KNOWLEDGE HYPERMARKET


Ліліпутія – Англія крізь зменшуване скло сатири.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Ліліпутія – Англія крізь зменшуване скло сатири. Повні уроки.


ТЕМА: Ліліпутія – Англія крізь зменшуване скло сатири.


Содержание

Мета уроку

 • Вивчення роману «Мандри Гулівера»
 • Розгляд Англії як держави на основі Ліліпутії


Задачі уроку

 • Ознайомитись з «Мандрами Гулівера»
 • Розглянути Англію під зменшувальною лупою в романі


План уроку

 1. Роман «Мандри Гулівера»
 2. Ліліпутія – зменшена Англія


Роман «Мандри Гулівера»

Z42-8.jpg

   Великий англійський сатирик Джонатан Свіфт прожив довге, насичене подіями життя. Жителі Ірландії відносилися до нього з повагою і вважали його своїм захисником. Саме тісне спілкування з бідними ремісниками і сільськими жителями дало письменникові можливість зрозуміти, що народ є творцем історії.
   «Мандри Гулівера» — це розповідь про сучасну для письменника Англію в алегоричній формі. Свіфт відкрито показав, якими насправді є король, парламент, мораль і звички представників вищого суспільства. Сучасники побачили в описі вигаданої країни Ліліпутії безліч тонких натяків на англійську громадськість початку XVIII ст. Наприклад, читачі легко вгадували у війні між Ліліпутієй і Блефуську напружені стосунки між Англією і Францією, в ліліпутському імператорові — короля Георга I, а також багатьох відомих діячів Англії того часу.


Ліліпутія – маленька Англія

   «Мандрі Гуллівера» - це розповідь письменника про різні види державного устрою. За допомогою свого героя Лемюеля Гуллівера, який опиняється в різних країнах, автор намагається зрозуміти, чи існує в світі державний лад, при якому звичайній людині було б добре. Гулівер побував в Ліліпутії, країні маленьких людей - ліліпутів, в країні велетнів - державі Бробдінгпег, на літаючому острові вчених - Лапута, в країні розумних коней - гуїнгмів.

Z42-10.jpg   Z42-12.jpg
   Перша подорож Гулівера привела його в казкову країну маленьких людей. Ліліпути не вищі за 6 дюймів (десь 15 сантиметрів) на зріст. Та і сама Ліліпутія - це Англія крізь зменшувальне скло, зменшене віддзеркалення англійської парламентської монархії. Ліліпутія - монархія, якою править імператор. У нього виразні мужні риси обличчя з австрійською губою і орлиним носом. 'Це портрет англійського короля Георга. В імперії є столиця, Мідленд, схожа не Лондон. А опис імператорського палацу нагадує королівський палац в Лондоні.


Державний устрій Англії

   Свіфт вигадав маленьку країну, щоб легко було показати недосконалість державних засад Англії. Свіфт як письменник-просвітитель заявляє, що сучасна Англія — далека від ідеалу держави. Він зробив смішним ліліпутського імператора з його претензіями на світове панування. Крізь фізичну уменьшеність цих людей гостріше проступають їх жорстокість, підступність. Ці риси сповна відповідають імператорам і міністрам. Наприклад, на високі пости в Ліліпутії призначаються ті претенденти, які виграють в змаганнях танців на канаті, а не ті, хто чесний, доблесний і честолюбний.

Z42-15.jpg  Z42-16.jpg
   Автор дуже уміло порівнює ліліпутську політичну партію з лідерами англійської партії. Політики розрізняються між собою лише висотою каблуків, зате ведуть запеклу боротьбу один з одним. Ще одна пародія присутня в цій частині "Мандр Гулівера" — висміювання протестантської і католицької церков. Вони уподібнюються сектам, які сперечаються, з якого боку розбивати яйце.


Релігійне життя Англії

   Релігійне життя Англії також знайшло віддзеркалення на сторінках твору Свіфта. Суперечки різних релігійних конфесій - англійців і пуритан, католиків і протестантів показані в боротьбі між «гострокінечниками» і «тупокінечниками». «Тупокінечники» знайшли притулок в сусідній державі Блефуську (так Свіфт називає Францію).

Z42-9.jpg
   Свіфт змалював і королівську пошукову службу, якою керував міністр Р. Уол-Пол. У книзі це розповідь про обшук Гулівера і протокол його обшуку, в якому перераховані всі речі, знайдені в «Людини-Гори» (так ліліпути назвали Гулівера). Його подорожі закінчилися поверненням героя до Англії. Він, як і Свіфт, не знайшов ідеального світу і прийшов до висновку, що всі повинні жити в тому світі, в якому народилися, хоча він і не кращий. А щоб уникнути переслідувань, Свіфт підмітив: «...Опис цей, повинен зізнатися, зовсім не стосується британської нації, яка може бути прикладом для всього світу своєю мудрістю, турботою і справедливістю...» Але його сучасники добре зрозуміли всі натяки письменника.


Жителі Ліліпутії

   Все життя ліліпутів дріб'язкове, але вони цього не помічають. Лише Гулівер з висоти свого зросту бачить і розуміє безглуздя їх метушні, дурощі політиків. Імператор править країною лише тому, що він «на ніготь» вище за своїх співгромадян. Політичні партії - тремексенів і семексенів - можна розрізнити не за поглядами, а лише за одягом, високими або низькими каблуками. Низькі каблуки - одяг вігів, «низької церкви», поборників законів, що обмежують владу монарха. У торі - високі каблуки, вони прибічники короля і самодержавства. Для утримання рівноваги в суспільстві принц ходить в різному взутті - на різних каблуках. Саме тому його величність «кульгає».   Процедура нагороджень англійськими державними винагородами подана Свіфтом через розповідь Гулівера, якій ордени здаються просто тонкими шовковими нитками: орден Підв'язки - синій, орден Бані - червоний, орден Св. Андрія - зелений.
   Маленькі розміри відкритого світу Гулівера покликані продемонструвати низькість і дурість державних установ Ліліпутії. А оскільки Ліліпутія - це Англія, то зрозуміло, що Свіфт вважає: вона - не просвітницький ідеал держави. Письменник зробив смішним ліліпутського імператора з його претензіями на світове панування, підкреслив нікчемність міністрів і вельмож. Зріст ліліпутів відіграє важливу роль у вирішенні проблем влади. Імператор, «відраза і жах Всесвіту», аж на цілий ніготь вище за своїх підданих.    Крізь фізичну незначимість цих людей ясніше проступали їх жорстокість і підступність, характерні і для справжніх «великих» міністрів і імператорів. Високі посади в Ліліпутії претенденти отримують не за заслуги перед державою, а за виграні змагання серед канатних танцюристів. Свіфт дуже дотепно уподібнює англійських вігів і торі в ліліпутських партіях, що ведуть між собою запеклу боротьбу, відрізняючись між собою лише висотою каблуків на взутті. Влучним пародією на католицьку і протестантську церкви є секти «тупокінечників» і «гострокінечниками», що сперечаються з якого боку розбивати яйце.


Головний герой роману

   Герой роману Гулівер, попавши в державу ліліпутів, відразу ж капітулює перед тубільцями: розмовляє покірним тоном, покірно входить в нове приміщення, дозволяє закувати себе в ланцюги, повзає перед імператором. Проте будь-яка влада не є справедливою і ліліпутське правосуддя звинувачує Гулівера в зраді, ухвалюючи йому вирок - позбавити зору. Герой біжить, але сам дивується своєму вчинку.

Z42-4.jpg     Z42-5.jpg
   Письменник помічає, що людина підкоряється середовищу, перетворюється на духовного ліліпута навіть і тоді, коли він талановитий. Помандрувавши по всіх усюдах, Гулівер приходить до висновку, що самі герої людства - це борці проти тиранії. «З великим задоволенням зупиняв очі мої на людях, що знищували тиранів і узурпаторів, і на тих, хто звільняв пригнічений і ображений народ». Строго критикуючи пороки правлячих класів, Свіфт не бачив тієї сили, яка могла змести насильсто і зло, що панували в світі. Але великий письменник бачив зубожіння рідної Ірландії, багатої раніше країни, і вірив в простолюддя, його чесність і розум.


Запитання

 1. Історія якої країни зображена в романі «Мандри Гулівера»?
 2. В яких країнах побував герой роману?
 3. Що особливого в кожній з цих країн?
 4. Чим відрізняються політики в Ліліпутії?
 5. Як Свіфт зобразив ліліпутів? Опишіть їх характер.
 6. Який висновок робить Гулівер, повернувшись додому в Англію?


Список використаних джерел

 1. Урок на тему: Творчий шлях Джонатана Свіфта, Станішевський І.В., учитель української та зарубіжної літератури, сш №8, м.Львів.
 2. Урок на тему: Роман Свіфта «Мандри Гулівера», Прокопік П.В., учитель зарубіжної літератури, сш №3, м.Канів.
 3. Свіфт Дж. «Мандри Гулівера». М., 2007.
 4. Муравйов В.С. «Подорож з Гулівером», М., 2007Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.
Над уроком працювали

Станішевський І.В.

Прокопік П.В.

Запорожець Н.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас