Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас>>Українська література: «Горбоконик» П.Єршов
Горбоконик (Уривки)
За горами, за лісами, за широкими морями, проти неба на землі жив дідусь в однім селі. У старенького три сини: старший — з розумом хлопчина, середульший — сяк-такий, а найменший — геть дурний. От чи скоро, чи не скоро приключилося їм горе: хтось у поле став ходить і пшеницю толочить. Про таку лиху пригоду ще ніхто не чув ізроду; стали думать і гадать, як би злодія впіймать. Та й надумали ходити уночі той лан глядіти, щоб його оборонить, лиходійника зловить. Почало ж ото смеркатись, старший брат почав збиратись, він сокиру й вила взяв та й у поле почвалав. Непогожа ніч настала; боясть парубка напала, і сховався молодець у кошару до овець. Почало ізнов смеркатись; середульший став збиратись, він сокиру й вила взяв та й у поле почвалав. Ніч холодна як настала,— туга парубка напала, зуб на зуб не попада; він навтьоки, бо біда! «Лучче ніч повартувати у сусідки біля хати!» Стало втретє знов смеркатись, час найменшому збиратись; а найменший не спішить, на печі собі сидить. Ну, тут батько підійшов, каже: «Синку мій коханий, ти піди в дозор, Іване. Я обнов тобі куплю, дам і кваші, й киселю». Тут Іван злізає з печі, кобеняк бере на плечі, хліб за пазуху кладе, вартувати лан іде. Ніч настала; місяць сходить; поле все Іван обходить, на всі боки погляда і під кущиком сіда... Враз опівніч кінь заржав... Вартовий швиденько встав, подививсь під рукавицю — і побачив кобилицю. Наче сніг була вона — чистобіла та ясна, грива хвилями спадала, щирим золотом сіяла... Іван до кобили підбігає, за хвоста її хапає та й сідає на хребет — тільки задом наперед. Стрепенулася кобила ще й очима засвітила, шию лебедем звила і зірвалась як стріла. Хоче скинути Івана, щоб не став він їй за пана. Та в Івана славний хист — цупко держить він за хвіст. Натомилася кобила і отак заговорила: «На мені ти вмів сидіть, будеш мною володіть. Дай лиш місце для спокою, та ходи як слід за мною. Через три дні я заржу, коней двійко породжу — гриванів, яких донині не стрічалося людині; ще й конятко-малюка чверть аршина без вершка на хребті з двома горбами ще й з предовгими ушами. Більших двох, як хоч, продай, горбанька ж не віддавай ні за яхонт, ні за гроші, ні за царськії розкоші. В ясен день, у тьмі нічній він товариш буде твій: у мороз тебе зогріє, влітку холодом обвіє; в голод хлібом покріпить, в спеку медом освіжить».
Кваша — страва з гречаного або житнього борошна. ; Кобеняк — верхній одяг; різновид чоловічого плаща. Аршин — давня міра довжини; дорівнює приблизно 70 см. Вершок — давня міра довжини; дорівнює приблизно 4 см. Яхонт — дорогоцінний камінь. Мед — тут: напій.
Як кожен з братів поставився до нічного вартування? Якою зображено кобилицю? Які словазасвідчують її незвичайну силу і красу? Чому вона підкорилася Івану? Які епізоди казки зображено на малюнках? Знайди і прочитай казку про захоплюючі пригоди Івана і його вірного Горбоконика.
О.Я.Савченко. Читанка [[ Школьная Цитата дня Лови день. Українська література 3 клас. Повні уроки|3 клас]]
Вислано читачами з інтернет-сайту
Підручники та книги по всім предметам, плани конспектів уроків з української літератури 3 класу, реферати та конспекти уроків із української літератури
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|