Версия 10:17, 19 ноября 2009
Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас>>Зарубіжна література: Контрольна робота №4 (різнорівневі письмові завдання за творчістю О.Стороженка, Б.Лепкого, Л.Костенко).
Олекса Стороженко
1. До яких видів мистецтва, окрім красного письменства, проявляв нахил Олекса Стороженко? 2. Твори якого літературного жанру мають такий же початок, як і оповідання «Скарб»? Чому саме так починає оповідання письменник? 3. Чи правильно, на твою думку, мати виховувала Павлуся і чи бажала вона йому щастя? Відповідь обґрунтуй. 4. Чи хотілося б тобі бути таким щасливим, як Павлусь? Чому саме? 5. Чи є з-поміж твоїх друзів і знайомих такі щасливці, як Павлусь? Якщо так, то чим саме вони на нього схожі? 6. Що це за могили, які розкопували парубки, шукаючи в степу скарб? 7. Які народні вислови, наведені нижче, відповідають подіям в оповіданні?
Без щастя в ліс по гриби не ходи. «Дай, Боже, щастя», — просила Настя. Де щастя родиться, там і зависть плодиться. Добре танцювати тому, кому щастя на дудку грає. Дурень спить, а щастя в головах лежить. Де щастя упало, там і приятелів мало. Коли нема щастя зранку, не буде й до останку. Кому щастя, тому й півень несеться. На чуже щастя не впасти. Не в кожної Насті однакове щастя. Не роди мене, мати, красного, але щасного.
9. Намалюй словесний портрет Павлуся, коли він «доріс до парубка». 10. Поміркуй, чи справді Павлусь був щасливою людиною. Яким бачить справжнє щастя автор твору? Візьми участь у класному диспуті на тему: «Що таке щастя і чи в кожного воно різне?»
1. Підготуйся до усного стислого переказу оповідання «Скарб». 2. Випиши з тексту оповідання прислів'я, приказки, фразеологізми.
"Скарб"
1. Яка з ознак не властива гумористичному твору: а) доброзичливий тон; б) жартівливість; в) зображення смішного в життєвих явищах; г) різке висміювання людських вад? 2. Яка з ознак не властива сатиричному твору: а) різке висміювання; б) викриття людських вад; в) доброзичливий тон; г) зображення смішного? 3. Який із засобів гумористичного зображення не використано у творі: а) слова із зменшувально-пестливими суфіксами; б) змішування й перекручування слів із різних мов; в) слова в одному реченні одночасно в прямому й переносному значенні; г) використання принагідних згрубілих коментарів? 4. Які епізоди видалися тобі найсмішнішими у творі? 5. Назви відомі тобі засоби гумористичного зображення. 6. Оповідання Олекси Стороженка «Скарб» гумористичне чи сатиричне? Відповідь обґрунтуй. 7. Знайди в тексті оповідання слова зі зменшувально-пестливими суфіксами й запиши їх у зошит. Яку роль вони відіграють у творі? 8. Намалюй у зошиті два перетнутих кола і впиши в перше ознаки гумористичного твору, а в друге — сатиричного. У спільній частині (у перетині кіл) впиши спільні ознаки гумору й сатири. 9. Чого навчає оповідання Олекси Стороженка «Скарб»? 10. Що символізує образ скарбу? 11. Склади план оповідання Олекси Стороженка «Скарб». 12. Підготуйся до виразного читання найкумеднішого уривка оповідання й візьми участь у класному конкурсі на кращого читця.
Напиши невеликого листа (чотири-п'ять речень) у жартівливому тоні головному героєві оповідання «Скарб», висловивши в ньому свої побажання щодо поліпшення способу його життя.
Богдан Лепкий
1. У якому університеті Богдан Лепкий читав лекції з української мови й літератури:
а) Львівському; б) Київському; в) Віденському; г) Ягеллонському?
2. Хто допоміг головному героєві пізнати усі квіти на світі:
а) мати; б) старий учитель ботаніки; в) власний життєвий досвід; г) про це в тексті нічого не сказано?
3. Які рядки оповідання Богдана Лепкого «Цвіт щастя» видалися тобі несподіваними? Чим саме?
4. Чи задовольнило б тебе таке пояснення мами, що таке щастя? Якщо ні, то як би ти пояснив герою оповідання, що таке щастя? Зіставивши своє пояснення й тлумачення однолітків, аргументуй, чиє найбільш вдале.
5. Знайди епізоди казкового в оповіданні й прочитай їх. Яку роль вони відіграють?
6. Визначивши пейзажні уривки у творі, знайди засоби художньої виразності в них. Де художніх засобів більше — у пейзажних уривках чи в інших частинах тексту? Поміркуй, чим зумовлена така нерівномірність використання виражальних засобів.
7. Як ти розумієш зміст останнього абзацу оповідання? Чому, на твою думку, автор завершує твір запитаннями?
8. Поясни, як ти розумієш назву твору «Цвіт щастя».
9. Чого навчає оповідання Богдана Лепкого «Цвіт щастя»?
10. Опиши портрет хлопчика з оповідання Богдана Лепкого «Цвіт щастя».
11. Склади план оповідання так, щоб кожен його пункт відповідав сюжетному елементові твору (назву сюжетного елемента запиши наприкінці кожного пункту плану в дужках).
12. Знайди й прочитай легенду про цвіт папороті. Що спільного й відмінного в змісті легенди й оповідання Богдана Лепкого «Цвіт щастя»?
13. Склавши своє усне продовження (5-7 речень) оповідання «Цвіт щастя» від слів: «Так каже хлопець, а лебідь немов слухає його, підпливає до нього ближче і стає...», візьми участь у класному конкурсі на кращу творчу учнівську уяву. "Мишка"
1. Що раніше лежало в ящику, де ховали господарі гроші: а) теслярське приладдя; б) рушниця; в) гранати; г) дитячі іграшки? 2. Кому належать слова: «Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящик ховають»: а) городським мишам; б) сільській мишці; в) господині; г) жінці-жебрачці? 3. Як господар збирався пустити в рух гроші: а) купити качок і кілька свинок, підгодувати, продати та знову купити; б) покласти в банк; в) купити курей та двоє-троє телят; г) купити кілька свинок і двоє-троє телят, підгодувати, продати та знову купити? 4. Чи справедливим є кінець казки? Відповідь обґрунтуй. 5. Хто викликає більше симпатій у казці: люди чи тварини? Як ти вважаєш, чому автор наділив найбільшою мудрістю саме маленьку сіру істоту? 6. Знайди й прочитай у тексті казки рядки, у яких показано турботу мишки про добре виховання своїх дітей на відміну від господарів. 7. Пригадай, як називають казку, що має яскраво виражену мораль. Яку назву має такого самого жанру казка Емми Андієвської, яку ти читав у 6 класі? 8. Як називають такі вислови: вмиватися слізьми, ніг не чути, кіт наплакав, рідного батька продати? Поясни їхнє лексичне значення, замінивши словом-синонімом. Яку роль ці сполуки слів відіграють у тексті? 9. Чи засуджуєш ти прагнення людини до матеріального збагачення? Якщо ні, то чому ти не схвалюєш поведінку господаря й господині? 10. Чого навчає казка Богдана Лепкого «Мишка»? 11. Випиши з тексту казки порівняльні звороти й поясни, як вони характеризують явища, риси людей чи тварин, предмети. 12. Пригадай прислів'я та приказки, які відображають мораль казки Богдана Лепкого «Мишка».
1. Підготуйся до виразного читання казки «Мишка» за ролями. 2. Намалюй той фрагмент казки, який тобі найбільше сподобався, і візьми участь у класному конкурсі на кращу ілюстрацію художнього твору. Ліна Костенко
1. Який заклад Ліна Костенко закінчила з відзнакою:
а) київську школу; б) Київський педагогічний інститут; в) Московський літературний інститут; г) Національний університет «Києво-Могилянська академія»?
2. Де у вірші відбуваються зображені події:
а) на заході Європи; б) на сході Європи; в) у центрі Європи; г) в Азії?
3. Яким настроєм наповнений вірш Ліни Костенко «Чайка на крижині»? 4. Який художній засіб використано у вірші для передачі характеру зими? Наведи приклади. 5. У яких кольорах ти бачиш цей вірш? Чи змінюються вони під час розгортання подій? 6. Чи видалася тобі несподіваною відповідь чайки? Чому? 7. Подумай, чому в людини, яка у вірші спілкується з чайкою, немає імені. Хто це: він чи вона, дитина, людина молода чи старшого віку? Чому, на твою думку, автор уникає такої конкретизації? 8. Що означають крила для чайки, а що для людини? 9. Визнач головну думку вірша «Чайка на крижині». 11. Знайди присудки в першій строфі вірша й прочитай цей уривок, наголошуючи на них. Чого досягає автор вірша накопиченням дієслів-присудків? 12. Підготувавшись до виразного читання вірша «Чайка на крижині», візьми участь у класному конкурсі на кращого читця. Напиши, якби ти продовжив події у вірші Ліни Костенко «Чайка на крижині» (п'ять-сім речень).
"Чайка на крижині"
1. Зі скількохчастин складається поема Ліни Костенко «Чайка на крижині»? 2. Скільки творів мистецтва пов'язано одним задумом у диптиху:
a) два; б) три; в) чотири; г) п'ять?
3. Який рядок у вірші Ліни Костенко «Крила» повторюється:
а) «А як же людина?» б) «Людина нібито не літає»; в) «А крила має»; г) «крилатим ґрунту не треба»?
4. Що таке алегорія й алегоричний образ? 5. Як ти розумієш алегоричний образ крил? 6. У чому полягає пташина правда у вірші Ліни Костенко «Крила»? Знайди й прочитай уривок на початку повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять», у якому йдеться про лебедині крила. Що в крилах із поетичного й прозового твору спільне? 7. Пригадай, з чого Дедал виготовив крила для Ікара (грецька міфологія). Які крила повинна мати людина? 8. Прочитай уривок, у якому йдеться про те, з чого зроблено крила людини. Вибери з-поміж названих свої. Поясни свій вибір. 9. Як за змістом пов'язані вірші «Чайка на крижині» й «Крила»? 10. Про які крила йшлося в розповіді про Ліну Костенко? 11. Послухай продовження вірша «Чайка на крижині», написані твоїми однокласниками, та прочитай своє. З'ясуй провідну думку кожного з них. Вони переважно про матеріальне чи про духовне? А яка провідна думка вірша Ліни Костенко «Крила»? 12. Напиши невеликий твір-роздум на тему: «Нащо крилатим ґрунт під ногами» (п'ять-сім речень). Вивчи напам'ять один із віршів поеми Ліни Костенко «Чайка на крижині».
О.М. Авраменко "Українська література 7 клас"
Вислано читачами інтернет-сайту
Календарно-тематичне планування української літератури, завдання школяру 7 класу, курси учителю літератури 7 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|