KNOWLEDGE HYPERMARKET


Втілення в образі Тараса Бульби кращих рис запорозького козацтва.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Втілення в образі Тараса Бульби кращих рис запорозького козацтва. Повні уроки.


ТЕМА: Втілення в образі Тараса Бульби кращих рис запорозького козацтва.


Содержание

Мета уроку

  • Ознайомлення з представленням Січі в повісті «Тарас Бульба»
  • Розкриття образу Тараса Бульби як батька і як отамана козацтва


Задачі уроку

  • Розглянути образ Тараса Бульби як мужнього воїна
  • Розглянути стосунки Тараса зі своїми синами


План уроку

  1. Запорізька Січ в повісті «Тарас Бульба»
  2. Тарас Бульба – мужній воїн
  3. Тарас Бульба і його сини


Запорізька Січ в повісті «Тарас Бульба»

   Микола Васильович Гоголь багато займався вивченням історії. Особливо велику увагу письменника привертала Запорізька Січ — перша в Європі демократична «держава». Зображенню складного і суперечливого періоду української історії і присвячена повість Гоголя «Тарас Бульба».
   Це одне з найдосконаліших творінь М. В. Гоголя. Воно коштувало письменникові величезної праці. У повісті Гоголь розповідає про героїчну боротьбу українського народу за своє національне звільнення. Головні події відбуваються в Запорізькій Січі, в царстві свободи і рівності. Це вольна республіка, в якій живуть люди широкої душі, абсолютно вільні і рівні, де виховуються сильні і мужні характером. Для людей такого характеру немає нічого вищого на світі, ніж інтереси народу, ніж свобода і незалежність Батьківщини. У повісті чудово розкривається атмосфера могутнього народного руху. Чудовий образ головного героя повісті - Тараса Бульби.



Тарас Бульба – вожак козацького війська

   Ми знайомимося з Тарасом Бульбою в мирній домашній обстановці, під час невеликого відпочинку головного героя між ратними подвигами. Гордість в Бульби викликають сини Остап і Андрій, що приїхали додому з навчання. Тарас вважає, що духовна освіта - це лише частина необхідної молодій людині освіти. Головне ж - бойове навчання в умовах Запорізької Січі.
   Тарас Бульба — полковник, один з представників командного складу козацтва. Він є втіленням ратного духу січовиків. Бульба з величезною любов'ю відноситься до своїх товаришів-запорожців, глибоко поважає звичаї Січі і не відступає від них ні на йоту. Характер Тараса Бульби особливо яскраво розкривається в главах повісті, що розповідають про бойові дії запорозьких козаків проти польських військ.
   Суворий і непохитний Тарас Бульба веде життя, повне небезпек. Він не був створений для родинного вогнища. Його «ніжба» - чисте поле та добрий кінь. Побачившись після довгої розлуки з синами, він зразу ж квапиться з ними в Січ, до козаків. Тут його справжня стихія. Гоголь пише про нього: «Весь він був створений для лайливої тривоги і відрізнявся грубою прямотою своєї вдачі».
   Людина величезної волі і незвичайного природного розуму, зворушливо ніжний до товаришів і нещадний до ворога. Він карає польських магнатів і захищає пригноблюваних і знедолених. Це могутній образ, овіяний поетичною легендою, по вираженню Гоголя: «точне незвичайне явище російської сили».
   Тарас Бульба - це мудрий і досвідчений ватажок козацького війська. Його «відрізняли» «вміння рухати військом і люта ненависть до ворогів». В той же час Тарас не протиставив довкіллю. Він любив просте життя козаків і нічим не виділявся серед них.


Образ Тараса – втілення народного життя

   Образ Тараса втілює в собі завзятість і розмах народного життя. Це людина великого напруження відчуттів, пристрастей, думок. В ньому немає нічого егоїстичного, дрібного, корисливого. Його душа пройнята лише одним прагненням - до свободи і незалежності свого народу. Ось чому з такою ненавистю говорить він про нікчемні душі зрадників: «знаю, підло завелося тепер на землі нашій: переймають чорт знає які бусурманські звичаї; гребують мовою своєю; свій народ продають...».
   Все життя Тараса було нерозривно пов'язане з Січчю. Служінню товариству, Батьківщині він віддавав всього себе повністю. Цінуючи в людині перш за все мужність і відданість ідеалам Січі, він нещадний до зрадників і боягузів.



Тарас Бульба і його сини

   Скільки відваги в поведінці Тараса, що пробирається на територію ворога в надії побачити Остапа. Приголомшує драматизмом знаменита сцена зустрічі батька із старшим сином. Загубившись в натовпі чужих людей, Тарас дивиться як виводять на лобове місце його сина. Що відчув старий Тарас, коли побачив свого Остапа? «Що було тоді в його серці?» - вигукує Гоголь. Але нічим не видав своєї страшної напруги Тарас. Дивлячись на сина, що самовіддано переносить люті муки, тихо промовляє він: «Добре, сину, добре!».
   Настільки ж крупно і виразно розкривається характер Тараса в трагічному конфлікті з Андрієм.
   Письменник малює величезну етичну перевагу Тараса і його соратників над Андрієм. До чого мерзенна людина, що зрадила свою Батьківщину. І життя його безславне, і смерть ганебна. Тарас, людина суворої і в той же час ніжної душі, не відчуває жодної жалості до сина-зрадника. Без коливань він здійснює свій вирок: «Я тебе породив, я тебе і вб'ю!». Ці слова Тараса пройняті свідомістю найбільшої правди тієї справи, в ім'я якої він стратив сина.


Тарас Бульба на останніх сторінках повісті

   «Тарас Бульба» — це повість, присвячена сторінкам історії народу. Головний її герой, Тарас Бульба, став втіленням кращих рис вдачі людини тієї епохи. Це запорізький полковник, який втілив в собі кращі риси козацтва. Тарас Бульба — мужній воїн, який прославив себе в багатьох боях. Мужня особа, сміливий погляд, козацькі вуса і трубка, з якою він колись не розлучався. Таким виникає перед нами із сторінок повести полковник Тарас Бульба. Він любить козацьке життя. Тому і проводить своє життя в Запорізькій Січі, оскільки він — захисник рідної землі, православ'я і законів. Такими хоче бачити і своїх синів. Пишається він синами, спостерігаючи, як вбивають вони ворога в першій битві. Сам Тарас провів все своє життя в битвах з поляками, турками, татарами. Відважним, дослідним командиром виявляє себе Тарас, коли його вибрали отаманом. В першу чергу для нього — вірність батьківщині. Це видно не лише з його знаменитої мови про бойове братерство. І в останню свою хвилину він намагається допомогти товаришам.
   Створюючи образ Тараса Бульби, Гоголь не намагається ідеалізувати його. У нім перемішані ніжність і грубість, велике і мале. Гоголь мріяв про героїчний характер. Саме такий є образ Тараса. У ньому збережені риси російської національної вдачі. Недаремно повість Гоголя є одній з улюбленіших книг сучасних людей. Незабутніми, трагічними є останні сторінки повісті. Горить, палає над річкою дерево, до якого прикований поляками Тарас Бульба, і душа його з козаками, до них він звертає свої останні слова. Загинув Тарас Бульба і непохитними лишились його воля, любов до товаришів і рідної землі.



Запитання

  1. Яке місце займає Січ в творчості Гоголя?
  2. Яким батьком був Тарас Бульба?
  3. Що було важливішим для головного героя повісті: родина чи Січ?
  4. Яким ватажком війська був Тарас Бульба?
  5. З ким із синів у Тараса був конфлікт? З чим він пов'язаний?
  6. Тарас Бульба проводив своє життя в Січі, тому що любив війни і кровопролиття чи через любов до Батьківщини і народу?
  7. Чи ідеалізував Гоголь образ Тараса в повісті? Чому?


Список використаних джерел

  1. Урок на тему: Образ мужнього ватажка козацтва в повісті Гоголя «Тарас Бульба», Станішевський І.В., учитель української та зарубіжної літератури, сш №8, м.Львів.
  2. Урок на тему: Повість М.В.Гоголя «Тарас Бульба», Величко В.К., учитель зарубіжної літератури, сш №10, м.Житомир
  3. Т.В. Зверс «Повість «Тарас Бульба» в шкільному вивченні», М., Просвітлення, 2006
  4. Н.В. Гоголь «Вибранні повісті», Челябінськ, Південно-Уральське кн. видавн., 2007
  5. www.author-gogol.ru



Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас