Тема: Основні персонажі казки та їх характеристика. ТЛ. Поняття про головні та другорядні персонажі. Мета: знайомство учнів з основними персонажами казки та їх характеристика. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Книга Д. Р. Киплінга «Мауглі» — мудра і повчальна казка. Дивна історія маленького хлопчика, вихованого вовками, розкриває відвічні закони природи, змушує задуматися над цінностями людського життя. Образ людини, що виросла серед звірів, відвіку вабила людську уяву. Ще в Древньому Римі існували перекази про хлопчиків, вигодуваних вовчихою. У "Мауглі" Киплінг як би заново відкрив і, головне, втілив причетність людини до природи, точніше, його причетність до всього живого. На сторінках повісті знову ожила доісторична епоха, коли звіри і люди співіснували як би на рівних.
Долаючи незліченні небезпеки, раз у раз потрапляючи у важкі, майже безвихідні ситуації, Мауглі мужніє на очах у читачів. Ми бачимо, як в постійній боротьбі остаточно складається його благородний, активний і сильний характер. Він привітний, чесний, сміливий, справедливий, одним словом, ідеальний приклад для наслідування, дохідливий і заразливий саме тому, що характер цей розкривається в заворожуючих пригодах, в яких немає і тіні дидактики.
Людське дитинча, опинившись в джунглях, не загинуло, тому що знайшло вірних і надійних друзів. Друзі ці — звіри. Але Киплінг не наділяє їх рисами людей, як це буває в народних казках. Всі вони — мислячі істоти і діють залежно від обставин відповідно до законів природи. Один з таких законів — піклуватися про потомство. Уособленням цього закону стають Батько і Мати Вовки.
Вперше побачивши Мауглі, Вовчиха відчула, що він — лише беззахисне «щеня». Тому вона і стала на його захист, як захищала б своїх вовченят. І всі звіри визнали її право. Дорослішаючи, Мауглі знаходив нових друзів. Акела, Балу, Багіра втілюють мудрість природного світу. Саме завдяки ним існує в джунглях хистка рівновага добра і зла, життя і смерті. Мауглі— вихованець джунглів.
Разом з Мауглі ми пізнаємо Закони Джунглів і розуміємо, що вони багато в чому корисні і людям. Наприклад, вбивати звірів можна лише за ради поживи, поважати закони кожного суспільства (зграї), поважати того, кого зустрінеш на стежині в джунглях, зважати на науку мудріших. У казці прекрасно змальовані образи звірів зі своїми характерами і звичаями.
Це вчитель джунглів, буркотлівій і хороший ведмідь Балу, мудрий слон Хатха, грізна чорна пантера Багіра, благородний ватажок вовчої зграї Акела,
страшний і підступний тигр Шер-хан та інші.
Звіри вчать Мауглі: «батько Вовк учив його своїй справі», «від Балу він взнав, що мед і горіхи — така ж смачна їда, як і сире м'ясо», Багіра показала, як потрібно полювати, попередила про пастку на стежині і небезпечного Шер-ханова. За науку парубок віддячує добротою, допомагає звірам у важкі хвилини їх життя, витягує колючки з їх лап.
Мауглі виріс, відчув свою силу над звірями (жоден з них не зміг витримати його пильного погляду, лише він один із Зграї приборкав Червону Квітку — вогонь). Але це не змінило його відношення до мешканців Джунглів. Мауглі все одно любить своїх Матір і Батька Вовків, братів, друзів Багіру і Балу.
Тому йому так важко покинути Джунглі — свій дім.
Казка учить нас бути вірними в дружбі, сміливими і чесними, поважати тих, хто дав життя і виховав.
А ще дає можливість зрозуміти, що природа — дім людини, тому його потрібно берегти, намагатися жити у згоді з навколишнім світом.
Запитання на закріплення нової теми:
Правила, по яких жили жителі Джунглів? (Закон Джунглів.) Скільки років було Мауглі, коли він повернувся до людей? (Сімнадцять.) Яка річка протікала біля підніжжя Сионійських гір? (Вайнганга.) Жителі Джунглів. (Вільний Народ.) Заповітні слова. («Ми з вами одній крові, ви і я!») g Список використаної літератури: Урок на тему : Мудрість казки «Мауглі», Решетняк С. М., викладача світової літератури Сш. № 17 ,м. Ужгород. Урок на тему : Характеристика героїв казки «Мауглі», Тирнег В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш. Киплинг Редьярд Сочинения в трех томах.- М: Радуга, 2009.- 576с. Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.: Просвещение, 2009.- 639с. Яковлев Александр Николаевич Реализм - земля перестройки.- М.: Изд-во полит. лит-ры, 2000.- 544с. Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.: Просвещение, 2009.- 639с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2009.- 944с.
----
Над уроком працювали
Решетняк С. М.
Тирнег В. Д.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.