Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література >>Зарубіжна література: Франчéско Петрáрка «Книга пісень»: «Благословенні місяць, день і рік...», «Як не любов, то що ж це бути може...», «Щасливі квіти й благовісні трави», «Де погляд ніжний, де чарівний вид...», «Ні зоряних небес мандрівні хори...»
План-конспект уроку з курсу «Зарубіжна література 8 клас» з теми «Петрарка. Шляхетність почуттів закоханого героя».
Тема: Петрарка. Шляхетність почуттів закоханого героя, особливості його самоствердження
Мета: пізнати творчий світ поета; розкрити внутрішній світ ліричного героя; поглиблювати навички аналізу поетичного тексту, виразного читання; виховувати розуміння краси людських почуттів.
Теорія літератури: сонет, катрен, терцет, анафора, ода.
Обладнання: Портрет Петрарки, ілюстрації до збірки «Канцоньєре», збірки сонетів, «Місячна соната» Бетховена, малюнки учнів.
Співати по - новому Про любов я прагну... Петрарка Хід уроку
1. Вступне слово вчителя.
Відродження або Ренесанс одна з найяскравіших епох розвитку світової культури. Як і кожна епоха, Відродження має своїх яскравих представників. Одним із них є Франческо Петрарка. Явище Петрарки величезне. Воно не покривається навіть найвищим визнанням його власних літературних заслуг. Ось уже більше 600 років людство шанує великого італійця перш за все за те, що він, мабуть, як ніхто інший сприяв настанню нової епохи. Особа, поет, мислитель, фігура суспільна - в ньому нероздільні. Давайте ж разом дослідимо, чи це дійсно так.
2. Перевірка домашнього завдання.
I група «Біографи» - життя і творчість поета. II група «Літературознавці» - повідомлення про сонет. III група «Критика» - збірка «Книга пісень»
Розв'язування кросворда.
1. Ім'я Петрарки. 2. Італійське звертання до жінки. 3. Назва збірки поета. 4. Місто, в якому народився Петрарка. 5. Справжнє ім'я поета.
3. Оголошення теми та епіграфа уроку.
4. Формування нових знань, умінь та навичок.
4.1. Виразне читання сонета № 61.
4.2. Аналіз. Бесіда з учнями.
- Яким є настрій поезії? - Кому присвячено цей твір? - Чиїми очима ми бачимо Лауру? - Які засоби художньої виразності використовує автор? - Хто головний герой сонета? - Яке слово у сонеті можна вважати головним? Чому? - Яку долю передбачає автор Лаурі? - Які кольори виникають в вашій уяві, коли ви читаєте цей сонет? Чому? - Як склалася доля Лаури? - Як потрібно читати цей сонет? З яким настроєм?
4.3. Виразне читання сонета № 312.
СОНЕТ № 132
- Який настрій сонета? - Як потрібно його читати? - Які почуття вирують в душі ліричного героя? - До чого він прагне? - Що ви хотіли б йому порадити? - Які кольори виникають в вашій уяві? - Чому ліричний герой страждає? - Як автор показує конфлікт між розумом і почуттям?
СОНЕТ № 162
- На фон і чого показана Лаура? - Яка роль пейзажу в сонеті? - Як він (пейзаж) виражає стан душі ліричного героя? - Як природа і кохання пов’язані між собою? - Які засоби художньої виразності використовує автор? - Які асоціації виникли у вас під час читання сонета? - Доведіть, що вірш № 267 є сонетом. - Порівняйте його з попереднім сонетом. - Чи вдалося перекладачу Д. Павличку передати настрій сонетів Петрарки.
4.4. Бесіда з учнями.
- Чи сподобався вам сонет? - чи змінився його настрій? - Як тепер сприймає світ герой? - В яких рядках Петрарка говорить як особа духовного сану? - Які тропи використано у сонеті? - Які кольори виникли в вашій уяві, коли читали цей сонет?
5. Рольова гра.
У вас з'явилася можливість поспілкуватися з Лаурою. Що ви хотіли б її запитати? Що порадити?
6. Сонети в українській літературі. Леся Українка.
Виразне читання сонета вчителем. Яка основна думка сонета? Що спільного і відмінного між сонетами Петрарки та Лесі Українки? Хто ще з відомих вам письменників писав сонети? Що ви про них знаєте? (Підготовлені учні можуть розповісти про сонети Шекспіра).
7. Творче завдання.
Написати листа Франческо Петрарці.
8. Рефлексія.
- Найбільше на уроці мені запам'яталося... - На наступних уроках я хотів би... - Мене найбільше вразило...
9. Підсумок уроку. Домашнє завдання. Д О Д А Т О К
Анафора – єдино початок; повтор окремого слова або групи слів на початку цілого ряду віршових рядків, строф.
Катрен – чотиривірш, строфа із чотирьох рядків, яка вживається і в неповному римованому вірші і в неримованому.
Терцет – тривірш, який може виступати, як самостійний твір або бути складником більшої строфи, пов’язаним з перехідним римуванням.
Сонет – тверда віршова форма, ліричний вірш, який складається з 14 рядків п’ятистопного або шестистопного ямба, двох чотиривіршів (катренів) з перехресним римуванням та двох тривіршів (терцетів) з різними видами римування.
Ода – похвальний, ліро-епічний вірш видатним особам, визначним подіям, написаний в особливо піднесеному, урочистому тоні.
Надіслано учителем зарубіжної літератури Міжнародного ліцею "Гранд" Машовець М.П.
Матеріали з зарубіжної літератури онлайн, завдання та відповіді по класам, плани конспектів уроків з зарубіжної літератури скачати
Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 8 клас > Франчéско Петрáрка «Книга пісень» > Франчéско Петрáрка «Книга пісень». Конспект уроку і опорний каркас
|