KNOWLEDGE HYPERMARKET


Значення світлових явищ для організмів. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Значення світлових явищ для організмів. Поширення світла. Джерела світла. Сприйняття світла людиною. Повні уроки

Содержание

Мета уроку

вивчити та проаналізувати значення світлових явищ для організмів. Розглянути такі теми як поширення світла, джерела світла та сприйняття світла людиною.

Хід уроку


Частина 1
Світло - це первинне джерело енергії, без якого неможливе життя на Землі. Він бере участь у фотосинтезі, забезпечуючи створення рослинністю Землі органічних сполук з неорганічних, і в цьому його найважливіша енергетична функція.
Значення світла для тварин.
Priroda5 12 1.jpg
Мал. 1 тварина
Стосовно світла тварини поділяються на денних і нічних. У процесі еволюції тварини виробили різні пристосування для сприйняття світла. В евглени зеленої це – світлочутливе червоне вічко. У постійного жителя ґрунту – дощового черв’яка – світлочутливі клітини містяться в шкірі, у тварин і комах утворилися спеціальні органи зору – очі. Прозорими перетинками (повіками) покриті очі риб. Риби бачать на близькій відстані, розрізняючи форму та колір предметів. Очі птахів захищені трьома мигальними елементами, як і в плазунів. Особливе положення очей дозволяє птахам бачити майже весь простір. Таким чином, розвиток органів зору залежать від умов життя тварин. Світло регулює процеси життєдіяльності тварин. Наприклад, у птахів тривалість світлового дня запускає складний механізм розмноження.
Значення світла для рослин.
Завдяки процесу фотосинтезу існує життя на нашій планеті. У ході фотосинтезу рослини синтезують речовини для свого організму. Розкривання й закривання пелюсток квіток у деяких рослин залежить від тривалості світлового дня.

Відео процес фотосинтезу

Значення світла


Значення світла для людини.
З допомогою зору людина одержує близько 90% інформації про зовнішній світ. Із зором і світлом пов’язана виробнича та побутова діяльність людини. 
Світло поширюється прямолінійно. Залежно від розташування джерела світла предмети відкидають тінь. Зверніть увагу на освітлення в класі: світло з вікон падає з лівого боку, і тінь від правої руки не заважає писати або читати; світло від електролампи падає згори й не утворює тіні.

Відео поширення світу

Перевірка знань


Контролюючий блок №1

1.    Значення світла для людини?
2.    Значення світла для птахів?
3.    Значення світла для рослин?

Частина 2
Priroda5 12 2.jpg
Мал. 2 джерела світла


Джерела світла поділяються на природні: зорі, сонце, блискавка, світні тварини та бактерії)
Priroda5 12 3.jpg
Мал. 3 блискавка


Та штучні: свічки, електролампи та ін..
Priroda5 12 4.jpg
Мал. 4 свічка


Будь-який об'єкт стає видимим одним із двох способів:
• він сам може бути джерелом світла, як, наприклад, електрична лампа, свіча або зірка, і ми бачимо світло, безпосередньо випускається цим джерелом;
• частіше ж видимий предмет відображає, що падає на нього (джерелом світла в цьому випадку може бути сонце, лампа або ще що-небудь).

Відео блискавка

Випромінювання світла


Зрозуміти, яким чином тіла випромінюють світло, вдалося лише в 20-ті роки минулого століття, але уявлення про те яким чином світло відбивається від предметів, виникло набагато раніше.
Сонце - основне природне джерело світла і тепла. Тому з найдавніших часів в уявленні людини світло і тепло нерозривно пов'язані між собою.
Багаття, скіпка, гнотові і газові світильники, нарешті електрична лампочка - такий довгий шлях розвитку штучних джерел світла.
У полум'ї багаття, скіпки і гнотові ламп світло випромінюється розпеченими твердими частинками вуглецю. В електричних лампах розжарювання світиться розпечена металева нитка. Таким чином, до наших днів людство в основному користується гарячими джерелами світла.
Але в природі зустрічається і "холодний" світло, наприклад, світло гнилушек, різних світлячків і полярних сяйв. Сяючі тіла в цьому випадку не розпечені. В останні роки набув поширення "денне світло" у вигляді енергозберігаючих ламп денного світла. Ці лампи в декілька разів економічніше електричних ламп розжарювання, і їх світло по відтінку ближче до денного.
Людина сприймає світло завдяки оку.
Priroda5 12 5.jpg
Мал. 5 будова ока
Коли біле світло проходить крізь скляну призму, воно розпадається на сім спектральних кольорів: червоний, жовтогарячий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Унаслідок розкладання сонячного світла в краплях дощу ми бачимо веселку. Предмети білого кольору відбивають увесь сонячний спектр і слабо нагріваються. Чорні предмети поглинають промені всього спектра й нагріваються сильно. Предмети інших кольорів відбивають промені тільки свого кольору, а інші – поглинають.
На сітківці ока є спеціальні зорові рецептори – палички(чорно-білий зір) і колбочки(колірний зір). У темряві колбочки припиняють свою роботу, і предмети сприймаються, як чорно-білі. Деякі люди не розрізняють червоний і зелений кольори. Ця вроджена особливість називається дальтонізмом. Дальтонізм не є хворобою, тому що він не впливає на стан організму, проте дальтоніки мають певну професійну непридатність. Так, вони не можуть бути водіями, військовими, льотчиками.

Перевірка знань


Контролюючий блок №2

1.    Як сприймається світло оком?
2.    Що таке дальтонізм?
3.    Які бувають джерела світла?


Список використаних джерел

1. Урок на тему "Значення світлових явищ для організму людини", Міленевич А. О., вчитель хімії та біології, м. Львів, ЗОШ №7
1. Григорьев В.И., Мякишев Г.Я. Силы в природе.- М., Наука, 2001 г.
2. Кудрявцев П.С. Курс истории физики. - М., Просвещение.
3. Яворский Б.М., Детлаф А.А. Справочник по физике. - М., Наука, 2009 г.
4. Крейчи. Мир глазами современной физики. -М.: Мир, 2003.
5. Пасічний А.П. Фізика елементарних частинок. -К.: Вища школа,2005.

Відредаговано та надіслано Лісняк А.


----

Над уроком працювали

Міленевич А. О.

Поповічук О.Р.

Лісняк А.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 5 клас