KNOWLEDGE HYPERMARKET


Виникнення спартанської держави. Закони Лiкурга. Соціальний та державний устрій Спарти. Посилення Спарти у другій половині VІ ст. до н.е.

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас>>Всесвітня історія: Виникнення спартанської держави. Закони Лiкурга. Соціальний та державний устрій Спарти. Посилення Спарти у другій половині VІ ст. до н.е.

§ 28. Стародавня Спарта
Установіть відповідність між поняттями та поясненнями.
поняття

1. Виникнення Спартанської держави
Дорійці, які на початку XI ст. до н. е. з'явилися на Балканському півострові, зламали опір держав мікенської (ахейської) культури. Племена завойовників поширилися по всьому Пелопоннесу, підкоривши місцевих ахейців. За розвитком дорійці поступалися народам мікенської культури, але володіли зброєю із заліза. Мабуть, саме це відіграло вирішальну роль у війні.


На захоплених землях у південному Пелопоннесі дорійці утворили державу Спарту. Ахейці чинили запеклий опір завойовникам. Останньою була захоплена фортеця Гела. Це коштувало дорійцям величезних зусиль і численних втрат. Відтоді вони всіх підкорених ахейців із презирством, але все ж таки побоюючись, називали ілотами.


Підкорене населення опинилось у становищі державних рабів. Ілотів примусово розселили по всій території Лаконіки і закріпили за ділянками орної землі, яка тепер належала родинам спартіатів. Ілоти її обробляли, забезпечуючи завойовників плодами своєї праці. Усіх жителів Спарти, які не мали громадянських прав, називали періеками. Вони були вільними, але не могли брати участі в державних справах.


Спартіати й ілоти, гнобителі й пригноблені, люто ненавиділи одні одних. Щоб утримувати в покорі величезну кількість поневолених ахейців, спартіатам довелося перетворити своє місто Спарту на щось подібне до військового табору.


Більшість родючої землі Пелопоннесу знаходилася на території Мессєнії. Спартанці прагнули захопити цю країну. У VIII ст. до н. е. розпочалася Перша Мессен-ська війна. Мессенці не поступалися ворогові ані мужністю, ані стійкістю. На чолі з царем Аристодемом вони понад 18 років боролися за незалежність вітчизни, але врешті Мессенія зазнала поразки. Тепер народ Мессенії віддавав Спарті половину врожаю. Та мессенці не бажали коритися. У другій половині VII ст. до н. е. вони повстали проти спартанців на чолі з Аристоменом. Під час Другої Мессенської війни Спарта захопила майже всю Мессенію. Частина мессенців змушена була переселитися до Сицилії, решта перетворилася на ілотів.


Після цього спартанці стали єдиними володарями мессенської землі. Вона була поділена на ділянки так, щоб усі наділи мали однакову врожайність. Кожна ділянка забезпечувала прожиття однієї з дев'яти тисяч спартанських родин. Землю обробляли ілоти.

2. Закони Лікурга
 
Установлений порядок у спартанській державі міг триматися лише на силі зброї. З часом у Спарті склалися порядки й традиції, спрямовані на підтримку воєнної могутності держави. Вважають, що ці закони запровадив Лікург, спартанський правитель, який жив у IX—VIII ст. до н. є. Про нього немає достовірних відомостей. Спартанці свято шанували пам'ять про Лікурга й ретельно виконували закони, які він заповідав.


Уся орна земля належала державі, спартіати лише користувалися нею. Купувати і продавати землю заборонялося. Усі родини мали приблизно однаковий рівень достатку — серед спартіатів не було дуже багатих або дуже збіднілих. Навіть царі не перевершували своїм багатством пересічних громадян. Срібні та золоті гроші вилучали з обігу, використовували тільки мідні та залізні — важкі й мало-коштовні. Внутрішня торгівля майже згасла. Іноземних купців не шанували, продавати прикраси й коштовності було заборонено. Відсутність багатства швидко знищила в Спарті крадіжки, хабарництво та інші злочини. Навіщо наживатися, якщо не можна скористатися багатством?


Ремесло також не шанували в лаконській державі, ним опікувалися періеки. Усі житлові будинки споруджували без розкоші та прикрас. Навіть харчувалися всі однаково. Для цього влаштовували спільні обіди (сиситії). Харчування в си-ситіях було обов'язковим для всіх, навіть царів.


Такі звичаї міцно згуртували спартанське суспільство, але загальмували його культурний розвиток. За всю історію Спарти вона не подарувала людству жодного видатного митця. Загальне економічне та культурне відставання — ось такою була розплата за панування над величезною кількістю підкорених ілотів.
 
3. Соціальний і державний устрій Спарти
 
Щоб запобігти повстанням ілотів, щороку влаштовувалися крйптії. Спартанська держава за формою правління була олігархією. На чолі держави стояли два царі. Якщо оголошували війну, один із царів вирушав із військом проти ворога, інший залишався керувати державою. Армія складалася з ополчення важкоозброєних спартіатів. Кожен цар мав особисту варту — загін із 300 найкращих воїнів, які підкорялися тільки йому.


Вищим державним органом у Спарті була герусія, яка налічувала 28 геронтів і двох царів. Герусія створювала закони, укладала мир і оголошувала війни.


Народні збори — апела — у Спарті збирали щомісячно на відкритому місці. У цих зборах мали право брати участь дорослі громадяни — воїни віком від ЗО років. Вони лише ухвалювали чи відхиляли рішення геронтів. Схвалення висловлювали криком. Ухвалювали те рішення, за яке голосніше кричали (за давньогрецьким філософом Арістотелем — «дитячий спосіб» голосування).
Значну владу мали п'ять ефорів — наглядачів, що обиралися на один рік. Ефори контролювали життя будь-кого зі спартіатів, включаючи царів.


Своєрідною була спартанська система виховання. Щоб спартанські юнаки росли сильними, не боялися страждань і смерті, їх змалку піддавали суворому загартуванню. Немовлят при народженні ретельно оглядали. Живими залишали тільки здорових. Із семи років дітей виховували в спеціальних таборах — агелах (на мові дорійців — «зграї»). Виховання було суворим: привчали спати на холодній землі, часто сікли різками. Хлопчиків погано годували, щоб вони самі здобували собі їжу. Вважалося, що це виховує в майбутніх воїнів винахідливість і хитрість.

Перемогти таких воїнів було нелегко, кожен був спроможний битись одночасно з трьома ворогами. Тих, хто героїчно загинув у бою, несли до могили на щиті. Це була остання пошана героям.


Молоді спартанці були майже не освічені. Юнаків навчали трохи читати й писати, щоб у майбутньому вони могли зрозуміти чи написати військовий наказ.

Висловлюватися їх привчали коротко й виразно. Так склався особливий стиль «лаконічна мова», тобто звичка говорити коротко, влучно і зрозуміло.


Про лаконічну мову

Один афінський учитель красномовства назвав спартанців «неуками». «Цілком слушно, — відказуав йому син Павсанія, — лише ми єдині з еллінів не навчилися від вас нічого поганого».
В Архідама спитали — скільки всього спартанців? Він відповів: «Достатньо, друже мій, аби прогнати боягузів».
Одному молодому спартанцеві обіцяли подарувати бойових півнів, які билися, аж поки не вмирали на місці. «Ні, — проказав він, — ти дай мені таких, які вбивали б інших у бою». Такими були короткі, уривчасті відповіді спартанців, і правильно зауважив той, хто сказав, що «бути спартанцем — значить займатися скоріше філософією, ніж гімнастикою...»
                                                                        Плутарх. Вибрані життєписи. Лікург
 
4. Посилення Спарти в другій половині VI ст. до н. е.
Після завоювання Мессенїї Спарта спробувала продовжувати загарбання чужих територій, та це їй не вдалося. Тоді спартанські правителі примусили більшість держав Пелопоннесу укласти союз зі Спартою. Так склався Пелопоннеський союз. Вищий орган союзу — союзні збори — збиралися щорічно в Спарті під наглядом ефорів. Усі питання вирішувалися в інтересах спартанців.

Спільної скарбниці союз не мав — усіма грошовими внесками союзників розпоряджалася Спарта.

Спираючись на свою армію та сили Пелопоннеського союзу, Спарта в другій половині VI ст. до н. е. прагнула гегемонії над Елладою. Вона втручалась у внутрішні справи держав навіть Середньої Греції, завжди підтримуючи аристократичні кола.
Спарта була оплотом олігархів, надією всіх аристократів, союзницею будь-якої держави, де владарювала родова знать. У політичному сенсі Спарта була цілковитою протилежністю афінській демократи, заклятим ворогом Афінської держави. Про неї, її народ, життєвий і політичний устрій, культуру ви детально дізнаєтеся на наступних уроках з історії.


1.    Опишіть умови життя спартанців, ілотів, періеків.
2.    Хто був патріотом Спарти: а) спартанці; б) ілоти; в) періеки?
3.    Чим відрізняються: а) тиранія і олігархія; б) ілоти і періеки?
4.    Які закони запровадив Лікург у Спарті? Чому вони сприяли?
5.    Чим за формою правління була держава Спарта? Намалюйте схему управління Спартою.
6.    Для чого, на вашу думку, щороку володарі Спарти влаштовували крипти?
7.    Чому спартанці залишили бідну культурну спадщину?
8.    Уявіть, що ви — один із вихованців агели. Опишіть свій день — від ранку до вечора.

С.О Голованов, С.В. Костирко "Історія стародавнього світу. 6 клас"
Вислано читачами з інтернет-сайту


Збірка конспектів уроків по всім класам, реферати з історії, підручники згідно каленадарного плануванння із всесвітньої історії 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.