KNOWLEDGE HYPERMARKET


Населення. Його расовий і етнічний склад. Політична карта материка. Держави. Зв’язки України з країнами Північної Америки. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Населення. Його расовий і етнічний склад. Політична карта материка. Держави. Зв’язки України з країнами Північної Америки.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 46. Населення. Його расовий і етнічний склад. Політична карта материка. Держави. Зв’язки України з країнами Північної Америки.

Мета

  • знайомитися із расовим та етнічним складом населення Північної Америки.
  • Дізнатися про держави,розташовані на материку, а також про зв’язки України з Північною Америкою.

План


1. Особливості заселення Північної Америки.
2. Сучасний склад населення материка.
3. Політична карта Північної Америки.
4. Основні держави материка.
5. Україна та Північна Америка.

Особливості заселення Північної Америки


Перші люди прийшли в Північну Америку, як вважають вчені, з Азії по сухопутному мосту, що тисячі років тому існував на місці Берингової протоки.  Тому корінні народи – індіанці та ескімоси – належать до монголоїдної раси. Доказом того, що прабатьківщиною індіанців була Азія є численні зовнішні ознаки: темна шкіра з червонуватим відтінком, жорстке пряме волосся на голові, темний колір очей, широке обличчя. Численні індіанські племена розмовляли сотнями різних мов. Вони займалися різною господарською діяльністю: ескімоси на півночі – полюванням на морського звіра, риболовлею, розведенням оленів, заготівлею пушини; індіанці у лісах – полюванням і риболовлею, а на півдні – землеробством, скотарством, ремеслами (ткацтвом, плетінням, керамікою). Основна частина індіанських племен була зосереджена в Мексиці (ацтеки, майя), де утворилися великі держави з порівняно розвинутими господарством і культурою.



З ХV ст., після відкриття Америки Х. Колумбом, на материк почали прибувати переселенці. Відтоді почалася колонізація материка іспанцями, англійцями, французами – представниками європеоїдної раси. Їх облаштування на нових землях супроводжувалося, як і на інших материках, знищенням і витісненням на малопридатні для життя землі корінного населення. Представники негроїдної раси – африканці – як і в Південній Америці, були завезені у ХVІ–ХVІІІ ст. у якості рабів для роботи на плантаціях.

Сучасний склад населення материка


Нині в Північній Америці проживають 460 млн осіб. З різних народів і рас склалися нові нації зі своїми традиціями – американці США, англо-канадці та ін. Серед них переважають нащадки переселенців з Європи: в США – вихідців переважно з Великої Британії, Канаді – з Великої Британії і Франції, на півдні материка – з Іспанії. Тому державними мовами в країнах континенту є англійська, французька, іспанська. Протягом останнього століття у пошуках нових земель і кращої долі в Північній Америці оселилося багато українців. І до цього часу на материк щорічно приїжджають близько півмільйона осіб з усіх куточків світу.

Корінні ж жителі складають лише близько 1 % населення материка. Більша частина індіанців живе в Мексиці і країнах Центральної Америки, а ескімоси – на узбережжі Північного Льодовитого океану і півдні Гренландії. Корінне населення розмовляє багатьма мовами. Крім них в Північній Америці проживають мільйони нащадків різних народів Африки – афроамериканці. Внаслідок змішаних шлюбів з'явилися метиси і мулати. Отже, населення Північної Америки формувалося з представників усіх трьох основних рас людства.

Мовні сім'ї та групи

Розміщується населення на материку вкрай нерівномірно. На це вплинули історія заселення материка і його природні умови. Найвища густота населення на півдні материка і сході, де осідали перші переселенці з Європи. Найменша густота – в Гренландії, північних і західних пустельних районах, мало придатних для життя. Північну Америку називають „материком міст”, оскільки в них проживає ¾ її населення. Там знаходяться найбільші міста світу – Мехіко, Нью-Йорк, Вашингтон, Чикаго, Монреаль та ін.

Політична карта Північної Америки

Політична карта Північної Америки

У Північній Америці розташована найбільш високорозвинута країна світу – Сполучені Штати Америки. Високий рівень розвитку господарства має й Канада. Решта, здебільшого невеликих за площею, держав належить до групи країн, що розвиваються. Серед них більш високим розвитком вирізняється Мексика. Найбільший острів Північної Америки – Гренландія – належить європейській державі Данії. На островах Карибського моря розташовані десятки острівних держав, найбільшими серед яких є Куба і Гаїті. Там збереглися ще колонії США, Великої Британії, Нідерландів.
 
Країни Центральної Америки разом з усіма країнами Південної Америки утворюють регіон, який називають Латинською Америкою. Населення цього регіону говорить в основному іспанською і португальською – мовах, що мають латинське походження.

Основні держави материка


США


Площа – 9,6 млн км2
Населення – 303 млн осіб
Столиця – Вашингтон


США – друга за площею країна Північної Америки. Вона займає центральне положення на материку, межуючи на півночі з Канадою, на півдні – з Мексикою. США є найбільш розвинутою і передовою державою світу.

Природа країни надзвичайно різноманітна. На заході здіймаються гори Кордильєри, на сході – Аппалачі. Ніде у світі немає таких великих рівнин з сприятливим для життя і господарської діяльності кліматом. США посідають провідне місце серед країн світу за запасами вугілля, нафти і природного газу, залізних і марганцевих руд, міді і цинку, а також деревини.

Статуя Свободи

Статуя Свободи


За кількістю населення США посідають третє місце у світі. Більшу його частину складають нащадки переселенців з Європи. У США проживає й багато американців українського походження – близько 1 млн осіб. Великий відсоток афроамериканців – нащадків народів Африки. Вони говорять англійською і зробили великий внесок у господарство країни і формування американської культури. Лише 1 % від загальної кількості населення складають нащадки корінного населення – індіанці, ескімоси, алеути, гавайці. США порівнюють з казаном, у якому люди різних національностей з різних куточків світу сплавилися в єдину націю – американці США. Державною мовою в країні є англійська.

Більше половини американців живуть в „одноповерховій” Америці – котеджах, розкиданих у приміській зоні. Великі міста – Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Чикаго та інші – простяглися уздовж узбереж океанів і на берегах Великих озер. Зливаючись між собою, вони утворюють суцільну міську смугу.

Різноманітні природні умови, багаті природні ресурси та підприємницький характер перших переселенців сприяли тому, що США за порівняно короткий строк стали найпотужнішою державою світу.

Білий дім

Білий дім

Країна успішно впроваджує в господарство нові технології. США – країна з високо розвинутою промисловістю. Провідними її галузями є чорна і кольорова металургія, які у великих кількостях виплавляють сталь, мідь, алюміній, цинк, свинець. Країна є одним із найбільших світових виробників продукції машинобудування. Національною гордістю американці вважають автомобілебудування. Продукція заводів „Дженерал моторс”, „Форд” і „Крайслер” відома в усьому світі. США – лідер у виробництві авіаційної (компанія „Боїнг”) та ракетно-космічної техніки. Провідними галузями США і світу є виробництво приладів, електронного обладнання, комп’ютерної техніки („АЙ-БІ-ЕМ”, „Епл-Макінтош”) та розробка комп’ютерних програм („Майкрософт”). Добре розвинуті електроенергетика, хімічна, харчова, легка галузі.

Манхеттен

Манхеттен


Сільське господарство різноманітне і високопродуктивне. Ферми і ранчо повністю забезпечують країну продуктами харчування. Провідними галузями рослинництва є вирощування кукурудзи, пшениці, сої, арахісу, соняшнику.  Багато збирають цукрових буряків і цукрової тростини, бавовнику, тютюну. Вражають і масштаби тваринництва. Дуже багато розводять великої рогатої худоби, свиней, овець, птахів. Розвинутий морський рибний промисел.

Забезпеченість країни транспортною мережею (автошляхи, залізниці і річкові шляхи) – одна з найвищих у світі. У державі хороші швидкісні шляхи з багаторівневими транспортними розв’язками. Розвинуті також авіаційний і трубопровідний транспорт. Іншим країнам США продають автомобілі, літаки, продукція електронної і хімічної галузей, військову техніку, сільськогосподарську продукцію. Крім того, у цій країні „народилися” і поширилися світом гамбургери, джинси, джазова музика, ковбойські фільми.

Канада


Площа – 10 млн км2
Населення – 33,3 млн осіб
Столиця – Оттава


Це друга за площею країна світу, яка займає більшу частину Північної Америки. Канада на мові індіанців-ірокезів означає поселення, група хатин. Її єдиним сусідом є США.

Природа Канади, як і США, різноманітна: великі рівнини на сході та високі Кордильєри на заході, хвойні і мішані ліси та неозорі степи. Суворий клімат арктичних пустель і тундри та багаторічна мерзлота у північних районах перешкоджають господарській діяльності. За кількістю річок і озер Канада тримає першість у світі. Надра Канади багаті на нафту і природний газ, вугілля, руди чорних і кольорових металів (алюмінієві, мідні, свинцеві, цинкові, срібло, золото).

Населення Канади таке ж строкате за національним складом, як і в США. Більшу частину складають англоканадці і франкоканадці. Тому в країні дві  державні мови – англійська і французька. Корінні жителі – індіанці та ескімоси – становлять незначну частку. Крім того, в Канаді багато проживає  німців, італійців, китайців, поляків, росіян і українців. Канада – одна з найменш населених країн світу. Середня густота населення складає лише 3 чол./км2. Це пояснюється суворими природними умовами на значній частині території країни. Більшість населення проживає на півдні країни і здебільшого у містах. Найбільшими містами є Торонто, Монреаль, Оттава.

Канада

Канада – високорозвинута країна світу. Вона має сучасну багатогалузеву промисловість. Провідною галуззю є гірничодобувна. Тому країна посідає провідне місце у світі з продажу мінеральної сировини. Дуже потужною є електроенергетика, яка базуються на власних ресурсах нафти, природного газу і вугілля, а також гідроресурсах. Розвинуті чорна і кольорова металургія: Канада – найбільший у світі виробник цинку, нікелю, алюмінію, молібдену. Добре розвинута хімічна промисловість. Світове значення має деревообробна та целюлозно-паперова галузь.

У сільському господарстві переважає тваринництво. Цьому сприяють значні площі природних пасовищ. Розводять велику рогату худобу, свиней, птахів. Провідне місце у рослинництві посідає виробництво зернових: пшениці, ячменю, вівса. Добре розвинуте рибальство. Канада відома як світовий постачальник мороженої риби. Розвинутий хутровий промисел.

Добре розвинені всі види транспорту. Через усю країну простягаються швидкісні автомагістралі. Розгалужена мережа залізниць. У перевезенні пасажирів і вантажів помітну роль відіграє також водний річковий і озерний транспорт. Важливе значення має повітряний транспорт. Потужний морський торгівельний флот робить Канаду великою морською державою.

Канада постачає на світовий ринок мінеральну сировину, продукцію деревообробної, целюлозно-паперової та машинобудівної промисловості.

Мексика


Площа – 2 млн км2
Населення – 108 млн осіб
Столиця – Мехіко


Це третя за величиною країна Північної Америки. Вона розташована на півдні материка. На півночі межує із США, на півдні – з Гватемалою і Белізом. Природа Мексики своєрідна. В країні поширені плоскогір’я, плато, гірські хребти, натомість низовини займають лише вузькі прибережні смуги. Характерною рисою є висока сейсмічна активність і поширення діючих вулканів. Тому в Мексиці часто трапляються землетруси. На значних територіях панує спекотний і сухий клімат. Багато ендеміків серед кактусів, агав і юкк. Надра країни багаті на руди чорних і кольорових металів (мідні, свинцеві, цинкові, олов’яні, вольфрамові, золото, платина). За видобутком срібла і графіту Мексика є світовим лідером. Нині на перший план вийшла нафта і природний газ, які видобувають на узбережжі Мексиканської затоки.



Серед населення переважають метиси – нащадки від шлюбів європейців з індіанцями та індіанці, на відміну від США і Канади частка європейців невелика. Державна мова – іспанська, проте багато мексиканців розмовляють різними індіанськими мовами. Густота населення в Мексиці значна – понад 50 осіб/км2. Відсутність роботи у сільській місцевості змушує людей переїздити у міста. Тому нині більшість населення зосереджена у містах. Найбільші з них – Мехіко, Гвадалахара, Монтеррей.

Велику роль у господарстві країни відіграє промисловість. Розвинутими є чорна і кольорова металургія, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування, легка і харчова галузі. Тисячі підприємств збирають автомобілі, комп’ютери, побутову електроніку.

У сільському господарстві провідне місце належить рослинництву.  Основні культури – кукурудза, соя, пшениця, бавовник, кава, цукрова тростина. В Мексиці вирощують агаву, з якої отримують грубе волокно, що йде на виготовлення паперу і мотузок. На світовому ринку користуються попитом цитрусові, банани, ананаси, манго, папайя. Тваринництво має м’ясо-вовнове спрямування. Розводять велику худобу, овець, віслюків, коней, птахів. Розвинуте риболовство.

Країна має розвинений транспорт: автомобільний, залізничний, морський, авіаційний. На світовому ринку Мексика продає кольорові метали, нафту і нафтопродукти, автомобілі, бавовну, кава, фрукти та овочі.

Україна та Північна Америка

Україна веде активну роботу майже з усіма країнами Північної Америки.

Найбільше ж наша держава співпрацює з Канадою та США. Канада - це перша країна, яка визнала незалежність України. Саме в Канаді проживає найчисельніша українська діаспора.

З квітня 1992 року діє Посольство Канади в Україні, у листопаді 1992 року було відкрито Посольство України в Канаді, а пізніше - Генеральне консульство України в Торонто (березень 1993 року). Основні принципи та напрями розвитку відносин між двома країнами зафіксовано в „Спільній декларації про Особливе партнерство між Україною та Канадою", підписаній у Києві 31 березня 1994 року, а також „Спільній декларації про подальший розвиток відносин Особливого партнерства між Україною і Канадою", підписаній у Києві 05 грудня 2001 року. Крім того, розвиток відносин між двома країнами в основних сферах та галузях двостороннього співробітництва регулюється 45 міжурядовими та міжвідомчими документами. Розвиток відносин у перші роки незалежності України характеризувався активним діалогом на міждержавному рівні, символічне місце в якому належить візиту Генерал-губернатора Канади українського походження Рамона Гнатишина 28 вересня-01 жовтня 1992 року, який став першим офіційний візитом Глави Канади в Україну. Особливе місце у двосторонніх відносинах належить питанням культурно-гуманітарного співробітництва, та зокрема, підтриманню зв'язків з українською громадою Канади.


Сполучені Штати Америки є стратегічним партнером України. Цей вибір зумовлюється, виключно великою роллю США у світовій економіці й політиці. Жодна важлива подія в світі не обходиться без прямої або опосередкованої участі Сполучених Штатів.
 
Znaliwo.jpg

А ви знали, що …?


•    У доколумбові часи Північну Америку у центрі і на півночі населяли такі великі групи індіанських племен, як атапаски (апачі, навахо), ірокези; на півдні – майя і ацтеки. Алеути – малочисельний народ (всього близько 3 тис. осіб) – корінні мешканці Алеутських островів і Аляски. Ескімос у перекладі з однієї з індіанських мов означає той, що їсть сире м'ясо. Самі ескімоси вважають цю назву образливою і називають себе інуїти, що перекладається просто – люди.
•    Життя індіанців Північної Америки змалювали знамениті письменники Фенімор Купер у творах „Останній з могікан”, „Звіробій”, „Слідопит” та Майн Рид – „Оцеола, вождь семинолів”, „Квартеронка”, „Білий вождь”. Ці твори, перекладені багатьма мовами і відомі в усьому світі.
•    Наприкінці ХV ст. держава ацтеків займала Центральну Мексику. Її столиця  – Мехіко-Теночтітлан – була тоді одним з найбільших світових міст.  Високогір’я сполучалися з центром імперії мережею шляхів. Чудові землероби, ацтеки вирощували кукурудзу ще понад 7 тис. років тому. Ми завдячуємо їм не лише цією культурою. Із Центральної Америки до нас прийшли какао, арахіс, помідори, перець, квасоля, бавовник, гарбузи, кавуни. Серед свійських тварин ацтеки тримали чудернацьких індиків.
•    Майя створили високорозвинуту державу на півострові Юкатан ще в І тис. до н. е. Вони славилися своїми досягненнями в астрономії – вміли передбачати сонячні й місячні затемнення, в математиці – створили складну систему рахунку і придумали число нуль, у будівництві – зводили величезні будівлі й міста.
•    Головним символом Канади є цукровий клен – дерево заввишки 40 м. Кленовий лист зображений на державному прапорі країни. Восени, коли клени червоніють, вони стають окрасою канадських лісів. У березні шляхом насічок на стовбурі з них добувають сік, який містить 4 % цукру. Його використовують для отримання своєрідного на смак кленового сиропу. Щоб зварити 1 л сиропу необхідно 40 л соку. На Канаду припадає 75 % світового виробництва кленового сиропу.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.



Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.




Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Ржопецька М.Т.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас