KNOWLEDGE HYPERMARKET


Історичний колорит та романтика пригод у творі.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Історичний колорит та романтика пригод у творі. Повні уроки.


ТЕМА: Історичний колорит та романтика пригод у творі.


Содержание

Мета уроку

  • Ознайомлення з історичним часом Англії, який описується в романі «Айвенго»
  • Ознайомлення з особливостями творчого методу написання історичного роману


Задачі уроку

  • Ознайомитись з історією Англії XII ст.
  • Переглянути творчі особливості роману «Айвенго»


План уроку

  1. Історичні події в основі роману «Айвенго»
  2. Особливості творчих методів Вальтера Скотта


Особливості історичних романів Скотта

   Вальтер Скотт – письменник епохи романтизму, представник «старшого покоління» англійських романтиків, випередивший час в своїй творчості. Шотландський баронет шляхом самоосвіти придбав обширні історіко-етнографічні пізнання, збирав фольклор, колекціонував старовинні книги і рукописи, дуже любив свій рідний край. Вальтер Скотт по праву може вважатися творцем нового жанру історичного роману в сучасному його вигляді. Історичний роман Вальтера Скотта поєднував в собі межі різних жанрів: нравоописуючого, психологічного, авантюрного романів.


   Його історичні романи наповнені достовірними фактами, вони історично адекватні і дихають народним духом – так органічно вплетені в тканину твору народні повір'я, фольклор, народна мудрість.
   Творчість Вальтера Скотта слід розглядати як перехідне явище в літературі того часу. У його романах реалістичні тенденції беруть гору над романтичними, як художник Вальтер Скотт більше реаліст ніж романтик. Але при цьому він романтизує епоху і народ.


Історія Англії в романі «Айвенго»

   Роман «Айвенго» - один з кращих творів Вальтера Скотта. Цей роман був створений більше 160 років назад, а події, про які в нім розказано, відбувалися в XII столітті. Проте і в наші дні «Айвенго» викликає живий інтерес у читачів багатьох країн світу. Роман написаний з великою художньою майстерністю, але причина його успіху криється не лише в цьому. Він знайомить нас з історією, допомагає зрозуміти особливості життя і вдач людей в далекі від нас часи.
   «Час дії - царювання Річарда І - не лише багатий героями, імена яких здатні привернути загальну увагу, але відмічений ще глибокою ворожнечею між саксами, що обробляли ту землю, якою нормани володіли по праву, – переможців», - говориться в авторській передмові до роману. Вирішивши змалювати в своєму творі проблему норманського завоювання, конфлікт двох племен, що населяють країну - переможців і переможених, Скотт сам підкреслює, що тут на першому плані художня, а не історична правда, сила художньої уяви, а не логіка фактів.


   Звернувшись до англійської історії кінця XII століття, Скотт відштовхується, перш за все, від фольклорних джерел і обгрунтувань. Авторська передмова 1830 р. розкриває для читача джерело виникнення роману: він корениться в народній традиції, в анналах багатого англійського фольклору. Герой цього твору не історично існуючий король, а король народної фантазії, що ідеалізується, король, яким хотів би бачити володаря пригноблюваний народ. Король старовинної англійської балади миролюбний і скромний. Його природна життєрадісність, доступність і простота допомагають йому в спілкуванні з народом - він весело полює в лісі Шервудському в години дозвілля, розділяє трапезу випадкового супутника, милостивий і добрий, пам'ятає зроблене йому добро і строго дотримується інтересів підданих. Саме так представлений в «Айвенго» Річард «Чорний Рицар».
   Змальований смутний період англійської історії - період двовладдя, міжцарства, час, коли «законний» англійський король тужить в австрійському полоні, а його піддані, що бажали його повернення з довготривалого полону, майже втратили надію на це.
   Скотт вказує на політичний розбрід в країні. Стан анархії і розгубленості, утиск слабкого сильним стало системою. Дрібномаєтні дворяни або Франкліни підпали під іго тиранії могутніх баронів, положення щонайширших мас населення помітно погіршало, до економічних форм пригноблення додалося ще національне пригноблення саксів з боку норманських завойовників.
   Визначаючи характер побуту, умови життя смутної і перехідної епохи XII століття, Скотт відзначає на самому початку роману, що «англійський народ терпів великі біди».
   Жорстоке пригноблення народу стимулювало зростання втеч селян і йоменів. Скотт усвідомлює причини зростання і поширення так званих розбійницьких зграй, що стали такими внаслідок чорної несправедливості і неправди англійських законів.
   Розбійники були переважно йомени і прості селяни саксонського походження, доведені до повного розорення суворістю законів про «збереження лісів і мисливських угідь», а тому і обравши такий відчайдушний і бродячий спосіб життя.
   Не дивно, що селянин - раб, життя якого безпросвітно важке, зовсім не схильний вважати «розбійників» своїми ворогами. За словами Гурта, він твердо переконався в тому, що «справжні злодії і розбійники зовсім не найгірші люди на світі».
   Люди англійського народу з ненавистю говорять про принца Джоне, норманських феодалів; ненависть простолюддя Англії до тих, що пригноблюють і тиранам - чужим і своїм - підкреслюється в творі багато разів.

ТВОРЧІ МЕТОДИ НАПИСАННЯ ІСТОРИЧНОГО РОМАНУ СКОТТА
   Можна виділити наступні особливості творчого методу Вальтера Скотта як новатора в області історичного романтизму:
   - композиція історичного роману Скотта відображає розуміння історичного процесу письменником: зазвичай долі його героїв тісно пов'язані з тією крупною історичною подією (з революцією, заколотом, бунтом), зображення якої займає центральне місце в творі;
   - зображення історичних подій крізь сприйняття приватного вигаданого персонажа, ведучого любовну інтригу роману і тим самим дотримання історичної точності разом із збереженням обов'язкової романної інтриги;
   - зміна співвідношення відданості та вигадки, створення історичного фону вигаданими персонажами, які є надзвичайно типовими для змальовуваної епохи і країни і в цьому плані історичні;
   - новаторство художньої мови (Скотт відмовляється від надмірної архаїзації мови, а використовує мову його епохи);
   - одним з найважливіших нововведень роману Скотта є роль, яку грає народ, маса. Роман Скотта має демократичні тенденції: ми бачимо, як з усіх боків вривається на його сторінки народ;
   - розширення кордонів роману (обхват великої кількості типів, станів, класів і подій).
   Можна повністю погодитися з думкою А. Долініна, що писав, що Вальтер Скотт, безперечно найбільший історичний геній нових часів, належав до тих гнучких розумів, які завжди готові зберегти в собі форми тих предметів, до яких вони наближаються; які здатні воскресити місця, минувші у всіх віках яскравих осліпляючих кольорів, та століття; які, так би мовити, постійно озираються назад, як би прощаючись із знайомими місцями, з близькими друзями і родичами, і під час розлуки силяться востаннє пригадати щонайменші обставини минулих днів, колишні страждання і радощі, і в свіжому спогаді малюють межі і характери знайомих облич, читають їх відчуття і думки, і в душевному захваті вдивляються навіть в їх одяг, їх звички, їх дивацтва. Кожен з нас, хто лише з увагою читав творіння Вальтера Скотта, погодиться, що в його романах більше дійсної історії, ніж в історичних творах більшості письменників-філософів, що змальовували одну з ним епоху.

Запитання

  1. Чому Вальтера Скотта вважають творцем нового жанру історичного роману?
  2. Яка думка літературних критиків щодо романів Скотта?
  3. Який період історії Англії охопив роман «Айвенго»?
  4. Якою людиною розкриває короля автор?
  5. На чом акцентує увагу в романі Скотт?
  6. Яке ставлення народу до принца Джона?
  7. Які творчі особливості написання роману виділяє Скотт?


Список використаних джерел

  1. Урок на тему: Історичний роман Вальтера Скотта «Айвенго», Санін В.І., учитель української та зарубіжної літератури, сш №2, м.Канів.
  2. Дайчес Д. /Вальтер Скотт/ Д. Дайчес - М.: Худож. літ., - 2007.
  3. Михальська Н.Б. / Історія англійської літератури/ Н.Б. Михальська - М.: Наука, 2006
  4. Бельський А.А. /Вальтер Скотт // Коротка літературна енциклопедія: В 8 т. / А.А. Бельський - Т.6. - М.: Рад. Енциклопедія, 2006.



Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас