KNOWLEDGE HYPERMARKET


Роберт Льюїс Стівенсон (1850 – 1894). «Вересковий мед».Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Роберт Льюїс Стівенсон (1850 – 1894). «Вересковий мед». «Вересковий мед» Стівенсона як героїчна балада. Уславлення в ній подвигу в непримиреній боротьбі з іноземними загарбниками. Фольклорні елементи в творі.. Повні уроки.


   Тема: Роберт Льюїс Стівенсон (1850 – 1894). «Вересковий мед». «Вересковий мед» Стівенсона як героїчна балада. Уславлення в ній подвигу в непримиреній боротьбі з іноземними загарбниками. Фольклорні елементи в творі.

   Мета: Ознайомлення з біографією та творчістю Роберта Стівенсона.

   Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

   Стівенсон Роберт Льюїс (1850–1894), англійський письменник шотландського походження. Народився 13 листопада 1850 р. у Едінбурзі, в сім'ї інженера. При хрещенні отримав ім'я Роберт Льюїс Белфур, але в зрілому віці відмовився від нього, змінивши прізвище на Стівенсон, а написання другого імені з Lewis на Louis (без зміни вимови).

Z14-1.jpg
   З юності Роберт був схильний до занять технікою. Після закінчення школи поступив в Единбурзький університет. Зупинивши свій вибір на юриспруденції, отримав звання адвоката, але навряд чи коли-небудь займався практикою, оскільки стан здоров'я, з одного боку, і перші успіхи на літературному терені, з іншою, переконали його віддати перевагу над адвокатурою літературі. У 1873–1879гг жив переважно у Франції на мізерні заробітки літератора, що подає надії, і рідкі грошові перекази з будинку, зробився своєю людиною в «городках» французьких художників. До цього ж періоду відносяться поїздки Стівенсона по Франції, Німеччині і рідній Шотландії, в результаті яких з'явилися його перші дві книги путніх вражень — «Поїздка всередину країни» (1878) і «Подорожі з віслюком» (1879). «Есе», написані в цей період, були ним зібрані в книзі «Virginibus Puerisque» (1881).

Z14-2.jpg
   У французькому селі Марень, відомому своїми зборами і зустрічами художників, Роберт Льюїс зустрів Франсес Матільду (Вандегріфт) Осборн, американку старше за нього на десять років, що захоплювалася живописом. Роз'їхавшись з чоловіком, вона жила з дітьми в Європі. Стівенсон палко покохав її, і, як тільки розлучення було отримано, 19 травня 1880 р., закохані поєднувалися в шлюбі в Сан-Франциско. Їх спільне життя було відмічене невсипущою турботою Фані про хворобливого мужа. Стівенсон подружився з її дітьми, а згодом його пасинок (Семюел) Ллойд Осборн став співавтором 3 його книг: «Несусвітний багаж» (1889), «Відливши» (1894) і «Потерпілі корабельну аварія» (1892).

Z14-3.jpg
   У 1880 Стівенсону був поставлений діагноз — туберкульоз. У пошуках цілющого клімату він відвідав Швейцарію, південь Франції, Борнмут (Англія) і, в 1887–1888 Саранак-Лейк в штаті Нью-Йорк. Частково через погане здоров'я, частково щоб зібрати матеріал для нарисів, Стівенсон з дружиною, матір'ю і пасинком відправився на яхті в південні області Тихого океану. Вони відвідали Маркизські острови, Туамоту, Таїті, Гаваї, Мікронезію і Австралію і придбали ділянку землі на Самоа, економії заради вирішивши надовго влаштуватися в тропіках. Своє володіння він назвав Вайліма (П'ятиріччя). Прагнучи до найбільш тісного спілкування з місцевими жителями, Стівенсон брав глибоку участь в їх долі і виступав у пресі з викриттям колоніальної адміністрації — до цього періоду в його творчості відноситься роман «Вісім років в небезпеці на Самоа»(1893). Протест Стівенсона був лише протестом романтика, однак люди його не забули.



   Клімат острова пішов йому на користь: у просторому плантаторському будинку у Вайліме були написані деякі з кращих його творів. У тому ж будинку 3 грудня 1894 р. він раптово помер. Почитателі-самоанці поховали його на вершині сусідньої гори. На могильній плиті накреслені слова з його знаменитого «Заповіту» («Під неосяжним зоряним небом...»).

Z14-4.jpg
   Основним вкладом в літературу Стівенсона можна назвати те, що він відродив в Англії пригодницький та історичний роман. Але при всій майстерності оповідання він не зумів підняти його до тих висот, на яких стояли ці жанри у його попередників. Переважно автора цікавила пригода заради пригоди, йому чужі були глибші мотиви пригодницького романа, як у Даніеля Дефо, а в історичному романі він відмовлявся від зображення великих суспільних подій, обмежуючи себе показом пригод героїв, для яких історія являється лише випадковим фоном.
   Успіх відомих книг Стівенсона частково пояснюється захопливістю зачеплених в них тем: піратські пригоди в «Острові скарбів» (1883), фантастика жахів в «Дивній історії доктора Джекіла і містера Хайда» (1886) і дитяча захопленість в «Дитячому квітнику віршів» (1885). Проте окрім цих переваг слід зазначити стрімкий малюнок характеру Джона Сільвера, щільність складу в Докторі Джекіл і містерові Хайді, лелітки іронії в «Дитячому квітнику віршів», що свідчать про багатогранність його таланту.

Z14-5.jpg
   Свою літературну діяльність він почав з надзвичайно цінованих в ту пору есе, написаних в невимушеній формі, і ніколи не зраджував цьому жанру. Його статті про письменників і письменницьке мистецтво — «Скромне заперечення» (1884), «Сновидіння» (1888), «Про деякі технічні елементи літературного стилю» (1885) та ін. — зближують його з Г.Джеймсом. У замітках подорожей «Подорож з ослом», «Поселенці Сильверадо» (1883) і «В Південних морях» (1890) майстрово відтворений місцевий колорит, до того ж останні представляють особливий інтерес для дослідників. Маловідомі літературні анекдоти Стівенсона стоять у ряді найїдкіших, дотепніших і лаконічніших в англійській літературі. Вірші він писав від випадку до випадку і рідко відносився до них серйозно.

Z14-6.jpg
   Щоб проникнути в світ деяких творів Стівенсона — «Викрадений» (1886) і його продовження «Катріона» (1893; журнальний варіант «Девід Белфур»), «Володар Баллантре» (1889), «Веселі Молодці» (1882), «Окаянна Дженет» (1881), — читачеві буде потрібно хоч би поверхневе знайомство з мовою і історією Шотландії. Майже всі вони — за винятком «Окаянної Дженет», маленької перлини в жанрі розповідей про привидів, — написані нерівно. «Чорну стрілу» (1883) і «Сент-Ів» (1897) можна віднести до явних невдач. «Несусвітній багаж» і «Клуб самовбивць» (1878), а також розповіді, що є їх продовженням (деякі написані в співавторстві з Фані), не всім припадуть до смаку. Проте «Беріг Фалеза» — одна з кращих розповідей, будь-коли написаних про Південні моря, і надзвичайно цікаві острівні фантазії, що незрідка друкувалися разом з ним, «Сатанинська пляшка» (1891) і «Земля голосів» (1893). Прийнято вважати, що «Уїр Гермістон» (1896) міг би стати одним з великих романів XIX ст, проте Стівенсон встиг закінчити лише третину книги.



   Англійський письменник, критик, публіцист. Твори Стівенсона романтичні, сповнені екзотики, мрій про щастя. Починає письменник писати рано - вже з 15 років видає свою першу книгу. По хворобі він поселяється на острові Самоа, і тут разом з аборигенами бере участь у визвольній боротьбі острів проти німецьких колонізаторів. Стівенсон багато подорожує, знайомиться з відомими письменниками свого часу, створює ряд літературно-критичних робіт «Етюди про добре знайомих людей» - пише про А. Дюма, Ж. Верне і інших. Світову славу Стівенсону приносить роман «Острів скарбів» (1883), який був визнаний зразком пригодницької літератури.

Z14-7.jpg
   У пригодницькому жанрі також написані романи «Викрадений» (1886), «Господар Баллантре» (1889). Стівенсон написав багато романів, і у всіх них є те, що можна назвати стильовою особливістю автора - екзотичність, щедрий історичний колорит, засудження несправедливості соціальних стосунків. Серед видатних літературних напрямів особливе місце займає романтизм, який подарував світові твори, сповнені пригодницької відваги. Його героями є сміливі, волелюбні люди, для яких честь і любов до рідної землі, - найсвятіше і найдорожче зі всі багатства, навіть життя. У кризисне для Англії XIX століття в літературі з'являється ціла плеяда представників неоромантизму, творів, де героями виступають вже вихідці з низів - простий народ, здібний до бунту  і подвигу.

Z14-8.jpg
   Роберт Льюїс Стівенсон - один з видатних письменників цього напряму. У його творах історичні факти переплітаються з легендами древньої Шотландії, піднімаються найкращі риси народної вдачі, а захоплюючі події зв'язані гострою боротьбою добра і зла. У 1875 році письменник написав відому баладу «Вересковий мед», яку неможливо відрізнити від суто народної поезії. У цьому творі автор звеличує нескрушуваність простого народу, його непокірність жорстокій силі зла і насильства, відданість рідним святиням.



   Роберт Стівенсон недаремно вибрав для освітлення такої теми, образ ліктів - легендарних людей, які, по розповідях, були дуже маленького зросту. Приголомшує цей контраст маленької людини, яка жила «в темних підземеллях», і його великого світлого серця, яке «не злякається тортур» за відмову відкрити таємницю, «що присягався у віка століть берегти», і тим самим зрадити свій народ. Є ще одна причина, яка спонукала до цієї відмови. Це - небажання підкорятися ворогові, горде презирство до нього, ненависть за страчених рідних і друзів. І знову приголомшує контраст: похмурий король, який «сіяв смерть і жах», сидячи на коні, звисока наказує пивоварам відкрити таємницю напою; знизу на нього дивляться полонені, маленькі, ніби діти, батько з сином. Але які різні в них сили! У цьому - ще одна з тем балади: неможливість зла побороти добро.

Z14-9.jpg
   Саме епізод розмови полонених приголомшує більш всього. Спочатку шокує картина страти сина. Здається, що це - найсильніше місце, що запам'ятовується в баладі. Але з часом, коли заспокоюєшся від перших вражень, то стає зрозуміло, що головною є саме та сцена, де старий лікт, «немов горобець, цвірінькав», прагнучи переконати короля в згоді на зраду. В уяві з’являється картина того, як розривалося його серце, коли він просив стратити власного сина, оскільки розумом відчував, що не вистачить сил на опір. Так життя дитини стало ціною нескрушуваності і гідності цілого племені. Не дивно, що образ старого більш всього подобається і запам'ятовується серед багатьох образів інших творів.

Z14-10.jpg
   Балада «Вересковий мед» залишає про себе незвичайне враження. Смуток і відчай викликають картини знищення ліктів, що, «ніби лані», бігли від ворога, а по їх тілах мчався король. Приголомшують маленькі, ніби дитячі, могили з квітучим червоним вереском на них. І найбільший біль - це страта дитини. Здавалося б, що нічого, окрім гіркого смутку ця балада не може викликати. Але після її прочитання в душі залишається світлий слід, оскільки вона проголошує перемогу добра над злом і вчить найсвітлішим почуттям: любові до рідної землі і її народу, стійкості перед ворогом, почуттю власної гідності.


   Запитання:
   1. Як насправді звати Роберта Стівенсона?
   2. Яке звання отримав Роберт по закінченню Единбурзького університета?
   3. Як називаються перші дві книги Стівенсона?
   4. Хто така Франсес Матільда Осборн і яку роль відігравала в житті письменника?
   5. Чому Стівенсон з дружиною, матір'ю та пасинком відправився в південні області Тихого Океану?
   6. Де помер і похований Роберт Стівенсон?
   7. Який вклад зробив письменник в літературу?
   8. В якому віці Роберт напсиав свою першу книгу?
   9. В якому році було написано баладу «Вересковий мед»?
  10. Чому письменник обрав саме таку тему для написання твору?
  11. Як Ви зрозуміли цю баладу?


   Домашнє завдання:
   1. Назвіть найвідоміші роботи Стівенсона.
   2. Прочитайте кілька його творів (на власний вибір) і поясніть свій вибір. Як Ви їх зрозуміли?


   Список використаних джерел:
   1. Урок на тему: Біографія та творчість Роберта Стівенсона, Панченко В.В., учитель зарубіжної літератури, сш №15, м.Львів.
   2. Урок на тему: Творче життя Роберта Стівенсона, Станішевський І.В., учитель української та зарубіжної літератури, сш №8, м.Львів.
   3. http://www.rian.ru
   4. http://fantlab.ru


   Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас