KNOWLEDGE HYPERMARKET


Геологічна будова. Основні форми рельєфу Південної Америки. Закономірності поширення родовищ корисних копалин.Повні уроки


Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Геологічна будова. Основні форми рельєфу Південної Америки. Закономірності поширення родовищ корисних копалин.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 26. Геологічна будова. Основні форми рельєфу Південної Америки. Закономірності поширення родовищ корисних копалин

Мета

  • ознайомитися із геологічною будовою материка, основними формами рельєфу, а також із закономірностями поширення родовищ корисних копалин.

План

1. Геологічна будова Південної Америки.
2. Основні форми рельєфу материка.
3. Родовища корисних копалин.

Геологічна будова Південної Америки


Південна Америка, як і Африка та Австралія, є однією з велетенських брил, що відкололися від прадавнього материка Гондвани. В основі материка лежить давня докембрійська Південноамериканська платформа. Її фундамент складений давніми кристалічними метаморфічними і магматичними породами – сланцями, гнейсами, гранітами. Протягом мільйонів років ділянки фундаменту платформи опускалися і піднімалися, утворюючи прогини і виступи (щити). У прогинах нагромадився потужний осадовий чохол, на якому лежать великі низовини. На щитах, де на поверхню виходять давні кристалічні породи фундаменту, утворилися плоскогір’я. В результаті рухів платформа була розбита на окремі масиви глибокими тріщинами. Ними на поверхню виливалася лава, утворюючи базальтові плато.

Тектонічна будова Південної Америки

Із заходу до Південноамериканської платформи примикає складчастий пояс Анд. Він виник на межі двох літосферних плит, коли океанічна плита, занурюючись у мантію, ніби „пірнула”, підсунулася під континентальну. При цьому край континентальної плити зім’явся у складки, утворивши гори Анди. Протягом геологічного часу вони руйнувалися, а потім знову активно піднімалися в останню альпійську епоху горотворення. Тому Анди – відроджені молоді гори. Вони є однією з найактивніших сейсмічних зон Землі. Підняття і опускання окремих їх ділянок тривають і в наш час.  Кожні 10–15 років у горах відбуваються землетруси, що супроводжуються каменепадами, обвалами, сніговими лавинами. Уздовж розломів, якими розбиті гори, утворилися численні вулкани, які є частиною величезного Тихоокеанського сейсмічного поясу.

Основні форми рельєфу материка


На фізичній карті Південної Америки чітко вирізняються дві частини: рівнинна – на сході та гірська – на заході.

Рельєф рівнинного сходу – неозорі низовини і плоскогір’я – сформувався на давній платформі материка. Низовини – Амазонська, Орінокська і Ла-Платська – займають величезні простори. Всі вони мають плоску заболочену поверхню з широкими і глибокими річковими долинами.Великі площі зайняті також плоскогір’ями – Гвіанським і Бразильським. Часто вони складаються із кількох плато – ділянок з вирівняною поверхнею, відмежованих від сусідніх територій чіткими крутими схилами. В пісковиках, якими складено плоскогір’я, річки прорізали глибокі долини, на дні яких виступають численні пороги.

На гірському заході материка розташовуються величні гори Анди. За протяжністю вони не мають собі рівних, а за висотою поступаються лише найвищим горам Азії. Анди називають „спинним хребтом” Південної Америки. Вони простягнулися на 9 000 км уздовж усього західного узбережжя материка, повторюючи його обриси. Гори мають складну будову: вони тягнуться кількома величезними хребтами, які то розходяться, то зближуються. Між гірськими хребтами лежать плоскогір’я. Багато гірських вершин перевищують 6 000 м, а найвища – Аконкагуа – сягає позначки 6 960 м. Вершини гір гострі, пікоподібні. Уздовж глибоких розломів земної кори здіймається потужна панорама вулканів, що час від часу заливають околиці розплавленою лавою. У Південній Америці розташовані найвищі і діючі, і згаслі вулкани світу. Діючі – Льюльяйльяко (6 723 м), Сан-Педро (6 159 м), Котопахі (5 897 м). Згаслі – Охос-дель-Саладо (6 880 м), Чімборасо (6 310 м). Найвищі вершини гір вкриті шапками снігів і льодовиків, які лежать цілорічно і не тануть навіть в районі екватора. Через свою важкодоступність Анди і нині ще маловивчені.

Льюльяльяко
 Льюльяльяко

Сан-Педро
 Сан-Педро

Котопахі
 Котопахі

Родовища корисних копалинТе, що Південна Америка багата корисними копалинами, було відомо ще з часів конкістадорів, які шукали на цьому материку Ельдорадо – міфічну країну золота. Проте якщо попервах європейців вабили дорогоцінні метали, то в наш час велике значення мають родовища руд кольорових і чорних металів, нафти і газу. Надра материка дуже багаті на різноманітні копалини.


Корисні копалини осадового походження залягають переважно на рівнинах в осадовому чохлі давньої платформи. Особливо багато паливних копалин – нафти, природного газу, вугілля. У щитах платформи на плоскогір’ях знайдено багаті родовища залізних і марганцевих руд.

Руди кольорових і рідкісних металів – основне багатство гірських районів Анд. Провідне місце серед них належить мідним рудам, з яких виплавляють мідь. Та й назва Анди, за однією з версій, у перекладі з мови інків означає мідні гори. Вірогідність такого походження назви підтверджує так званий мідний пояс, що простягнувся в південній частині Анд на 4 тис. км, і вміння стародавніх інків виплавляти мідь. Його запаси складають 20 %  світових. У центральній частині Анд тягнеться олов’яний пояс і пояс поліметалічних руд. У горах зосереджені також багаті поклади золота, срібла, платини, дорогоцінного каміння. З вулканічними породами пов’язані родовища сірки.

 Залізні руди, Анди
 Залізні руди, Анди

Znaliwo.jpg

А ви знали, що … ?


  • Ступивши на землі Америки, конкістадори випитували в індіанців, де знаходяться багаті золотом краї. Їм стало відомо, що в Колумбії, є священне озеро Гуатавіта, на якому індіанці муіка здійснюють жертвоприношення. Тіло вождя обмазували клейкою смолою, і кілька індіанців через трубочки покривали його золотим піском. Він перетворювався на Ельдорадо (з іспанської – Позолочений). Золотий повелитель плив на плоту, завантаженому дорогоцінностями, на середину озера. Там він скидав у воду смарагди і золоті фігурки та змивав із себе «золоту шкіру». Так озеро за довгі роки стало скарбницею. Перша спроба добути скарби була здійснена ще у 1545 р. Тоді іспанці заставили індіанців черпати воду відрами, передавати їх по ланцюжку і виливати через край гірської гряди. Так вдалося знизити рівень озера на 3 м. Із заболоченого дна дістали кількасот предметів із золота. 40 років потому іспанський купець відвів води озера через проритий канал і знайшов не тільки численні золоті прикраси, а й смарагд величиною з куряче яйце. Проте обвал заблокував канал і озеро знову наповнилося водою. У 1900-х роках англійська компанія осушила озеро. Але його дно встилав товстий шар мулу. Невдовзі сонце перетворило мул на цемент. Дощі ж знову наповнили озеро водою. Нині словом Ельдорадо образно називають казково багате місце, що зберігає справжні або надумані скарби.
  • Найвищим діючим вулканом світу є Льюльяльяко в Південній Америці. Його висота сягає 6723 м.
  • Назва архіпелагу на південному закінченні Південної Америки, Вогняна земля, не має ніякого відношення до вулканів. Дійсно, логічно припустити, що таке назва народилася у зв'язку з великою вулканічною активністю цього регіону. Але насправді на цьому архіпелазі немає жодного вулкана. Тоді чому ж? Винна у всьому мореплавець Магеллан. Плив він якось у 1520 році по протоці, який дещо пізніше стане якраз Магеллановою, і дивився на вогні. За однією з версій аборигени островів бачили йдуть недалеко від берега кораблі і попереджали один одного про небезпеку сигнальними багаттями, за іншою версією аборигени палили багаття просто тому що було темно. У будь-якому випадку багать Магеллан вгледів багато, на землю цю вирішив не сходити на всякий пожежний, а на карті позначив її як «Вогняної Землі» (Земля вогнів або вогнищ). Справа в тому, що у португальському (а Магеллан був якраз португальцем) вогонь і багаття позначається одним словом - Земля. Тому картографи згодом, до кінця не розібравшись, що ж хотів сказати Магеллан, перетворили цю назву в «Вогняну землю» - слова ті ж, а звучить гарніше.

Testyou.jpg

Перевір себе


1. В основі материка лежить давня докембрійська … платформа.
2.  Чому в Південній Америці часто трапляються землетруси і вулканізм?
3. Порівняйте рельєф Південної Америки і Африки. Виявіть подібні і відмінні риси.
4. Поясніть причини відмінностей в рельєфі західної і східної частини материка.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.Над уроком працювали

Карпюк Г. І.

Мазуренко М.С.

Ржопецька М.Т.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.