Тема: Фольклор — усна народна творчість Мета: розширити знання учнів про фольклор та усну народну творчість. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літературної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Древньоруська культура представлена багатьма тисячами фольклорних, письмових і мовних пам'яток, що збереглися до нашого часу. Це лише незначна частина, яку пощадив час. Але цього вистачило для того, щоб скласти цілісне уявлення про багату культуру Київської Русі.
Усна народна творчість, яка передавалася і збагачувалася з покоління в покоління, стала важливим джерелом пізніших літературних творів і літописів. Древні народні пісні, віддання, казки, легенди, прислів'я зберегли і донесли до нас духовний світ предків, їх світосприймання, мораль. З дохристиянської пори дійшли до нас русальні пісні, обрядово-весільні, похоронні голосіння, різні заклинання. Великий інтерес для істориків представляють бувальщини, в яких міфи з'єднувалися з реальними спогадами про важливі історичні події. До таких бувальщин відносять розповідь про Кия, Щека, Хорива і сестри їх Либіді, і заснування ними Києва, про хороброго ремісника Кожум'яка, велика на - печенсга, та ін. Чудовими пам'ятниками давньоруської творчості є билини, що збереглися в усній традиції до XX ст. Одними з прадавніх і цікавих в історичному плані є билини Київського, або Володимирського циклу. Вони розповідають про побут і звичаї княжого двору, його дружини, про самовіддану боротьбу руських багатирів з кочівниками.
Однією з найяскравіших пам’яток усної народної творчості є, так звані, малі жанри фольклору. Малі жанри фольклору — це невеликі за об'ємом фольклорні твори.
У деяких роботах зустрічається визначення дитячий фольклор, оскільки такі народні твори входять в життя людини дуже рано, задовго до опанування мови. Ось деякі з них: Балада(баладна пісня, баладний вірш) – один з жанрів фольклору, що виник з народної пісні трагічного змісту. Найважливіші характеристики баладних пісень – епічність, родинно-побутова тематика, психологічний драматизм. Билина – твір пісенного характеру, пісня-поема. Їй властиві велич змісту, грандіозність, монументальність образів, героїчний пафос. Реально-історична основа билин – Русь X—XI ст.
Дитячий фольклор – узагальнена назва невеликих за об'ємом жанрів, які вигадують і виконують як самі діти, так і для них. До жанрів дитячого фольклору відносяться пісні і вірші, супроводжуючі життя дитини від колиски до юності: жеребкування, заклички, дразнилки, колискові пісні, пестушки, примовки, потішки, лічилки .
З
агадка – вигляд усної народної творчості, хитромудрий опис іносказання предмету або явища, запропонований як випробування на кмітливість або вправу (дітям) на розвиток логічного мислення. Загадка належить до тих прадавніх видів народної творчості, які, продовжуючи жити в століттях, поступово втрачають своє первинне значення, стають якісно іншим явищем.
Розгадуємо кросворд:
По горизонтали: 1. Словесное упражнение на быстрое произнесение фонетически сложных фраз. 2. Жанр детского фольклора, используемый для распределения ролей в предстоящей игре. 3. Краткое изречение, поучение в виде притчи, иносказанья или житейского приговора. 4. Насмешливая рифмованная прибаутка. 5. Обрядовая песня, которая исполняется в ночь под Рождество.
По вертикали: 1. Своеобразная словесная игра, которой сопровождался процесс нанесения зарубок. 2. Оборот речи, образное выражение, не являющееся цельной фразой. 3. Песня, исполняемая при укачивании ребенка. 4. Замысловатый вопрос, выражаемый обычно в форме метафоры.
Календарно-обрядові пісні ( Колядки, Щедрівки, Веснянки, Хороводи, Купальські, і т.д.) – пісні, виконання яких приурочувалося до строго певних календарних дат. Народні казки теж пустили своє коріння в глибоку старовину. У них яскраво відбилися мрії людини про перемогу над силами природи, спостереження людей за життєдіяльністю тварин і організмів, їх уявлення про навколишній світ – про світ наповненому невідомими небезпеками і неймовірними чудесами, про незрозумілий і від цього ще страшнішому і жахливішому невідомому всесвіті і його закономірностях.
Велися спроби пояснити явища природи: це казки про Мороз, Вітер, Сонце, Хазяйку лісу, про безсмертних…. Назвіть грізну зброю солов'я-розбійника. ? (Свист.) Як звали казкового кота-гіпнотизера? (Баюн.) Творчість народу (усна і писемна) є частиною цієї сфери і несе в собі здатність об'єднати носіїв однієї мови причетністю до загальної для всіх їх системі художнього сприйняття і вираження. Мова фольклору, на думку дослідників містить ряд важливих елементів, які ставлять його не лише функціонально вище, але і загально доступніше для будь-якого з діалектів даної мови.
Завдання на закріплення нової теми:
Назвіть приклади дитячого фольклору.
Чому він називається дитячим?
Наведіть приклади колискових пісень, примовок, лічилок, і т.д.
Охарактеризуйте відомі вам рухливі ігри, що передують лічилками, ігровими примовками і приказками.
Домашнє завдання: Проаналізуйте прислів'я і приказки, вказавши: у якій ситуації вони вживаються; область людської діяльності, що зумовила появу прислів'їв. Розкажіть про художню своєрідність прислів'я і їх композиції. Складіть невелику розповідь на довільну тему з використанням прислів'їв і приказок.
Список використаної літератури:
Урок на тему : Фольклор, малі жанри, Вікоренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 , м. Херсон.
Урок на тему : Усна народна творчість, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
Русские пословицы и поговорки/ Под ред. В.П.Аникина.- М.: Художественная литература, 2008.- 432с.- (Классики и современники. Русская классическая литература).
Мир культуры (Основы культурологии). Учебное пособие. 2-е Б95 издание, исправленное и дополненное.-- М.: Издательство Фёдора Конюхова; Новосибирск: ООО “Издательство ЮКЭА”, 2009. -- 712 с.
Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533
Базанов В.Г. От фольклора к народной книге. – Л., 2008.
Базанов В.Г. Поэзия русского Севера. – Петрозаводск, 2009.
Бахтина В.А. Фольклористическая школа братьев Соколовых. – М., 2009.
Колпакова Н.П. Русская народная бытовая песня. – М.; Л., 2002.
Колпакова Н.П. У золотых родников. Записки фольклориста. – Л., 2005
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В..
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.