KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми Ринкові установи біржі, банки та інші Заняття 2

Конспект до уроку з предмету Економіка 10 клас
Тема: Ринкові установи: біржі, банки та інші Заняття 2

Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" 



Тема уроку: “ Ринкові установи: біржі, банки та інші фінансово-кредитні посередники.” Заняття 2.
Мета:




  •  сформувати в учнів поняття про ринкові інститути, їх різновиди та їх значення в ринковій економіці
  •  сформувати в учнів поняття про банки, їх види, функції та призначення;
  •  розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
  •  виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;

Обладнання:



Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.
Добре бути ковалем своєї долі, якщо ти — банкір.
  Олександр ПЕРЛЮК
Кожна людина — коваль свого щастя, просто не в кожної людини батько — банкір.
  Олександр ПЕРЛЮК
Курс валют - это иерархическая лестница международного капитала, на которой у каждой страны свой потолок.
Константин Кушнер
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
Анекдоти:
Заходит в салон Bentley пролетарий в робе и сапогах, спрашивает:
"почём Bentley GT Coupe?",
ему: "250 000евр",
он: "а в кредит на год?",
ему: "25 000евр в месяц",
он: "а на два года?"
ему:"12 500евр",
он:"а на три года?",
ему:"может есть смысл взять машину подешевле?",
он:"смысл может и есть, но плита упала именно на такой"...
В той час, коли в Україні візит до банку супроводжується нервовими потрясіннями і суперечками з менеджерами, в Росії ситуація інша. Там до банку ходять, щоб перевірити: чи справді його менеджери такі гарні, як у корпоративному календарі? І чи дійсно вони згодні зняти з себе одяг, хоча б за додаткову платню?
ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення:



  •  Що таке, фінансовий посередник, фінансова установа? Чи однакові ці поняття? 
  •  Яка роль фінансових установу ринковій економіці ? 
  •  Поясніть принцип функціонування ринкової установи.

Тому епіграфом до нової теми уроку є слова Достоєвського "Деньги – это единственный путь, который приводит на первое место даже ничтожество."
У чому головний зміст цього вислову?
План.
1. Поняття банку.
Що ж таке банк?
Скільки разів ми стикалися з цим словом, зустрічалися у житті. Але який же принцип його функціонування? (мозкова атака)
Що ви можете сказати про банк?
Одним із найстабільніших і традиційних фінансових посередників між покупцем і продавцем є банки. Банки вважаються найбільшими і найстарішими фінансовими посередниками. Сучасні банки виконують щонайменше дві основні функції: залучають вклади окремих громадян і підприємств, а також надають позики — кредити. Крім того, банки виконують практично всі інші фінансові операції, зокрема: здійснюють грошові перекази, випускають та обслуговують кредитні картки, працюють з цінними паперами підприємств і держави, обслуговують розрахункові операції тощо.
Але попробуймо підійти до питання визначення банку більш глибоко.
Що ж таке банк? Гостра суперечливість між функціональними можливостями банків як комерційних структур та правовою обмеженістю їх діяльності робить надзвичайно актуальним правильне визначення самого поняття "банк".
Аналіз багатовікової світової історії банківської справи та механізму функціонування грошового ринку дає підстави віднести до банківської діяльності комплекс із трьох посередницьких операцій:
- приймати грошові вклади від клієнтів;
- надавати клієнтам позички і створювати нові платіжні засоби;
- здійснювати розрахунки між клієнтами.
Тому, банком називається фінансовий посередник, що виконує перелічені функції.
2. Історія виникнення банків.
Перші банки, на думку вчених, виникли з розвитком мануфактурного виробництва в італійських містах (Венеції, Генуї) у XIV і XV ст., коли з'явилася потреба у посередницьких послугах для здійснення платежів.
Слово «банк» походить від італійського «banсо», що означає «лавка, стіл». Ці «банко-столи» встановлювалися на площах, де йшла жвава торгівля товарами. Вона велася з використанням різноманітних монет, що чеканилися державами, містами і навіть окремими особами.
При купівлі-продажу в ужитку були монети різної форми, різної вартості. Тому виникла потреба у фахівцях, які зналися б на грошових знаках, що обслуговували, могли б оцінити і надати поради щодо їхнього обміну. Такі спеціа-лісти-міняйли розташовувалися, звичайно, зі своїми особливими столами на торговищах (ринках).
Крім того, перші банки виконували операції зберігання грошей і надавали позики, тобто були кредитними установами. У XIII—XIV ст. банківська справа набуває нового розвитку, що пов'язано з розширенням торгівлі. Центрами банківської справи стають Італія, Німеччина, Нідерланди, а потім із XVII ст. — Англія.
Разом із кредитними операціями поступово набули розвитку і розрахунки з обслуговування вкладників. Розрахунки будувалися за принципом перенесення коштів з однієї таблиці (рахунка) в іншу. Кожен вкладник у банку мав свою таблицю з позначенням свого імені. Якщо клієнти здали на збереження свої вільні гроші у банк, то їм уже не потрібно було особисто платити: всі платежі за них виконував банкір, у якого були відомості про внесок. Кошти з таблиці одного вкладника переносили у таблицю іншого. Так створювалися найпростіші форми безготівкових розрахунків.
Зручності банківських операцій не могли не привернути уваги ділових людей. Поступово банківська клієнтура розширювалася. Банки почали виконувати операції щодо складання договорів між клієнтами, виступати посередниками у торгових угодах. Для полегшення розрахунків банки випускали навіть банківські білети, що оберталися нарівні з повноцінними грошима.
3. Поділ банків.
У ринковій економіці функціонують різні види банків, які класифікуються за певними ознаками:
1. За формою власності/бізнес-моделлю:
o державні;
o приватні/комерційні;
o кооперативні.
2. За масштабами операцій:
o роздрібні (акумулюють кошти численних клієнтів, невеликі за обсягом. При цьому потрібна розвинута інфраструктура);
o оптові. Обслуговують незначну кількість великих клієнтів, а необхідні ресурси залучають на фінансовому ринку.
3. За територіальним охопленням:
o міжнародні;
o регіональні;
o банки, що ведуть діяльність у національному масштабі (колишні спеціалізовані банки).
4. За колом виконуваних операцій:
o спеціалізовані;
o універсальні.
5. За наявністю мережі філій або безфілійні.
4. Основні функції банків.
Банки можуть виконувати як тільки три основні функції. які було зазначено вище, так і цілий ряд різноманітних фінансових операцій, чим особливо і ціняться.
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)




  •  Як, на вашу думку, на ринку банків-гігантів можуть виживати дрібні регіональні банки? 
  •  В який банк України ви би вклали депозит? Чому саме? Якими критеріями б керувались? Обгрунтуйте.

V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів




  •  Що таке банк? Які функції повинен виконувати? 
  •  Які переваги банку перед іншими ринковими установами?
  •  Перелічіть допоміжні послуги, що надають універсальні банки.
  •  Задачка . У 1620 р. Пітер Мініт купив острів Манхеттен у індіанців за дрібнички, які тоді коштували приблизно 25 дол. Яку суму отримали б нащадки тих індіанців у 2000 р., якби поклали ці гроші у банк під 5 % річних, з нарахуванням складних процентів (% на %)?
    VI Додаткові завдання
    Цікаві факти:
    10ка найбільших банків світу за консолідованими активами (млрд $)
    1 Великобритания Royal Bank of Scotland 3 783
    2 Германия Deutsche Bank 2 954
    3 Франция BNP Paribas 2 477
    4 Великобритания Barclays 2 443
    5 Франция Credit Agricole 2 068
    6 Швейцария UBS 2 007
    7 Франция Societe Generale 1 567
    8 Нидерланды ABN AMRO 1 499
    9 Нидерланды ING Bank 1 453
    10 Япония The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ 1 363

    VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)
    Джерела:
     Підручник стор. 130-142;

    VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)
    Підсумки.
    “Найважливіше завдання цивілізації – навчити людину мислити ”. (Т.Едісон)

    Література:
     Гальчинський А.С.,Єщенко П.С., Палкін Ю.І. Основи економічної теорії: Підручник. 
     Дзюбик С., Ривак О. Основи економічної теорії. 
     Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник/ Г.Н.Климко, В.П.Нестеренко, Л.О.Каніщенко та ін.; 
     Гроші та кредит. За ред. М.І.Савлука.
     Підручник з економіки 10 клас.


Предмети > Економіка > Економіка 10 клас > Ринкові установи: біржі, банки та інші фінансово-кредитні посередники > Ринкові установи: біржі, банки та інші фінансово-кредитні посередники конспект уроку і опорний каркас