KNOWLEDGE HYPERMARKET


Рáйнер Марíя РÍЛЬКЕ.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література:Рáйнер Марíя РÍЛЬКЕ. Повні уроки

Тема: Рáйнер Марíя РÍЛЬКЕ (1875–1926).  Життєвий і творчий шлях письменника

Содержание

Мета:

- познайомити учнів з життєвим та творчим шляхом видатного австрійського поета Р. М. Рільке
- розвиток аналітичного мислення учнів;
- виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.

Тип уроку:

навчально - виховний

Хід уроку:

Вступна бесіда:


Як ви думаєте,  чи  потрібно повчати людей, відкривати їм істини, закликати творити добро і бути милосердними?
Пов’яжіть добро і милосердя із поезією?
Хто на вашу думку має право повчати людей відкривати їм таємниці буття?
Можливо це поет?
А хто такий поет?
Слово “поет” грецьке за походженням. Воно буквально означає “творець”, той, хто творить, створює порядок.
“Поет — це той, хто дає мову мовчанню, хто творить буття ” (Райнер Марія Рільке). 

T15r.jpeg

Вивчення нової теми:


Рільке - великий європейський поет. Вивчаючи Рільке, ми краще зрозуміємо самих себе, тому що цей геніальний поет  побачив, що називається - з боку, все найкраще і сокровенніше, що є у  нас, - і пронизливо сказав про це.
Визнання не зрідка приходить до поета лише після смерті, але в цьому випадку воно  прийшло досить рано, а помер Рільке вже всесвітньо відомим поетом, його  проголосили одним з найбільших людей (можливо, другим після Гете),  що писали німецькою мовою.

T15r12.jpeg
Творчість Рільке прийнято відносити до австрійської літератури. Це начебто так,  адже народився поет в Празі, тоді це була територія Австро-Угорщині, він був  підданим австрійського імператора. Але по суті нього мало що пов'язувало з  Австрією.

Творче завдання:


Уявіть що ви письменники, напишіть невеличкий вірш про Прагу. А відеоматеріал стане вашим натхненням для творчості.
Якщо прослідити його коріння, то Рільке-поет - вихідець з провінційної  гілки німецької мовної культури, яка розвивалася в тодішній Богемії  (нинішній Чехії).
Він підключився до суто інтелігентської, так званої  рафінованої літератури Праги – її характерними рисами були -  романтизм,  культивування старої Праги з її кладовищами і соборами, мостами, статуями,  схильність до ірреального, до фантастики Ця гілка дала таких письменників, як  Кафка, Верфель, Мейрінк, Макс Брод. Тут витоки первинного Рільке. Потім  він житиме в найбільших європейських містах, вивчить європейську культуру -  познайомиться з Роденом і Сезанном, писатиме про них статті, взнає Париж,  взнає його і з похмурого боку, і як столицю сучасного мистецтва, величезне  художнє враження надасть на нього данський письменник Йене-Петер Якобсен.

Відеозавдання:


Як ви вважаєте чи зміг автор в своїй роботі передати глибину вірша поета, аргументуйте свою відповідь. Створіть свою інтерпретацію вірша Рільке.
Одним словом, пройшовши глибокий курс європейської освіти, Рільке прийде до  думки, що в Європі йому бракує чогось  найголовнішого для нього як для  художника і мислителя. Це головне він знайде в Росії, в Бога і самотності.
Як ви вважаєте чи можна творчість Рільке має філософське коріння&

T15r6.jpeg
Він відмовився від  європейського практицизму і бездуховності, вважав, що це - безвихідь.  В цей час з'являється книга "Захід Європи" Шпенглера. А Рільке  тоді писав:
Господь! Большие города уже потеряны навеки. Там злые пламенные реки Надежды
гасят в человеке, Там время гибнет без следа...

T15r2.jpeg
Перша зустріч Рільке з Росією, що сталася в 1899 році, з'явилася для нього  справжнім духовним потрясінням. У отроцтві він читав Толстого, Тургенева,  Достоєвського, так що знав цю країну.
Російські враження ляжуть в основу книги Рільке "Часослов". З цієї книги  почнеться слава поета.  Рільке багато подорожував по Росії, знайомився з людьми. Виїхав. А через десять  місяців знову сюди повернувся. Вивчав російську мову. Написав статтю "Російське  мистецтво". Читав в оригіналі вірші Тютчева і Фета, переклав дві "Молитви"  Лермонтова, вірш 3. Гиппіус, вірш Фофанова. Він навіть переклав німецькою мовою  "Чайку" Чехова.

Творче завдання:


Уявіть що ви художник і вам потрібно намалювати творчість Рільке. В якому стилі ви це зробите і якою кольоровою гаммою скористаєтесь?
Саме у російському народі європейський поет побачив дуже сильний творчий початок,  заставу виходу з безвиході цивілізації. "Если говорить о народах, как о людях,
которые находятся в процессе развития, то можно сказать: этот народ хочет стать
солдатом, другой - торговцем, третий - ученым; русский народ хочет стать
художником", - писав він.

T15r3.jpeg
Рільке видасть багато книг, напише глибокі статті про художників і скульпторів,  подорожуватиме по Африці, у нього буде декілька захоплюючих романів з  жінками, він житиме в замках, багато чого у нього буде в житті, але на заході  днів своїх в одному з листів він напише: "Решающим в моей жизни была Россия...

Завдання:


Уявіть що вас запросили на наукову конференцію з питань розвитку духовної моральності майбутнього покоління. Підготуйте  доповідь основою якої буде творчість Рільке. Створіть буклет вашої доповіді.

T15r4.jpeg
Россия стала в определенном смысле основой моей жизни и мировосприятия".
"Сонети до Орфея" - спроба побачити спасіння світу в творчому прояві  Господньої волі.  Одним з улюблених сонетів Рільке був так званий російський сонет:
Преподал тварям ты слух в тишине.
Господь, прими оке в дар от меня
Воспоминание о весне.
Вечер в России. Топот коня.
Скачет жеребец в ночную тьму,
Волоча за собою кол.
К себе, на луга, во тьму, одному!
Ветер гриву его расплел,
К разгоряченной шее приник,
Врастая в этот галоп.
Как бился в конских жилах родник!
Даль - прямо в лоб!
Он пел, и он слушал. Сказаний твоих
Круг в нем замкнулся. Мой дар - мой стих.
(Перевод В. Микушевича)

T15r5.jpeg
Рільке помер від лейкемії в клініці Валь-Монт на березі Женевського озера в самий  переддень Нового 1927 року. 2 січня його поховали в Рароні. В XX столітті на Заході не  проходило і року, щоб не виходили книги про Рільке.

Запитання для закріплення нової теми:


Чим визначна творчість Рільке для кожного з вас особисто?
Який етап творчості поета вас вразив найбільше?

Домашнє завдання:


Напишіть твір – роздум на тему: Вплив російської поезії на творчість Р.М. Рільке.

Список  використаних джерел:


Урок на тему:Тема пророческого служения в русской лирике, Татьяна Алексеевна Селиванова — учитель высшей категории средней школы № 4 г. Десногорска Смоленской области.
Урок на тему:Мораль суспільства в літературі та в житті, Северин Ольга Захарівна,
заступник директора з НВР, учитель світової літератури та російської мови.
Маньківська школа № 1 Черкаської обл.
Рильке Райнер Мария Лирика.- М.,Ленинград: Художественная литература, 2009.- 255с.
Райнер Мария Рильке Дыхание лирики. Переписка с Мариной Цветаевой и Борисом Пастернаком.- М: АРТ-ФЛЕКС, 2009.- 304с.
Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.- М.:
Просвещение, 2009.- 639с.
 Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях 6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
 Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944с.
Над уроком працювали:
Селіванова Т. О.
Северин О.З.
Пилипенко В.В.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас