KNOWLEDGE HYPERMARKET


Дж. Свіфт і його роман «Мандри Гулівера»

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас>>Зарубіжна література: Дж. Свіфт і його роман «Мандри Гулівера»

Zar50.jpg


У світовій літературі є чимало творів, у яких розповідається про дивовижні пригоди, захоплюючі подорожі, наукові відкриття, розгадування різних таємниць і заплутаних історій. Для них характерні мотиви переслідування, атмосфера таємничості і загадковості, ситуації розв'язання загадкових проблем.


Пригодницька література — це епічні твори з гострим напруженим сюжетом, у яких характери героїв розкриваються у важких випробуваннях. Такі герої є взірцем для наслідування, бо вони вчать бути сміливими, людяними, наполегливими в досягненні мети.


Серед пригодницьких творів поширеними стали жанри подорожей, робінзонади, історико-пригодницьких і науково-фантастичних дрманів, детективної літератури. Деякі з таких творів ви вже вивчали: романи «Пригоди Робінзона Крузо» Данієля Дефо та «П'ятнадцятирічний капітан» Жуля Берна, деякі, напевне, читали самостійно. У цьому розділі триватиме ваша подорож у світ пригодницької літератури. Ви ознайомитесь із всесвітньо відомим романом Джонатана Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера» і повістю майстра детективної літератури Артура Конана Дойла «Собака Баскервілів».


Щоб висміяти державний устрій і суспільні порядки сучасної йому Англії, Джонатан Свіфт вдався до фантастики — зобразив подорожі головного героя до різних вигаданих країн. Фантастика в романі Джонатана Свіфта є художнім прийомом з використанням вигаданих понять та образів, а не позначенням його жанрового різновиду.


Фантастика також є жанровим різновидом художнього твору. В шостому класі ви знайомилися із творчістю відомого американського фантаста Рея Бредбері, читали й аналізували його «Усмішку».

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ !
Фантастика — це різновид художньої літератури: твори, в яких автор зображує надзвичайні, нереальні явища, особливий, вигаданий світ, що є його творчою уявою. Фантастика — це ще й художній прийом з використанням вигаданих понять та образів.

Особливий вид пригодницької літератури становлять детективи — твори, яким притаманна заплутана інтрига, що тримає читача в постійній напрузі.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ !

Детектив (англ. detective — агент розшуку; латин, detectio — розкриваю, виявляю) — прозовий твір, у якому ускладнений сюжет, побудований або на розкритті загадкового злочину, або на детальному з'ясуванні таємничих і прихованих обставин, пов'язаних з діями персонажів. Детективом також називають людину, яка розглядає кримінальну справу і веде розшук злочинця.

Засновником детективного жанру вважають американського письменника Едгара Аллана По (1809-1849), який створив образ детектива-логіка Дюпена, що стоїть першим у галереї героїв подібного плану (Еркюль Пуаро в Агати Крісті, комісар Мегре у Жоржа Сіменона та ін.). Найбільшу ж популярність у читачів всього світу здобув приватний детектив Шерлок Холме, образ якого створив англійський письменник Артур Конан Дойл. У своїх оповіданнях А. К. Дойл розробив своєрідний, так званий класичний «шерлок-холмівський» сюжет, що будується за такою схемою:
1.    Холмс і лікар Вотсон пригадують свої попередні справи про розплутування злочинів. Це ніби вступ, що відповідно налаштовує читача, заглиблює його у стан очікування пригод.
2.    Поява клієнта, який повідомляє про загадкову подію, що сталася з ним або з його родичами чи знайомими.
3.    Дієва частина твору — розслідування: Шерлок Холмс збирає докази.
4.    Вотсон неправильно тлумачить дії Холмса. Образ Вотсона має подвійну функцію: повести читача хибним шляхом і водночас підготувати до тріумфу великого детектива, який розкриває таємницю.
5.    Розслідування на місці злочину і виявлення там необхідних доказів.
6.    Інтервал, заповнений роздумами Вотсона, який не розуміє суті розгадки. У цей час Холмс, приховуючи напружений процес мислення, курить або грає на скрипці, потім поєднує факти докупи, ще не оприлюднюючи остаточного висновку.
7.    Розв'язка, найчастіше несподівана.
8.    Вотсон здивований діями чи заявами свого друга. Шерлок Холмс наводить аналіз фактів і пояснює, як він дійшов правильних висновків завдяки дедуктивному методу.

Zar51.jpg


Читачі завжди бувають у захваті від того, як ведеться розслідування і як потім пояснюються всі етапи розглянутої ситуації. У цьому ви переконаєтеся самі, читаючи повість Артура Конана Дойла «Собака Баскервілів» .


ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1.    Дайте визначення поняття «пригодницька література».
2.    Назвіть відомі вам різновиди пригодницьких творів.
3.    Пригадайте, яким за жанром є твір Данієля Дефо «Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо».
4.    Поясніть, у чому полягає своєрідність роману Жуля Берна «П'ятнадцятирічний капітан».
5.    Які мотиви найчастіше притаманні творам пригодницької літератури?
6.    Для чого Джонатан Свіфт у своєму романі «Мандри Лемюеля Гулліве-ра» вдався до фантастики? Що таке фантастика? Які фантастичні твори ви читали?
7.    Що таке детектив? Який письменник став засновником детективного жанру?
8.    Назвіть відомих вам авторів детективних творів.
9.    Хто такий Артур Конан Дойл? Чим він уславився у світовій літературі?
10.   Яку назву дістав сюжет детективних творів Артура Конана Дойла? Розкрийте своєрідність їх побудови.
Zar52.jpg

Джонатан Свіфт

[ 1667-1745 ]


  Я пишу не заради слави. Єдина моя мета — благо суспільства.
                                  Дж. Свіфт


Англійський письменник Джонатан Свіфт — великий майстер художнього слова, який мистецьки володів усіма засобами сатири і фантастики.


Зародився він у 1667 році в Дубліні, столиці Ірландії, в родині бідного службовця-англійця. Батька Джонатан не знав, бо той помер ще до його народження. Мати не мала змоги утримувати сина і змушена була віддати його на виховання родичам. Свіфт здобув гарну освіту: закінчив спочатку школу і коледж, потім богословський факультет Дублінського університету. У пошуках роботи поїхав до Англії, де йому вдалося влаштуватися на службу секретарем до знатного вельможі Вільяма Темпла.


У маєтку Темпла, Мур-Парку, Свіфт мав змогу користуватися багатою бібліотекою, спілкуватися з літераторами і державними діячами, які відвідували його господаря. Саме тут, у Мур-Парку, розпочалася літературна діяльність Свіфта. У 1692 році йому присуджують ступінь магістра мистецтв в Оксфорді. За сімейною традицією у 1695 році Свіфт прийняв сан священика і дістав парафію в Ірландії, але його більше цікавила політична і літературна діяльність.
 
Опинившись у центрі політичних і релігійних чвар, Свіфт починає писати памфлети — твори, що висвітлювали актуальні проблеми і мали великий вплив на громадськість. Перший із таких творів — памфлет «Казка бочки», що зчинив галас навколо себе, вийшов з друку без вказівки на ім'я автора. Після того як його авторство було розкрито, Свіфт зажив слави дотепника, який гостро висміював вади державного устрою, виступав проти війни, політичної і релігійної ворожнечі. Його діяльність сприяла навіть тому, що було встановлено мир між Англією і Францією, які вели тривалу війну. Народ цей мир назвав Свіфтовим.


Перебуваючи в Ірландії, Свіфт виконував обов'язки декана (настоятеля) собору Святого Патріка в Дубліні. А потрапляючи до Англії, він перетворювався на письменника, до голосу якого прислухалися і побоювалися його разючої критики.


Головною книгою Джонатана Свіфта став роман «Мандри до різних далеких країн світу Лемюеля Гуллівера, спочатку лікаря, а потім капітана кількох кораблів». Уперше цей твір було видано у 1726 році, і йому судилася всесвітня слава. Це гостро сатиричний твір, своєрідність якого полягає в поєднанні романної і памфлетної форм, і це увиразнює його критичну спрямованість.


Роман складається з чотирьох частин, у кожній з яких розповідається про перебування героя у вигаданій країні (у ліліпутів, у велетнів, у Лапуті, у країні гуїнгмів — розумних коней). Твір має яскраво виражені риси ро-ману-подорожі пригодницького характеру. Основний намір написання свого твору Свіфт визначив так: «Головною метою кожного мандрівника має бути виховання розуму та доброчесності своїх співвітчизників за допомогою добрих і поганих прикладів із життя чужих країн».
Останнє десятиліття творчої діяльності великого сатирика було сповнене натхненною працею; він писав памфлети, поезії політичного змісту, склав навіть «Вірші на смерть доктора Свіфта».


Джонатан Свіфт прожив славне життя. Його любив ірландський народ і справедливо називав своїм захисником, борцем за його свободу і щастя. Ось такі слова, складені самим Свіфтом, стали написом на його надгробку:


«Тут покоїться тіло Джонатана Свіфта,
Декана цього кафедрального собору,
І жорстоке обурення не може вже терзати його серце.
Йди, подорожній, і наслідуй, якщо можеш,
Ревного поборника справи мужньої свободи».

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1.    Що вас вразило у статті про Джонатана Свіфта? Чому він присвятив своє життя?
2.    Чи можна епіграф до статті про Дж. Свіфта розглядати як гасло письменника? Відповідь обґрунтуйте.
3.    Який твір став головною книгою Дж. Свіфта? Наведіть його повну назву.
4.    Яким за змістом та структурою є роман Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера»? Зачитайте вислів автора про те, що має бути головною метою кожного мандрівника, і поміркуйте над ним.
5.    За що ірландський народ любив Джонатана Свіфта?
6.    Що заповів Дж. Свіфт людям і в чому випередив свій час?

Н.І. Дорофеєва, С.П. Касьянова

"Зарубіжна література 7 клас"

Вислано читачами інтернет-сайту

Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани-конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 класу, книги та підручники згідно календарного плануванння зарубіжної літератури

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.