Тема: Самуїл Маршак (1887-1964) «Дванадцять місяців» Особливості драматичного твору. Діалог як засіб розкриття змісту та ідеї п'єси. ТЛ. Поняття про драматичний твір. Мета: познайомити учнів с біографією та творчістю С.Я. Маршака. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Ім'я його увійшло до нашого життя з дитинства. Батьки своїм дітям, а потім внукам, читають його вірші, одночасно формуючи смак до справжньої літератури. Сім'я Самуїла Яковича Маршака вела свій рід від талмуддистських предків, зокрема, від Ахарона Шмуеля бен Ісраеля Койдановера. І якщо скласти перші букви, то вийде МАХАРШАК. Звичайно, Самуїл Якович все це прекрасно знав, тому що з шестирічного віку, живучи у Вітебську у дідуся, вивчав іврит. А вірші він почав писати, будучи гімназистом. У гімназії вчитель словесності прищепив любов до класичної поезії, заохочував перші літературні досліди майбутнього поета. Один з поетичних зошитів Маршака попав до рук В.Стасова, відомого російського критика і мистецтвознавця, який взяв гарячу участь в долі хлопця. За допомогою Стасова він переїжджає до Петербургу, вчиться в одній з кращих гімназій, цілі дні проводить в публічній бібліотеці, де працював Стасов.
У 1904 в будинку Стасова Маршак познайомився з М.Горьким, який віднісся до нього з великим інтересом і запросив його на свою дачу на Чорному морі, де Маршак лікувався, вчився, багато читав, зустрічався з різними людьми.
Коли сім'я Горького вимушена була покинути Крим із-за репресій царського уряду після революції 1905, Маршак повернувся до Петербургу, куди на той час перебрався його батько, що працював на заводі за Невською заставою. Почалася трудова молодість: ходіння по уроках, співпраця в журналах і альманахах.
Через декілька років для завершення утворення Маршак виїхав вчитися до Англії, спочатку в політехнікумі, потім в Лондонському університеті. Під час канікул багато подорожує пішки по Англії, слухає англійські народні пісні. Вже тоді почав перекладати англійські балади, що згодом прославили його.
У 1923, повернувшись до Петрограду, пише свої перші оригінальні казки у віршах - "Казка про дурного мишеняту", "Пожежа", "Пошта", перекладає з англійського дитячі народні пісеньки - "Будинок, який побудував Джек" і так далі. Діти, сьогодні ми маємо унікальну можливість, послухати вірш у виконанні Самуїла Маршаака:
Очолює один з перших радянських дитячих журналів - "Новий робінзон", довкола якого збираються талановиті дитячі письменники. Маршак був першим співробітником М.Горького, що створив Видавництво дитячої літератури (Детгиз). Вірші Маршака для дітей, його пісні, загадки, казки і приказки, п'єси для дитячого театру з часом склали збірку "Казки, пісні, загадки", що неодноразово перевидавалися і переведені багатьма мовами.
У більшості казок С.Маршака розкривається тема боротьби добра і зла. Але кожен автор розкриває цю тему з нової точки зору.
Діти дайте відповідь на запитання:
Самуїл Маршак в своїй казці «Дванадцять місяців» ставить на передній план дуже важкі і в той же час цікаві запитання: чи є покірливість складової доброти? Чи може тверда і непохитна людина бути доброю? Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі?
Кожен образ казки втілює відповідь на ці запитання. Образ падчерки складний і сповнений протиріч. З першу, перед нами виникає ніби найпокірнійша людина в світі, і з часом ми розуміємо, що це не так, що її слухняність мачусі був обумовлений не безглуздою покірливістю, а по-перше, справжньою добротою (і це можна довести її хвилюванням про мачуху і сестру, коли їх перетворили на собак), а по-друге, звичайною безвихідністю.
Упертість падчерки у всій повноті показано в сцені з Принцесою, коли остання просила розповісти її про те, де вона дістала проліски....
Небезпечне інше об'єднання рис вдачі в людині: злість, дурість і упертість. В цьому випадку упертість дійсно може додати гіркоту в і без того не солодку душу. І це ми бачимо на прикладі принцеси, яка теж, звичайно, не була покірною, але, на відміну від падчерки, це приносило не добро, а зло. Здатність протистояти злу і насильству наділені лише люди, упевнений автор. І якщо істота, яка зовні нагадує людину, стає підлабузником, вона перетворюється на тварин. Ця ідея розкривається в казці у момент перетворення Мачухи і її дочки в собак.
Завдання на закріплення нової теми:
Що вам найбільше запам’яталось із біографії С. Маршака? Які казки С. Маршака ви знаєте? Чи подобається вам казка Дванадцять місяців,чим саме?
Домашнє завадання:
Вивчити напам’ять уривок з казки Дванадцять місяців. Список використаної літератури: Урок на тему : С.Я. Маршак «Дванадцять місяців», Вікоренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Херсон. Урок на тему : Боротьба добра і зла в казці «Дванадцять місяців»., Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш. Маршак С.Я. Надпись на часах.- М.: Книга, 2009.- 320с. Маршак Самуил Яковлевич Сказки, песни, загадки. Стихотворения. В начале жизни. Страницы воспоминаний.- М.: Детская литература, 20088.- 768с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2009.- 944с. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.