Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 9 клас>>Галузева структура сільського господарства. Значення сільського господарства в економіці держави та в формуванні її експорту. Зв’язок сільського господарства з іншими галузями. Природно-географічні фактори розвитку сільського господарства. Сільськогосподарські угіддя, їх структура. Меліорація земель. Аграрні реформи в Україні, їх соціальне і економічне значення
§ 21. Сільське господарство
Пригадаймо 1. Яку продукцію виробляє сільське господарство?
Структура галузі, її значення і перспективи розвитку. Сільське господарство є однією з найважливіших галузей виробничої сфери, яка займається вирощуванням сільськогосподарських культур і розведенням тварин для забезпечення населення продуктами харчування, а промисловості — сировиною. Сільське господарство складається з двох основних галузей: рослинництва і тваринництва.
Частка сільського господарства у ВВП України постійно зменшується. Це пояснюється двома обставинами. По-перше, у сільському господарстві затяглася економічна криза через нерозв'язаність питань приватної власності на землю, державної підтримки сільськогосподарського виробництва. Так, за підсумками 2008 року, сільське господарство виробило продукції, яка становить лише близько 71,6 % обсягу виробництва 1990 року (табл. 7). З іншого боку, зниження частки сільського господарства в загальному обсягу ВВП є закономірним процесом для країн, які прямують у своєму розвитку до типової для високорозвинутих країн структури економіки, де провідну роль відіграє сфера послуг.
Таблиця 7.
Сільське господарство тісно пов'язане з багатьма іншими галузями економіки. Це машинобудування, що випускає сільськогосподарську техніку та устаткування для тваринницьких ферм; хімічна промисловість, яка виробляє мінеральні добрива, отрутохімікати, засоби захисту рослин. Сільськогосподарську сировину переробляють харчова і частково легка промисловості.
Важливе значення для ефективної роботи сільськогосподарського виробництва має виробнича і невиробнича інфраструктури. Підприємства інфраструктури здійснюють заготівлю, транспортування, зберігання та реалізацію продукції сільського господарства, підготовку кадрів, наукове забезпечення подальшого розвитку галузі. Заготівлею займаються установи, які організовують і здійснюють закупівлю сільськогосподарської продукції у колективних та індивідуальних власників, щоб у подальшому її використовувати для забезпечення потреб населення, промислових підприємств, а також створення резервів. Важливою функцією виробничої інфраструктури є зберігання заготовленої продукції. Так, наприклад, зерно зберігають в елеваторах — залізобетонних спорудах, що мають спеціальні пристосування для просушування та очищення; м'ясні та молочні продукти — у холодильних камерах. Для перевезення різних видів продукції рослинництва і тваринництва необхідні спеціалізовані види транспорту: молоковози, рефрижератори. Торгівля забезпечує просування товарів з виробництва до споживача.
Сільське господарство та підприємства, пов'язані з ним економічно та технологічно, утворюють складну виробничо-територіальну систему, яку називають агропромисловим комплексом (АПК).
Сільським господарством наші предки займалися за давніх часів. Поступово вдосконалювалися знаряддя праці, сорти культурних рослин, змінювалася структура посівних площ.
Наприкінці XIX століття в Україні почали формуватися райони торгового землеробства, які виробляли велику частку продукції на експорт. Однак ліквідація приватної власності на землю, насильницьке створення колгоспів на землях селян і землевласників призвели до поступової деградації та застійних явищ у сільськогосподарському виробництві.
Сільське господарство впродовж 1920-1990-х років розвивалося екстенсивним шляхом, тобто збільшення продукції досягалося передусім через розширення посівних площ, збільшення поголів'я свійських тварин.
У сучасних умовах проблеми забезпечення населення України продукцією АПК можна розв'язати лише через інтенсифікацію виробництва. Це означає, що зростання продукції має здійснюватися за рахунок підвищення урожайності сільськогосподарських культур, зростання продуктивності свійських тварин. Наприклад, у США, де тваринництво є високоінтенсивним, середньорічні надої молока від однієї корови перевищують 6700 кг, а в Україні вони за останні десять років не перевищували 2800 кг.
Виробничі особливості сільського господарства. Головним засобом виробництва в сільському господарстві є земля. Водночас вона є і предметом праці, який завдяки родючості дає можливість вирощувати культурні рослини. Тобто земля є природним ресурсом, на якому базується сільськогосподарське виробництво.
З усієї земельної площі (60,37 млн га) на землі сільськогосподарського призначення припадало на початок 2009 року 43 млн га (71,2 %). У тому числі рілля займала 54,0 %, сіножаті — 4,0 %, пасовища — 9,2 %, сади і виноградники — понад 1 % землі, що не використовується у сільському господарстві, — 30,8 %, решта землі була під паром (мал. 180). У структурі сільськогосподарських угідь є істотні територіальні відмінності. Найбільша частка посівних площ — у степовій і лісостеповій зонах, сіножатей і пасовищ — у зонах мішаних та широколистяних лісів, в Українських Карпатах.
Мал. 180. Структура земель сільськогосподарського призначення (2009 р.)
Чи знаєте ви, що...
Крім земельних ресурсів, важливе значення для сільськогосподарського виробництва мають водні та агрокліматичні ресурси. Особливо залежним від кліматичних умов є рослинництво.
Чи знаєте ви, що…
Чи знаєте ви, що...
1. Яка галузева структура сільського господарства? Як воно зв'язане з іншими галузями економіки?
Набуваємо практичних навичок 1. Накресліть схему зв'язків сільського господарства з іншими галузями.
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: