Тема: Поєднання побутовості й фантастики у казках Андерсена Мета: розширити знання учнів про сюжетн та зміст казок Андерсена - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Я бажаю тобі добра, тому і лаю тебе - так завжди пізнаються дійсні друзі! Г. Х. Андерсен
Навіть не написавши жодної казки, Андерсен був би письменником, відомим свого часу у всій Європі, письменником, якого читають і в наші дні, в усякому разі в Данії. Але казки стали вінцем його творчості. Іронія долі, тому що жадібний до слави письменник спочатку не підозрював, що саме вони найдалі рознесуть по світу його ім'я.
Про що ця казка?
Думка переказувати народні казки і писати в тому ж жанрі аж ніяк не була оригінальною — європейські письменники займалися цим вже більше ста років; у Данії, наприклад, його старші сучасники Еленшлегер і Інгеман. Чом би молодому честолюбному письменнику не спробувати те ж саме? Адже він завжди любив цей розділ фольклору.
Власне, хто міг бути ближче до фольклору, ніж він, дитя з народу? Першу спробу він зробив ще в 1829 році казкою "Примара"."У дитинстві я більш за все любив слухати казки, — пише він у передмові, — майже все ще живі в моїй пам'яті, а деякі з них відомі дуже мало або зовсім невідомі; я переказав одну, а якщо її добре приймуть, я візьмуся і за інших і коли-небудь створю цикл дитячих народних казок". Але Мольбек і інші рецензенти не рекомендували авторові продовжувати в тому ж дусі, і їх можна зрозуміти, знаючи невпевнений стиль і що раз у раз зустрічаються в ході розповіді і погано відповідні до народної казки цитати з обширного кола читання Андерсена і звернення до різних літературних явищ.
Давайте обговоримо наступний вислів:
Життя саме по собі є найпрекраснішою казкою.
Ймовірно, він і сам це відчував; в усякому разі, він поки що поклав свої плани на полицю. Але до нового, 1835 року, вже майже закінчивши "Імпровізатора", він знову повернувся до казок.
Назвіть казку.
"Зараз я починаю декілька дитячих казок, — писав він в перший день нового року своїй приятельниці, — бачте, я хочу спробувати завоювати молоде покоління! " Через місяць він повідомив те ж саме Інгеману, додавши: "Я написав їх так, як розповідав би дитяті". Це було абсолютно нове і оригінальне початкове положення.
Звідки у нього виникла така думка, ніде прямо не говориться, але Едвард Коллін в своїй книзі про Андерсена ясно пригадує, як письменник часто розважав дітей в сім'ях, де регулярно бував, розповідаючи їм "історії, які він або сам тут же придумував, або брав з відомих казок; але чи розповідав він своє або переказував, манера викладу була настільки виключно його власна і жива, що вона захоплювала дітей.
Завдання:
З якої казки Андересена ці речі?
Його самого бавило, що він може дати своєму гумору такий вільний вихід, розповідь не замовкала, багатовиправлень знайомими дітям зворотами мови і фактами, які робили його розповіді ще більш захоплюючими. Навіть найсухішу фразу він міг зробити живою; він не говорив: "Діти сіли у віз і поїхали", а: "Ну ось, всілися вони у віз, до побачення, папа, до побачення, мама, батіг клац, клац, і покотили. Ех ти, ну!" Той, хто потім слухав, як він читає свої казки, лише дуже слабо уявляв собі своєрідний успіх подібної декламації в дитячому колі". Коллін дає зрозуміти, що саме успіх Андерсена у дітей — та і у дорослих — сприяв визнанню його перших казок.
Таким чином, Андерсен знайшов філософський камінь там, де менше за все очікував. Він дуже любив дітей, але зовсім не збирався ставати дитячим письменником, та все ж саме маленькі читачі підказали йому ту незвичайну форму оповідання, яка для нього була найкращою, і відкрили йому дорогу до слави. Сам Андерсен дуже нескоро зрозумів ціну своїм казкам і протягом багатьох років розглядав їх лише як побічне заняття.
Про що сюжет цієї казки?
Але їх безприкладний успіх врешті-решт навів його на інші роздуми. Їх читали і ними захоплювалися не лише в Данії, але і за кордоном, і все в більшій і більшій мірі дорослі. Саме останнє переконало його в тому, що Ерстед і Хейберг мають рацію і що він — наполовину проти своєї волі — створив абсолютно нову літературну форму, яка була не гірша за інші традиційні форми, і притому повністю його власна. Він зрозумів, що можна використовувати казки для передачі дорослих ідей дорослим читачам.
Коли казки Андерсена вперше з'явилися на прилавках книжкових магазинів Данії, всі були уражені. Ніхто ніколи нічого подібного не читав. Які дивні герої! Адже данські діти звикли до принців і принцес. В Андерсена ж в казці «Кресало» принцеса роз'їжджає верхи на собаці, а інша принцеса, Еліза, з казки «Дикі лебеді» відрізняється незвичайною працьовитістю і самовідданістю. Вона бродить по полях і болотах у пошуках вигнаних братів.
Вначале ячменное зёрнышко было, Мама в горшочек его посадила. Вырос чудесный цветочек потом, Девочку-крошку нашла мама в нём. (Дюймовочка) Фантастика казок Андерсена просто дивна. Людина в казці «Райський сад» потрапляє в житло вітрів, де мати вітрів лає синів за прокази. Сірники з казки «скриня-літак», що походили з сосни, хваляться тим, що кожен ранок в молодості пили діамантовий чай, тобто росу, і що вони були багаті, тому що, як відомо, листяні дерева одягнені лише влітку, а у них вистачало засобів і на зимовий і на літній одяг.
А ось Русалочка, дочка морського царя. Вона зовсім як людина. Заради принца, щоб бути поряд з ним, приймає вона людський образ і йде на нестерпні муки; ради нього віддає свій прекрасний голос. Її любов ніщо не може знищити, навіть одруження принца на іншій.
Запитання на закріплення нової теми:
На вашу думку в чому секрет казок Андерсена? Які ваші найулюбленіші казки Ганса Хрістіана Андерсена? Які фантастичні образи Андерсена ви знаєте?
Список використаної літератури:
Урок на тему : Багатство казок Ганса Хрістіана Андерсена , Олійник В. Д., викладача світової літератури Сш. №10 ,м. Коростень.
Урок на тему : Казки Ганса Хрістіана Андерсена, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Брауде Л. Ю. Жизнь и творчество Ханса Кристиана Андерсена. Л, 2008
Муравьева И. И. Ханс Кристиан Андерсен. М: Молодая гвардия, 2009
Степанова М. Сказка его жизни. //Дошкольное воспитание. 2008, № 4, с. 61-62
Хаббард М. Полет лебедя. Повесть, основанная на жизни Ханса
Кристиана Андерсена. М: Терра–Книжный клуб, 2008
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.