Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 7 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Ліліпутія – Англія крізь зменшуване скло сатири. Повні уроки.
Мета уроку
Задачі уроку
План уроку
Роман «Мандри Гулівера» Великий англійський сатирик Джонатан Свіфт прожив довге, насичене подіями життя. Жителі Ірландії відносилися до нього з повагою і вважали його своїм захисником. Саме тісне спілкування з бідними ремісниками і сільськими жителями дало письменникові можливість зрозуміти, що народ є творцем історії.
Ліліпутія – маленька Англія«Мандрі Гуллівера» - це розповідь письменника про різні види державного устрою. За допомогою свого героя Лемюеля Гуллівера, який опиняється в різних країнах, автор намагається зрозуміти, чи існує в світі державний лад, при якому звичайній людині було б добре. Гулівер побував в Ліліпутії, країні маленьких людей - ліліпутів, в країні велетнів - державі Бробдінгпег, на літаючому острові вчених - Лапута, в країні розумних коней - гуїнгмів.
Державний устрій АнгліїСвіфт вигадав маленьку країну, щоб легко було показати недосконалість державних засад Англії. Свіфт як письменник-просвітитель заявляє, що сучасна Англія — далека від ідеалу держави. Він зробив смішним ліліпутського імператора з його претензіями на світове панування. Крізь фізичну уменьшеність цих людей гостріше проступають їх жорстокість, підступність. Ці риси сповна відповідають імператорам і міністрам. Наприклад, на високі пости в Ліліпутії призначаються ті претенденти, які виграють в змаганнях танців на канаті, а не ті, хто чесний, доблесний і честолюбний.
Релігійне життя АнгліїРелігійне життя Англії також знайшло віддзеркалення на сторінках твору Свіфта. Суперечки різних релігійних конфесій - англійців і пуритан, католиків і протестантів показані в боротьбі між «гострокінечниками» і «тупокінечниками». «Тупокінечники» знайшли притулок в сусідній державі Блефуську (так Свіфт називає Францію).
Жителі ЛіліпутіїВсе життя ліліпутів дріб'язкове, але вони цього не помічають. Лише Гулівер з висоти свого зросту бачить і розуміє безглуздя їх метушні, дурощі політиків. Імператор править країною лише тому, що він «на ніготь» вище за своїх співгромадян. Політичні партії - тремексенів і семексенів - можна розрізнити не за поглядами, а лише за одягом, високими або низькими каблуками. Низькі каблуки - одяг вігів, «низької церкви», поборників законів, що обмежують владу монарха. У торі - високі каблуки, вони прибічники короля і самодержавства. Для утримання рівноваги в суспільстві принц ходить в різному взутті - на різних каблуках. Саме тому його величність «кульгає».
Процедура нагороджень англійськими державними винагородами подана Свіфтом через розповідь Гулівера, якій ордени здаються просто тонкими шовковими нитками: орден Підв'язки - синій, орден Бані - червоний, орден Св. Андрія - зелений. Маленькі розміри відкритого світу Гулівера покликані продемонструвати низькість і дурість державних установ Ліліпутії. А оскільки Ліліпутія - це Англія, то зрозуміло, що Свіфт вважає: вона - не просвітницький ідеал держави. Письменник зробив смішним ліліпутського імператора з його претензіями на світове панування, підкреслив нікчемність міністрів і вельмож. Зріст ліліпутів відіграє важливу роль у вирішенні проблем влади. Імператор, «відраза і жах Всесвіту», аж на цілий ніготь вище за своїх підданих.
Крізь фізичну незначимість цих людей ясніше проступали їх жорстокість і підступність, характерні і для справжніх «великих» міністрів і імператорів. Високі посади в Ліліпутії претенденти отримують не за заслуги перед державою, а за виграні змагання серед канатних танцюристів. Свіфт дуже дотепно уподібнює англійських вігів і торі в ліліпутських партіях, що ведуть між собою запеклу боротьбу, відрізняючись між собою лише висотою каблуків на взутті. Влучним пародією на католицьку і протестантську церкви є секти «тупокінечників» і «гострокінечниками», що сперечаються з якого боку розбивати яйце.
Головний герой романуГерой роману Гулівер, попавши в державу ліліпутів, відразу ж капітулює перед тубільцями: розмовляє покірним тоном, покірно входить в нове приміщення, дозволяє закувати себе в ланцюги, повзає перед імператором. Проте будь-яка влада не є справедливою і ліліпутське правосуддя звинувачує Гулівера в зраді, ухвалюючи йому вирок - позбавити зору. Герой біжить, але сам дивується своєму вчинку. Запитання
Список використаних джерел
Відредаговано і надіслано Запорожець Н.В.
Над уроком працювали Станішевський І.В. Прокопік П.В. Запорожець Н.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: