KNOWLEDGE HYPERMARKET


"Далекосхідні тигри" – країни нової індустріалізації. Причини швидкого економічного зростання. Характеристика господарства. Повні уроки
User17 (Обсуждение | вклад)
(Новая страница: «<metakeywords>Гіпермаркет Знань - перший в світі, Гіпермаркет Знань, Географія, 10 клас, Повні урок...»)
Следующая правка →

Версия 13:25, 11 января 2013


Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 10 клас>> Географія: “Далекосхідні тигри” – країни нової індустріалізації. Причини їх швидкого економічного зростання. Практична робота: 3. Характеристика господарства країн нової індустріалізації Південно-Східної Азії та аналіз причин їх швидкого економічного зростання.

Содержание

Тема

  • “Далекосхідні тигри” – країни нової індустріалізації. Причини їх швидкого економічного зростання. Практична робота: 3. Характеристика господарства країн нової індустріалізації Південно-Східної Азії та аналіз причин їх швидкого економічного зростання.

Мета

  • поповнити знання учнів про Нові індустріальні країни (НІС) Південно-Східної та Східної Азії;
  • ознайомити з причинами їх швидкого економічного зростання;
  • ознайомити з господарством країн нової індустріалізації Південно-Східної Азії;
  • розширити знання про причини їх швидкого економічного зростання;


Хід уроку

“Далекосхідні тигри” – країни нової індустріалізації


Нові індустріальні країни Південно-Східної Азії

Нові індустріальні країни Південно-Східної Азії

Три хвилі індустріалізації

  • 1-а хвиля

Японія (50-60-ті роки ХХ ст.)

  • 2-я хвиля

Республіка Корея, Сінгапур, Тайвань, Гонконг (Сянган) (80-ті роки ХХ ст.)

  • 3-я хвиля

Малайзія, Таїланд, Бруней, Індонезія, Філіппіни (90-ті роки ХХ ст.)


Індонезия

Розвиток нових індустріальних країн Південно-Східної Азії.

Розвиток нових індустріальних країн Південно-Східної Азії.



Нові індустріальні країни Південно-Східної і Східної Азії

Нові індустріальні країни Південно-Східної і Східної Азії

Причини їх швидкого економічного зростання.

До новоіндустріальним країнам (НІС) відносяться Південна Корея, Сінгапур, Гонконг, Тайвань, за ними йдуть інші чотири - Таїланд, Малайзія, Індонезія, Китай. Особливо виділяються перші чотири, які називають драконами або тиграми.

Протягом 80-х рр.. всі вісім економік довели, що в змозі підтримувати зростання на рівні, що перевищує 7% на рік.Цим країнам вдалося в історично короткі терміни подолати свою соціально-економічну слаборозвиненість і більшою чи меншою мірою наблизитися до рівня розвинених країн. Ці країни значно відрізняються один від одного і за чисельністю, і за структурою зайнятого населення, і за темпами розвитку і т.д.

Населення Тайваню, наприклад, більш ніж в два рази менше, ніж Ю. Кореї, а Сінгапуру - в 2 рази, ніж Гонконгу.Сінгапур приділяє велику увагу створенню привабливого пакету умов для міжнародних компаній. Ю. Корея, навпаки, всіма силами намагається тримати іноземців подалі від своєї економіки, підгодовуючи субсидіями свої домашні компанії.

Поява НІС являє собою результат взаємодії ряду чинників.Якщо мати на увазі економічний, то це насамперед прихильність цих країн до ринку та приватної власності. Їм вдалося замінити звернену на вирішення внутрішніх проблем стратегію импортзамещения орієнтованої на зовнішній світ стратегією заохочення експорту.

В основі лежала форсована індустріалізація, що починалася з перекладу на машинну базу легкої промисловості, яка орієнтувалася на виробництво споживчих товарів короткочасного користування для внутрішнього ринку.

Основні риси економічного розвитку НІС

Основні риси економічного розвитку НІС


Характеристика господарства країн нової індустріалізації Південно-Східної Азії

Протягом повоєнного часу роль країн Південно-Східної Азії у світі неухильно зростає. Це зумовлене вигідним географічним і військово-стратегічним положенням країн, багатими природними ресурсами, динамічним політичним та економічним розвитком.


Тайвань

У своєму розвитку країни нової індустріалізації наслідували модель японського типу, яка полягає в упровадженні найновітніших наукових досягнень, стабілізації фінансової системи, прискоренні темпів економічного зростання.

Економічний феномен «азіатських тигрів» пояснюється вдалим поєднанням значних обсягів іноземних інвестицій, підприємницької діяльності місцевих бізнесменів, великої «армії» дешевої робочої сили, налагодженого ринку збуту у високорозвинутих країнах (Японії, США, країнах Західної Європи та ін.), розвинутої транспортної системи.

Енергетика цих країн базується на ТЕС і ГЕС.

Розвитку металургії сприяють наявність сировини, дешеві електроенергія і робоча сила.

Машинобудування розвивалося за рахунок фінансово-технологічної підтримки транснаціональних корпорацій США і Японії. Особливо розвинуто автомобіле-суднобудування, електротехніка, точне і побутове машинобудування! (телевізори холодильники, аудіо- та відеотехніка фото- і відеокамери, пральні матишини тощо).

Хімічна промисловість орієнтується на власну і довізну сировину. На цій базі розвивається нафтохімія, підприємства якої спеціалізуються на виробництві мінеральних добрив, лаків, фарби, гуми, пластмас, побутової хімії тощо.

Легка промисловість охоплює текстильне, шкіряно-взуттєве, скляне виробництво та інші галузі.

У структурі сільського господарства переважає рослинництво. Його продукція задовольняє потреби населення і йде на експорт. Це рис, прянощі, кокосові горіхи, пальмова олія, чай, кава, кукурудза, батат, бобові, тростинний цукор, банани, коноплі, ананаси. Тваринництво представлено свинарством, тягловим скотарством, у прибережній зоні — рибальством.

Центри чорної металургії розташовані в Сінгапурі, Малайзії.


Малайзії

Індонезія. Горнопромислова карта

Індонезія. Горнопромислова карта


  • Причини Економічного дива.

- Фінансова допомога США і Японії;

- Дешева кваліфікована робоча сила;

- Вигідне ЕГП;


Галузі спеціалізації

Галузі спеціалізації


Аналіз причин швидкого економічного зростання країн нової індустріалізації Південно-Східної Азії

В даному регіоні намічається тенденція формування так званого азіатського технологічного простору від Японії і Південної Кореї через Тайвань, Гонконг і Сінгапур до Малайзії, Таїланду, Філіппін, Китаю та Індонезії.

Господарство Індонезії

Господарство Індонезії

Південна Корея за короткий термін пройшла шлях від відсталої японської колонії до одного з найбільш конкурентоспроможних держав світу.

Головні орієнтири економічної моделі Південної Кореї - задоволення потреб зовнішнього ринку. Для цього тут з початку індустріалізації були вжиті конкретні заходи:

- Створення спеціальних організацій щодо стимулювання експорту;
- Створення пільгового режиму аж до звільнення від податків фірм, що виробляють продукцію на експорт, та видача їм кредитів на пільгових умовах;
- Стимулювання залучення іноземних позик, кредитів.

Гонконг з липня 1997р. перейшов під юрисдикцію Китаю. Він одночасно є найбільшим фінансовим і промисловим центром світу і торгово-портово-туристичною базою Південно-Східної Азії.

У Гонконзі діє 110 000 торговельних фірм, 924 регіональні штаб-квартири і 1606 регіональних офісів іноземних компаній, зайнятих у сфері розподілу. Основна форма їх діяльності - імпорт товарів для місцевого споживання і їх реекспорт в треті країни.

Сінгапур - найбільш розвинута в економічному відношенні країна Південно-Східної Азії.

Як і Гонконг, Сінгапур є найбільшим регіональним і міжнародним центром торгівлі, фінансів, маркетингу та послуг.

Малайзія володіє значним ресурсним потенціалом серед країн Тихоокеанського регіону. Головне економічне багатство - кольорові метали; із паливних ресурсів - нафта. У міжнародному поділі праці Малайзія займає провідне місце з виробництва та експорту пальмової олії, каучуку. Високо розвинена лісова промисловість.

Урядові будівлі в центрі Куала–Лумпура. Малайзія

Урядові будівлі в центрі Куала–Лумпура. Малайзія

Тайвань визнаний одним із кращих не тільки в області електроніки і галузей легкої промисловості, але і в розвитку машинобудування, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівельної індустрії.


Цікаві факти

Азія

Азія

  • Регіон розташований на півострові Індокитай (третій за розміром півострів на земній кулі) та гірських районах на півночі від нього, аж до Тибетського нагір'я.
  • Велика острівна частина регіону — Малайський архіпелаг — є найбільшою на Землі групою островів. Із майже 15 000 островів архіпелагу тільки 5 мають площу понад 100 тис. км2 кожний.
  • Береги Південно-Східної Азії омиваються водами двох океанів — Тихого та Індійського. Зі сходу і півдня Малайський архіпелаг оточують глибоководні западини (жолоби): Філіппінська (10 265 м) та Яванська (7729 м).
  • Мальдіви - 99%-а мусульманська країна. В Мальдівах заборонено туриста мати більше ніж 1 Біблію, бо вони бояться, що туристи можуть подарувати її місцевим жителям.
  • Чи знаєте ви, що 10 найвищих гір розташовані в Азії.
  • Азія розділена на 6 субконтинентом: - Середня Азія - Східна Азія - Північна Азія - субконтинент Індії - Південно-Східна Азія - Південно-Західна Азія

Таїланд

Таїланд

  • Літочислення в Таїланді відрізняється від світового. Зараз там 2555 рік.
  • Популярною туристичною країною Таїланд став "завдяки" війні у В'єтнамі. Тут розташовувалися великі військові бази, а також місця для відпочинку військовослужбовців США, які перебували у відпустці. Особливо популярним серед солдатів було місто Паттайя, що відтоді й залишається секс-столицею Таїланду.


Економика Тайланда


Домашне завдання

1. Знайдіть інформацію про основні внутрішні чинники, що спричинили економічне зростання так званих НІК,.

2. Позначте на контурній карті держави, що належать до Південно-Східної Азі?

3. Якими видами мінеральної сировини забезпечена деджава? Позначте на контурній карті.

4. Визначте, які ресурси країна імпортує. Припустіть, чому саме ці ресурси.

5. На контурній карті позначте мінеральні ресурси Південно-Східної Азі.

6. До числа нових індустріальних країн в даний час відносять ще чотири держави: Малайзію, Таїланд, Філіппіни та Індонезію. Це НДС «другої хвилі». Знайдіть нові індустріальні країни «першої та другої хвилі» на політичній і економічній картах. Зробіть висновки про особливості їх ЕГП і природних ресурсів. У чому відмінності НДС «першої хвилі» за запасами і різноманітності природних ресурсів від країн «другої хвилі».


Контрольні запитання

1. До яких держав належать держави-"дракони". Назвіть особливості економіки азіатських "драконів"

2. Які азійські держави називають державами-"тиграми".

3. Шлях розвитку, якої країни взяли за орієнтир НИС Азії?

4. Поясніть, чому країни названо «нові індустріальні?»

5. Як змінюється показники ВВП країн НІС на сучасному етапі??

6. У Зарубіжної Азії за чотири останні десятиліття з'явилася група країн, яка зробила гігантський стрибок від відсталості до високого рівня розвитку. Ці країни назвали новими індустріальними. Чому? Які країни належать до НДС «першої хвилі»? Згадайте, в яку групу країн за рівнем розвитку вони тепер віднесені??


Список літератури

1. В.Ю. Пестушко, Г.Ш. Уварова, Географія, 10 клас, Видавництво: Генеза, 388 стр. - 2008

2. Довгань Г. Д. Экономическая и социальная география мира. 10 класс: Наглядный справочник. — К.; Х.: Веста, 2007. — 144 с.

3. http:/ /ukrmap.su/

4. http:/ /osvita.ua



Скомпоновано та відредаговано Паутинкою А.В.




Над уроком працювали

Паутинка А.В.

Довгань Г. Д.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 10 клас