#Составитель Ф.М. Селиванов «Хрестоматия по фольклору». М. «Просвящение» 2002 г.
#Составитель Ф.М. Селиванов «Хрестоматия по фольклору». М. «Просвящение» 2002 г.
-
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br> <br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
+
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br> <br> ----
+
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
+
+
Пилипенко В.В.
+
+
Колісніченко В. Д.
+
+
Миколаєнко Н. М.
+
+
Перейда Н. Т.
+
----
+
+
+
+
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
Тема: Прислів'я та приказки — малі жанри фольклору, джерело народної мудрості Мета: розширити знання учнів про історію виникнення прислів’я та приказки. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Відвіку людина піклувалася не лише про прожиток і житло, вона прагнула зрозуміти навколишній світ, порівнювала різні явища, створювала нове в природі і в своїй уяві. Плоди багатовікових спостережень і роздумів народу, його мрії і надії втілювалися в піснях, казках, легендах, прислів'ях, приказках, загадках.
Так народ створював своє мистецтво, свою поезію. Казки, билини, пісні, прислів'я і інші види усної творчості називають фольклором. Сьогоднішня тема нашого уроку присвячена прислівням та приказкам.
Виникнення прислів'їв відноситься до глибокої старовини. У них зосереджений і виражений в короткій художній формі зведення знань, спостережень, прикмет трудового народу. Прислів'я закріплюють накопичений народом трудовий, життєвий, соціальний досвід і передають його подальшим поколінням.
Джерела появи прислів'їв досить різноманітні. Головні з них – безпосередні життєві спостереження людей, соціально-історичний досвід народу. Частина прислів'їв і приказок, що існують в народі,відносяться до книжкових джерел. Дидактичні вірші із старовинних рукописів, вірші поетів, а так само твори, що вийшли з класичного Сходу, певною мірою поповнили склад східних прислів'їв.
Боротьба із загарбниками іноземцями, гаряча любов до батьківщини і ненависть до її ворогів, стійкість, мужність і героїзм народу – все це знайшло своє місце в коротких, але мудрих висловах.
Обгрунтуй свою думку:
Чи погоджуєшся ти з думкою, що нація існує доти, доки існує її фольклор?
Фольклор дає не лише історичну картину духовного розвитку народу. З творів всіх його жанрів виступає багатогранний і в той же час цілісний і неповторний характер всього російського народу. Мужній, сильний, суворий – в бувальщинах; хитрий, глузливий, пустотливий –в побутових казках; мудрий, наглядовий, дотепний – в прислів'ях і приказках – така російська людина у всій його величі, простоті і красі.
У багатющій скарбниці російської усної народнопоетичної творчості одне із значних місць займають прислів'я і близькі до них по художній побудові і образній системі приказки.
Чи погоджуєшся ти з твердженням«Приказка — мудрість віків» Чому?
Будучи лаконічними, виразними, глибоко змістовними тлумаченнями тих або інших явищ дійсності, ці жанри постійно користувалися і користуються великою популярністю.
Запам’ятайте:
Прислів'я – короткий, поетично образний, ритмічно організований твір народної творчості, узагальнювальний історичний і соціально побутовий досвід поколінь, використовуваний для яскравої і поглибленої характеристики різних сторін життя і діяльності людини, а також явищ навколишнього світу.
Отже, прислів'я і приказки при відомій своїй близькості мають і істотні відмінності, що дозволяють чітко розмежовувати ці примітні жанри російського народно поетичної творчості.
Однією з характерних особливостей є «поєднання в них загального і конкретного, точніше: у конкретній формі передаються загальні межі і ознаки явищ в природі, суспільного життя, особистих стосунків людей. Діти, а зараз ми познайомимось з білоруською приказкою:
Що ви зрозуміли? Яка приказка вам сподобалась найбільше?
Прислів'ям властиві певні форми узагальнення. Це перш за все думки загального характеру. Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається. Птицю пізнати по пір'ю, а людину по мові. Рідна мова - не полова: її за вітром не розвієш. Більше діла — менше слів. Будь господарем своєму слову. ПРИКАЗКА - жанр фольклорної прози, короткий сталий образний вислів констатуючого характеру, що має одночленну будову, нерідко становить частину прислів'я, але без висновку, і вживається в переносному значенні. Де розумомо не дійдуть Те в книжці знайдуть. Книжка – маленьке віконце, А через нього весь світ видно.
Завдання на закріплення нової теми:
Що означає слово «фольклор»? Коли ти почув цей термін уперше? Які фольклорні твори тобі відомі? Чи правильне твердження: «Література починається з фольклору, як річка починається з джерела»? Чому?
Домашнє завдання:
Підготуйте розповідь на тему : Що таке прислів’я та приказки? Історія їх виникнення. Складіть невелику розповідь на довільну тему з використанням прислів'їв і приказок.
Список використаної літератури:
Урок на тему : Прислів’я та приказки нашого народу, Миколаєнко Н. М., викладача світової літератури Сш. №1 ,м. Кам’янець Подільський.
Урок на тему : Усна народна творчість, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
Русские пословицы и поговорки/ Под ред. В.П.Аникина.- М.: Художественная литература, 2008.- 432с.- (Классики и современники. Русская классическая литература).
Составитель В.Н Морохин «Малые жанры русского фольклора».
Хрестоматия. М. «Высшая школа» 2008 г.
Составитель Ф.М. Селиванов «Хрестоматия по фольклору». М. «Просвящение» 2002 г.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Пилипенко В.В.
Колісніченко В. Д.
Миколаєнко Н. М.
Перейда Н. Т.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.