KNOWLEDGE HYPERMARKET


Казка як жанр фольклору

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас>> Зарубіжна література: Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характеру народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Боротьба добра зі злом – головний конфлікт народної казки. Реальне та фантастичне в ній. ТЛ. Поняття про народну казку, типову будову казки


Що таке народна казка
Найулюбленішим фольклорним жанром є казка. Мабуть, немає у світі людини, яка б не любила або не знала хоча б однієї казки. І діти, і дорослі залюбки їх слухають і читають, а в Німеччині до цього часу проходить конкурс на кращого оповідача казок. Але чи всі знають, що таке казка?
Казка (від «казати», «розповідати») — один з основних жанрів усної народної творчості (фольклору), розповідний твір про вигадані, здебільшого фантастичні події, які сприймаються і переживаються як реальні. Тривалий час казку сприймали тільки як твір для розваги дітей, тож дорослому, особливо освіченій людині, соромно було зізнатися, що йому подобаються казки.
Усе змінилося, коли вчені-філологи взялися до вивчення і порівняння казок різних народів і побачили в них дуже багато спільного. Спочатку вони подумали, що ці елементи у казках різних народів пояснюються запозиченнями (почув хтось у сусіда-іноземця казку і розповів своєю рідною мовою) чи спільним походженням різних народів. У росіян є казка «Морозко», у якій розповідається про бабу, що надзвичайно панькала рідну дочку і знущалася над пасербицею. Вона примусила свого чоловіка відвезти дівчину до зимового лісу й залишити там напризволяще. Щирість вдачі та працьовитість допомогли пасербиці не лише вижити, а й повернутися додому з багатими дарами. А коли баба відрядила до лісу за скарбами рідну доньку, то та, навпаки, була покарана за свої лінощі та брутальність. Чехи скажуть, що ця оповідь нагадує їм казку «Дванадцять місяців», у якій брати-місяці винагороджують бідну дівчину й карають ледачу, а ми, українці, впізнаємо в російській казці нашу «Дідову дочку і бабину дочку».
Іноді між окремими народами пролягають не лише тисячі кілометрів, а й цілі тисячоліття, але у їхньому фольклорі є схожі казкові історії, як, наприклад, історія фарбованого шакала. Вона народилася в Стародавній Індії та й помандрувала світом. Отож ці спільні історії, сюжети, які трапляються у фольклорі різних народів, учені назвали мандрівними сюжетами.
Але бувають інші випадки. Так, якось європейці в Африці дуже здивувалися, почувши історію про бідну дівчину, що вийшла заміж за багатого сина вождя сусіднього племені, бо їй підійшов черевичок, який випустив із дзьоба птах. Про Попелюшку африканці тоді нічого не знали. Отже, іноді схожі твори можуть складатися різними народами світу паралельно, незалежно.
Серйозне вивчення такої, здавалося б, несерйозної, недорослої літератури, як казка, привело вчених до певних висновків. Про що б не розповідалося в казці, основний її конфлікт — це протистояння добра і зла, у якому зазвичай добро перемагало. Для казок характерна постійна будова: зачини, кінцівки тощо; чіткий поділ персонажів на позитивних (добрих) і негативних (поганих). За змістом казки поділяються на три головних види (групи): про тварин; героїчно-фантастичні (чарівні); побутові.
Казки про тварин — найдавніший вид казок, що бере початок ще з часів віри у тварину-«прародительку» конкретного роду чи племені (наприклад: «сини великої ведмедиці», «син вовка»). Згодом у казкових образах тварин почали уособлюватися певні людські типи та риси. Так, Вовк найчастіше нагадує жорстоку, фізично сильну, але розумово обмежену людину; Заєць — боягуза (звідси — переносна назва пасажира, що їде без квитка); Лис (Лисиця) — хитруна тощо. Такий виклад, у якому один образ, узагальнений, передається за допомогою іншого, конкретного, називається алегорією або інакомовленням.
Героїчно-фантастичні (чарівні) казки первісно мали магічне призначення. Типові мотиви — боротьба зі Змієм, Кощієм, Бабою Ягою тощо, добування та використання чудодійних предметів (живої та мертвої води, чарівних яблук, меча-кладенця, чобіт-скороходів тощо). Герої цих казок наділені надзвичайною силою, розумом, сміливістю, кмітливістю, які допомагають їм подолати перешкоди (здебільшого — трикратні) на шляху до мети.
Побутові казки присвячені описові повсякденного життя людей. Героями цих казок є кмітливий солдат, мудра селянська дівчина, сварлива дружина та ін. Часто в них виступають уособлені персонажі: Правда, Кривда, Горе, Щастя тощо.
Казка так полюбилася людям, що деякі автори захотіли зберегти її для нащадків і почали з уст народних оповідачів записувати їх. Усесвітньої слави зажили німецькі народні казки, що їх зібрали й надрукували брати Якоб і Вільгельм Грімм. Серед збирачів іноземних народних казок можна згадати також Боже-ну Немцову, що збирала чеські казки, або росіянина Олександра Афанасьєва.

Запитання та завдання
1.    Що ти знаєш з початкової школи про казку?
2.    Що таке казка? Які види казок тобі відомі? Наведи
приклади.
3.    Казки яких народів світу ти читав? Чи пам'ятаєш ти їх
назви?
4.    Назви збирачів народних казок: німецьких, чеських,
російських тощо.

Зарубіжна література 5 клас. Волощук Є. В.
Вислано читачами інтернет-сайту


Збірка конспектів уроків по всім класам, реферати з зарубіжної літератури 5 класу, книги та підручники згідно каленадарного плануванння із зарубіжної літератури 5 класу Завдання та відповіді з зарубіжної літератури по классам, планування уроків з зарубіжної літератури 5 класу, , домашнє завадання та робота Планування зарубіжної літератури, підручники та книги з зарубіжної літератури 5 класу, курси та завдання з зарубіжної літератури для 5 класу
Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.