Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 10 клас>>Загальний огляд. Склад регіону. Формування сучасної політичної карти. Різноманітність країн. Природно-ресурсний потенціал. Особливості господарства країн. Роль країн Азії в світі. Регіон – перехрестя важливих морських комунікацій. Туризм. Економічні Зв’язки України з державами регіону Географічне положення. Азія займає близько третини поверхні Землі. Вона простяглася в широтному напрямку від гір Уралу і Кавказу до Тихого океану. На півночі Азія омивається водами Північного Льодовитого, на сході — Тихого, на півдні — Індійського, на південному заході — Атлантичного океанів. Цей регіон умовно поділяють на субрегіони: Північна, Південно-Західна, Південна, Південно-Східна, Центральна та Східна Азія. Країни Південно-Східної та Східної Азії об'єднують в Азіатсько-Тихоокеанський регіон (АТР). Особливості економіко-географічного положення азіатських країн полягають у тому, що: більшість з них мають безпосередній вихід, до одного з океанів; сусідство країн субрегіонів сприяє об'єднанню їх у економічні співтовариства.
У Північній і Південно-Східній Азії мережа річок є досить густою. Водночас у Півден-но-Західній Азії проблема питної води — одна з основних. На цей регіон припадає найбільша в світі частка зрошувальних систем, які забезпечують водою посушливі райони. Азія — частина світу, що лежить у межах усіх кліматичних поясів і характеризується різноманітністю природних ландшафтів і природних зон. Значна частина країн мають екстремальні кліматичні умови. В Азії височать найвищі гори планети — Гімалаї, простяглася найбільша за площею рівнина — Західносибірська, там розташувався полюс холоду — м. Оймякон та найрухливіша частина земної кулі — Тихоокеанська сейсмічна область. Родючі ґрунти зосереджені в Південній, Південно-Східній і Східній Азії (бурі лісові, червоноземи, жовтоземи, коричневі), а в Південно-Західній переважають малопродуктивні грунти з проявами вітрової ерозії. За наявністю лісових ресурсів виділяються (крім Росії) країни Південно-Східної Азії, де збереглися вологі тропічні ліси з цінною деревиною ( червоне, чорне, залізне, камфорне, сандалове та інші цінні породи дерев). Багато країн мають значні рекреаційні ресурси, що сприяє розвитку туризму.
Азія — батьківщина світових релігій. Найпоширенішими є мусульманство, буддизм, індуїзм. Складність стосунків, що пов'язана з релігійними віруваннями населення окремих країн регіону, призводить до міжетнічних та релігійних конфліктів (Індія, Пакистан, Афганістан та ін.), які часто відбуваються під гаслами сепаратизму — прагнення до відокремлення. Важливу роль у розвитку господарства окремих країн відіграють міжнародні міграції. Основна сфера діяльності мігрантів: будівництво, нафтова промисловість, транспорт, сфера послуг. Так, у Саудівській Аравії іммігранти становлять 70 % усіх зайнятих, у Кувейті — 80%, а в ОАЕ - майже 90 %. Господарство. За рівнем розвитку промисловості країни Азії дуже різняться між собою. Є держави, що за рівнем ВВП посідають 2-ге (Японія) і 3-тє (Китай) місця у світі, а є й такі, де промисловість майже не розвинута (Непал, Бутан). Країни Перської затоки, спираючись на доходи від видобутку, переробки та експорту нафти й газу, перетворилися на важливий промисловий регіон світу із сучасними розвинутими центрами (мал. 159). Високий рівень розвитку промисловості мають країни нової індустріалізації (Південна Корея, Сінгапур, Тайвань та ін,). Прикладом стрімкого зростання національної економіки у країнах, що розвиваються, може бути Індія, яка з 90-х років XX ст. взяла курс на реформування господарства і за обсягом промислової продукції на сучасному етапі посідає 5-ще місце в світі після США, Китаю, Японії, ФРН, але за доходами на душу населення відстає від більшості країн світу.
Високий рівень економічного розвитку характерний також для таких країн, як Ізраїль, Туреччина, Іран, Пакистан. Але в регіоні є країни, які можна назвати найменш розвинутими — це Ємен, Афганістан, Бангладеш, Непал, Бутан, М'янма, Лаос, Камбоджа деякі інші. Більшість населення країн Азії зайнята в сільському господарстві, що характеризується поєднанням різних типів господарств і землеволодінь: дрібно- і високотоварного, державного і приватного, плантаційного і дрібно-надільного землеволодіння. У структурі посівних культур провідне місце займають продовольчі, адже забезпечення регіону продуктами харчування - одна з найгостріших проблем, особливо для країн Південної та Південно-Західної Азії. Серед зернових домінує вирощування рису. Його культивують у Східній, Південно-Східній та Південній Азії, у дельтах великих річок - Гангу, Брахмапутри, Меконгу, Янцзи та інших, де врожай збирають двічі на рік (у травні та листопаді).
Вирощування рису зумовило виникнення специфічного безвідходного АПК. Серед зернових поширені також пшениця, просо, ячмінь і кукурудза. Вирощують також велику кількість технічних культур, фруктів і овочів, прянощів, чаю, найвідоміші сорти якого походять з Китаю, Японії, Індії, Шрі-Ланки. Китай посідає 1-ше місце у світі з вирощування бавовни, Бангладеш - джуту. На Південну і Південно-Східну Азію припадають 90% світового вирощування гевеї. Азія є батьківщиною екзотичних рідкісних культур. Тваринництво розвинуто в основному в гірській і напівпустельній місцевостях Південної та Південно-Західної Азії. Там розводять велику рогату худобу, овець, свиней, коней, верблюдів, кіз. В Азії розвинуто всі види транспорту, хоч і нерівномірно по різних регіонах, що зумовлено певними природними та економічними чинниками. І в наші дні велике значення має гужовий вид транспорту, а також поширені вело- і моторикші.
Економічна і соціальна географія світу: Підручник для 10 кл. О.М. Топузов, Л.В. Тименко
Зміст уроку конспект уроку і опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика задачі та вправи,самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ) підручники основні і допоміжні тематичні свята, девізи статті національні особливості словник термінів інше Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: