KNOWLEDGE HYPERMARKET


Олександр Пушкін (1799 – 1837). «Пісня про віщого Олега».Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Олександр Пушкін (1799 – 1837). «Пісня про віщого Олега». Поетизація давньоруської минувшини в баладі Пушкіна «Пісня про віщого Олега». Повні уроки.


ТЕМА: Олександр Пушкін (1799 – 1837). «Пісня про віщого Олега». Поетизація давньоруської минувшини в баладі Пушкіна «Пісня про віщого Олега».



Содержание

Мета уроку

  • Ознайомлення з біографією Олександр Сергійович Пушкін
  • Вивчення балади «Пісня про віщого Олега»


Задачі уроку

  • Ознайомитись з основними датами в житті поета
  • Запам’ятати найвідоміші роботи Пушкіна
  • Ознайомитись з баладою «Пісня про віщого Олега»


План уроку

  1. Найвизначніші дати з життя Пушкіна.
  2. Найбільші роботи поета.
  3. Балада «Пісня про віщого Олега».


Дитинство поета

   О.С.Пушкін – один з найвеличніших поетів в історії Росії і всього світу. Він по гідності займає настільки високе місце в літературі. Не дивлячись на те, що він прожив не дуже довге життя, Олександр Сергійович зумів назавжди вкоріниться в класику світової літератури.
   О.С.Пушкін народився 6 червня 1799 року в сім'ї поміщика в Москві, де і провів все своє дитинство. Його не дуже турбувало його кар'єрний ріст. Працював в Московському комісаріаті. Пушкін серед друзів мав багато поетів і письменників.
   Його батько (Сергій Львович) любив французьких класиків і сам писав вірші на російській і французькій мовах. З найменших років Пушкін не піддавався впливу своїх вихователів. Гувернери і вчителі змінювали один одного з неймовірною швидкістю. Може саме тому ніхто з них не був гідний довіри Олександра Сергійовича.

Z12-1.jpg
   З російських же поетів Пушкіну подобався Батюшков і Карамзін і вся група поетів довкола нього. У Пушкіна був дядько, що входить до цієї групи, яка поза сумнівом пов'язувала Олександра Сергійовича з цими поетами.
   О.С.Пушкін не був єдиною дитиною в сім'ї. У нього була сестра Ольга і молодший брат Лев.
   Надалі його молодший брат писав, що Олександр почав захоплюватись поезією ще в ранньому дитинстві. Коли йому було 8 років, він вигадував комедійні вірші про своїх вчителів французькою мовою. Навіть улюбленим поетом Пушкіна був Вольтер.
   Перша літературна слава до поета прийшла в 15 років в ліцеї, коли той розмістив свій вірш «До друга поетові» у «Віснику Європи».
   Це цілком природно, що французька мова була більш ближча Пушкіну ніж російська. У бібліотеці його батька він міг читати лише французькі книги. Гувернери були французами і так далі.
  


Освіта

На початку століття, а точніше 1810 року, в Царському Селі відкрився проект привілейованого учбового закладу, який працював при дворі Олександра l. Сергій Львович мав зв'язки і влаштував свого сина на навчання в цей заклад. У ліцеї вчилися діти малозабезпечених дворян. Коли французи узяли Москву, в 1812 році, через Царське Село пройшло безліч солдат і в ліцеї з'явився ліберальних дух. У той час основний кругозір Пушкіна розширював П. Чаадаєв. Вони багато дискутували про політику, через що перший перейняв ліберальні погляди другого.
   Коли прийшов час закінчувати ліцей, Пушкін підпав під сильний вплив нової елегійної поезії. У 1815 році він був у складі літературного товариства «Арзамаса» і «Бесіди». У 1817 році суспільство «Арзамаса» припинило своє існування.

Z12-2.jpg
   У 1819 році А.С.Пушкін закінчив ліцей, успішно склавши іспити. Арзамасець Ф. Вігель писав в своїх спогадах: «На випуск молодого Пушкіна члени «Арзамаса» дивилися як на щасливий для них випадок, як на торжество. Самі батьки його не могли приймати в ньому більшої участі; особливо Жуковський, восприємник його в «Арзамасі», здавався щасливий, нібито сам Бог послав йому миле чадо. Воно здалося досить пустотливим і неприборканим, і мені навіть боляче було дивитися, як всі старші брати балували маленького брата. Запитають: чи був він тоді лібералом? Та як же не бути вісімнадцятирічному хлопчикові, який тільки що вирвався на волю, з палкою поетичною уявою, кипучою африканською кров'ю в жилах, і в таку епоху, коли вільнодумство було в самому розпалі».
  


Літературне суспільство «Зелена лампа»

Після закінчення ліцею Пушкін працював в міністерстві закордонних справ (колегія закордонних справ). Як не дивно, Пушкін не вступив в жодну з таємних організацій, хоча політика відігравала величезну роль в його житті. У березні 1819 року він вступає в дружнє літературне суспільство «Зелена лампа». У цей період Пушкін написав політичні вірші: «Вільність» (1817 р.), «До Чаадаєва» (1818 р.), «Казки» (1818 р.), «Село» (1819 р.). У цих віршах просліджується вплив на Пушкіна помірно-ліберальних ідей.
   Вірші О.С.Пушкіна використовували для політичної пропаганди, особливо серед офіцерства. З 1818 по 1819 роки Пушкін публікує 6 віршів і працює над написанням «Руслана і Людмила». В цей же час він занурюється в театральний світ. Після чого за свої ліберальні погляди був відправлений до заслання в Єкатеринослав.


Подорож до Криму

Z12-3.jpg
   Після прибуття в Єкатеринослав Пушкін застудився і захворів. Туди прибув генерал Раєвський і по попередній домовленості вони відправилися до Криму. У поїздці брали участь сам генерал Микола Миколайович Раєвський, його син Микола і дві дочки Софія і Марія. Дорога їх лежала через Кавказ, в кавказьких водах їх чекав старший син Раєвського – Олександр. На кавказьких гарячих водах (нині П'ятигорську) Пушкін провів 2 місяці – з 5 червня по 5 серпня.
   А потім вони попрямували до Криму, через Кубань, Тамань, Керч до Феодосії, а потім морем. Вони оселилися в будинку Рішельє в Гурзуфе. Там Пушкін прожив з 18 серпня до 5 вересня 1820 року. Всі 3 тижні, проведені ним в Гурзуфі, він присвятив відпочинку і політичним дискусіям з Раєвським про події на Заході. Тут, в Гурзуфі, і з'явилася ідея «Кавказького полоненого».
  


Переїзд поета до Кишенева

Під час відсутності Пушкіна канцелярія була перенесена з Єкатеринослава до Кишинева. Пушкін поїхав через Перекоп, Херсон, Одесу, ніде не затримуючись, і прибув до Кишиневу 21 вересня. Там він зустрівся із старим товаришем ще по «Арзамасу» – Орловим. Оскільки служба його не була обтяжливою, він зміг з 1820 р. по 1823 р. відвідати Кам'янку, Київ, Одесу, Аккерманн та Ізмаїл. У 1823 р. Пушкін повернувся до Кишинева.
   Під час поїздок в Кам'янку Пушкін попав у сферу діячів Південного таємного суспільства, де він близько познайомився з декабристами. Там він закінчив свою повість «Кавказький полонений». Роки, проведені в Кишиневі були роками політичного зростання Пушкіна на ідеях Руссо. У червні 1823 р. завдяки клопоту друзів Пушкін перебирається на службу до Одеси. Із-за розбіжностей на службі по розпорядженню Олександра Пушкін був висланий в Михайлівське, куди і прибув 9 серпня 1824 р.
  


В Михайлівському

В цей час в Михайлівському знаходилася родина Пушкіних. Батько перейняв на себе поліцейські обов'язки по спостереженню за сином. Молодший брат Пушкіна займався підготовкою втечі Пушкіна за кордон. Засоби для цього передбачалося зібрати шляхом видань, але втеча не відбулася.


   Незабаром родина Пушкіна виїхала з Михайлівського. У цей період його життя протікало досить спокійно, було насичене лише прогулянками і новими знайомствами. Також цей час був часом посиленої творчості і посилених вивчень. Він займався сучасною історією, проводячи паралелі з більш древньою.
   Це відбилося на подальших його творах. У Михайлівському продовжувалася робота над романом «Євгеній Онєгін» (було написано 4 глави і в корені був змінений план романа), була закінчена робота над поемою «Цигани», почата в Одесі, і останнім великим твором, написаним в Михайлівському, була жартівлива поема «Граф Нулін» (13 грудня 1825 р.).

Z12-4.jpg
   14 грудня 1825 р. під час повстання декабристів Пушкін, що залишився в стороні від змови і розправи, сподівався на зміну своїй долі. Жуковський писав йому: «Ти не в чому не замішаний – це правда?. Але в паперах кожного з тих, що діяли знаходяться вірші твої. Це худий спосіб подружитися з урядом».
  


Зустріч поета з Миколою І

Уряд Миколи I шукав спосіб обеззброїти Пушкіна. Для цього в Михайлівське був посланий таємний політичний агент Бошняк для з'ясування питань: що говорить Пушкін про уряд, чи не закликає він селян до обурення. Але не знайшовши потрібних аргументів для звинувачення, уряд вирішив інакше. У вересні Пушкін з фельд'єгерем був відправлений до Москви на побачення з Миколою I.
   8 вересня 1826 р. Пушкін прибув до Москви цього ж дня був представлений Миколі I. Результати цього побачення були наступні: Пушкін отримав свободу пересування, твори його поступали на дозвіл самому Миколі I, а посередником призначався шеф жандармів Бенкендорф.
   Приїхавши до Москви Пушкіну довелося випробувати декілька розчарувань. У вересні виникла справа про поширення в списках віршів з «Андрія Шиньє», розтлумачені як вірші про події 14 грудня. Пушкіна допитували, вимагали пояснень. Справа закінчилася лише в липні 1828 року.

Z12-5.jpg
   У листопаді 1826 р. Пушкін повернувся з Москви в Михайлівське, отримавши завдання від Миколи написати записку про народне виховання. Виконання вимоги повинне було носити характер політичного іспиту Пушкіна. Він написав записку ухильно, прагнучи задовольнити вимогам Миколи і в той же час не перечити собі. На записку була накладена резолюція, повідомлена Пушкіну Бенкендорфом. Цією резолюцією було визначено, що Пушкін не витримав випробування.
   Після публічного читання «Бориса Годунова» Пушкіну був роз'яснений сенс рішення про царську цензуру. Йому було вказано, що він позбавляється права друкувати що-небудь на загальних підставах, і всі його твори в обов'язковому порядку вилучаються з ведення загальної цензури і представляються на розгляд Миколі через Бенкендорфа.
   З 1827 року Пушкін веде дозвільне життя, замислюється над пристроєм родинного життя. У 1828 році він робить спробу одружитися з Ганною Оленіною. Спроба ця розстроїлася з вини самого Пушкіна. У ці роки виходять в друк багато його творів. В цей час він пише нескінчений роман «Арап Петра Великого», продовжує писати «Євгенія Онєгіна», в короткий час пише поему «Полтава».
   Тоді ж він піддається літературно-журнальній критиці. У час, коли Пушкін писав «Полтаву», почалася нова справа. До уряду дійшла «Гавріїліада», почалися пошуки автора цієї «безбожної поеми». Почалося слідство, якому піддався Пушкін, але він відрікався від авторства письмово. Врешті-решт, він послав цареві якийсь лист, після чого справа була припинена, але в Пушкіна з'явилися нові обов'язки перед урядом. У 1829 році Пушкін приїжджає з Петербургу до Москви і сватається до Наталії Миколаївні Гончарової, на що дістає відмову. Після Пушкін виїжджає на Кавказ, всупереч відмові Миколи I. Свою поїздку на Кавказ Пушкін описує в «Подорожі в Арзрум». Пушкін їде на Кавказ через бажання брати участь в Турецькій війні, але по більшій мірі із-за друзів-товаришів, що служили у той час там.

Z12-7.jpg
   Повернення Пушкіна з Кавказу було прийняте з найбільшим роздратуванням, Микола I вимагав пояснень. В кінці 20-х рр. Пушкін веде постійні сутички з Булгаріним. У квітні 1830 року Пушкін робить нову пропозицію Наталії Гончаровій і цього разу воно було прийняте. Родина Гончарових зажадала від Пушкіна офіційне посвідчення від Бенкендорфа, що він не знаходиться під поліцейським наглядом. Також їх цікавило матеріальне становище Пушкіна. Його батьком йому була передана частина нижньогородського маєтку – село Кістенівка, що знаходилося недалеко від села Болдіна, що належить Сергію Львовичу. 
  


Виїзд Пушкіна в Болдіно

1 вересня 1830 року Пушкін виїхав в Болдіно, заздалегідь посварившись з матір'ю Гончарової, після чого питання про шлюб залишилося відкритим.
   У Болдіно Пушкін дуже плідно попрацював. Він написав близько 400 віршів, 8-у, 9-у і 10-у глави «Євгенія Онєгіна», але остання згорає. Також він пише в Болдіно близько 30 дрібних віршів, 5 повістей прозою, декілька драматичних сцен. Робота в Болдіно замикає цілий період творчості Пушкіна. Пушкін пише прозу, пише багато критичних і публіцистичних статей. Основна робота в Болдіно полягала в маленьких трагедіях, пов'язаних з драматургічними дослідами Пушкіна.


   Перебування в Болдіно мало ще результат, важливий для подальшої біографії Пушкіна. Тут він переконався в розоренності та занедбаності маєтку. Він побачив, що майбутнє його не пов'язане з маєтком. Стати поміщиком йому не вдалося б, та він і не відчував до цього покликання. Болдіно не могло давати доходи. Майбутнє Пушкіна полягало в тому, що він був «грамотій і поет». Само Болдіно було для нього місцем творчості, а не поміщицьких турбот. Тут, в Болдіне, він багато написав критичних і публіцистичних статей, які мали вже характер підведення підсумків пройденному. Відповідаючи своїм противникам, Пушкін зробив огляд власної творчості. Велика частина його нотаток про власні твори відноситься саме до болдинської осені (1930 рік). Тут, в Болдіне, він вичерпав всі літературні задуми минулого і, виїжджаючи звідси, був готовий почати нове життя як в особистому, так і в літературному відношенні.
  


Особисте життя

Після повернення з Болдіна Пушкін заклав маєток, одруживався. Весілля відбулося 18 лютого 1831 року в Москві, але згодом Пушкіни жили в Петербурзі. У період між Москвою і безпосередньо Петербургом вони жили в Царському Селі, де Пушкін за допомогою Жуковського міг налагодити особисті відносини в уряді. А Микола I побажав бачити дружину Пушкіна як прикрасу його придворних балів.

Z12-9.jpg
   Тоді ж, в 1831 році, Пушкін піднімав питання про дозвіл видавати політичний орган. Дозвіл був даний лише в липні 1832 року, але Пушкін ним не скористався. Літом 1831 року роман «Євгеній Онєгін» отримав остаточну обробку, «Борис Годунов» не користувався успіхом. У цей період Пушкін замислює «Дубровського» і «Історію Пугачова». Збираючи матеріал для «Історії Пугачова» і їздивши на місця битви, Пушкін в жовтні повертається в Болдіно і живе там до половини листопада. Це була друга болдинська осінь. Там він закінчив «Історію Пугачова», написав «Мідного вершника», «Казку про рибака і рибку», «Казку про мертву царівну» і багато віршів. До цього ж часу відноситься робота над «Піковою дамою».
   В особистому житті Пушкіна сталися нові зміни. В кінці грудня 1833 року Пушкін був подарований Миколою I в камер-юнкери при дворі, що Пушкін сприйняв як образу. Його негативне сприйняття цієї посади привело ще до одного конфлікту з Миколою I, було бажане те, що дружина Пушкіна танцювала в Анічкове. В цей час в Пушкіна була матеріальна скрута, посада при дворі не давала спокійно працювати, а перевидання його творів не приносило великих доходів. До того ж в травні 1832 року в Пушкіних народилася дочка Марія, а в липні 1833 року – син Олександр, пізніше, 1835 року народиться син Григорій і 1836 року – дочка Наталія.

Z12-10.jpg
   У Петербурзі жили самі Пушкіни і дві сестри дружини. Для того, щоб містити таку велику сім'ю і давати їй можливість вести широке світське життя, Пушкін вдається до позики, і застав коштовностей. Борг у нього складав 60 тис. рублів, і йому довелося вдатися до допомоги держави, чим він виявився остаточно прив'язаний до двору. У березні 1836 року померла мати Пушкіна, залишивши в спадок Михайлівське, ділення якого дотяглося до смерті Пушкіна. У 1835 році з'явився привід для дуелі, коли молодий офіцер Дантес почав залицятись до Наталії Миколаївни, чому вона була не проти. По двору ходили мерзенні плітки і Пушкіну було надіслано анонімний лист, де вказувалося побічно на зраду його дружини з Миколою I. Пушкін запідозрив в авторові цього листа Геккерна (прийомного батька Дантеса) і викликав на дуель Дантеса. Але втручання Жуковського запобігло дуелі. За наполяганням Пушкіна Дантес одружився з однією з сестер Наталії Миколаївни Гончарової.
   Але і після шлюбу Дантес продовжував залицятись до дружини поета. Незабаром Пушкін дізнався про побачення Наталії Миколаївни з Дантесом, що відбулося в будинку Ідалії Полетіки, яка особисто ненавиділа Пушкіна. Цього разу Пушкін послав виклик самому Геккерну, але замість нього виклик прийняв Дантес. Дуель відбулася 27 січня 1837 року на Чорній річці в Комендантської дачі. Там Пушкін був смертельно поранений. О 2 годині 29 січня (по новому стилю 10 лютого) 1837 року він помер. 5 лютого Пушкін був перевезений в село Михайлівське і похований біля Святогорського монастиря.



Балада «Пісня про віщого Олега»

   Пушкін всією душею любив Росію і дуже цікавився історією свого народу, вивчав літописи, історичні праці свого часу. З цієї любові та інтересу Пушкіна до історії народилися багато творів, у тому числі «Пісня про віщого Олега».
   «Пісня про віщого Олега» переносить нас в те далеке минуле, коли наші предки (східні слов'яни) були язичниками.
   Все, що оточувало їх: камені, трави, річка – наділялося людськими властивостями, здавалося їм живим. Всі явища природи слов'яни пояснювали існуванням і діями особливих надприродних істот – богів. Богів було багато. Одним з головних і шанобливих богів був Перун – бог грози і війни. Згідно з язичеськими віруваннями, душі померлих, загиблих на лайливому полі – полі битви, в січі – в битві, продовжували жити і після смерті. Над могилою насипали курган – могильний горб. Разом з небіжчиком клали в могилу ніж, кресало, посуд, пращ, зброю (щит, меч, лук, спис, сокиру, бойовий топірець з довгою рукояткою). Воїна ховали з конем – вірним другом і супутником військового життя, велику частину якого воїн древньої Русі проводив в сідлі.

Z12-11.jpg
   Після того, як на могилі насипали курган, на честь небіжчика здійснювалася тризна, тобто влаштовувався бенкет, на якому співалися пісні, що прославляли подвиги померлого, і відбувалися військові ігри.
   Наші предки вірили, що є люди, які вміють вгадувати долю, волю богів; таких людей вони називали волхвами або чаклунами, чарівниками (від «диво»). Вони вірили, що волхви володіють здатністю творити чудеса; можуть керувати силами природи, можуть, коли захочуть, перетворюватися на звірів, передбачати майбутнє.
   На початку X ст. невеликі слов'янські держави об'єдналися під владою князя Олега. Центром Русі став Київ, виникла Київська держава.
   Олег був сильний, могутній князь. Він не раз відбивав набіги нападаючих на Русь кочівників – хозарів і здійснював звитяжні походи на сусідні країни. Літопис розповідає про те, як Олег зробив похід на Візантію, захопив столицю Візантійської імперії Константинополя (росіяни називали його цар-град - сучасний Стамбул) і, пішовши звідти, на знак перемоги прибив на воротях міста свій щит.

Z12-12.jpg
   За військові успіхи народ називав Олега «віщим», тобто чародієм, мудрецем.
   Легенда про смерть київського князя Олега збереглася в літописі. Вона і покладена Пушкіним в основу «Пісні про віщого Олега». Легенда була відома Пушкіну з юності, вона приваблювала юного поета своєю поетичністю. Що ж спонукало Пушкіна звернутися до сивої старовини?
   В цей час Пушкін жив в засланні на півдні, куди він був засланий за свої волелюбні вірші. Живучи на півдні, він побував в Києві, багатому пам'ятниками старовини. Там він відвідав гору Щекавицю, де, за переказами, поховані князь Олег і княгиня Ольга. Побачене розбудило поетичну уяву Пушкіна.



Запитання

  1. Де народився і провів дитинство Пушкін? Чому?
  2. В якому віці і як до Олександра прийшла перша літературна слава?
  3. Чому Пушкін любив французьку мову?
  4. Членом якого літературного товариства став поет, навчаючись в ліцеї в Царському Селі?
  5. Де працював Пушкін після закінчення ліцею?
  6. Чому Олександра було відправлено до заслання в Єкатеринослав?
  7. Як переїзд до Михайлівського вплинуло на творчість Пушкіна?
  8. Чому Микола І запросив Пушкіна в Москву на зустріч?
  9. Коли поет піддається літературно-журнальній критиці?
  10. Наскільки плідною була праця поета в Болдіно?
  11. Де жив Пушкін зразу після одруження?
  12. Скільки дітей було в Пушкіна?
  13. Що стало причиною дуелі Пушкіна з Дантесом?
  14. Ким був Олег з «Пісні про віщого Олега»?
  15. Чому Олега називали «віщим»?
  16. Як в часи Олега ховали загиблих воїнів?


Список використаних джерел

  1. Урок на тему: Олександр Сергійович Пушкін – видатний російський поет, Панченко В.В., учитель зарубіжної літератури, сш №15, м.Львів.
  2. Урок на тему: Творче життя Олександра Пушкіна, Станішевський І.В., учитель української та зарубіжної літератури, сш №8, м.Львів.
  3. http://wikipedia.org
  4. http://www.e-progress.com.ua
  5. http://www.100pesen.ru



Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас