Тема: Міфологія давньої Індії, міфлологія давнього Китаю.Міфи про створення світу та людей. Мета: знайомство учнів з міфологією Індії та Китаю. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літератури. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Міфологія древньої Індії складає необхідний і найважливіший елемент її багатої і самобутньої духовної культури, спадщина якої не втратила для нас живий інтерес і понині. Пам'ятники древньої літератури і мистецтва Індії неможливо зрозуміти, не знаючи її міфології, так само як незрозумілі без знання античних міфів скульптура Фідія або поезія Горація; і це відноситься не лише до древніх пам'ятників.
Починаючи з епохи Відродження образи античної міфології увійшли до основи європейської культури, і зараз важко уявити собі освічену людину, що не має хоч би найзагальніших відомостей в ційсфері.
Так само міфологічні представлення древніх індійців не лише відбилися в санскритській літературі, але продовжували живити духовне життя народу впродовж століть, аж до наших днів, і поширилися за межі Індії, увійшли до літератури і мистецтва країн Сходу, що сприйняли вплив індійської культури.
Прадавній з пам'ятників індійської літератури, що дійшли до нас, — «Рігведа» («Книга гімнів») — відображає міфологію і культи арійських племен, що прийшли до Індії в середині і закінчуються II тисячоліття до н.е. Це один з найраніших міфологічних текстів індоєвропейських народів, і в нім ми знаходимо відгомони прадавніх вистав, висхідних до часу індоєвропейської єдності.
У «Рігведі» відбилася вельми рання стадія міфотворчості, для якої характерне обожнювання стихій і в якій відобразилися риси древніх анімістичних вірувань.
Наступну стадію в еволюції міфологічних і релігійних уявлень знаменує так звана поздньоведійськая література — «Яджурведа» («Книга жертовних висловів»), «Атхарваведа» («Книга заклинань») і цикл Брахман, пам'ятників ритуально-міфологічного вмісту (приблизно VIII—VI вв. до н. е.). • Міф про створення людини: Шість синів народилося в Брахми*, шість великих Владик созданій*. Він породив їх силою своєї думки. Старшим з тих синів духу був Марічи; другим був Атрі, третім, — Ангирас, четвертим, — Пуластья, п'ятим, — Пулаха, шостим був Крату. Сином Марічи був мудрий Кашьяпа*, від якого сталися боги, демони і люди, птиці і змії, велетні і чудовиська, жерці і корови і багато інших істот божественної або демонічної природи, що населили небеса, і землю, і підземні світи. Нам відомо декілька древніх цивілізацій світового значення: китайська, індійська, грецька і єгипетська. Кожна з них мала багату міфологію, причому якнайповніше збереглися міфи греків і індійців.
На превеликий жаль, китайські міфи в значній мірі втрачені, і від них збереглися лише розрізнені осколки, які, будучи розсіяні у вигадуваннях древніх авторів, не представляють якої-небудь системи і не можуть змагатися з міфологією древньої Греції.
Це треба знати:
Лу Синь в «Короткій історії китайської художньої прози» говорить про причини того, чому китайська міфологія збереглася лише в незначних фрагментах. По-перше, предки китайського народу жили в басейні річки Хуанхе, де природа не балувала їх своїми дарами. Вони дуже рано почали обробляти землю. Життя їх було важким, і основною для них була практична діяльність, а не роздуми про химерне, тому вони не змогли з древніх віддань створити монолітні твори великої літературної форми.
По-друге, з появою Конфуція вивчалася лише етика, повчання про родинні засади, про управління державою і заспокоєння Піднебесної, а древні фантастичні перекази про богів і злі духи рішуче відкидалися Конфуцієм і його учнями. Тому пізніше, коли конфуціанська ідеологія стала пануючою в Китаї, міфи поступово стали розглядатися конфуціанцями як історія.
Третя причина в тому, що добрі і злі духи в древніх чітко не розрізнялися. Хоча вони і знали небесних богів, духів землі і душі померлих, але в їх представленнях душі померлих могли перетворюватися на небесних і земних духів. При цьому змішання людського і божественного, коли ще зберігалися первісні вірування, але вже з'являлися нові віддання, старі витіснялися і вмирали. «Нові» ж віддання, саме внаслідок того, що вони були новими, не могли стати популярними, тому вони теж майже не збереглись.
Завдання, давайте переглянемо відео і спробуємо назвати місця про які йде мова:
Не дивлячись на те що людина в Китаї ототожнюється з природою і космосом і не виділяється з суспільства, вона займає центральне місце в китайській філософії. Згідно китайської філософської традиції людина є згустком трьох видів космічної енергії: • цзін; • ци; • шень. Цзін — енергія зародження всього сущого, "корінь", "сім'я" живого організму. Дорога до успіху, фізичного і духовного здоров'я, щастя — звільнення ци від всього зайвого, очищення душі. Шень — неперборна духовна енергія, що існує в людині, яка складає "стрижень" людської особи і не зникає після смерті людини (на відміну від ци).
Окрім трьох видів космічної енергії (енергії зародження — цзін; енергії матеріального і духовного існування — ци; постійній духовній енергії, що залишається після смерті, — шень) китайська філософія виділяє два види сексуальної енергії: • янь — чоловіча сексуальна енергія; • інь — жіноча сексуальна енергія. Звідси все суще ділиться на два протилежних начала -чоловіче і жіноче. Це стосується як живої природи (відмінність всіх людей на чоловіків і жінок, аналогічне статеве розділення серед тварин), так і неживої природи (наприклад, китайська філософія відносить до активного чоловічого начала янь Сонце, небо, день, сухість, легкість, а до пасивного жіночого начала інь — Місяць, Землю, рівнини, ніч, вологу).
Запитання на закріплкння нової теми:
Що вам найбільше сподобалось із філософіі Індії та Китаю? Назвість остновні засади міфології Індії. Назвість остновні засади міфології Китаю.
Домашнє завдання:
На що розділяється енергія Ци? Підготуйте невеличку розповідь на тему: «Пам’ятки Індійської міфології» Список використаної літератури: Урок на тему : Засади Індійської міфології, Ничко О. Д., викладача світової літератури Сш. № 17 ,м. Харків. Урок на тему : Міфологія Китаю, Олечко В. Д., викладача світової літератури Сш. № 10 ,м. Донецьк. Мифология.- М.: Большая Росийская Энциклопедия, 2008.- 736с. Вейман Роберт История литературы и мифология.- М: Прогресс, 2008.- 343с. Самозванцев Андрей Михайлович Мифология Востока.- М.: Алетейа, 2009.- 384с. Радциг С.И. Античная мифология: Очерк античных мифов в освещении современной науки.- М.Л.: Изд-во АН СССР, 2008.- 188с. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Ничко О. Д.
Олечко В. Д.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.