Тема: Іван Крилов (1769—1844). “Вовк і Ягня”. Байка як жанр літератури та її особливості Мета: знайомство учнів з біографією І. А. Крилова і його творами. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літератури. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Орлам доводиться і нижче кур спускатися, Але курям ніколи до хмар не піднятися. І. А. Крилов
Крилов Іван Андрійович (02.02.1769 років (за іншими даними, 1768 рік), Москва - 09.11.1844 р., Петербург) - російський письменник, байкар, журналіст. Народився в сім'ї армійського офіцера, що вислужився з солдатів. Дитячі роки пройшли на Уралі і в Твері (нині Калінін).
Перегляньте відео і поясніть мораль байки:
Рано взнав матеріальні позбавлення, ще підлітком вимушений був поступити на службу підканцеляристом. Переїхавши до Петербургу (1782), був дрібним чиновником в Казенній палаті. Відсутність систематичної освіти заповнював самостійним вивченням літератури, математики, французької і італійської мов. У 14 років написав комічну оперу "Кавник" (1782), в якому живо змалював вдачі провінційних кріпосників.
У 1786-1788 написані комедії "Скажена сім'я", "Вигадник в передпокої", "Пустуни", висміюючу порожнечу і розбещеність столичного дворянства, і трагедія "Філомела", направлена проти деспотизму. У 1789 році Крилов зробив видання журналу "Пошта духів", в якому друкував свої сатиричні листи, сміливо викриваючі пороки дворянського суспільства, зловживання бюрократичного апарату.
У журналістській діяльності, а також в повісті "Каїб" (1792) і інших прозаїчних творах Крилов виступив як продовжувач освітньої сатири Н. І. Новікова. Смілива сатира Крилова викликала незадоволеність Катерини II - письменникові довелося припинити літературну діяльність і на декілька років сховатися в провінції. (байка) Чому нас навчає ця байка? У 1799-1800 написана зла антиурядова "шуто-трагедія" "Трумф" ("Подщипа"), яка поширювалася в рукописних списках. Лише у 1806 році Крилов зміг повернутися до Петербургу. У 1806-1807 написав комедії "Модна лавка" і "Урок дочкам", що висміювали галломанію дворянства і що мали великий успіх. У 1812-1841 служив помічником бібліотекаря в імператорській Публічній бібліотеці. У 1809 році вийшла 1-ша книга байок, що позначила початок активної роботи Крилова як байкаря.
Байки Крилова стали, як сказав Гоголь Н.В. "... книгою мудрості самого народу". Справжня народність, живописну і невичерпну по своєму багатству мову роблять творчість Крилова вершиною розвитку російської байки, ставлять письменника в ряд світових корифеїв цього жанру.
А. С. Пушкин відзначав глибоку національну своєрідність байок Крилова, яке бачив в "... веселому лукавстві розуму, глузливості і живописному способі виражатися...".
Це треба знати: Таланти достеменні за критику не зляться: Їх пошкодити вона не може краса, Одні підроблені квіти дощу бояться. І. А. Крилов
На відміну від своїх попередників, в яких в байці очолював дидактичний момент, - мораль, Крилов створив байку-сатиру, байку - комедійну сценку.
З приводу байки Крилова "Селянин і вівця" В. Г. Белінський писав, що це "... поетична картина однієї із сторін суспільства, маленька комедійка, в якій дивно вірно витримані характери дійових осіб...". У цьому полягали за сади реалістичного підходу письменника до дійсності.
Прочитайте виразно уривок басні:
ВОВК ТА ЯГНЯ
У сильного завжди безсилого вина: З Історії тьму фактів можна прохопити, Та ми Історію не будемо ліпити, А як про це в байках – то ось вона. — Ягня до ручаю загнала спрага в спеку; І треба ж опинитись лиху недалеко, Що біля місць отих никав голодний Вовк. Ягнятко бачить він і вже розкрив пащеку; Та щоб законний дати справі чин і толк, Кричить: “Як смієш ти, хамло, нечистим рилом Мутити чисте тут питво, Нахабне ти єство, З піском і з мулом? За ницість отаку Я з тебе голову зірву”. – Байки Крилова виражали відношення народних мас до соціальної несправедливості, а багато хто з них прямо направлений проти деспотизму самодержавної влади і хижацтва чиновної бюрократії ("Вовки і вівці", "Мор звірів", "Риб'ячі танці" і багато інших). Правда, в таких байках, як "Кінь і Вершник", "Колос", що містили виправдання упокорювання перед влада імущими, позначилася непослідовність політичних поглядів Крилова, але головним, нескороминущим в його творчості залишається глибокий демократизм, вираження етичного ідеалу народу, засудження егоїзму і фальші дворянського суспільства (байки "Селяни і Река", "Листи і коріння" та інші).
Вірою в етичну силу народу пронизані його байки, пов'язані з тематикою Вітчизняної війни 1812 ("Ворона і Курка", "Вовк на псарні", "Розділ" та інші).
На противагу традиційному схематизму жанру, умовно-алегоричні персонажі байок Крилова несуть в собі реальні риси людей; вони включені письменником в широку панораму російського суспільства, представляючи його різні соціальні шари - від царя до пастуха.
З байками Крилова увійшла до російської літератури жива народна мова. Вся творчість Крилова-байкаря органічно пов'язана з художнім світом російських прислів'їв, казок, приказок; воно і само внесло до скарбниці національної мови крилаті вирази, багато хто з яких теж став прислів'ями.
Мова байок Крилова з'явилася прикладом для А. С. Пушкіна, А. С. Грібоєдова, Н. В. Гоголя і інших письменників. Байки Крилова перекладоно 50 мовами. Список використаної літератури: Урок на тему : Байка і творчрсті І.А. Крилова, Вікоренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Херсон. Урок на тему : Видатний байкар І. А. Крилов, Амбросенко Н. Д., викладача світової літератури Сш. №72 ,м. Харків. Крылов Иван Андреевич. Избранные произведения.- К: Веселка,2009.- 229с. Литература.- К: Перун, 2009.- 560с. Литература.- К: Освіта, 2008.- 415с Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Русские пословицы и поговорки/ Под ред. В.П.Аникина.- М.: Художественная литература,2007.- 432с.- (Классики и современники. Русская классическая литература). Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Вікоренко Н. М.
Амбросенко Н. Д.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.