KNOWLEDGE HYPERMARKET


Значення фольклору та етнографії в дослідженні національних ознак українців. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 9 клас. Повні уроки>> Історія України: Значення фольклору та етнографії в дослідженні національних ознак українців. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань

Мета

Дізнатися про основних фольклоро- та мовознавців та їх праці, характерні для наукового етапу визвольного руху на українських землях.

Завдання

  • отримати та закріпити нові знання;
  • навчитися самостійно опрацьовувати матеріал;
  • навчитися черпати знання з відеоматеріалу;
  • розвинути цікавість учнів у вивченні академічного етапу українського національно-визвольного руху.

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми

Доброго дня, любі учні! Ми вже дізналися, що таке українське питання і в чому воно полягає. Малоросійські мовознавці та збирачі усної народної творчості намагалися встановити, що ж являє собою українська мова, які досягнення вона має.

Мотивація, перевірка домашнього завдання

Знання, отримані на сьогоднішньому уроці, знадобляться вам перш за все на уроках української літератури. Адже і там ви будете розглядати, що ж являє собою український фольклор та дещо про діяльність фольклористів.

Актуалізація опорних знань

Методичні примітки: на актуалізацію опорних знань виділяється приблизно 6-8% від загального часу уроку. Вона проводиться в інтерактивному режимі. Учитель долучає до активної спільної діяльності усіх без виключення учнів класу.


IV. Вивчення нової теми.

Засновником української етнографії як науки став перший ректор Київського університету Михайло Максимович.

Максимович

Анкетні дані
Народився 3 вересня 1804 на хуторі Тимківщіна, сьогодні це село Богуславець, Черкаська область. Помер учений 10 листопада 1873. Освіту здобував у: Новгород-Сіверської гімназії, закінчивши її у 1819 році; в Московському університеті, закінчивши його в 1823 році. Тут же захистив магістерську дисертацію і отримав посаду ад'юнкта.


Максимович
Кар'єра
Максимович значиться в історії України, як видатний, істинний учений у галузі ботаніки. Після ВУЗу він працював бібліотекарем, був співробітником Гербарію в університеті. У 1824 зайняв посаду Директора ботанічного саду МГУ і пробув при ній 10 років. У багатьох московських губерніях провів великі гербарні збори, що представляли собою неймовірні колекції. У 1833 році отримав ступінь професора ботаніки і став завідувачем кафедри ботаніки МДУ. Трохи пізніше недовго сидів на посаді ректора Київського університету. За свою трудову діяльність Максимович написав велику кількість наукових робіт, але тільки після смерті всі вони були опубліковані, зібрані у трьох величезних зборах.


Погляди, життєва позиція
Погляди Максимовича ставилися до напрямку українофільства, яке виросло на старій романтичній основі. У своєму поданні вчений ніколи не поділяв Україні і Росії.


Максимович. Пам"ятна дошка.Максимович. Пам"ятна дошка.


Хобі та інтереси
Руська словесність, великий інтерес викликав твір «Слово о полку Ігоревім».

Цікавий факт з біографії
Гербарні збори, які зробив Максимович у 20-х роках XIX століття, збереглися донині в Гербарії МДУ.

Вже в 1827 р. він видав «Малоросійські пісні» з коментарями; А. Н. Пипін визнає за цим виданням «велику заслугу розумного розуміння і виконання справи».


У 1834 р. Максимович Михайло Олександрович видав інший збірник, під заголовком «Українські народні пісні» (ч.1), a також «Голоси українських пісень» (25 наспівів, покладених на ноти А. А. Аляб'єва); в Києві він почав ще обширніше видання, «Збірник українських пісень».


Вивчення пам'яток народної словесності привело Максимовича до дослідження в особливості південно-руської (української) мови та словесності.

Роботи з історії давньоруської київської і південно-руської словесності ввели його і в область давньоруської та південно-руської історії взагалі. Тут він зайняв ще більш чільне місце, ніж у філології: його по справедливості має визнати патріархом південно-руської історіографії. Як південно-руську мову та словесність він виводив з давньоруської мови і словесності, так і південно-руську історію він генетично пов'язував із стародавньою київською, а малоросійську народність – зі стародавніми русичами. Цьому останньому питанню почасти присвячена його стаття «Про уявний запустінні Україні в навала Батиєве і населенні її Новоприхожі народом», основний висновок якої засвоєний і розвинутий новітніми дослідниками Малоросії.

Пушкін і Гоголь були в захваті від малоросійських пісень виданих Максимовичем; Гоголь відчував до Максимовича Михайла Олександровича справжню дружбу і вів з ним листування.


Самостійна робота

За допомогою підручника та допоміжних матеріалів учні проводять дослідження на тему „Зародження науки мовознавства”.

Словами великих
"Ми маємо вже дві збірки українських пісень, панів Срезневського і Максимовича. Я врятував ще кілька народних пісень, і представляю їх в цих збірках. Ймовірно, це може бути останнє їх видання, запозичене прямо з Малоросії, - там народні пісні давним-давно вже не існують; всі вони виключно замінені солдатськими або великоросійськими піснями. Малоросійський парубок за сором собі шанує співати інші ...


Об'їдьте всю Малоросію вздовж і впоперек, і я ручаюся Вам, що Ви не почуєте ні однієї національної пісні. З десяти парубків чи знайдеться один, який може вам проспівати народну пісню. І горе йому, якщо почують це його товариші, він буде осміяний як "мужик".


Отже ці пісні, які я видаю, є вже мертві для Малоросії ... "

(Платон Лукашевич)

(Платон Лукашевич)







Дискусія на тему: „Зародження комплексу меншовартості в українців”

М.Костомаров

М.Костомаров

Уривки з книги М.Костомарова
1) Багато осіб, обдарованих і досвідчених в своїй сфері, знаходять для себе легшим і зручнішим писати на малоросійському наріччі, ніж руською мовою. Одні – тому, що беруть задачою зображати минуле або справжнє життя малоросів з їх мовою та народним складом світогляду; інші – тому, що самі краще володіють рідною говіркою, ніж книжковою російською мовою, яка, хоча їм добре відома, але все-таки залишається у них вивченою, а не природною. При неможливості друкувати по-малоруськи вони позбавляються можливості викладати свої думки так, як вони вважають для себе кращим.


дві руські народності
2) Обмеження по відношенню до малоросійської мови переходять на вчені заняття, що стосуються історії, етнографії, географії, археології, філології малоросійського народу, тому що все це, за самою природою речей, зв'язується з народною мовою. Таке ставлення до останньої загрожує підозрами і утрудненням людям, наважуючимся присвятити свою діяльність різних видів вивчення краю, і приклад тому показує скасування в Києві південно-західного відділу географічного товариства, який у виданих двох томах своїх записок встиг уже дати науці важливий внесок; в цілому вчена діяльність цілої корпорації відділу не перестає заслуговувати поваги і не може бути піддана якому б то не було осуду. Вивчення ж малоросійської народності з її місцевим наріччям, що займає таку величезну і, треба додати, найкращу смугу європейської Росії, є предмет першої необхідності у всьому, де тільки з'явиться зіткнення влади, науки і суспільства з цим народом.

3) Обмеження по відношенню до малоросійської мови у пресі виробляють в малоросійському краї скорботне почуття навіть у таких осіб, які самі ніколи не писали по-малоруськи і не займалися малоросійською народністю, але, будучи жителями краю, мимоволі починають приймати до серця те, що вони звикли бачити біля себе. Чи буде кому-небудь бажано, щоб подібний образ дій порушував невдоволення там, де його зовсім не було.

І.Срезневський

І.Срезневський

Висновки та узагальнення

Висновки учні роблять самостійно, спираючись на текст підручника. Далі учитель дає 2 хв, щоб учні переглянули текст відповідного параграфу підручника, пропонує відповісти на запитання:

1. Хто є засновником української етнографії?

2. Коли сформувалося мовознавство і що вивчає ця наука?

3. Хто такий І.Срезневський?

4. Що є найяскравішою працею початку академічного періоду визвольного руху?

5. Яких українських фольклористів та мовознавців ви можете назвати?

Домашнє завдання

1. Вивчити матеріал за підручником, опрацювати письмові джерела, подані в кінці параграфу.

2. Зробити табличку-порівняння російської панславістської, польської федеративної та української слов’янофільської теорії. Виявити їх спільні та відмінні риси, зазначити час виникнення.

3. За бажанням: дослідити, які польські дослідники займалися вивченням українського фольклору. Зробити доповідь на 3-4 хв.

Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Українські мовознавці та фольклористи початку 19 століття" Шевченко Т. І., учителя історії гуманітарної гімназії, м. Жовті Води, Дніпропетровська область
2. Історія України. Документи. Матеріали / Упоряд. І. М. Скирда. — Х.:Вид-во «Ранок», 2009
3. folk-pisnya.com.ua
4. ultra-ua.com
5. Костомаров М. І. Слов’янська міфологія. — К., 1994

Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Любименко В.В.

Шевченко Т. І.

Бидрін Л.О.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 9 клас