концентричні лінії, що відображають її нерівномірний зростання в змінних умовах середовища. Конхіоліновий шар має різноманітну зверхньо забарвлення. На вершинах стулок цей шар часто стирається. Внутрішній перламутровий шар складається з дрібних плоских вапняних пластиночек, з'єднаних конхиоліном. Така будова перламутру викликає інтерференцію світла, унаслідок чого перламутровий шар переливає всіма кольорами веселки. Якщо між мантією і стулкою раковини потрапляє яка-небудь чужорідна частинка, то вона обволікається концентричними шарами перламутру і утворюється перлина. Шар перламутру товщає з віком молюска і зростанням його раковини.
Малюнок 12. Жемчуг.
Стулки раковини живого молюска можуть розкриватися і закриватися. Для цього служать м'язи-замикачі (один або два).
У деяких випадках раковина може бути скороченої. Так, у молюска-древоточца (Teredo) раковина прикриває лише 1 / 20 тіла і представляє собою свердлувальний апарат.
Нога клиноподібної форми служить для заривання в грунт і повільного повзання. У деяких прикріплюються до субстрату форм у нозі є особлива біссусная залоза, що виділяє біссусние нитки, за допомогою яких вони як би приростають до твердої поверхні дна (Мідія). У багатьох нерухомих форм нога редукується повністю (устриця).
У наступному відео мі сможемо спостерігати яким саме чином пересувається устриця.
Відео 3 „Як пересуваються устриці”.
Мантія і мантійна порожнина
Мантія має форму двох складок шкіри, звішуються зі спини з боків до черевній стороні. Зовнішній шар мантії залізистий, виділяє раковину. Внутрішня поверхня мантії покрита миготливим епітелієм, рух війок якого забезпечує струм води в мантійної порожнини. Знизу складки мантії можуть бути вільними, як у беззубки, а можуть зростатися, утворюючи лише отвори для ноги в передній частині та задні отвори сифонів. У риючих форм сифони, утворені мантією, довгі, у вигляді двох трубок, що виступають із грунту. По нижньому, вступного сифона вода входить в мантійну порожнину, а по верхньому, вивідний сифон виходить. Вода приносить у мантійну порожнину молюска харчові частинки і кисень. У мантійних комплекс органів входять: нога, дві зябра, дві ротові лопаті, осфрадії і отвори травної, статевої і виділення систем органів.
Травна система
Травна система двостулкових відрізняється своєрідністю у зв'язку з пасивним способом живлення шляхом фільтрації. У них є фільтурющій апарат. Вода, що надходить через ввідний сифон в мантійну порожнину, направляється до переднього кінця тіла, омиваючи зябра і ротові лопаті. Рот знаходиться в передній частині тіла біля переднього м'яза-замикача. Екскременти з мантійної порожнини струмом води викидаються через вивідний сифон назовні.
Нервова система
Нервова система двостулкових спрощена у порівнянні з брюхоногими. У зв'язку з редукцією глотки церебральні ганглії злилися з плевральними і утворилися цереброплевральние здвоєні вузли. У нозі є педальні ганглії, пов'язані коннектівамі з першою парою вузлів. У задньому кінці тіла, під заднім мускулом-замикачем розташовується третя пара вузлів - вісцеропаріетальние, які іннервують внутрішні органи, зябра і осфрадії.
Органи почуттів
Органи почуттів розвинені слабко. У нозі є статоцисти - органи рівноваги, іннервіруемие церебральними гангліями. У підстави жабер знаходяться осфрадії - органи хімічного чуття. Рецепторні клітини розташовуються на зябрах, ротових лопатях, краях мантії і на сифонах. Є випадки освіти очей по краю мантії у гребінця або на сифонах у сердцевідок.
Органи дихання
Органи дихання представлені ктенідіямі - зябрами. У межах класу двостулкових зябровий апарат варіює. Морфологічний ряд жабер - від ктенідіев до ниткоподібним і пластинчастим жабрам - відображає головну еволюційну тенденцію у зміні органів дихання у двостулкових молюсків.
Кровоносна система
Серце двостулкових розташоване на спинній стороні і складається з одного шлуночка і двох передсердь. Крізь шлуночок серця проходить задня кишка. Це пояснюється тим, що серце закладається в ембріогенезі як парне з боків кишки, а потім ці зачатки з'єднуються над і під кишкою.
Органи виділення
Органи виділення - нирки, типові для всіх молюсків. Нирки двостулкових з залозистими стінками називають боянусовимі органами. Вони мають V-подібну форму і одним кінцем відкриваються в перикард, а іншим - в мантійну порожнину. Додатково видільну функцію виконує стінка перикарда, видозмінена у вигляді парних залоз - кеберових органів.
Статева система
Двостулкові молюски роздільностатеві. Парні гонади залягають в передній частині тіла і в основі ноги. У деяких видів немає статевих проток і статеві клітини виходять з гонад через розриви тканин в мантійну порожнину. Але можуть бути і парні статеві протоки (яйцепроводи або семяпроводи), що відкриваються статевими отворами в мантійну порожнину. Запліднення зовнішнє. Чоловічі статеві клітини з мантійної порожнини самців виходять через сифон назовні, а потім струмом води затягуються в мантійну порожнину жіночих особин, де і відбувається запліднення яєць. Таке запліднення можливо тільки при тісних скупченнях молюсків.
Розвиток
У більшості двостулкових розвиток з метаморфозом. З запліднених яєць розвивається планктонна личинка - Велігер, що виконує расселітельную функцію. Згодом велігер осідає на дно, прикріплюючись біссусной ниткою, втрачає вітрило і перетворюється на дорослого молюска. У деяких прісноводних двостулкових (беззубка, перлівниця) метаморфоз протікає з утворенням особливої личинки - глохидий. Глохидий має тонкостінну двостулкову раковину з гачками на черевному краї. Він плаває у воді, ляскаючи стулками, що приводяться в рух потужним мускулом-замикачем. За допомогою біссусной нитки глохидий прикріплюються до зябер пропливають риб і потім зубцями раковини впроваджуються в їх тканини. Їх розвиток відбувається у шкірі риб. З глохидий формуються маленькі молюски, які через розрив пухлинних горбків на шкірі риби випадають на дно. Ектопаразітізма личинок двустворок на рибах забезпечує розселення молюсків вгору і вниз за течією річок. У деяких випадках у прісноводних двустворок зустрічаються випадки прямого розвитку. Наприклад, у шаровок (Sphaerium) яйця розвиваються в мантійної порожнини і з них вилуплюються сформовані маленькі двустворкі.
Клас Bivalvia, згідно сучасній системі, підрозділяється на три надряду: надряд Первічножаберние (Protobranchia), надряд Зяброві (Autobranchia) і надряд Перегородчатожаберние (Septibranchia).
Контролюючий блок № 2
1. З яких відділів складається тіло двостулкового молюска? 2. Як размножаються Двостулкові молюскі? 3. Чим представлені Органи дихання у Двостулкових молюсків?
Список використаної літератури
1. Урок на тему „Різноманітність молюсків” Петренко Любов Миколаївна, вчитель біології ЗОШ № 17, м.Донецька. 2. Урок на тему „Черевоногі молюски” Іванова Т.Ф., вчитель біології ЗОШ № 7, м.Горлівка. 3. Урок на тему „Двостулкові молюски” Семенова А.С., вчитель біології ЗОШ № 3, м.Ужгород. 4. Биология с основами экологии. Серия «Учебники для вузов. Специальная литература» - СПб.: Издательство «Лань», 2008. 5. Акимушкин И.И. Мир животных: Беспозвоночные. Ископаемые животные. - М.: Мысль, – 382 с. 6. Шарова И.Х. Зоология беспозвоночных: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений. — М.:Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2009. — 592 с: ил. 7. Ярыгин В.Н., Васильева В.И., Волков И.Н., Синельщикова В.В. Биология // В 2 кн. М., Высш. шк., - 800 с. 8. Грин Н., Стаут У., Тейлор Д. Биология // В 3 т. М., Мир-1069 с.
Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.
Над уроком працювали
Петренко Л. М.
Іванова Т.Ф.
Семенова А.С.
Горбатко С. М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.