Тема: Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характеру народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Боротьба добра зі злом — головний конфлікт народної казки. Реальне та фантастичне в ній. ТЛ. Поняття про народну казку, типову будову казки Мета: організація взаємодії; засвоєння знань, умінь, навиків; розвиток здібностей, досвіду творчої діяльності, розвиток аналітичного мислення учнів; Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Казки, твори народної літератури, майже виключно прозаїчні, частиною об'єктивно епічного змісту і існують у всіх народів. У казках міфологічні елементи змішані з історичними переказами про давно минулі події, дійсність вільно переплітається з вигадкою. Вони містять багатий матеріал для вивчення народної психології і побуту.
Відгадайте казку:
Казка вельми популярний жанр усної народної творчості, жанр епічний, прозаїчний, сюжетний. Предметом оповідання в ній служать незвичайні, дивні, а незрідка таємничі і страшні події; дія ж має пригодницький характер.
Це в значній мірі зумовлює структуру сюжету. Він багатосюжетний, закінчений , драматично напружений, дія має чіткий і динамічний розвиток. Позитивний герой, долаючи важкі перешкоди, завжди досягає своїх цілей. Казці властивий щасливий кінець. У творах цього жанру все зосереджено довкола основного персонажу і його долі. Казка відрізняється строгою формою, обов'язковістю певних моментів, а також стійкістю компонентів.
Відгадайте казку:
У ній майже не буває картин природи і побуту, дія як би гола. Їй властиві майже постійні композиційні особливості: зачини і кінцівки, повторення епізодів, триступінчата будова сюжету, введення осіб, дивних, які допомагають героєві досягти мети.
У казці зображаються вигадані події і особи, представлені то до певної міри реалістично, то із значним відступом від правдоподібності. Вигадка в казці може нагадувати дійсність, але може мати і фантастичний.
Вікторина:
Самий кращий знавець і розповідач казок - це... Хто? (Бабусі.) Чим всі дуже різні казки схожі один на одного? (У будь-якій казці обов'язково перемагає Добро.) Поляки називають її Едзіна, чехи - Езінка, словаки - Єжі Бабка, а як називаємо її ми? (Баба-яга.) Казка, не дивлячись на значну роль фантастики, її основою є життєві ситуації чи події: у ній в особливій формі відбивається дійсність і розкриваються народні оподівання і чекання.
Казки мають три жанрові різновиди казки про тварин, казки чарівні і казки соціально-побутові. Кожен з названих різновидів має свої сюжети, персонажі, поетику і стиль.
Те, що дійшло до наших днів у формі фольклору, тобто народних традицій легенди і казки, може бути уподібнено купі мінералів, які поряд з порожньою і даремною породою містять і коштовну руду. Цей матеріал украй важливий в літературному і естетичному, але в ще більшій мірі - в духовному плані, оскільки тут в заплутаній і майже несвідомій формі до нас дійшла інформація про події, що мають трансцендентний сенс і що є основою для певних циклів розвитку цивілізації.
Весела хвилинка:
У якій казці розповідається про діяльність експериментального селянського господарства, де недолік техніки компенсується кількістю робочих рук і лап? (Народна казка «Ріпка».) Фольклорна казка, в основі якої лежить традиційний сюжет, відноситься до прозаїчного фольклору (казкова проза). Міф, втративши свої функції, став казкою.
Фольклорна казка має свою специфічну поетику.
Тексти даного жанру, будуються за допомогою встановлених традицією кліше: Казкові формули — рітмізовано прозаїчні фрази: * «Жили-були.», * «Скоро казка позначається, та не швидко справа робиться» — серединні формули; * «І я там був, мед-пиво пив, по вусах текло, та в рот не попало» — казкова кінцівка, фінал; Прихід Івана-царевича до Баби-яги, де проза перемежовується з рітмізованнимі місцями: опис портрету «Баби-яги, кістяної ноги»; Запитання - відповідь, — «куди дорогу-дорогу тримаєш», «встань до мене предом, до лісу задом», і т. д.; * Опис місця події,: «на калиновому мосту, на річці смородиновій»; * Опис дій,: переміщення героя на «килимі-літаку»; * Загальнофольклорні епітети: «красна дівиця», «добрий молодець».
Назвіть деталь жіночого плаття, в якій поміщаються озера, лебеді і інші елементи довкілля. (Рукави плаття царівни) Оповідач зберігав в пам'яті казкові сюжети цілком або у формі одиниць сюжету, т.з. мотиву, і відтворював у виконуваній казці. Деякі казкові сюжети зустрічаються в одному тексті (контамінація сюжетів). Оповідач, для додання епічного уповільнення, використовував прийом потроєння дії в казці.
Запитання на закріплення нової теми:
Що ти знаєш з початкової школи про казку? Що таке казка? Які види казок тобі відомі? Наведи приклади. Казки яких народів світу ти читав? Чи пам'ятаєш ти їх назви?
Домашнє завдання:
Спробуйте написати казку.
Список використаної літератури:
Урок на тему : Казка – фольклорний жанр , Носенко О. М., викладача світової літератури Сш. №21 ,м. Харків.
Урок на тему : Казка невідємна частина розвитку усної народної творчості, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Дереза, Людмила Васильевна Романтизм и русская литературная сказка первой половины XIX века.- Полтава: АСМІ, 2009.- 250с.
Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533
Литература.- К: Освіта, 2009.- 415с.
Литература.- К: Перун, 2009.- 560с.
Русские пословицы и поговорки/ Под ред. В.П.Аникина.- М.: Художественная литература, 2008.- 432с.- (Классики и современники. Русская классическая литература)
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.