KNOWLEDGE HYPERMARKET


Музика, образотворче мистецтво і архітектура в пошуках українського мистецького стилю. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 9 клас. Повні уроки>> Історія України: Музика, образотворче мистецтво і архітектура в пошуках українського мистецького стилю. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

засвоєння нових знань

Мета

дізнатися про напрямки розвитку музики, образотворчого мистецтва і архітектури на початку 19 століття, нові тенденції та особливості стилю

Задачі

 • сформувати уявлення про розвиток музики на початку 19 століття
 • дізнатися про образотворче мистецтво у пошуках українського стилю
 • навчитися сприймати відеоматеріал
 • навчитися самостійно опрацьовувати матеріал та доповідати перед класом про результати дослідження

План уроку

 • Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)
 • Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)
 • Актуалізація опорних знань (3-5 хв)
 • Вивчення нової теми. (20 хв)
 • Самостійна робота учнів (4-6 хв)
 • Висновки та узагальнення (3-4 хв)
 • Домашнє завдання (1-2 хв)
 • Відеоматеріал до уроку

Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)

Доброго дня, любі учні! Сьогодні ми з вами продовжуємо говорити культурне життя на українських землях в кінці 18 - на початку 19 століття. Тема та план уроку на дошці, перепишіть у зошити, будь ласка.

Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

Учні виступають з доповідями перед класом. Методичні примітки: для розвитку риторичних навичок рекомендується учням виступами без використання допоміжних заміток та самої доповіді. Доповідь може супроводжуватися ілюстративним та іншим медіаматеріалом. Учитель виставляє оцінки та дякує за пророблену роботу.

Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

 • Коли було збудовано Києво-Печерську лавру?
 • Які архітектурні споруди на українських землях було зведено у кінці 17 - на початку та у середині 18 століття?
 • Назвіть особливості розвитку живопису та графіки попереднього століття.

Вивчення нової теми. (20 хв)

Viv4ennia nov temi.jpg

У тісному зв'язку з російською архітектурою розвивається архітектура в Україні. Великий розмах отримує будівництво палаців, садиб, садово-паркових ансамблів. Бурхливе господарське зростання України перетворило її на важливий життєвий центр Російської імперії, створило сприятливі умови для перебудови старих і виникнення нових міст, споруди тріумфальних арок і пам'ятників. До числа кращих пам'ятників цього періоду належать палаци і садиби в селах Хотень, Диканька, садиба Галагана в Сокиринцях (1825-1829), за проектом місцевого архітектора П. А. Дубровського). Багато міст отримують новий вигляд.


Cадиба Галагана

Cадиба Галагана

У Полтаві архітектор Тома де Томон і скульптор Ф. Щедрін на честь сторіччя Полтавської битви створюють на Круглій площі архітектурний ансамбль з колоною Слави (1805-1811). В Одесі споруджується прекрасно пов'язаний із заново вирішеним архітектурним ансамблем площі пам'ятник Рішельє (1823-1828) роботи російського скульптора І. П. Мартоса (крім цього, на Україну Мартосом створені надгробки фельдмаршала О. А. Румянцева-Задунайського (1804-1805) у Києво -Печерській лаврі та І. М. Висоцького (1820-і рр..) на кладовищі Видубицького монастиря у Києві).


Пам'ятник Рішельє

Пам'ятник Рішельє

Важливу роль у містобудуванні грає спорудження лікарень, поштових будівель, торгових рядів, навчальних закладів, серед яких виділяється витримане в традиціях строгого класицизму будівлю університету в Києві (1837-1843), споруджена за проектом В. І. Беретті. У цей же період з'являється плеяда українських зодчих, в числі яких талановитий учень В. І. Баженова і М. Ф. Казакова - А. І. Меленський, автор цивільних і житлових будинків у Києві, храмів-ротонд (на Аскольдовій могилі і в Фролівському монастирі) та пам'ятника Хрещення Русі (1802-1808).

Фішки для допитливих: Фроловський монастир

Fiwki dlia doputluvux.jpg

Після пожежі 1811 року відбудовою безпосередньо командував архітектор Меленський. На території монастиря збереглися деякі його будівлі. Воскресенська церква, побудована в стилі класицизму в 1824 році, - кругла ротонда, фасад якої прикрашено колонадою іонічного ордера. Дзвіниця 1740 року, перебудована в 1824 році - прямокутна триярусна будова. Перший поверх – проїзд, другий прикрашено двохколонним портиком тосканського ордера, третій поверх являє собою купол на барабані з високим шпилем. Будівля ігумена, настоятеля монастиря – невелика прямокутна будівля, вхід до якої також прикрашений двохколонним іонічним портиком, було побудовано в 1822 році.


Фроловський монастир

Фроловський монастир

Український живопис

Український живопис в першу третину століття як би накопичує свої сили, спираючись на досвід таких видатних російських художників, як В. А. Тропіних (що працював на Україну, в селі Кукавка, з 1804 по 1823 р.), К. П. Брюллов, А . Г. Венеціанов. Коло тем поки порівняно обмежений, хоча в портретах проявляється інтерес до людей з народу (портрети, створені К. С. Павловим), до навколишньої природи (пейзажі В. І. Штернберга, М. М. Сажина), оживляє жанровими мотивами (роботи Д . І. Безперчий, І. М. Сошенка).


Картина Брюлова "Останній день Помпеї"

Картина Брюлова "Останній день Помпеї"


Венеціанов. Автопортрет.

Венеціанов. Автопортрет.

Найбільш видатнимхудожником середини століття був великий український поет Тарас Григорович Шевченко (1814-1861). Син кріпака і сам кріпак, він займає особливе місце серед борців проти кріпосницького режиму. Його революційні погляди дали новий напрям не тільки поезії, а й всіх жанрах українського живопису і графіки. Свою творчість Шевченко присвятив українському народу, його життя, історії. Відданий поміщиком у навчання в Петербурзьку Академію мистецтв, Шевченко за допомогою письменників В. А. Жуковського, Є. Гребінки та художника К. Брюллова був викуплений в 1838 р. з кріпосної залежності. Творчість його формувалося в майстерні К. Брюллова, одним з улюблених учнів якого він був.


В.А. Жуковський

В.А. Жуковський

Фішки для допитливих: основні роботи Т.Шевченка як художника

Fiwki dlia doputluvux.jpg

 • «Автопортрет», 1840 р. Масло. На автопортреті Т. Шевченка в розквіті років, сповнений натхнення. У творі з'єднані безпосередність прояви людських переживань, властивих романтизму, з глибоким відтворенням внутрішнього світу, характерним для російського та українського реалістичного портрета 30-40-х років XIX століття. «Автопортрет» був створений Шевченком в академічній майстерні товариша по навчанню, художника Ф. Пономарьова під час хвороби в кінці 1839 - початку 1840 року (січень - лютий).
 • «Одалістка», 1840 р. Акварель. Одна з перших самостійних композицій Шевченко. Несе на собі явний вплив брюлловських стилю.
 • «Марія», 1840 р. Акварель. Створена за поемою О. С. Пушкіна «Полтава». Акварель готувалася до видання в альманасі «Ранкова зоря».
  Події описані в «Полтаві», розгортаються на початку XVIII століття. Гетьман України Іван Мазепа бере собі в дружини дочка полковника Василя Кочубея - молоду красуню Марію. У силу різних обставин між гетьманом і полковником виникає конфлікт, в якому вгору здобув Мазепа. Непохитний гетьман вирішує стратити тестя і незабаром приводить своє рішення у виконання ... Художник зображує момент, коли мати пробирається в покої Мазепи до дочки, благаючи вступитися за батька. Ритмічним ключем всієї композиції є лінія з'єднаних рук. Цей мотив робить зримим і відчутним процес перетікання енергії тривоги матері до безтурботно сплячої дочки.


«Хлопчик з собакою в лісі», 1840 р. Сепія.


Хлобчик з собакою

 • «Циганка-ворожка» («Циганка ворожбитів українську дівчину»), 1842 Акварель. Повторення однойменної авторської картини, яка, на жаль, не збереглася. За цю картину Шевченко отримав в Академії мистецтв срібну медаль другого ступеня.
 • «Катерина», 1842 г. Масло. Єдина збережена, написана маслом, картина академічного періоду. Стрічка створена на тему однойменної поеми Шевченка. Художник прагнув, щоб картина була ясною і зрозумілою, спонукала співчуття. Шевченко одним із перших у мистецтві класицизму зображує вагітну жінку, узагальнюючи образ своєї героїні до рівня якогось символу, що говорить про метаісторичній долю цілої нації.

 • Хоча Шевченко ще не відійшов від академізму в побудові композиції, зображенні людських фігур і пейзажу в цьому творі, ідейна спрямованість картини робить її справжньою віхою в розвитку критичного реалізму в українському мистецтві.

Самостійна робота учнів (4-6 хв)

Учні діляться на кілька груп та готують доповідь про таких діячів культури та їх основні досягнення:

 • Максим Березовський
 • Артемій Ведель
 • Дмитро Бортнянський
 • Степан Ковнір
 • Іван Григорович-Барський
 • Іван Равич

Групи обирають представника, який доповідає про результати дослідження групи.

Висновки та узагальнення (3-4 хв)

Висновки роблять учні самостійно, учитель вислуховує тези та записує їх на дошці.

Домашнє завдання (1-2 хв)

 • Повторити вивчений матеріал за підручником.
 • За бажанням: приготувати доповідь на тему: "Образ української жінки початку 19 століття" або "Образ української жінки початку 19 століття у літературі"
 • Записати кілька основних тез на тему "Релігійне життя українців на початку 19 століття"

Відеоматеріал до уроку


Список використаних джерел:

 1. Урок на тему "Образотворче мистецтво на українських землях початку 19 ст" учителя історії Костюченко О. В., школа №158 м.Київ
 2. Урок на тему "Культура України кінця 18 - початку 19 ст" Гопак Н. П., учителя історії гуманітарної гімназії, м. Жовті Води, Дніпропетровська область
 3. Білоцерківський В. Я. Історія України. Навчальний посібник / К.: Центр учбової літератури, 2007
 4. uk.wikipedia.org
 5. osvita.ua
 6. slv.com.ua


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.Над уроком працювали

Любименко В.В.

Костюченко О. В.

Гопак Н. П.

Бидрін Л.О.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 9 клас