KNOWLEDGE HYPERMARKET


Зростання національно-культурного руху в Україні. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Зростання національно-культурного руху в Україні. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань.

Мета

Виховання патріотичного духу учнів на основі засвоєння нових знань про національно-культурний рух в Україні.

Завдання

  • повторення вивченого матеріалу;
  • засвоєння знань за темою;
  • проведення екскурсії з метою закріплення матеріалу та поглиблення знань;
  • виховання патріотичного духу та цікавості до науки історії в учнів.

Хід уроку

Організаційний момент

Привітання, оголошення теми та структури уроку, мотивація, перевірка домашнього завдання.

Розповідь нового матеріалу за планом

1. Енеїда
2. Іван Франко
3. Володимир Антонович
4. Узагальнення та повторення: значення діяльності „Руської трійці
5. В.Симиренко


котляревський


Котляревський


1. Більше двох століть відділяють нас від тих часів, коли творив видатний класик української літератури Іван Петрович Котляревський. Його основний твір, - поема «Енеїда». Перша частина була видана в 1798, - випробування часом більш ніж достатнє.


І.П. Котляревський зайняв міцне місце в історії української літератури, і недаремно його величали «батьком », зачинателем. Вивчали ритміку «Енеїди», її поетична мова. Вивчали сценічну історію п'єси Котляревського «Наталка Полтавка», визначали її місце в історії української драматургії. Досліджували вплив Котляревського на найближчу до нього і пізнішу українську літературу.


Відео-хвилинка Уривок з мультфільму "Енеїда"
2. Іван Франко увійшов в історію української та світової літератури як видатний діяч визвольного руху та письменник чималого таланту. Він створив цілу епоху в історії української культури та літератури своєю творчістю, багатогранною літературною і громадською діяльністю. І. Франко був також великим вченим і публіцистом. Його творча спадщина багата і різноманітна. Він першим серед українських письменників почав заробляти собі на життя літературною працею.


3. Цікавий факт з біографії
Настільки сильно вмів запалювати вогонь і пристрасть до науки, що його учні написали історію всіх південно-і західноруських земель, причому, кожну окремо.

4. З початку 30-х років 19 століття в Галичині, що була тоді провінцією Австро-угорської імперії, настала епоха національного відродження. У сучасній українській історіографії її пов'язують зі сплеском польського патріотизму повстання 1830-31гг., Що вплинув, в тому числі і на русинський народ. Початок цьому поклав Д.І. Зубицький (1777-1862), автор крамольною «Хроніки міста Львова», який збирав матеріали з історії та фольклору Галичини, викладені в статтях німецькою і польською мовами. Беручи приклад зі своїх польських друзів і натхненні пошуками Зубицького, студенти Лембергского (Львівського) університету - Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич та Яків Головацький заснували перше русинський національний рух, «Руську трійцю». Діяльність її носила науковий, неполітичний характер, відновлюючи по крупицях історію і культурну спадщину своїх предків. Але, в той час австро-угорська адміністрація національні сподівання слов'янського населення не підтримувала.


Іван Вагилевич

Іван Вагилевич


Української мови в нинішньому розумінні тоді не існувало. Єдиних норм і правил не існувало аж до середини 19 століття. Є відомості, що перші спроби створити українську граматику зробив в 1818 році О. Павловський, але розповсюдження вона не отримала. Потім, в 1840 році русинський відомий діяч Максимович запропонував своє правопис, але через складність воно не прижилося теж. З 50-х років 19 століття П. Куліш намагається ввести в обіг фонетичний правопис, і його система - «кулішевка» стає популярною через свою доступність. У таких умовах поява організації «Руська трійця» і її діяльність мала велике прогресивне значення для розвитку культури населення західної України.


П.Куліш

П.Куліш

Фішки для допитливих

У складі товариства існувало три секції: філологічна, історико-філософська і математично-природничо-медична. Найбільшою була історико-філософська секція, яка зібрала українських дослідників, які зробили значний внесок у науку. Розквіт філологічної секції пов'язують з ім'ям Івана Франка, тривалий час очолював її.

На чолі Наукового товариства ім. Т. Шевченка в 1897-1913 рр. стояв видатний український історик Михайло Грушевський (1866-1934).


Товариство було створено на кошти видатного українського мецената Симиренка.


М.Грушевський

М.Грушевський

Перевірка знань

1. Дайте вірну відповідь. Літературне товариство ім. Т. Шевченка виникло в: а) 1873 р. б) 1886 р. в) 1893 р.

2. Коли і чому Літературне товариство було перейменоване у Наукове товариство ім. Т. Шевченка? Яке значення його діяльності?


5. Василь Федорович Симиренко народився в 1835 році. Він був на 15 років молодший за свого брата Платона Федоровича. Як і брат, він блискуче закінчив Паризький політехнічний інститут з дипломом інженера-технолога цукрової промисловості і горів бажанням продовжувати сімейну справу.


Симиренко


Коли фірма опинилася на грані банкрутства, з Парижа був викликаний 26-річний Василь Федорович. Родині Яхненки - Симиренки повернули право голосу, включивши його до складу Адміністрації в якості голови. Щоб запобігти остаточному крах фірми, керівництво звернулося до міністра фінансів Російської імперії з проханням про виділення кредиту, на що одержали негативну відповідь. Жодні зусилля з боку Василя Федоровича не змогли призупинити краху фірми і, тим більше, повернути їй колишню славу. Кредитори не змогли досягти згоди, а спадкоємці Степана Яхненки вимагали негайного розділу майна.


Вичерпавши всі можливості і переконавшись в її приреченості, Василь Федорович в 1873 році відмовився від своєї частки спадщини, залишив посаду голови адміністрації і покинув Млієв. Місцем проживання В. Ф. Симиренко обрав село Сідоровци недалеко від Корсуня, де за невелику ціну купив на торгах запущений цукровий завод.

Разом зі своєю дружиною Софією Іванівною Василь Федорович підняв з руїн і обладнав завод. Він багато працював і як простий робітник і як вчений. Власними руками він впроваджував, ремонтував і удосконалював обладнання. Велику увагу приділяв дослідам в хімічній лабораторії і як учений-хімік винайшов нові, більш прогресивні і цікаві методи варіння цукру. Результати своїх досліджень він висвітлював у наукових працях, які публікував у науково-технічних журналах Росії і за кордоном. Його публікації привертали увагу фахівців і вчених багатьох країн світу, особливо Франції і Німеччини. З багатьма з них Василь Федорович вів наукову переписку, обмінюючись новими напрацюваннями. Це принесло йому заслужене визнання вченого-практика.

Про В. Ф. Симиренка сучасники писали: «Він був видатним теоретиком, який вмів детально прорахувати всі вигоди і недоліки кожного нового технічного засобу, але так само чудово він знав практичну механіку, і знав свої машини, як хороший музикант свій інструмент ...». Господар цукрового заводу нарівні з простими робітниками в бруду і кіптяви вів роботу з налагодження й настроювання машин і механізмів. Працьовитість і талант цієї людини дали можливість з запущеного непрацюючого заводу зробити один з кращих в ряду передових у імперії і отримати мільйонні прибутки.

«Кожен повинен робити те, на що він здатний» - якось сказав Василь Федорович. «Я вмію заробляти гроші, і я повинен їх заробляти для України. Якщо б для України не потрібні були гроші, я б так багато не працював ».

І Василь Федорович показав на ділі, що його слова не були просто словами. Вже в сезон 1872-73 р.р. вихід цукру на Сидорівська цукровому заводі був 8,76% (при середньому по Київській губернії 5,97%. У 1876 році Симиренка офіційно зареєстрував «привілей» - патент на випарної апарат, використання якого дало змогу вдвічі скоротити витрати палива на переробку цукрових буряків. На Сидорівська цукровому заводі був відкритий допоміжний цех, в якому вперше в Російській імперії стали випускати пастилу і мармелад, які успішно експортувалися за кордон.

Майже сорок років життя віддав В. Ф. Симиренка цукрової промисловості та науково-дослідній роботі.


На його кошти було створено у Львові Літературне товариство ім. Т. Г. Шевченка, яке через два десятиліття, але вже під назвою «Наукове товариство ім. Т. Г. Шевченка », стало неофіційною українською академією наук. Величезні кошти витрачалися на підтримку українських видавництв і товариств у Росії, хору Лисенка, просвітницьких установ у Києві, видання безлічі наукових та історичних журналів. Спільно з Павлом Чубинським Василь Федорович видавав «щорічник» цукробурякової промисловості, в якому висвітлювалися економічні, технічні та технологічні дослідження в цукровій промисловості, а також наводився аналітичний огляд роботи цукрових заводів за поточний рік.


П.Чубинський


П.Чубинський

Перевір себе

1. Ким і коли було написано "Енеїду"?

2. Якими словами починається відома "Енеїда"?

3. Рік народження І.Франка.

4. Внесок І.Франка в українську культуру.

5. Коли в Галичині почалося національне відродження?

6. Що таке Руська трійця?

7. Хто такий М.Грушевський?

8. Коли існувало Літературне товариство ім. Т. Шевченка?

9. Роль В.Симиренка у національному відродженні України.

Позакласна діяльність

Відвідування музею „Русалки Дністрової” у м.Львів.

Домашнє завдання

1. Повторення теми за підручником.

2. Доповідь на 1-2 ст. на тему "Українські меценати 19 ст."

3. За бажанням: скласти кросворд на 10-12 питань, використовуючи вивчені поняття та імена теми.


Список використаних джерел:

1. Конспект уроку громадянського виховання з теми "Початок національного відродження у Наддніпрянській Україні наприкінці XVIII - на початку ХІХ ст." учителя В. Силенко.

2. Урок на тему "Національно-культурний рух в Україні" Ромашевського А., м.Львів

3. Енциклопедія історії України / В. А. Смолій.- К.: В-во "Наукова думка", 2007

4. Історія України: Маловідомі імена, події, факти. / П.Т. Тронько. - К., 2007


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Любименко В.

Ромашевський А.

Силенко В.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас