KNOWLEDGE HYPERMARKET


Внутрішня та зовнішня політика князя Данила Романовича. Коронація Данила.

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас>>Історія України: Внутрішня та зовнішня політика князя Данила Романовича. Коронація Данила. Наступники Данила Романовича.


В 40-х роках XIII ст. землі  Русі опинилися під тривалим  золотоординським гнітом. Відтепер у Золотій Орді вирішувався порядок їхнього управління. Навесні 1241 р. київський князь Михайло Всеволодович зробив спробу утвердитися в Києві, але хан не визнав його володарем Київської землі. У 1243 р. Батий проголосив старшим князем у Русі Ярослава Всеволодовича, котрий посідав володимиро-суздаль-ський стіл. Після смерті князя його син, Олександр Невський, отримав від Орди ярли/сі «на Київ і всю Руську землю». Однак він також не поселився в Києві, і до його смерті в 1272 р. Київська земля лише формально входила до володінь володимиро-суздальського князя. Переяславська земля потрапила в більшу залежність від Орди; в неї не було навіть свого князя. Володарі Орди не допускали й відродження Чернігівського князівства, винищуючи тих князів, котрі намагалися проводити самостійну політику.



У занепаді перебували сільське господарство й торгівля. Не припинялися напади ординців, що спонукали значну частину населення південних районів переселятися в північні й західні. Так, у 1283 р. баскак- Ахмат своїми грабіжницькими діями розігнав чимало жителів Чернігівщини, що призвело до запустіння сіл, погіршення техніки обробітку землі, а відтак, занепаду зернового господарства й тваринництва. Для збирання податків монголи провели перепис населення Чернігівщини, яке мало виплачувати данину, мито, плужне (податок від плуга), підводне, корм (перевезення й утримання ханських посланців). Данина збиралася як продуктами, так і грішми.



Залежність від Золотої Орди позбавила руські князівства можливостей політичного й економічного розвитку та помітно погіршила умови життя населення.



ПОЛІТИКА ДАНИЛА РОМАНОВИЧА. ЯРОСЛАВСЬКА БИТВА

Скориставшись під час монгольської навали відсутністю Данила Романовича (перебував за кордоном у пошуках допомоги), окремі з бояр підтримали претензії на стіл Михайла, сина чернігівського князя Ростислава. Останній, спираючись на допомогу болохівських князів, котрі служили монголам, намагався утвердитися в Пониззі (терени між Південним Бугом і Дністром), але не зміг. Наприкінці 1241 р. Данило Романович здійснив похід проти болохівських князів і зруйнував їхні міста.



Незабаром ситуація в Галицько-Волинському князівстві погіршилася. Ростислав Михайлович заручився підтримкою Угорщини, Польщі й частини боярства. їхні об'єднані сили влітку 1245 р. підійшли до м. Ярослава на р. Сяні. Данило й Василько 17 серпня розпочали контрнаступ. Ростислав мав намір атакувати полк Данила. Але його випередив двірський Андрій, котрий завдав сильного зустрічного удару. Тим часом поляки почали наступ на позиції Василька. Данило вдарив по центру ворожого війська, прорвав його й зіткнувся з угорцями. Спалахнула жорстока січа. Вдавши відхід, Данило перегрупував сили й знову стрімко кинувся на супротивника. Угорці, які вже повірили в перемогу, запанікували, а згодом почали відступати. Помітивши це, Ростислав також подався назад. Зі свого боку, Василько не став очікувати удару поляків, а вирушив назустріч і змусив їх також утікати.



Кровопролитна Ярославська битва завершилася цілковитою перемогою Данила, котрий виявив блискучі здібності полководця й велику особисту мужність. Вона поклала край тривалій громадянській війні.



Добившись успіху, Данило подався до м. Холма, яке зробив столицею князівства. Його самостійна політика викликала невдоволення в Батия, котрий висунув вимогу віддати йому Галицьку землю. Князь вирішив поїхати на зустріч із ханом і в жовтні 1245 р. вирушив до Золотої Орди. Батий, поважаючи Данила за мужність і почуття власної гідності, прийняв князя наприкінці 1245 - на початку 1246 р. досить прихильно, підтвердив його княжіння, а Данило визнав свою васальну залежність: він зобов'язувався висилати своє військо для участі в походах монгольської армії, але данини не виплачував.



 Завдяки сприятливому географічному положенню та мудрій політиці Данила Романовича залежність Галицько-Волинського князівства від Золотої Орди була значно меншою, ніж інших руських земель.



ЗАХОДИ ЩОДО ЗМІЦНЕННЯ ДЕРЖАВИ. КОРОНАЦІЯ ДАНИЛА
Повернувшись від Батия навесні 1246 р., Данило намагався зміцнити політичну й економічну потугу князівства, аби позбутися залежності від Золотої Орди, тому прагнув замиритися із сусідніми держа-вами, плекаючи надії отримати від них допомогу. Насамперед він порозумівся з угорським королем; шукав спосіб заручитися підтримкою польських князів і хрестоносців Тевтонського ордену. Вступив у переговори з напою римським Інокентієм IV, котрий хотів шляхом об'єднання (унії) прилучити Руську церкву до Риму (в 1054 р. Вселенська Церква розкололася на Східну й Західну, православну й католицьку ). Однак папу насамперед цікавило питання церковної унії, а князя - організація хрестового походу західних держав проти Орди.


Розчарувавшись у своїх сподіваннях, Данило вирішив заснувати Галицьку православну митрополію. Він також спробував порозумітися з північними князівствами, зокрема Володимирським і Тверським.



Відбудовувалися розорені міста, споруджувалися кам'яні фортеці. Особливо швидко розвивався Холм, куди запрошувалися переселенці з різних країв і країн. Укріплювалися Володимирський і Кременецький замки. Розпочалося будівництво Львова, названого на честь сина Данила, Лева, котрий, вочевидь, безпосередньо керував будівельними роботами. Уперше місто Лева згадується під 1256 р. Відбуваються зміни у військовій справі: уперше важкоозброєні кіннотники (оружники) одягнули поширений в Європі рицарський обладунок, виокремлюються підрозділи кіннотників, озброєних луками (стрільці).

Було поновлено переговори з папою римським. Коли той у 1253 р. прислав корону, Данило вирішив коронуватися. Ця видатна подія трапилася в грудні у м. Дорогочині. Данило отримав від посланця папи королівські регалії -вінець, скіпетр і корону й титул короля Русі. Коронація Данила сприяла визнанню Руської держави як рівної коронованими володарями Європи.



Політика Данила та його коронація створювали умови для перетворення королів ства на політичне ядро об'єднання руських земель у межах єдиної держави.



Після коронації Данило зосередив зусилля на занезалежність І зміцненні північних кордонів і закріпленні за собою  Пониззя й Болохівської землі. Він здійнив кілька успішних походів проти ятвягів і Литовського князівства. На початку 1255 р. Данило захоплює Меджибіж. Наступного року його син Шваряо оволодів Болохівською землею.



Включення до складу королівства Пониззя й Болохівщини занепокоїло Орду. Восени 1257 р. новий золотоординський хан Берке направив проти Данила монгольського воєначальника Куремсу, який зробив невдалу спробу захопити Луцьк, після чого повернувся назад. Улітку наступного року «з безліччю полків татарських» з'явився талановитий полководець Бурундай, котрий домігся участі руського війська у виправі супроти Литви. Восени 1259 р. він знову прибув до королівства з вимогою зруйнувати укріплення міст. Оскільки очікуваної допомоги із сусідніх держав не надійшло, а власних сил протистояти могутньому противнику не вистачало, довелося поступитися. Зносяться укріплення Данилова, Стіжка, Львова, Кременця. Луцька, Володимира. Лише Холм, учинивши спротив, зберіг фортифікації. Бурундай відійшов від нього й напав на польські землі.



Спустошення, вчинені військом Бурундая, засвідчили неспроможність королівства самотужки протистояти Золотій Орді. Добитися незалежності не вдалося, хоча Данило не полишав надій залучити до союзу проти Орди Польщу й Угорщину. Влітку 1264 р. володар Руського королівства помер у Холмі. Оскільки діяльність Данила була переважно пов'язана з Галичиною, його прозвали Галицьким.



Унаслідок слабкості власних сил і відсутності допомоги сусідніх країн спроба Руського королівства домогтися незалежності від Золотої Орди зазнала невдачі.

Утворення Руського королівства стало найбільшим політичним здобутком Данила Галицького. Вся його діяльність спрямовувалася на збереження територіальної цілісності земель.



ЗАСВОЇМО ПОНЯТТЯ
БАСКАК - намісник хана Золотої Орди в підвладних країнах, котрий проводив облік населення й збирав данину.
БОЛОХІВСЬКА ЗЕМЛЯ - історична область у верхів'ях Південного Бугу, Случі й Тетерева. Назву отримала від міста Болохова.



ЗАПАМ'ЯТАЄМО ДАТИ
17 серпня 1245 р.   перемога Данила й Василька під Ярославом. 1253 р. - коронація Данила «королем Русі». 1264 р. - смерть Данила Галицького.



ПЕРЕВІРИМО ЗНАННЯ

1. З якою метою адміністрація Золотої Орди проводила перепис населення: а) допомогти знедоленим; б) дізнатися про масштаби спустошення земель; в) організувати збір данини й податків?
2. Ярлик - це: а) грамота хана, що давала право на князювання; б) назва податку; в) назва посади при князівському дворі.
3. У чому полягало свавілля галицьких бояр?
4. Хто такі болохівські князі?
5. Вііїсько Данила Галицького спустошило Болохівську землю наприкінці 1241 р. тому, що її князі: а) підтримували Орду; б) не сплачували податків; в) перейшли на бік Литви.
6. Вставте в речення пропущені слова: «Кровопролитна ... битва завершилася цілковитою ...Данила, котрий виявив блискучі здібності ... й велику особисту ... ».
7. Після Ярославської перемоги столицею Галицько-Волинської держави стає: а) Луцьк; б) Холм; в) Володимир.
8. Данило Галицький відвідав столицю Золотої Орди в: а) 1242 р.; б) кін ці 1245 - на початку 1246р.: в) 1251 р.
9. Продовжте речення: «Спустошення, вчинені військом Бурундая, засвідчили...».
10. Яким було становище Київської, Чернігівської і Переяславської земель під владою Золотої Орди?
11. Чому занепали в Київщині, Переяславщині й Чернігівщині сільське господарство, ремесла й торгівля?
12. У чому полягала відмінність становища Галицько-Волинської держави в середині XIII ст. від решти українських земель?
13. Що ви знаєте про діяльність князя Ростислава Михайловича?
14. Які перетворення проводив Данило після повернення із Золотої Орди?
15. Чого добивався Данило Галицький у переговорах з папою римським?
16. Чому Данилові не вдалося домогтися незалежності від Золотої Орди?
17. Доведіть, що на теренах Київського, Переяславського й Чернігівського князівств установилося золотоординське ярмо.

18. Як ви думаєте, чому хан Золотої Орди віддав перевагу володимиро-суздальському столу, а не київському? Свою думку обгрунтуйте.
19. Як ви оцінюєте, дії галицьких бояр початку 40-х років XIII ст.?
20. Складіть оповідання на тему «Битва під Ярославом та її історичне значення».
21. Чи є підстави вважати поїздку Данила до Золотої Орди успішною? Якщо так, то чому? Власну думку обгрунтуйте.
22. Чи була доцільною коронація Данили Галицького? Якщо так, то чому? Власну думку аргументуйте.
23. Використовуючи матеріал підручника та додаткову літературу, складіть історичний портрет Данила Галицького.



ПОПРАЦЮЄМО З ДЖЕРЕЛАМИ
Літописець про поїздку Данила Галицького до Батия в 1245-1246 рр.
І поклонився він за обичаєм їх, і ввійшов у вежу його. Він, [Батий], сказав: «Данило! Чому ти єси давно не прийшов? Але якщо нині ти прийшов сси, - то й се добре. Чи п'єш ти чорне молоко, наше пиття, кобилячий кумис?» І він сказав; «Досі я не пив. А нині ти велиш - я п'ю». Він тоді сказав: «Ти вже наш-таки, татарин. Пий наше пиття!» І він, [Данило], випивши, поклонився за обичаєм їх...
О, лихіша лиха честь татарськая! Данило Романович, що був князем великим, володів із братом своїм Руською землею, Києвом, і Володимиром, і Галичем, і іншими краями, нині сидить на колінах і холопом себе називає! А вони данини хотять, і погрози ідуть, [і] він життя не надіється! О, лиха ти, честь татарськая!
                    Літопис Руський / За Іпатіївським списком переклав Леонід Махновець. - С. 405.



ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
 1. Висловте власну думку щодо поїздки Данила Галицького до Золото) Орди в 1245-1246 рр., використовуючи ваші знання та зміст джерела.

РАДИМО ПРОЧИТАТИ
 Вовк Ю. И. Історія Укріпим в художньо історичних
образах з найдавніших часів до середини XVI ст. - С. 178-183. Котляр М. Данило Галицький //" Історія України в особах ІХ-ХУІІІ ст. -К., 1993. -С. 119-127.
Лотоцькиіі Антін. Тоді, як галич на Галич налітала... Нарис із 1340-1349 рр. // Дерево пам'яті. Книга українського історичного оповідання: Від найдавніших часів до 1648 року. - К., 1990. - Вип.1. -С. 280-292.
Лотоцький Антін. Княжа слава. Історичні оповідання. - С. 188-221. Франко Іван. Захар Беркут. Історична повість // Вибрані твори. -Львів, 1977. -С. 21-178.

ПОЛІТИКА НАСТУПНИКІВ ДАНИЛА РОМАНОВИЧА

Після смерті Данила Галицького влада перейшла до Василька Романовича (1264-1270). Для нього, м'якого й поступливого, цей тягар виявився непосильним. Не маючи вдачі володаря, він не спромігся зберегти ні централізованої влади, ні територіально-політичної цілісності королівства. Поновилася удільна система. Сини Данила отримали: Лев — Галицьку й Перемишльську землі, III карно - Холмську й Белзьку землі та Чорну Русь (Західна Волинь), Мстислав — Луцьк зі Східною Волинню і Теребовлянщину.



На початку правління доля посміхалася Шварну, одруженому з донькою великого литовського князя Міндовга. Він прославився в боротьбі з Польщею і завоював у литовського володаря Войшелка такий великий авторитет, що той передав у 1267 р. йому владу в Литві, а сам став ченцем. З'явилася можливість утворення Русько-Литовоької держави, але Лев Данилович, заздрячи брату, підступно вбив Войшелка. Його смерть вороже налаштувала литовську знать проти Шварна. Невдовзі він помер.



Після смерті Василька верховна влада перейшла до Лева (1270-1301), хоча князівський стіл у Володимирі посів Володимир Василько-вич (1270-1288). Це був дуже освічений, добрий, чесний, справедливий і мужній володар, котрий, уникаючи війн із сусідами, дбав про добробут населення, розвиток ремесел, промислів, торгівлі, сільського господарства. Попри важку хворобу займався розбудовою міст, церков і монастирів, опікувався письменством і культурою. Про людяність князя свідчить такий факт: коли в 1279 р. в землі ятвягів, котрі постійно здійснювали напади на Волинь, трапився жахливий голод і їхні посли попрохали в нього порятунку від смерті, Володимир поділився з ворогами припасами збіжжя, хоча самим було сутужно. Перед смертю він заповів князівство Мстиславу.



Лев, маючи здібності політика й полководця, на відміну від Володимира, відзначався войовничістю, нестриманістю й підступністю, що перешкоджало йому домогтися возз'єднання королівства. Він майже не цікавився питаннями розбудови міст, розвитку ремесел, торгівлі й сільського господарства. Не стільки шукав шляхів до подолання удільності, скільки втягувався в кровопролитну борню з Литвою, ятвягами й Польщею. При цьому переважно вів не оборонну, а наступальну боротьбу, намагаючись захопити (часто не без допомоги монголів) білоруські, литовські й польські землі. Позитивним було відвоювання в Угорщини частини Закарпаття з центром у Мукачевому. Не вдалося йому поширити своєї влади на Пониззя, що потрапило до володінь правнука Джучі (старший син Чингісхана) - Ногая. У 1301 р. Лев помер.



Історія України 7 клас В.А.Смолій, В.А. Степанков
Вислано читачами інтернет-сайту



реферати з історії України 7 класу, збірка конспектів уроків з усіх предметів , книги та підручники згідно каленадарного плануванння з історії України




Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.