Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 10 клас. Повні уроки>>Хімія: Оксиди, їх склад, назви. Повні уроки
Тема. Оксиди, їх склад, назви.
Мета уроку:
вивчення сутності оксидів, донести до учнів інформацію щодо їх складу та назв.
Задачі уроку:
пояснити учням поняття оксидів, спосіб їх утворення, основні елементи та назви.
Основні терміни:
Оксиди (або оксили) - складні речовини, до яких входять два елементи, один з яких Оксиген зі ступенем окиснення -2. Бінарні сполуки – ті, що включають у себе два елемента, які знаходяться у взаємодії. Вищі оксиди - це такі сполуки, в яких хімічний елемент має вищу ступінь окислення. Пероксиди – активно взаємодіючі речовини, які являються сильними окиснювачами і легко розкладаються. IUPAC (Міжнародний союз фундаментальної та прикладної хімії) – така міжнародна недержавна організація, що займається розвитком хімії в різних напрямах.
Хід уроку
Частина 1. Сутність оксидів.
Оксидами (або оксилами) називаються складні речовини, до яких входять два елементи, один з яких Оксиген зі ступенем окиснення -2, а інший характеризується одним ступенем окиснення, не має зв’язків Е-Е та О-О.
Крім прости оксидів, Оксиген може створювати й інші бінарні сполуки, такі як: подвійні оксиди, складні оксиди, пероксиди. Вищі оксиди - це такі бінарні сполуки, в яких хімічний елемент має вищу ступінь окислення. Мал. 1. Доля оксидів у природі.
За можливими валентностями елементів від 1 до 8, нам відомо 8 типів простих оксидів: Мал. 2. Типи простих оксидів.
Майже всі хімічні елементи здатні утворювати оксиди, окрім благородних газів: гелію, неону та аргону.
Контролюючий блок 1
1. Дайте визначенню поняттю «оксиди». 2. Назвіть які оксиди, крім простих бувають. 3. Які типи простих оксидів ви знаєте за можливими валентностями елементів від 1 до 8?
Частина 2. Склад і назви оксидів.
Для початку, пропонуємо вам переглянути відео щодо поняття оксидів, складання їх формул та номенклатури, щоб мати практичне уявлення з теми.
Відео 1. Оксиди.
http://www.youtube.com/watch?v=bHmvK04LCSk
Назви оксидів можна утворити двома способами: • за допомогою числових префіксів - раціональна номенклатура, в основу якої покладено застосування грецьких числівників, які вказують кількість атомів оксисену, що припадає на один атом оксидоутворюючого елемента. Наприклад: N2O - нітроген геміоксид, NO – нітроген монооксид, N2O3 – динітроген триоксид (або нітроген секвіоксид), NO2 - нітроген діоксид, N2O5 – динітроген пентаоксид (або нітроген геміпентаоксид). • за валентністю елемента у формі катіона - згідно з правилами IUPAC (Міжнародного союзу фундаментальної та прикладної хімії), назви оксидів складаються з назви елемента та слова «оксид». Наприклад: N2O - нітроген (І) оксид, NO – нітроген (ІІ) оксид, N2O3 – нітроген (ІІІ) оксид, NO2 - нітроген (ІV) оксид, N2O5 - нітроген (V) оксид.
Мал. 3. Класифікація назв оксидів.
Якщо ж елемент утворює декілька оксидів, то в їх назвах зазначається ступінь окиснення елемента римською цифрою в дужках відразу після назви. Наприклад, Н2О – гідроген оксид (вода), Na2O – натрій оксид, Р2О3 – фосфор (ІІІ) оксид, Р2О5 – фосфор (V) оксид, Cu2O – купрум (І) оксид, CuO – купрум (ІІ) оксид. Мал. 4. Види деяких наукових назв оксидів.
Пероксиди утворюють пероксидну групу пероксо: — О — О —. У пероксиді ступінь окиснення Оксигену становить -1. Ангідриди – це оксиди кислот, які утворюються при їх взаємодії з водою. Мал. 5. Ангідрид бору.
Для кращого розуміння теми, можете переглянути як певні оксиди взаємодіють з водою. Відео 2. Взаємодія оксидів з водою. http://www.youtube.com/watch?v=yXnee690VgU
Контролюючий блок 2
1. Як виявляється назва оксиду, які способи класифікації назв ви знаєте? 2. Що є необхідною умовою при записі назви оксиду, якщо хімічний елемент у ньому здатний утворювати декілька оксидів? 3. Що являють собою пероксиди? Частина 3. Добування оксидів.
Виділяють декілька способів добування оксидів: 1) Взаємодія простих речовин з диоксигеном: Мал 6. Взаємодія простих речовин з диоксигеном. Мал. 7. Оксид сульфуру.
2) Спалювання водневих сполук: Мал. 8. Спалювання водневих сполук.
3) Спалювання сульфідів, фосфідів, боридів, карбідів тощо: Мал. 9. Спалювання карбідів.
4) Розклад кислот, основ, амфотерних гідроксидів: Мал. 10. Розклад кислот.
5) Нагрівання солей кисневмісних кислот: Мал. 11. Нагрівання солей. Мал. 12. Оксид магнію.
6) Взаємодія кислот-окисників з металами та неметалами: Мал. 13. Взаємодія сульфатної кислоти з сульфуром.
7) Взаємодія солей деяких металів з лугами та кислотами: Мал. 14. Взаємодія хлорної кислоти з сіллю.
8) Відновлення або розкладання оксидів деяких елементів з високими ступенями окиснення: Мал 15. Розкладання оксидів.
Пропонуємо вам переглянути як відбувається добування оксидів. Відео 3. Добування оксиду феруму.
http://www.youtube.com/watch?v=pIgDxACozsU
Контролюючий блок 3
1. Які способи добування оксидів ви знаєте? 2. Під дією чого відбувається розклад кислот при утворенні оксидів? 3. З чим мають взаємодіяти прості речовини для утворення оксидів?
Самостійне завдання
Проаналізуйте та наведіть приклади всіх методів добування оксидів.
Цікаво знати, що…
«Діючий вулкан» Амоній дихромат [(NH4)2Cr2O7] під час нагрівання енергійно розкладається з виділенням газу та пари води, які захоплюють частинки твердої речовини – хром (ІІІ) оксиду. Процес розкладу нагадує виверження вулкана. Його можна подати таким рівнянням: Мал. 16. Процес розкладу амонію.
Отже, азот та водяна пара захоплюють частинки хром (ІІІ) оксиду і створюють уявлення про дію вулкана. Спробу зробіть так. Розітріть у ступці на дрібний порошок сіль [(NH4)2Cr2O7]. Помістіть розтерту сіль у фарфоровий тигель. Зробіть у порошку невеликий отвір («кратер»), налийте в нього 5-6 мл спирту починається розклад солі з виділенням азоту і пари води, який весь час прискорюється. Реакція досить ефектна.
Список використаних джерел
1. Урок на тему «Сутність оксидів та їх властивості» Хаврюти Р.Ю., вчителя хімії, м. Дніпродзержинськ, сш №12. 2. Урок на тему «Оксиди в природі» Вдовченко М.В., вчителя хімії, м. Харків, сш №37. 3. Ф. А. Деркач "Хімія", 2008. 4. Л. Б. Цвєткова «Неорганічна хімія» – 2-ге видання, виправлене і доповнене. – Львів, 2006. 5. В. В. Малиновський, П. Г. Нагорний «Неорганічна хімія» - Київ, 2009.
Відредаговано та вислано Горбатко С. М.
Над уроком працювали:
Хаврюти Р.Ю.
Вдовченко М.В.
Горбатко С.М
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
|