KNOWLEDGE HYPERMARKET


Боротьба проти монгольських завойовників. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас. Повні уроки>> Історія України: Боротьба проти монгольських завойовників. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань та робота з текстами

Мета

Вивчити новий матеріал за темою, опрацювати художній текст з історичної точки зору.

Завдання

  • повторення та закріплення вивченого;
  • засвоєння нової інформації про напади монголів на Русь;
  • удосконалення навички написання історичних портретів;
  • вивчити основні терміни уроку, запам"ятами їх значення.

Терміни і поняття уроку

Булгарське царство, Велика Болгарія, війна, східні слов'яни, орда, плем'я, половці, слов'яни, татари, Чернігівське і Смоленське князівства

Персоналії уроку

Чингісхан, хан Батий


Чингіс-хан

Чингіс-хан


Хан Батий

Хан Батий

Методичні примітки

Вивчаючи дану тему, не слід багато уваги приділяти монгольській державі, її становленню та історії; розповідь про Золоту Орду за поданим планом повинна займати близько 5 хв.


Хід уроку

Початок уроку

Привітання вчителя, оголошення теми та структури уроку.

Мотивація та перевірка домашнього завдання

Учитель пояснює, чому ця тема важлива для вивчення

Вивчення нового матеріалу

Перший похід Батия на Русь

У 1235 каган Угедей і Курултай прийняли рішення про новий похід до Європи. На допомогу хану Батию прямували сили інших улусів. У 1236 монголи розорили волзьких булгар. Пізньої осені 1237 основні сили Батия зосередилися в районі верхів'їв р. Воронеж для вторгнення в Північно-східну Русь. Співвідношення сил: монголо-татари мали у війську біля 140 тис. воїнів.


Р.Воронеж - сучасний вигляд

Р.Воронеж - сучасний вигляд

У разі об'єднання зусиль Русь могла виставити біля 300 тис. воїнів. Однак міжкнязівські суперечки завадили це зробити, князі ж використали згубну в даному випадку тактику "сидіння". Чернець Плано Карпіні писав: "А ще треба знати, що татари більше люблять, щоб люди закривалися в містах і фортецях, ніж щоб билися з ними на поле. Саме, вони кажуть, що це їх поросята, замкнені в хліві, від чого і приставляють до них варту…"

Євпатій Коловрат, рязанський посол в Чернігові, з дружиною в 1700 чоловік наздогнав Батия на території Володимирського князівства і загинув у нерівному бою в 1238 році. У двох битвах (у Коломни в 1238 і на р.Сіті 1238) війська володимиро-суздальського князя Юрія Всеволодовича були розгромлені, а сам князь загинув. Протягом лютого було взято ще 14 міст.


Юрій Всеволодович

Юрій Всеволодович

Після цього одна частина монголів обложила Торжок на шляху до Новгороду. Монголо-татари, зобов'язавши новгородців виплачувати данину, повернули назад в степ. Повернення монгольських загонів на південь носило характер облави. Деяким містам вдалося відбитися (Смоленськ), але більшість була розорена. 7 тижнів до травня 1238 трималося місто Козельськ, при штурмі якого монголи втратили 4 тис.осіб, за що отримало від монголів назву "зле місто". Навесні 1239 їм було розгромлено Переяславське князівство на лівобережжі Дніпра, а восени розорена Чернігово-Сіверська земля.


Оборона Козельська

Оборона Козельська


Облога та захоплення Києва

Восени 1240 року татаро-монгольські війська на чолі з ханом Батиєм, онуком Чингіз-хана, підійшли до Києва і в грудні 1240 року місто було захоплено і зруйновано татаро-монгольськими завойовниками. Татари використовували стандартну систему захоплення: спочатку в місто відправлявся посол з пропозицією добровільно відкрити ворота. Якщо городяни виконували вимогу хана, то місто тільки грабувалося і обкладалося даниною. Якщо ж городяни відмовлялися здатися, починалася облога.


1240 рік

Кияни відмовилися впускати у своє місто чужоземні війська. Облога тривала 10 тижнів і 4 дні. Зрештою татаро-монголи знайшли слабке місце в системі укріплень – Софійські ворота, які з того часу стали називатися Батиєвими. Але навіть прорвавшись до міста, ординцям не відразу вдалося захопити Київ – місто мало не одну смугу укріплень. Опір жителів було настільки наполегливим, що хан був змушений дати своїм військам перепочинок. 4 грудня 1240 Київ упав. Розлючені небаченою відсіччю татаро-монголи перебили більше половини мирного населення.


карта Київа

Масштаби трагедії підтверджують археологічні розкопки, в результаті яких зустрічаються як поодинокі кістяки, так і величезні братські могили, налічують не одну тисячу скелетів.

Були пошкоджені Успенський, Софіївський собори, Троїцька надбрамна церква (зараз головний вхід в Києво-Печерську Лавру), зруйнована церква Спаса на Берестові, Кирилівська церква, Михайлівський собор, практично всі київські ворота.


боротьба проти монголо-татар

Про створення Золотої Орди учитель розповідає за планом:
1. Утворення Монгольської держави.
2. Завоювання Сибіру та Середньої Азії (коротко). Причини успіхів ординців.
3. Перші походи в Східну Європу.
4. Основні етапи навали на Східну Європу, наслідки для Русі.
5. Боротьба між Бату і Гуюком (коротко).


Аналіз художнього джерела з історичної точки зору

A-thoughtfull8888888888888.jpg


Художнє слово
Із життя Чингісхана


Темучжин був названий Чингісханом - володарем світу, ханом великим і могутнім. І прийшов час, коли він вирішив позбавити землю від татар. Проте з того, як приймали смерть татари, йому стало ясно, що хтось проговорився про рішення винищити їх. Коли було з'ясовано, що таємницю розголосив Бельгутай, його надовго позбавили права брати участь у засіданнях сімейної ради.

Тоді ж відбулася і наступна історія. Чингіз взяв собі в наложниці татарську красуню Есуган-хатун. Якось Есуган сказала Чингіз: "Хаган може вшанувати і мене своїм піклуванням і зробити цією ханшею, якщо буде на те його хаганська милість. Але ж більш мене гідна бути ханшею моя старша сестра по імені Єсуй. Вона тільки що засватана. Куди їй подітися тепер, при теперішній-то метушні?"
 
"Якщо вже твоя сестра ще краща, ніж ти, то я звелю її знайти. Але поступишся ти їй місце, коли вона з'явиться?"

"З хаганского дозволу, я негайно ж поступлюся сестрі, як тільки її побачу".

Наказав Чингіз розшукати Єсуй. Її спіймали разом з нареченим в той час, коли вони намагалися сховатися в лісі. Есуган, як тільки побачила старшу сестру, відразу посадила її на своє місце. Єсуй дійсно сподобалася Чингіз, і він зробив її своєю дружиною. Наречений Єсуй зумів втекти.

Якось вже після походу на татар Чингіз сидів у своєї юрті. Тут же поруч сиділи ханші. Раптом Єсуй глибоко і скорботно зітхнула. Чингіз запідозрив недобре, зметикував, чи не коханого побачила Єсуй, і наказав: "Розставте по сім'ях та місцях роботи всіх присутніх тут аратів. Людей сторонніх виділяйте особливо".

Розставили людей. І залишився в стороні тільки один юнак. Волосся у нього було заплетене в косу, як у людини благородної.
 
"Хто ти такий?" - Запитав Чингіз.

Він відповів: "Я наречений Єсуй. Вороги громили нас, і я в страху втік. Зараз начебто все заспокоїлося, і я прийшов. Я думав, мене не впізнають серед такої великої кількості людей".

Сказав Чингіз наближеним: "Що йому ще тут шпигувати, цьому непримиренному ворогові і волоцюзі? Приберіть його з очей геть!"

І молодому татарину тут же зрубали голову з плечей. Любов привела його до порога чингісової юрти, любов його видала, а ненависть його згубила. Не могла заступитися за нього Єсуй. Тільки ночами іноді, лежачи на м'якому повсті в ханській юрті, гірко плакала вона нишком так згадувала судженого. Татаро-монгольські дівчата звикли, що їхні чоловіки купували їх або брали силою. Есуган, наблизившись до хана, щиро люблячи старшу сестру, просила розшукати її, вірячи, що щастя сестри – бути тут, на ханському ложі, і поступилася їй своїм місцем.

Запитання до тексту

1. Які риси характера хана показані в творі?
2. Як називалося помешкання, де жив Чинхісхан зі своїми наложницями?


Завдання:

Створити історичний портрет Чингісхана.

Методичні рекомендації: на виконання завдання відводиться 5 хв. Учні виконують завдання письмово. Перевірка проходить за такою схемою: один учень зачитує портрет, інші доповнюють та узагальнюють.

Перевірка знань

1. Як називали монголів у тогочасних літописах Русі та хроніках Європи?
а) монголо-татарами;
б) татарами-ординцями;
в) татарами.

2. Між ким і ким відбулася битва на р.Калка (на річці Калці)?
а) між об′єднаним військом половців і русичів проти монгольської навали;
б) між союзним військом монгольської орди і половців проти руських військ;
в) між трьома сторонами: половцями, монголами та Руссю.

3. Хто вийшов переможцем на р.Калці?
а) монгольське військо;
б) Київська Русь;
в) татари.
 
4. Хто стояв на чолі походу монгольських військ (орд) на Київську Русь 1237 - 1240?
а)  Батухан;
б) Чингісхан;
в) Орхан.

5. Які землі Київської Русі були спустошенні внаслідок нападу монголів?
а) Волинь і Галичина;
б) Чернігівщина та Переяславщина;
в) Київщина.
 
6. Коли відбулося протистояння (облога) Києва?
а) квітень 1223 р.;
б) осінь-зима 1240 р.;
в) літо 1241 р.

7. Якими були наслідки цієї облоги?
а) вщент зруйновано Київ;
б) Київ відбив напад монголів;
в) Київ побув в облозі недовгий час та здався ворожому війську.


Перегляд відео з метою поповнення та закріплення знань










Успенський собор сьогодні та історія його створення



Домашнє завдання

1. Вивчити тему за підручником.
2. Зробити кросворд на 10 питань, використовуючи вивчені поняття та імена історичних особистостей теми.


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Боротьба проти монгольських завойовників." учителя Ошуренко В.М., м.Коростень

2. Урок на тему "Чингісхан" учителя історії Киричук У.Д., м.Київ

3. Земерова Т. Ю., Скирда І. М. Історія України у визначеннях, таблицях і схемах. 7—9 класи. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009

4. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006

5. www.tatar-history.narod.ru


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Киричук У.Д.

Любименко В.В.

Ошуренко В.М.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 7 клас