KNOWLEDGE HYPERMARKET


Велич науки та знань як основний пафос творів Ж. Верна.

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 6 клас >>Зарубіжна література: Велич науки та знань як основний пафос творів Ж.Верна.

                  

                       Велич науки та знань як основний пафос творів Ж.Верна
                                     

Нехай усі молоді люди добре знають, що з найскладніших ситуацій їм завжди допоможуть вийти мужність, старанність і дисципліна.

                                                                                                           Жуль Верн

Верн підробляв в одному популярному журналі. А читачів цього видання цікавили досягнення науки, яка в XIX ст. розвивалася надзвичайно швидко, і її успіхи змінювали життя людей просто на очах. Розказувати широкому загалу доступно й цікаво про наукові відкриття та здобутки на сторінках журналу й повинен був Жуль Верн. Зазвичай журналісти на подібну роботу витрачають не дуже багато часу, використовуючи сумнівні сенсації, чутки чи неперевірені факти. Та Жуль Верн пішов іншим шляхом. Заради уточнення кількох рядків він годинами просиджував у бібліотеках, розшукуючи потрібну інформацію в наукових довідниках і спеціальній літературі. Саме тоді в письменника зародилося бажання створити, як він сам казав, науковий роман, тобто твір, у якому гострий та цікавий сюжет перетинався б із викладом основ певних наук. Доля звела письменника з відомим видавцем П'єром Жулем Етцелем. Ділові стосунки швидко переросли в міцну дружбу. Саме Етцель 1863 р. у своєму «Журналі для освіти й відпочинку» надрукував перший роман Жуля Берна, який започаткував грандіозну серію романів під загальною назвою «Незвичайні подорожі». Понад сорок років працював Берн над «Незвичайними подорожами», оскільки поставив перед собою велику мету: описати всю земну кулю й поширювати сучасні відомі йому наукові знання. Для досягнення цієї мети Жуль Берн став справжнім енциклопедистом, фахівцем із багатьох наук: географії та математики, балістики та біології, географії й лінгвістики, хімії та астрономії тощо. Щоб не загубитися в науковому океані, письменник створив спеціальну картотеку, яка налічувала понад двадцять тисяч зошитів.

Жуль Верн став одним із засновників науково-фантастичної літератури. У своїх романах він немовби заглядав у майбутнє. Іноді наукова інтуіція письменника просто вражає. Так, у романі «Із Землі до Місяця» герої подалися в подорож до Місяця з Флориди, що біля мису Канаверел. Звідки письменникові було знати, що майже через сторіччя у тих краях дійсно буде космодром імені Джона Кеннеді? А приземлилися персонажі цього твору в Тихому океані, всього за три милі від місця реальної посадки космічного корабля «Аполлон-19», який уперше в історії доставив людину на Місяць... У своїх романах Берн передбачив появу" підводного човна, вертольота, комп'ютера, ксерокса, факса... Його герої подорожували в космосі, спускалися в надра Землі та на дно океану.

Якось до Жуля Верна звернулися члени французького географічного товариства, їх непокоїло, що школярі нехтують географією, і вони попросили фантаста написати твір, який би привернув увагу підлітків до цієї науки. Так виник задум знаменитого роману «Діти капітана Гранта». За основу сюжету взято географічну загадку: необхідно знайти капітана Гранта, який потрапив у морську катастрофу. Відома лише географічна широта аварії, а довгота — ні. Тож у пошуках капітана Гранта герої роману опиняються в Південній Америці, Австралії, Новій Зеландії, з честю долаючи всі випробування. Так з'явився географічний роман, елементи якого є і в «П'ятнадцятирічному капітані».

Як і героїв його творів, Жуля Верна надзвичайно турбувало все, що відбувалося навколо нього. Він був активним членом муніципалітету міста, в якому жив, а під час війни Франції з Пруссією на своїй яхті «Сен-Мішель» патрулював Ла-Манш. Популярність творів Жуля Верна була неймовірною. Так, коли він перебував в Італії, вдячні венеціанці на його честь влаштували факельну ходу. Свій авторитет Берн використовував у боротьбі із соціальними та екологічними злочинами: у своїх творах він засуджував рабство і знищення автентичної культури на островах Полінезії, виступав проти полювання на китів і слонів, попереджав про небезпеку екологічної катастрофи внаслідок інтенсивного видобутку нафти тощо. Але, попри все, письменник вірив у людство. І цю віру в сміливих і великих людей він намагався передати у своїх творах. Адже поки в молодих грудях будуть битися мужні благородні серця, відкриті правді й добру, доти житимуть герої Жуля Верна, а отже — і він сам.

Ю.І.Ковбасенко, Л.В.Ковбасенко. Зарубіжна література 6 клас. Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь- форум.