Тема: Втілення в билинах уявлення про патріотизм, героїзм, ідеальних народних героїв.
Мета: Визначити основних якостей народних героїв билин.
Тип уроку: навчально виховний, урок засвоєння нових знань.
У хрестоматії по російській літературі можна побачити репродукцію картини В. Васнецова «Богатирі»? Сильні і величні, суворо дивляться вони вдалину: чи не зазіхає ворог на землю російську.
Адже Ілля Муромець, Добрима Нікітич і Альоша Попович - не просто фольклорні персонажі, а реальні люди, герої, що по першому заклику ставали на захист Вітчизни. І того, що билися вони не лише з казковим Змієм Тугаріном і Солов'єм Розбійником. І того, що були й інші, про яких чомусь мовчать билини. Основна риса билинного героя - "богатирство". Це величезна, фантастична сила. Зовні богатир - звичайна людина, але він володіє надприродною фізичною силою. Зовні богатирі явно програють поряд з майбутнім суперником (Ідоліщем, Солов'єм-розбійником), але саме "нормальна" людина-богатир протистоїть чудовиську, чужоземному богатиреві, ворожим полчищам і перемагає їх один або на чолі невеликої богатирської дружини. У своїй основі богатирська сила складає єдність трьох складових: можливостей самого богатиря, особливих якостей його коня і дивних властивостей зброї. Втрата коня приводить його господаря на край загибелі, і кінь дивним чином рятує його, допомагає вилікуватись від ран, повертає його до богатирських справ.
Добування коня - найважливіша справа в богатирському житті. Герой повинен знайти або виростити єдиного коня, йому призначеного, в цьому йому допомагають інші герої, що володіють віщим знанням. Нероздільність богатиря і коня підкреслюється тим, що і богатир повинен відповідати своєму коню: особливим чином доглядати його, уміти приборкати його, розуміти його поведінку. У билині "Перші подвиги Іллі Муромца" багатиреві належить зрушити камінь, щоб знайти призначеного йому коня разом із зброєю. Кінь, що вийшов з-під каменя, запитує Іллю, чи зможе він ним володіти, і богатир тут же показує своє уміння. Можливості коня виявляються частиною богатирської сили. Він проявляє свої фантастичні здібності, поки не відокремлений від господаря. Він бере участь в знищенні ворога, але його приналежність до богатирського світу виявляється не лише в його фізичній силі і вмінні воювати - він мудрий, часто наділений мовою і дарма передбачення, запобігає господареві про майбутні небезпеки і можливу біду.
Зброя стає силою лише в руках богатиря. У билинах зброя інколи володіє своєю особливою силою, але все-таки головним є подвиг богатиря. Це відрізняє казкову зброю від билинної. Головну справу богатир здійснює сам. На відміну від казкового героя, справжня сутність якого довгий час виявляється прихованою під різними обличчями, билинний герой рано заявляє про себе. Богатирське дитинство, відмічене незвичайно швидким зростанням немовляти, проявом фізичної потужності, богатирськими "витівками", ранніми чоловічими заняттями (мисливство, війна). До богатирських подвигів герой може приступити лише по досягненню відомого віку. Він здійснює свій подвиг лише в призначений термін. Інколи богатир володіє силою не з самого початку, а отримує її пізніше, як, наприклад, Ілля Муромець.
Головний вміст біографії билинних героїв складають їх богатирські вчинки, подвиги. Саме у них зосереджений основний сенс билини. Поєдинок - центральний момент в богатирській історії. Інколи поєдинок ведеться богатирем проти величезного ворожого війська. Така боротьба супроводиться тимчасовою поразкою, яку терпить герой, не слухаючи застережень, порушуючи заборону. Так, Ілля Муромець, діючи спочатку з успіхом проти полчищ Каліна-царя, не слухає запобігання коня і потрапляє в полон. Тимчасова розлука з конем позбавляє богатиря фантастичної сили. Але богатир встояв при зустрічі з чужоземним царем, не піддався на його пропозиції і обіцянки, і це повертає йому колишні сили: він рве "окови залізні", пробивається крізь полчища ворогів. До битви підключаються інші богатирі і на цей раз герой перемагає.
Часто ворог, що належить до чужого світу, наділений особливими якостями, і для перемоги над ним мало однієї фізичної сили. Богатиреві допомагає ще свята сила: Соколок "випадково" потрапляє ножем в хрест на грудях Іллі Муромця, що запобігає загибелі богатиря. Дивна допомога приходить в той момент, коли героєві загрожує загибель. Противник ніколи не малюється слабкішим, ніж герой: у них або однакова сила, або відомо, що противник свідомо сильніше (або вважає себе сильнішим).
У деяких билинах герой змінює подобу, видає себе до поєдинку за іншого. У билині про Іллю Муромця він приходить в місто, де господарює Ідоліще, змінивши подобу: він змінюється одягом і спорядженням зі старцем - пілігримом Іваніщем. Це не просто маскування, але позначення того, що Ілля залучається до святої сили (Іваніще повертається з паломництва в Ієрусалім). Подвиги богатирів завжди служать звільненню, захисту рідної землі, свого краю (знищення ворожої навали, звільнення своєї землі від чужоземного іга, опір йому, визвольні походи в чужу землю, порятунок невільників з полону і так далі). Богатир відновлює справедливість, знищуючи зло, яке, здавалося б, перемогло.
У билинах київського циклу головні багатирі - Ілля Муромець, Добриня Нікітіч і Альоша Попович приходять до Києва з Мурома, Рязані, Ростова. Київ сприймався як центр Російської землі, як втілення її держави. Характерно, що головні богатирі не належать до знаті: Ілля - син селянина, Альоша - син священика, Добриня - син рязанського богатиря. Не володіючи жодними особливими званнями, богатирі - невідмінні приватники палацових бенкетів, де часом грають головну роль: їх поведінка, їх слова за столом часто визначають подальший хід подій. Інколи богатирі отримують завдання від князя і навіть проти власного бажання вирушають на їх виконання. Тут богатирі виступають як піддані правителя. У інших випадках богатирі самі викликаються вирішити справу, яка не під силу княжому оточенню. Богатирі бережуть своє звання, з яким пов'язані їх незалежність, самостійність, сміливість поведінки. По ходу подій їм часто пропонують збагачення, здобуття влади (князь готовий нагородити їх), але на відміну від казкового героя, який в кінці знаходить високе положення (часто стає царем), богатирі завжди залишаються в своєму колишньому стані.
У героя в билині є незмінні правила поведінки: - герой при зустрічі з противником, як правило, діє прямолінійно і відкрито (у окремих випадках він вдається до хитрості); - герой ніколи не піде на обман, віроломство, не поступиться своїм словом; - герой завжди відгукується на будь-який заклик "своїх" і на будь-який виклик противника; - герой діє непохитно, цілеспрямовано і з можливих доріг вибирає найнебезпечніший; - герой діє всупереч запобіганням, заборонам, передбаченням; - герой завжди шанував звичаї своєї землі, сім'ї і роду.
Запитання: 1. Які три головні складові богатирської сили? 2. Яка різниця між казковим та билинним героями? 3. Що таке "свята сила"?
Домашнє завдання: Назвіть основних богатирів російської землі і визначте загальні правила поведінки героїв билин.
Список використаних джерел: 1. Урок на тему: Образи богатирів в народних билинах., Панченко В.В., учитель зарубіжної літератури, сш №15, м.Львів 2. Круглов Ю.Г. Билини. 3. Іловайський Д.І. Богатирь-козак Ілля Муромець як історичне обличчя. //Російський архів, 2008 р., №5, с.16. 4. www.kniga.websib.ru/
Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.
Над уроком працювали
Панченко В.В.
Запорожець Н.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.