KNOWLEDGE HYPERMARKET


Влада і культ фараона. Будівництво пірамід. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Влада і культ фараона. Будівництво пірамід. Повні уроки


Тема уроку: Влада і культ фараона. Будівництво пірамід.

Содержание

Мета уроку

набуття учнями знань про виникнення культу фараона і будівництво пірамід у давньому Єгипті.

Завдання уроку

розповісти учням про фараонів давнього Єгипту як верховних правителів і богоподібних людей.


Хід уроку

Особливу роль у Стародавньому Єгипті відігравав культ царюючого фараона. Згідно з ученням жерців фараон вважався втіленням божества в людській подобі, боголюдиною, тобто він мав подвійну природу – людську й божественну. Його народження було результатом священного шлюбу бога-батька, наприклад Ра, Амона-Ра і земної матері фараона. На землі фараон-бог правив як втілення Гора, але після смерті фараон ставав лише богом і ототожнювався з Осірісом як владикою підземного світу.

Як і всяке божество, фараон при владі та померлий, мав свій культ: храми, штат жерців, жертвопринесення та інше. Символічним уособленням божественної природи фараона був сфінкс, що зображався у вигляді спокійно могутнього лежачого лева з головою людини, якому надавали портретну схожість з фараоном.

Обожнення фараона, з одного боку, відображало величезну владу монарха як необмеженого глави єгипетської держави, з іншого боку, освячувало та зміцнював цю владу в інтересах пануючого класу.

Вже в Ранньому і Стародавньому царстві (XXXI-XXIII ст. до н.е.) фараон значно виділяється з решти населення і зосереджує в своїх руках державні, палацові і жрецькі функції. Як Ніл був центром повсякденного життя єгиптян, так і фараон ставати основою соціальної структури. Пов'язано це було з тим, що великомасштабні громадські роботи в Стародавньому Єгипті (іригація, будівництво культових споруд) неминуче вели до централізації верховної влади.

Централізація влади у Стародавньому Єгипті породила специфічні форми суспільної свідомості, відображені в культі фараона. Він спирався на родові уявлення про фараона як родоначальника всіх єгиптян. Якщо зіставити статус фараона зі статусом царя у типологічно близькій Єгипту Месопотамії, то можна побачити як певну схожість, так і досить важливі відмінності. За аналогією з месопотамської традицією фараон мислився як верховний правитель світу й сила, що відповідає за родючість продуктивних сил природи. Однак ступінь «обожнювання» фараона в Єгипті був значно вищим і підтримувалася набагато тривалішою традицією, ніж у будь-якій із держав, що існували на території Стародавньої Месопотамії.

Культ фараона проявлявся в Єгипті в безлічі обрядів: так, коли наставав час розливу Нілу, фараон кидав у річку сувій, в якому містився наказ почати розлив, він же зрізав перший сніп на давньоєгипетському святі жнив і приносив подячну жертву в кінці сезону польових робіт богині врожаю Рененут.

Найбільш яскраво культ фараона виражений в поховальному обряді. Піраміда, збудована над могилою фараона – не тільки грандіозний пам'ятник, а й символ багатоступінчастої поминальної лави, на якій є місце для кожного єгиптянина – члена громади. Сама піраміда символізує собою драбину до сонця, та й саме сонце: трикутниками в давнину позначали сонячні промені (вершинами примикають до кола). Піраміди були завершальною ланкою похоронного обряду, який починався на пристані, куди виносили тіло фараона, привезене по Нілу.

Сам похоронний обряд – останній шлях померлого фараона, детально повторював шлях сонця по небосхилу – зі сходу на захід. Обряди очищення та муміфікацію фараона здійснювали в нижньому храмі на сході: це ворота на початку його шляху. Далі вела дорога сходження до заупокійного храму, що знаходився на заході. Там відбувалася церемонія обожнювання фараона. Після проведення цього головного ритуалу труну з мумією поміщали в саркофаг.

У Середньому царстві символіка шляху фараона очевидно змінилася: тепер це шлях у царство Осіріса - царство мертвих, в якому сонце рухається у зворотному напрямку. Сторони піраміди втрачають строгу орієнтацію за сторонами світу, система внутрішніх коридорів ускладнювалася (імітація складнощів шляху). Ментухотеп I, який знову об'єднав Єгипет в Середньому царстві, взагалі облаштував гробницю в скелі, яка проте нагадувала піраміду. У скелях будували свої гробниці і фараони Нового царства.


піраміда

Внутрішня будова піраміди

Внутрішня будова піраміди


Існує безліч теорій про походження пірамід. Одні фахівці стверджують, що піраміди побудовані інопланетянами. Інші вчені дотримуються більш земної версії. Згідно з їхніми дослідженнями, піраміди були побудовані людьми. Яким же чином? Адже за підрахунками Наполеона, кам'яних блоків від трьох великих пірамід Гізи достатньо, аби обнести всю Францію стіною заввишки в три метри і товщиною в тридцять сантиметрів! Майстерна робота каменотесів давнини викликає подив і захоплення. Кожен кам'яний блок піраміди важить близько трьох тонн, а загальна вага піраміди складає близько шести мільйонів тонн. При цьому камені в грандіозної споруди тримаються під власною вагою – ніякого сполучного матеріалу немає, а блоки настільки ретельно підігнані один до одного, що між ними не можна просунути навіть лезо ножа.


піраміда

Піраміда Джосера в Саккарі


Дослідники запевняють, що вони розкрили таємницю зведення пірамід. А будувалися вони таким чином: На правому березі Нілу, в каменоломнях поблизу Мемфіса, тисячі людей добували білий дрібнозернистий вапняк, матеріал для майбутньої піраміди. Потім в скелі позначали межу майбутнього кам'яного блоку, а по цих межах видовбували глибоку канаву. У канаву забивали клини із сухого дерева і обливали їх водою. Дерево розбухало, збільшуючись в обсязі, тріщина розширювалася, і відзначений моноліт відокремлювався від скелі. Потім кам'яну брилу на місці обробляли інструментами з каменю, міді й дерева і вона набувала форму стандартного куба. В околицях міста Асуан досі існують давні каменоломні, на території яких знайдено багато готових, але бракованих блоків.

Оброблені блоки на човнах перевозили на протилежний берег Нілу. Далі їх переправляли на спеціально прокладеній дорозі (її будівництво тривало десятиліття). Потім у підніжжя майбутньої піраміди лицьову сторону ретельно шліфували, використовуючи для цього камінь і пісок. Піраміда зводилася на корінному вапняковому масиві, розчищеному від нанесеного піску й гравію.


Будівництво пірамід

Будівництво пірамід

Будівництво пірамід


Згідно зі свідченнями давньогрецького історика Геродота, спорудження піраміди тривало двадцять років. Під час щорічних розливів Нілу селяни були вільні від сільськогосподарських робіт, тому їм доводилося працювати над спорудженням піраміди. Що три місяці на будівництві задіювали по сто тисяч чоловік. Щоб підняти важкі кам'яні блоки, єгиптяни будували з цегли і каменю похилий насип. У міру того як споруджувалася піраміда, насип подовжували.

Інший історик Стародавньої Греції, Діодор Сицилійський, стверджував, що по цих насипах кам'яні блоки тягли на дерев'яних санях. І дійсно, археологи виявили залишки таких саней. Сучасні дослідники вважають, що для зменшення тертя трасу постійно змочували водою, так що полози легко сковзали по бруду. Потім за допомогою дерев'яних важелів блоки встановлювали на місце. Коли будівництво закінчувалося, похилий насип розрівнювали, а поверхню піраміди закривали облицьованими блоками.Творче завдання

Перегляньте вдома передачу про загадки єгипетських пірамід. Уявіть себе гідом для туристів, що цікавляться пірамідами. Що ви їм розповісте? Про які історичні факти обов'язково пригадаєте? Підготуйте коротку доповідь.Перевір себе

1. Ким був фараон для древніх єгиптян?

2. Які обряди, пов’язані з фараонами ви знаэте?

3. Для чого давні єгиптяни зводили піраміди?

Домашнє завдання

1. Підготуйте доповідь на тему «Культ фараона в давньому Єгипті».

2. Розкажіть про теорії будівництва пірамід.

3. Знайдіть у підручниках чи в мережі Інтернет зображення внутрішньої будови піраміди, перемалюйте його і опишіть кожен сектор.

Список використаних джерел

1. Урок на тему «Культ фараона і будівництво пірамід у давньому Єгипті», Майструк В. П,  м. Кіровоград.

2. Урок на тему «Будівництво пірамід», Боровик О.П., вчитель історії, м. Вишневе, Київська обл.

3. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

4. Мертц Барбара. Древний Египет. Храмы, гробницы, иероглифы / Пер. с. англ. Б. Э. Верпаховского. – М.: ЗАО Центрполиграф, 2007. – 363 с.

5. mystic-chel.ru


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас