KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему: Ф.Шиллер – видатний німецький письменник. Шиллер і рух «Буря і натиск»

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література >> Зарубіжна література: Йоганн Крістоф Шиллер. Естетичні погляди письменника. Просвітницька тематика його драм.


План-конспект уроку з курсу «Зарубіжна література 9 клас» з теми «Ф.Шиллер – видатний німецький письменник. Шиллер і рух «Буря і натиск»».



Тема уроку:Ф.Шиллер – видатний німецький письменник. Шиллер і рух «Буря і натиск». Місце письменника у світовій літературі.

Мета:Ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом Ф.Шиллера, його життєвими поглядами; проаналізувати кілька поезій митця, зробити висновки щодо жанрово-тематичного розмаїття лірики та її художніх особливостей; розвивати вміння аналізувати поетичний твір, узагальнювати та систематизувати матеріал; виховувати свідомих читачів, спонукати до зацікавленості творчістю Ф.Шиллера.


Обладнання: портрет Ф.Шиллера, міні-хрестоматія, мультимедійна презентація.


Тип уроку: комбінований.

                                 Література


1. Зарубіжна література : Хрестоматія. 9 клас / Упор.: Ю.Ковбасенко, Л.Ковбасенко, Л.Кулікова,- К., 2000.
2. Літературознавчий словник-довідник.-К.,1997.
3. Немиришин П. В пошуках шляхів до свободи (Система уроків по вивченню драми Ф.Шиллера «Вільгельм Телль») //Вікно в світ. – 1999. - №3.
4. Ніколенко О.М. Бароко, Класицизм, Просвітництво.-Харків, 2003.
6. Шалагінов Б. Німецька література X-XIIIcт. //Вікно в світ. – 1999. - №1.


                                  Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку (запис в зошитах)

ІІ. Актуалізація опорних знань .


Слово вчителя
Сьогодні ми знайомимося з Фрідріхом Шиллером, людиною та письменником, і для цього насамперед згадаємо, представником якої доби є цей митець?
?- Які риси характерні для доби Просвітництва?


Складання сенкана  на задане слово «Просвітництво»


 Сенкан ( складається з 5 рядків, де 1 рядок задане слово
                 2 рядок – 2 прикметники, що характеризують задане слово
                 3 рядок – 3 дієслова
                 4 рядок – фраза-підсумок з 4 слів
                 5 рядок – слово синонім до заданого слова)

Наприклад:  ПРОСВІТНИЦТВО
                          наукове, моральне                                 
                 пояснює, повчає, відкриває                      
        найвищий закон життя – розум             
                                ЛЮДИНА   

                                       
 – Що ви знаєте про Ф.Шиллера з попередніх уроків, присвячених Й.В.Гете? ( жили в один час, товаришували, були представниками штюрмерства)
Сьогодні дізнаємося про Ф.Шиллера більше. Вдома ви готували завдання по групам. Кожній групі для відповіді надається 3-5хвилин. Всі інші, слухаючи повідомлення групи, складають конспект: записують що нового дізналися. Після повідомлення групи можете задавати запитання. Отже працюємо за планом: (записано на дошці)

1.    Біографія
2.    Шиллер та «Буря і натиск»
3.    Загальна характеристика творчості
4.    Лірика Шиллера (загальна характеристика)
5.    Гете і Шиллер
6.    Шиллер і світова література

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.


Орієнтовні повідомлення учнів:
Група 1:(розповідь супроводжується мультимедійною презентацією)

   Німецький письменник Фрідріх Шиллер прожив всього 46 років. Його життя було нелегким. Він хворів на сухоти, терпів матеріальну скруту, але працював до останніх днів життя.

  Народився у м.Марбах 10листопада 1759р. в сім’ї полкового лікаря, учасника Семилітньої війни. Навчався в латинській школі, а з 14 років у військовій школі “Академії Карла” – закритому закладі з суворою дисципліною, де майбутній письменник провів 8 років життя. Під час навчання вивчав медицину, юриспруденцію, а також почав писати літературні твори.

   Першу драму “Розбійники” написав в Академії. В 1782р. відбулася її прем’єра в Мангеймському театрі. Шиллер на той час працював полковим лікарем в Штутгарті. За поїздку в Мангейм на  прем’єру був заарештований, і герцог Карл Євген заборонив Шиллеру писати будь-які твори, крім медицинських.
   Це змушує Фрідріха тікати з герцогства, залишивши батьків, сестер, друзів. 1782–87 – роки тяжких поневірянь, злиднів, боротьби за існування. Саме тоді Шиллер захворів на сухоти. Але він ніколи не втрачав надії на краще, навіть в ці роки продовжує писати, створює драми, поезії.

   З 1787р. починається веймарсько–єнський період життя письменника. З 1789р., за протекцією Й.В.Гете, Шиллер влаштовується на кафедрі історії Єнського університету. Наступають 10 років перерви в драматургічній діяльності. Головну увагу митець приділяє історії. Пише праці з історії, філософії, естетики, вивчає роботи Канта. Живе то у Веймарі, то у Єні.

    З 1794 починається дружба між Шиллером та Гете, який в той час був директором Веймарського придворного театру. Шиллер одружився з Шарлотою Лангефельд, мав дві доньки та два сина.

   В 1802р. отримав дворянське званя. Герцог Саксен-Веймарський підвищив йому платню, що дало можливість купити будинок у Веймарі та розрахуватися з боргами. В 1804р. письменник застудився та тяжко захворів. 5 травня 1805року помирає.

   Але пам’ять про Шиллера жива. У Веймарі є пам’ятник Гете і Шиллеру, що разом йдуть у вічність. В Швейцарії йому також спорудили пам’ятник як першому національному драматургові (за драму “Вільгельм Телль”). Французький уряд присвоїв письменнику титул почесного громадянина за те, що він своїми творами послужив справі свободи.


Група 2: Шиллер та “Буря і натиск”

“ Буря і натиск” (Sturm und Drang)  - штюрмерство – літературний рух 70-их рр. XVIIIст. названий за одноіменною драмою Ф.М.Клінгера. Існував недовго, доки учасники групи поетів навчалися в університеті. Для літератури штюрмерів характерні ідеї гнівного протесту проти насильства, захист народних інтересів, культ геніїв-бунтівників, заперечення раціоналізму в мистецтві, утвердження сили і багатогранності людських почуттів. Характерний дух бунтарства. Понад усе штюрмери ставили природу, вважали, що тільки вона може сповнювати людину радістю і повнотою світовідчуття. Гуртки штюрмерів були у Франкфурті, Страсбурзі, Геттінгені. Найталановитішим представником вважається Й.В.Гете. Штюрмерські мотиви звучать і в творчості Шиллера.

   Штюрмерство Ф.Шиллера протікало в бібліотечній атмосфері, носило соціально-бунтарський характер. Письменник вважав, що життя – боротьба непересічної особистості з ворожими життєвими обставинами. Персонаж Шиллера – духовно-сильний, пристрасний характер, що веде боротьбу з ворожим світом і з самим собою. В 90-і рр. Шиллер розчарувався в бунтарстві, хоч і не відмовився від боротьби за свободу. Він приходить до думки, що діяти можна тільки у сфері мистецтва. Замість ідеї політичної перебудови він, як і Гете, висуває програму естетичного виховання особистості, ідею подолання дисгармонії світу за рахунок внутрішніх можливостей людини. Мистецтву відводить провідну роль.


Група 3: Загальна характеристика творчості

   Шилера вважають засновником історичної драми. За життя він написав 11 драм, також є поетичний спадок: поезії та балади.

    Творче життя письменника розпочалося драмою “Розбійники” (1781) про шляхетного розбійника Карла Моора. В часи поневірянь пише ще 3 драми “Змова Фієско в Генуї” (1782), “Підступність і кохання” (1783), “Дон Карлос” (1783-87). Потім настає 10 річна перерва в драматургічній діяльності.
В 1797р. починає роботу над трилогією про Валенштейна, в 1800р. створює “Марію Стюарт”, в 1801 – “Орлеанську діву”, 1803 – “Месінську наречену”, а в 1804 завершує останню драму “Вільгельм Телль”.

   Шиллер вважав, що “кожен сюжет потребує власної форми, мистецтво в тому і полягає, щоб знайти відповідну. Трагедія як жанр повинна бути у вічному русі і становленні, і потенційно вона має втілюватися в сотнях, тисячах форм”.

   В 90-их рр. Письменник звертається до поетичної творчості, пише філософські поезії, балади.


4група: Загальна характеристика лірики

Шиллер вважав, що “поет і художник мають володіти двома рисами: по-перше, підноситися над дійсним, а по-друге, залишатися в межах світу почуттів”. Поетичний спадок митця невеликий, але досить вагомий.

   В 90-і рр. звертається до поетичної творчості. Це, перш за все, філософські поезії ”Влада співу”, “Ідеал життя”, “Поділ землі” (1795). Вони продовжують естетичні роздуми Шиллера. Це поетичні варіації на тему високого покликання митця, про мистецтво, що підноситься над земною дійсністю.

   1797р. названий баладним роком. В цей час були створені поетичні шедеври, що відзначаються драматичністю дії, виразністю картин життя, природи.  Поет використовує античні та середньовічні сюжети. Але їх не можна назвати історичними, вони не містять конкретних історичних фактів чи подій. Це своєрідні притчі, що пропонують приклад поведінки чи дають їй оцінку. Це балади “Рукавичка”, “Кубок”, “Івікові журавлі”, “Полікратів перстень”. Саме в цьому році між Шиллером і Гете починаються своєрідні поетичні змагання. Листуючись, вони до своїх листів додавали балади.

На початку ХІХст. Шиллер знову звертається до жанру балади. Але ці балади відрізняються від шедеврів 1797р. трагічністю буття, і хоч автор знову звертається до античності, твори сповнені печаллю і тривогою. Це поезії “Кассандра”, “Тріумф переможців”. В пізній ліриці сприйняття життя близьке до романтичного. “Початок нового століття”, “Мандрівник” сповнені трагічністю і відчуттям протиріч буття.

Отже, для поезії характерно

- Звернення до античних сюжетів, образів, мотивів.
- Філософське спрямування, притчова основа.
- Панорамність зображення. ( Здається, що Шиллер стоїть на високій горі і бачить неосяжну панораму світу, величного,  різноманітного, повного життя)


Група 5: Гете і Шиллер

Й.В.Гете (1749-1832) – 83роки
Ф.Шиллер (1759 – 1805) – 46 років
З 1794р. взаємини між двома митцями переростають в дружбу, що почалася  з суперечки після одного з засідань в єнській спілці природознавців. Їх зближувало захоплення античністю. Саме в ній письменники вбачали певний ідеал, на який треба рівнятися. Вони листувалися, ділилися думками, ідеями. Гете, директор Веймарського театру, ставить драми Шиллера. Це підтримувало матеріально і морально. Поховані Гете і Шиллер у спільній гробниці у Веймарі.


Група 6: Шиллер і світова література

Шиллер засновник історичної драми.

Він вніс вклад в розвиток балади, надав їй нового звучання, зробив її маленькою драмою.

Письменник пройшов шлях від юнацького бунтарства до світу краси. Він вважав, що цивілізація не лише дала переваги людству, а й відірвала людину від природи, внаслідок чого людина втратила простоту і щирість почуттів, поведінки, віру, оптимізм. Тільки мистецтво може повернути людину до первісної гармонії. “Краса мусить спрямовувати людей на шлях істини,”- вважав Шиллер. Своїми творами він вчив людей красі.

      “Його ніщо не сковувало, ніщо не спиняло вільного польоту його думки. Всі великі плани він творив вільно. Це справжня людина.” (Й.В.Гете)
Підсумок: мікрофон -? Що я знаю про Ф.Шиллера та його творчість  (кожний учень говорить 1 речення, починаючи “Язнаю, що…” )

Робота з текстом.
Читання та аналіз поезії (робота в групах)

1, 2, 3 групи аналізують поезію “Поділ землі”
4, 5, 6 групи аналізують поезію “Початок нового століття”
На читання та аналіз 5 хв., група, яка першою закінчила роботу, оприлюднює результати, учні інших груп доповнюють, висновки записують в зошити.


Ф.Шиллер     Поділ землі


«Беріть цей світ собі в обладу, люди!-                        
     Зевес гукнув з своєї висоти.-
Нехай він вам довічним спадком буде,
     Лиш поділіться як брати».
                                                                                          Вид лірики – філософська;
Заворушивсь одразу рід рукатий,                                 оповідь;
     Старе й мале біжить – бери, хапай!                         тема - поділ землі людьми
Зайняв у полі займанщину ратай,                                 (картина людства) і доля поета,
     Метнувся пан на лови в гай.                                     що залишився ні з чим;
                                                                                          художні образи -
Купець наповнив крамом магазини,                             людство, юрба і поет, бог;
     Чернець старим вином набив льохи,                        ідея - поет завжди піднесений над              
Король з підданців править десятини,                          реаліями життя, відірваний від
     Закривши всі мости й шляхи.                                    загалу, зате йому завжди відкриті
                                                                                           небеса;
І ось, коли діління вже скінчилось,                               композиція - складається з 2 частин:   
     Поет-марій прийшов із далини;                               1- картина людства, що живе за
Йому уже нічого не лишилось,                                      законом: хапай, що можеш;
     Всьому були хазяїни.                                              2 –розмова бога і поета .

«Ой леле! Значить, я, твій син любимий,
     Обійденим зоставсь один з усіх?-
Прорвався він жалями голосними
     І впав Зевесові до ніг.

Та бог відрік: «Докорів не приємлю,
     Промріяв ти усе внівець.
Ти де ж це був, як тут ділили землю?»
     «З тобою,- відповів співець.-

Задивлений в твоє сяйне обличчя,
     Заслуханий в звучання сфер ясне,
Залюблений в небеснеє величчя,-
     Даруй!- забув я все земне».

Зевес тоді: «Ну що ж робить з тобою?
     Земля, як бачиш, роздана уся;
Але як хочеш, то живи зі мною,
     Тобі завжди відкриті небеса».

Початок нового століття

Друже! Де притулок є свободі,                               1. Філософська;
   Де сховатись миру в наші дні?                           2. звертання- філософський         
Вік старий скінчився у негоді,                                 роздум;
   Вік новий почався у різні.                                    3. панорама життя поч.ХХст.
                                                                                      війни, несправедливість,
Стали землі, як ворожі стани,                                    підступність, боротьба за владу;
   Рушаться зв’язки старовини,                              4. держави, що воюють;
Рейн і Ніл, моря і океани                                        5. немає в світі місця для щасливого
   Не вгамують ярості війни.                                        життя;
                                                                             6. 1ч.- панорама життя світу
                                                                                       2ч.- філософський роздум-висновок;
Дві держави, мов несамовиті,                                7. настрій тривожний,
   У страшній зчепились боротьбі,                                трагічне світовідчуття.
Щоб усі народи уярмити,
   Цілий світ загарбати собі.

Гримають громами невгомонно,
   Правлять дань з усіх земних племен;
Кинув меч на терези закону
   Гордий галл, як легендарний Бренн1 .

Жадний бритт по всіх морях ширяє,
   Флотом обплітає їх чіпким,
Амфітріти2  займище безкрає
   Хоче він замкнуть, як власний дім.

Він сягнув, нестримний у дерзанні,
   Аж до антарктичних берегів,
Острови обнишпорив незнані,
   Тільки раю досі не відкрив.

Ах, ніде на всім земнім околі
   Ми кутка такого не знайдем,
Де під сяйвом золотої волі
   Цвів би юно людськості едем.

Світ широкий – ні кінця, ні краю,
   Ні об’їхать, ані обійти,
А поглянеш – місця в нім немає
   Для щасливих і для десяти…

Линь у серця тайники святії,
   Щоб забуть життя гнітючий жах,
Бо свобода є лиш в царстві мрії,
   А краса цвіте лише в піснях.
Висновок: Що характерно для поезії Шиллера ?      


  1Бренн – вождь галлів, що кинув свого меча на терези, коли важили данину, і вигукнув: «горе переможеним1
  2Амфітріта – дружина Посейдона

ІV. Підсумок уроку.


Що я дізнався про Шиллера та його творчість? ( творча робота на 3-5хв.)

Домашнє завдання: прочитати 1 та 2 дію драми «Вільгельм Телль»




Надіслано учителем зарубіжної літератури гімназії "Троєщина" Юсипович І.В.


Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани конспектів уроків з зарубіжної літератури, завдання з зарубіжної літератури 9 класу скачати

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас > Йоганн Крістоф Шиллер. Естетичні погляди письменника > Йоганн Крістоф Шиллер. Естетичні погляди письменника. Конспект уроку і опорний каркас