Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Адам Міцкевич (1798 – 1855). «Альпухара» (із поеми Конрад Волленрод). Мужність і нескореність перед ворогом як провідна думка балади. Повні уроки.
Мета уроку
Задачі уроку
План уроку
Дитинство поета Адам Міцкевич - польський поет, діяч національно-визвольного руху, основоположник польського романтизму. Народився 24 грудня 1798 р. на хуторі Заосьє поблизу Новогрудки, невеликого містечка в Білорусії, яке протягом багатьох століть було під владою Литви. Поляки, що жили в цих краях, ніколи не забували про свої литовські зв'язки, тому в творчості Міцкевича Литва нерідко виступає як позначення його батьківщини нарівні з Польщею.
Освіта і «Суспільство філоматів» У 1815 Міцкевич поступив в університет у Вільно на фізико-математичний факультет, але незабаром зрозумів, що його більше приваблює вивчення філології, літератури, історії. Вже через рік він переходить на історико-філологічний факультет. Одним з вчителів Міцкевича був знаменитий історик Іоахим Лельовель, з яким поет згодом підтримував теплі дружні стосунки. Міцкевич вивчив декілька мов, серед яких були російська, французька, англійська і німецька. Він читав в оригіналі і пам'ятники античної літератури.
В університетські роки на творчість Міцкевича вплинув класицизм. Особливо молодий поет захоплювався Вольтером. Він створив свій поетичний варіант повісті Вольтера «Виховання принца», назвавши його «Мешко, князь Ново грудка». Декілька років Міцкевич працював над переведенням «Орлеанської діви». Ранню творчість Міцкевича також складають вірші-послання друзям-філоматам, наповнені життєлюбністю і завзяттям. Перший його друкарський вірш – «Міська зима» - був опублікований в 1818 р. Під час літніх канікул 1818 Міцкевич познайомився з Марилею Верещак, дівчиною, чий образ він збереже в душі на протязі всього свого життя і яка стане натхненням багатьох його майбутніх творів. Не дивлячись на взаємне кохання, що виникло між молодими людьми, вони не могли бути разом: батьки Марилі були людьми заможними, і доля дівчини була визначена ще до зустрічі з поетом. Вона була заручена з графом Путкамером, за якого незабаром і вийшла заміж. Звістка про весілля була сильним ударом для Міцкевича.
Романтична естетика і філософія в творчості поета Викладацька робота дуже обтяжувала Міцкевича. Проте період перебування в Ковно, а після, протягом 1821 р. - у Вільно, куди Міцкевич зміг вибратися у відпустку, став перехідним в його творчості. Поет захоплюється поезією сентименталізму, передромантизму і, особливо, романтизму; читає Гете, Сауті, Мура, Байрона, твори Шеллінга, Стерна, Вальтера Скотта і німецьких романтиків. Його захоплює вільний дух байронівських поем і віршів, йому подобається те, що представники нової літературної течії звертаються до національних традицій, минулого свого народу. Романтична естетика і філософія були багато в чому близькі поетові і незабаром знайшли віддзеркалення в циклі «Балади і романси». Цей цикл склав основний вміст першого тому творів Міцкевича («Поезії»), що вийшов у Вільно в 1822 році. У передмові до нього, названій «Про романтичну поезію», він виклав своє бачення новго мистецтва. Через рік виходить другий том творів поета, включаючий дві поеми: «Граніну», присвячену боротьбі Литви з Тевтонським орденом, і «Дзяди». Друга поема має досить цікаву історію. Річ у тому, що у виданні 1823 р. вийшли лише 2-а і 4-а її частині. Сталося це з багатьох причин, починаючи від незадоволеності автора частинами, що залишилися, до жорсткої необхідності в термін випустити книгу, що передбачалося контрактом з видавцем. Фрагменти 1-ої частини були знайдені лише після смерті Міцкевича. 3-я частина виходить значно пізхніше як самостійний твір.
Життя поета в Росії У 1823 р. у зв'язку з слідством у справі філоматської організації Міцкевич разом з товаришами опиняється в перетвореному на в'язницю базіліанському монастирі у Вільно. За щасливим збігом обставин і завдяки підтримці друзів йому вдається відбутися порівняно легким покаранням - висилкою у внутрішні губернії Російської імперії. В день знаменитої повені 25 жовтня 1824 року Міцкевич прибуває до Петербургу. На початку 1825 він отримує призначення до Одеси, звідки у вересні здійснює поїздку в Крим. В кінці цього року він переїздить в Москву і в 1828 знову повертається в Петербург. Період перебування Міцкевича в Росії залишив свій слід не лише в долі і творчості самого поета, але і в російському культурному і літературному житті. Тут до Міцкевича приходять справжня слава і визнання. Крім того, цей час був для поета виключно плідним. Він пише життєрадісний цикл «одеських ліричних віршів». Результатом перебування в Криму стали знамениті «Кримські сонети», настільки близькі по своєму духу російській літературі того часу, для якої Крим і Кавказ стали справжнім романтичним символом.
Проте найважливішим для Міцкевича в Росії було його знайомство з Пушкіним. Вперше поети зустрілися восени 1826 р. Їх стосунки були пройняті взаємною пошаною. Міцкевич неодноразово давав високу оцінку творчості свого російського побратима, у тому числі і набагато пізніше, після свого від'їзду з Росії (стаття «Пушкін і літературний рух в Росії» 1837 р., паризькі лекції). Поети переводили твори один одного, згадували один одного в своїй творчості. Пушкіним були переведені балади Міцкевича «Три Буд риса» («Будрис і його сини») і «Дозор» («Воєвода»), а також вступ до «Конраду Волленроду». Міцкевич перевів пушкінський сонет «Спогад». Проте в оцінці польського визвольного повстання 1830 р. погляди поетів розійшлися. Творчість Міцкевича залишила свій слід в російській літературі і музиці. До нього згодом зверталися Лєрмонтов, Майков, Бунін, Глінка, Чайковський.
Подорож Міцкевича по Європі У травні 1829 р. Міцкевичу вдається виїхати до Європи - Німеччини (де він бачиться з Гете), Швейцарію і Італію. Тут його застає звістка про повстання, що почалося в Польщі. Незабаром він виїжджає на батьківщину, можливо, маючи якісь плани участі в ньому, але віра поета в його перемогу представляється, на жаль, досить слабкою. Міцкевич важко переживав поразку повстання, після розгрому якого він переїжджає до Дрезден. Тут він пише свій відгук на національну трагедію, 3-ю частину лірико-драматичної поеми «Дзяди». У 1832 р. він видає «Уривок», додаток до «Дзядам», цикл ліричних віршів-нотаток про Росію у формі путьового щоденника.
Містично-месіанська секта Анджея Товянського У 1841 р. Міцкевич попадає під вплив містично-месіанської секти Анджея Товянського, який зробив «диво» зцілення маніакальної дружини поета. У вченні Товянського, Наполеон, наприклад, почитався як месія на зразок Христа, що знайшло відгук в душі Міцкевича. Цілком розділяв Міцкевич і вчення Товянського про передові нації, якими товяністи вважали французів і поляків.
«Альпухара» Історія знає немало прикладів героїчних битв. І через століття вони привертають велику увагу вчених, поетів, письменників, живописців. Ось і події далекого VI століття не залишили байдужим видатного польського поета Адама Міцкевич. У його поемі «Конрад Волленрод» є пісня, яка присвячена події XVI століття: битві при Альпухарі. У цій живописній місцевості Іспанії, серед прекрасних гір, над якими гордо ширяють орли, зав'язалася жорстка битва. Билися представники волелюбного мавританського народу зі своїми іспанськими пригноблювачами. Перевага була на стороні іспанців, а ось силі духу маврів можна було позаздрити. Треба сказати, що перемогу іспанці отримали нелегко і тому, що бойовими діями маврів керував воістину великий воїн Альманзор. Адам Міцкевич оспівує не лише сміливість короля маврів, а і гострий розум. Так, маври програли бій, але вони не отримали поразки - адже іспанцям в горах Альпухарі вижити не удалося. Згадуючи їх торжества після бою, так і пригадуєш відомі слова: банкет під час чуми. Запитання
Список використаних джерел
Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: