KNOWLEDGE HYPERMARKET


Метроритм. Такт. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Музика>>Музика 2 клас. Повні уроки>> Метроритм. Такт. Повні уроки

Мета:

знайомство учнів з метроритиом, формувати уміння сприймати музику як виражальне мистецтво.

Тип уроку:

навчально виховний

Хід уроку:


Композитор П.Чайковський досить часто у своїх творах змальовує героїв казок, і його музика настільки правдиво відображає казкових персонажів, що кожна людина може легко відчути цю казковість, слухаючи його музику.
- Послухайте музику П.Чайковського з балету «Лускунчик», у якому задіяні персонажі - дівчинка, солдат-лускунчик, казкова фея, яка має назву цукерок - фея Драже, та багато інших, і скажіть: до якого названого героя найбільше підходить ця музика? Хто з них може танцювати під неї?


Дітки а хто виконує музику? Так правильно – оркестр. А як же їм вдається всім разом грати і назбиватись, адже їх так багато?

T2t11.jpeg

А відповідь нам на це запитання дасть казочка:
Чому пан Метр так дивно розмахував руками? — запитала Ася Сольміну. — Про, це його улюблене заняття! Він диригує, або, як він любить говорити, наводить лад. Інколи він так захоплюється, що може годинами ходити, наспівуючи. Я розповім тобі далі, що ж відбувається з тривалістю, коли вони потрапляють в такт Пан Метр сказав тобі, що всі вони підкоряються музичному розміру. А щоб визначити розмір, потрібно взнати, скільки долей в такті.

T2t12.jpeg

Адже ці долі ніяк не позначаються на нотному стані, але всі музиканти їх обов'язково відчувають. Ти, напевно, чула, як танцюристи, щоб не збитися з рахунку, виголошують: "раз-два, раз-два", або "раз-два-три, раз-два-три", або "раз-два-три-чотири, раз-два-три-чотири", причому завжди на "раз" роблять акцент.  Це вони долі рахують.  Порахуємо долі в нашій пісеньці:
Vt1.jpeg
А зараз м мультфільм:


Щоб мелодія зазвучала правильно, ти обов'язково повинна вважати дуже рівно "раз-два" і встигнути "помістити" в кожну долю або одну чверть, або дві восьмі або тягнути половинку до тих пір, поки не злічиш "раз-два". Це дуже допомагає грати ритмічно.

— А що мені робити, якщо я співаю? Адже я ж не можу одночасно співати і рахувати? — Все дуже просто! Якщо ти співаєш і руки у тебе не зайняті грою, ти можеш допомогти собі, диригуючи, тобто показуючи руками долі такту. Прямо як справжній диригент? — вигукнула Ася.

Розминка для рук:


"ПІАНІНО"
Поставити всі пальці на стіл і на рахунок педагога "раз, два" пальці відриваємо від столу, імітуючи гру на піаніно. Слід зауважити, що пальці перебираються по черзі, починаючи з великого до мізинця.

Щоб диригувати як справжній диригент, потрібно розучити декілька простих рухів. Наприклад, ти хочеш заспівати мелодію на дві чверті.

Vt2.jpeg

Скільки в такті доль? Дві. Значить, тобі потрібно їх показати: рука рухається вниз — "раз", рука рухається вгору — "два":
Якщо ти знаєш, що кожен рух руки дорівнює одній чверті, то тобі буде дуже зручно під час руху руки співати або одну чверть, або дві восьмі. Одна маленька дівчинка говорила мені, що коли вона диригує, то уявляє собі, що рух — це ниточка, а вона нанизує на неї намистинки. Дивись:
Лише кисть коли опускаєш проводь не рівно вниз, а по дузі. І точно так назад.

Vt3.jpeg

Фізкультхвилинка:


Діти присідають біля своїх столів. Після слів педагога: "Сірий зайчик сів і жде, спритно вушками пряде", діти, приклавши кисті до вух, то розгинають їх, то згинають. Потім "зайчикам" пропонується погріти ніжки:
Зимно, зайчику, стояти,
Треба трошки пострибати:
Скік-скік, скік-скік, скік-скік,
Треба добре пострибати,
Пострибавши відпочити.
T1t14.jpeg
Музика, музика... Вона така різна. Запам'ятай, Ася: швидкість руху музики називається темпом. Темп, ах яке це слово! Лише я не люблю, коли говорять: "У темпі, в темпі!" — і грають швидше, швидше! Повільний темп, — пан Метр знову почав розтягувати слова, як в красивому сні... це так дивно, все рухається повільно. Тут в руках пана Метра виявився предмет дивної форми.

T1t15.jpeg

Коли відкрилися дверці, Ася побачила стрілку на ній гирку і багато-багато цифр. І Ася пригадала, що бачила цей предмет на роялі у свого вчителя.
Весела хвилинка.


Це метроном, — поважно виголосив панМетр. Його стрілка, розгойдуючись, як маятник в годинника, відлічує певну кількість ударів в секунду. Варто гирку зрушити вниз — стрілка почне розгойдуватися і стукати швидше, зрушуєш вгору — повільніше.

T1t16.jpeg
На сьогодні все ви гарно попрацювали, а нашу подорож продовжимо на наступних уроках.
Список використаних джерел:
Урок з музики. Дороніної Н.І. Викладач класу спеціального фортепіано. Світловодська дитяча музична школа № 1 Кіровоградської обл.
"Українська музика" Антона Рудницького. Історично-критичний огляд чи Пасквіль?.- Чікаго: Видання Комітету Оборонців Української культури, 2004.- 60с.

Над уроком працювали:
Пилипенко В.В.
Дороніна Н.І.
Відредаговано та надіслано:
Пилипенко В.В.

Предмети > Музика > Музика 2 клас