KNOWLEDGE HYPERMARKET


Ернст Теодор Амадей Гофман.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Ернст Теодор Амадей Гофман.Повні уроки


Тема:  Ернст Теодор Амадей Гофман    —  багатогранний митець-романтик.
Мета: познайомити  учнів з творчістю А. Гофмана.
- розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до літератури.
Тип уроку: навчально – виховний.
Таємниця музики в тому, що вона знаходить невичерпним джерело там, де мова замовкає.

T29g.jpeg
Ернст Теодор Вільгельм Амадей Гофман (Hoffman Ernst Theodor Amad  Ернст Теодор Вільгельм Амадей Гофман (Hoffman Ernst Theodor Amadeus) (1776-1822). У цьому імені є щось магічне. Його завжди виголошують повністю, і воно неначе оточене темним гофровановським коміром з вогненними відблисками. Втім, так і повинно бути, тому що насправді Гофман був чарівник. Так - так, не просто казкар, як брати Грімм або Перро, а справжнісінький чарівник. Судіть самі, адже лише дійсний маг може творити дива і казки ні з чого. З бронзової дверної ручки з пикою, що посміхається, з щипців для горіхів і хрипкого удару старого годинника; з шуму вітру в листі і нічного співу котів на даху.

T29g11.jpeg

Правда, Гофман не носив чорної мантії з таємничими знаками, а ходив в поношеному коричневому фраку і замість чарівної палички використовував гусяче перо. Чарівники народжуються, де і коли їм надумається. Ернст Теодор Вільгельм (як спочатку його звали) з'явився на світ в славному місті Кенігсберзі в день Святого Іоана Золотоуста в сім'ї юриста.


Перегляньте біографію Ернеста Гофмана:Що ви зрозуміли зі слів оповідача?
Напевно, він поступив необачно, бо ніщо так не чинить опір чаклунству, як закони і право.
 І ось хлопець, який з раннього дитинства більше всього на світі любив музику (і навіть узяв собі ім'я Амадей на честь Моцарта), грав на фортепіано, скрипці, органі, співав, малював і вигадував вірші, — цей хлопець повинен був, як і всі його предки, стати чиновником.
Юний Гофман підкорився, закінчив університет і багато років служив в різних судових відомствах. Він поневірявся по містах Пруссії і Польщі (яка тоді теж була прусською), чхав в запорошених архівах, позіхав на засіданнях суду і малював карикатури на членів суддівської колегії на полях протоколів.
Гофман покинув обридлий Бамберг і виїхав спочатку до Дрездена, потім до Лейпціга, ледве не був убитий бомбою під час однієї з останніх наполеонівських битв. 

T29g2.jpeg
Чи то доля над ним зглянулася, чи то допоміг святий заступник Іоан Золотоуст, але одного дня невдалий капельмейстер узяв перо, умочив його в чорнильницю .  Тут-то і задзвеніли кришталеві дзвіночки, зашептали в листі золотисто-зелені змійки і була написана казка «Золотий горщик» (1814).
Гофман нарешті знайшов самого себе і свою чарівну країну.


Правда, деякі гості з цієї країни відвідували його і раніше («Кавалер Глюк», 1809). Дивних історій незабаром набралося багато, з них склалася збірка під назвою «Фантазії в манері Калло» (1814-1815). Книжка мала успіх, і автор відразу став знаменитим.

T29g3.jpeg

  • Весела хвилинка: Гра в символи.

В творах Гофмана зустрічається  багато символів, не знаючи значення яких, дуже важко розуміти його тексти.
 Знайдіть, використовуючи словник символи  які означають наступні символи: 
Вігілія
Лілія
Саламандр
Серпентину
Фосфор
Буряк
Бузина

  • Дзеркало  Опишіть коротко символічне значення кожного слова (не більш, ніж парою слів) і поясніть, чому Гофман вибрав саме ці символи?

«Я схожий на дітей, що народилися в неділю: вони бачать те, що не видно іншим людям». Казки і новели Гофмана могли бути смішними і страшними, світлими і зловісними, але фантастичне в них виникало несподівано, з найбуденніших речей, з самого життя. У цьому і був великий секрет, про який першим здогадався Гофман.

T29g4.jpeg
Слава його зростала, а грошей все не було. І ось письменник знову вимушений надіти мундир радника юстиції, тепер уже в Берліні. 
Тоска долала його в цій «людській пустелі», але все таки саме тут були написані майже всі його кращі книги: «Лускунчик і мишачий король» (1816), «Крихітка Цахес» (1819), «Нічні розповіді» (дуже страшні), «Принцеса Брамбілла» (1820), «Життєві переконання кота Мурра» і багато що інше.
Поступово склалося і коло друзів — таких же фантазерів-романтиків, як і сам Гофман.


Їх веселі і серйозні бесіди про мистецтво, про таємниці людської душі і інші предмети втілилися в чотиритомний цикл «Серапіонові брати» (1819-1821). Гофман був повний задумів, служба не дуже його обтяжувала, і все було б добре, та лише. «Біс на все може покласти свій хвіст».

T29g51.jpeg
Радник Гофман як член апеляційного суду вступився за несправедливо звинувачену людину, викликавши гнів поліцей - директора фон Камптца. Мало того, зухвалий письменник змалював цього гідного діяча прусської держави в повісті «Повелитель блох» (1822) під виглядом таємного радника Кнаррпанті, який з початку заарештовував злочинця, а потім підбирав йому відповідний злочин. Фон Камптц в люті поскаржився королеві і наказав вилучити рукопис повісті. Проти Гофмана порушили судову справу і лише клопіт друзів і важка хвороба позбавили його від переслідування.
Він був майже повністю паралізований, але до кінця не втрачав надії. Останнім дивом була розповідь «Кутове вікно», де схоплено на льоту вислизаюче життя і збережена для нас навіки.

T29g6.jpeg

  • Завдання на закріплення нової теми:

Назвіть першу казку Гофмана.
Коли народився А. Гофман?
Чому Гофмана звати – Амадей?

  • Домашнє завдання:

Гофману не чужі гра і містифікація.... 
Складіть акронім (акровірш), використовуючи імена героїв казки "Золотий горщик" і географічні назви, що зустрічаються в цьому творі. Хай створений вами текст відображає характер даного героя або сенс використаної географічної назви.
Список використаної літератури:
Урок на тему : Казка  А. Гофмана, Олексюк Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Черкаси.
Урок на тему : Таємничий світ А. Гофмана, Власенко Н. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Запоріжжя.
Гофман ЭрнстТеодор Амадей Песочный человек.- С-Петербург: "Кристалл", 2009.- 912с.
Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
 Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944с.
Л.Иохова. „Особенности проведение урока литературы на этапе пропедевтики учебы”.
„Зарубежная литература”, Школьный мир - 2008р.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

----

Над уроком працювали

Олексюк Н. М.

Власенко Н. Д.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас