KNOWLEDGE HYPERMARKET


Сербська народна балада «Смерть матері Юговичів».Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Сербська народна балада «Смерть матері Юговичів», її стриманий, напружений драматизм. Ознаки фольклорної балади у творі. Сербські епічні пісні й українські козацькі думи. Повні уроки.


   Тема: Сербська народна балада «Смерть матері Юговичів», її стриманий, напружений драматизм. Ознаки фольклорної балади у творі. Сербські епічні пісні й українські козацькі думи.

   Мета: Визначити ознаки сербських балад, розглянути суть балади «Смерть матері Юговичів».

   Тип уроку: урок засвоєння нових знань.


   Народні пісні Сербії несуть в собі незвичайну красу виконання. Музика і слова чисті як гірське джерело. Адже що може захоплювати сильніше, ніж слов'янська історія і культура. Сербська пісня, передає в собі ті образи і мотиви, які зрозумілі всім і кожному. Ніде не знайти таких гірких образів, які протягають в сербському фольклорі, особливо за часів турецького іга.
   І невипадково ці образи здивували таких різних людей, як Пушкін і Меріме. Життєва метушня начебто назавжди закрила собою сербські народні пісні. Але сербський народ, давно звиклий до тягот їх складного життя, навіть за часів воєн і голоду оспівував в піснях надію на світле майбутнє. Мелодії мало відрізняються від російських або італійських народних пісень - такі ж зручні в сенсі дихання. Їх дуже легко і приємно співати. Стиль виконання дозволяє дихати повними грудьми.



   Сербська мова незграбна і жорстка, а мелодії сербських пісень, навпаки, співучі та плавні. У епічних і ліричних піснях сербський народ володіє безцінним скарбом, що по праву привертає до себе увагу всього останнього світу. Пісні вдало сполучають наївність цілісного народу, що живе простим життям, з приголомшливою яскравістю фарб і грецькою пластичністю образів.
   Сербія багата різними музичними інструментами в своїх піснях. Можна зустріти пісні, що виконуються на гармошці, флейті і навіть скрипці. Голоси виконавців доповнюють смислову картину самих віршів, що в сукупності утворює у слухачів яскраві картини в їх уяві. Однією з найкрасивіших сербських пісень є пісня «Тамо далеко». У якій співається про біль, сльози і славу Великої Сербії, доля якої така схожа на долю Росії. Вслухуючись в кожне слово сербської народної пісні, мимоволі згадуєш і пісні росіян. Ось що означає дружба двох слов'янських держав, двох великих імперій.
   Скільки існує людський рід, стільки йде боротьба за незалежність, свободу, мирну роботу на своїй землі, за свою сім'ю. І українські думи, і російські билини, і сербські юнацькі пісні розповідають нам про далеке минуле, в якому людей різних національностей об'єднувало одне: бажання жити в згоді, ростити дітей, виховувати їх, учити їх цінувати життя.
   Але завжди були люди, яким не важливі були чужі мрії про щастя, вони прагнули зруйнувати, знешкоджувати все, щоб заволодіти не лише чужими землями, а і чужими душами. І всюди зустрічали опір. З того часу, як відбулася битва на Косовому полі між сербами і турецькими полчищами, пройшли століття.



   Сербська балада «Смерть матері Юговичів» належить до так званого циклу Косовського, який присвячений лише одному епізоду історії сербського народу - Косовській битві сербів з турками, яка відбулася в 1389 році. Косовські пісні - це поетична згадка про давню битву, завдання якої - будити патріотичні відчуття, затверджувати ненависть до ворогів. Пісню «Смерть матері Юговичів» записав для нащадків письменник Вук Караджіч.
   Війна – трагедія для кожної людини. Не менше мужності, щоб отримати перемогу, виграти війну, треба і тим, хто залишається вдома – матерям і дружинам. Дев'ять синів Юговичів виростила мати. Вони воювали на Косовому полі, і всі склали голови, не відступивши перед ворогом. Там і Юг-Богдан, батько цих доблесних воїнів. Доказом того, що це були люди незрівнянної мужності, є милість Бога, який дав матерів «очі соколині, білі крила лебедині».
   «Отже вона промайнула на Косовому», де і побачила синів і свого чоловіка мертвими. Балада не описує сам бій, але за допомогою деталей ми можемо уявити весь його жах. Цей жах вже в тому, що мати «бачить мертвих Юговичів дев'ять, десятого – батька Юг-Богдана». Атрибутами їх слави є дев'ять списів, вбитих в землю, а на кожному з них сидить ясен сокіл. З соколом ми асоціюємо душі загиблих героїв. А ще при кожному воїні кінь стоїть юнацький. Кінь юнацький – це відвага.



   Звідки мужність у синів? Від батька Юг-Богдана, а ще від матері: коли «побачила дев'ять добрих коней, дев'ять соколів, жодної сльози гіркою не зронила матір», оскільки «тверде стареньке мала серце».
   А чому не плакала мати? Вона розуміла: загинули сини за свободу землі рідної. Непохитну твердість духу демонструє матір, коли плачуть невістки, які в той же час стали вдовами. І лише не витримало серце матері, коли дві ворони принесли старенький руку сина. «Серце тут напружилося у неї, від болю серце її розірвалося.»
   Трагічна історія матері Юговичів близька і зрозуміла кожному, хто її читає або слухає. Страшний підсумок війни, смерть рідних людей, оплакування, горе і відчай є не лише завершенням життя цілого роду. Через долю роду Юговичів ми бачимо долю всього сербського народу, який не на життя, а на смерть бився з мусульманською навалою. Образ скорботної матері ми знаходимо на кожному клаптику землі, де пройшла будь-яка війна.
   Тут напрошується висновок: разом з синами і чоловіком загинула і мати в боротьбі за рідну землю. Ця балада – гімн матері. Вона виховує в душах юних читачів любов до рідної землі, патріотизм, гордість за дідів-прадідів. І тут неважливо, якій національності були герої, оспівані в баладі, – головне, що по своїх емоціях і напрузі вони поза всякими кордонами, поза національними відмінностями.


   Запитання:
   1. Чи відрізняються мелодія і тексти сербських пісень від російських чи італійських? Якщо так, то чим?
   2. На яких музичних інструментах виконуються сербські пісні?
   3. До якого циклу належить балада «Смерть матері Юговичів» і чому?
   4. Що є атрибутами слави Юговичів?
   5. Чому баладу називають «гімн матері»?


   Домашнє завдання:
   Перекажіть своїми словами баладу. Що Вас вразило найбільше? Що не сподобалось?


   Список використаних джерел:
   1. Урок на тему: Сербська народна балада «Смерть матері Юговичів», Панченко В.В., учитель зарубіжної літератури, сш №15, м.Львів.
   2. Урок на тему: Сербські народні пісні, Прокопік П.В., учитель зарубіжної літератури, сш №3, м.Канів.
   3. Мельников Г. П. Культура зарубіжних словянських народів. — М.:Інтерпаркс, 2008.
   4. http://www.serbia.ru
   5. http://www.turpesni.ru
   6. http://ru.wikipedia.org


   Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас