KNOWLEDGE HYPERMARKET


Нідерланди. Нідерланди у складі іспанської монархії. Початок національно-визвольного руху.

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 8 клас>>Нідерланди. Нідерланди у складі іспанської монархії. Початок національно-визвольного руху. Гьози і Вільгельм Оранський. Народження республіки


Нідерланди у складі імперії Карла V


Нідерланди (дослівно - « низові землі») розкинулись у нижній течії річок Рейну, Маасу і Шельди. Тут жили невтомні трудівники. З покоління в покоління вони осушували болота, вирубували лісові хащі, а на їхньому місці розбивали ниви та пасовища. Нідерландці побудували дамби, щоб змусити море відступити і залишити людям родючий ґрунт. На прибережних рівнинах вони спорудили вітряки, через які безперервний вітер з моря віддавав частину своєї енергії млинам і насосам. Завзята праця перетворила бідний край на один з найбільш квітучих та густонаселених куточків Європи.


Центральні райони країни — Брабант і Фландрія — славилися своїм сукнарством. З іспанської та англійської вовни на місцевих мануфактурах виготовляли якісні й дешеві тканини, які розходилися далеко за межі країни. Жителі північних земель - Голландії та Зеландії - займалися кораблебудуванням та рибальством. Населення південних провінцій постачало сільськогосподарську продукцію. У міському виробництві і в селі успішно розвивалися нові капіталістичні відносини.


Зручне географічне розташування Нідерландів сприяло розвитку міжнародної торгівлі. У країні діяла налагоджена система прекрасно обладнаних портів. Ріками здійснювався товарообмін з Німеччиною і Францією, а морем - із Англією, країнами Балтії і Московією. У великих містах існувало чимало банків і бірж, а найбільший нідерландський порт Антверпен став важливим центром торгового і фінансового життя Європи. На його вулицях можна було почути різні мови і зустріти комерсантів із найвіддаленіших країн. 17 провінцій Нідерландів по праву вважалися найбагатшою частиною Іспанського королівства. Податки з них приносили Іспанії у 7 разів більше прибутків, ніж золото і срібло Нового Світу.


Карл V управляв Нідерландами через свого намісника. Король завбачливо зберіг вольності міст і представницький орган країни — Генеральні штати, надав нідерландському купецтву широкі можливості для торгівлі в Іспанії та Новому Світі. Така політика дозволяла Карлу V утримувати в Нідерландах спокій, але наприкінці його правління ситуація почала змінюватися. Збільшення податків дедалі частіше наштовхувалося на обурення населення. Дворянство дратувало те, що іноземці відтіснили його від керівництва країною. До того ж у Нідерландах, де проживало багато протестантів (переважно кальвіністів), було введено інквізицію і почалися гоніння на єретиків. Усі ці проблеми загострилися після приходу до влади Філіппа II.


Початок визвольного руху. Філіпп II управляв своїми володіннями з Мадрида. Король погано знав Нідерланди і турбувався лише про те, аби витягти з них якомога більше коштів для потреб Іспанії. Він безжально розорював країну: переклав на неї утримання іспанського війська, скасував пільги нідерландських купців, позичав і не повертав гроші нідерландським банкам. Прагнучи викоренити кальвінізм, Філіпп розгорнув масове переслідування протестантів.


Нідерландці розцінювали дії короля-іспанця як політику, спрямовану на їхнє національне гноблення. Країну охопило масове обурення. Серед невдоволених було чимало дворян, лідерами яких стали принц Вільгельм Оранський, граф Егмонт і адмірал Горн. Вони виступали за припинення релігійних гонінь і повернення старовинних вольностей, а свої вимоги передали намісниці короляМаргариті Пермській. Щоб показати, до якого злиденного становища дійшли нідерландці, дворяни при врученні документа навмисно вдяглись у бідний одяг.


Один з придворних презирливо обізвав їх гьозами - жебраками, але ті, кому адресувалась образа, підхопили слово і використали його на свій лад. Невдовзі так з гордістю почали називати себе всі борці за незалежність Нідерландів.


Визвольний рух почався влітку 1566 р., коли по всій країні розгорнулося повстання іконоборців (противників ікон). Під заклики кальвіністів вони громили католицькі церкви, знищували ікони і статуї святих: усього постраждало понад а тис. церков. Повстання вдалося придушити, але воно змусило намісницю пом'якшити закони проти єретиків. Таке рішення не влаштовувало Філіппа. Він усунув Маргариту, а на її місце поставив герцога Альбу - жорстокого фанатика, який обіцяв вогнем і мечем викоренити єресь і привести Нідерланди до повної покори своєму монарху.


Герцог Альба проти гьозів. Улітку 1567 р. каральне військо герцога Альби увійшло в Нідерланди, де іспанські солдати поводились як у завойованій країні. Для розправи з невдоволеними була створена „Рада у справах про заколот”, яку в народі називали «кривавою». Вона тисячами виносила смертні вироки. Егмонті Горн загинули на ешафоті, а Вільгельм Оранський і частина його прибічників втекли за кордон. Всі, хто хотів врятуватись, залишали країну. Майно жертв кривавих розправ йшло на користь короля, в Нідерландах зростала кількість розорених і безробітних. Країна опинилася на межі економічної катастрофи. Спроба Альби ввести нові податки поклала край народному терпінню.


Нідерландці піднялися на партизанську боротьбу. Вони йшли в глухі ліси і створювали загони «лісових гьозів», які розправлялися з іспанцями на суші. «Морські гьози» топили іспанські судна і нападали на прибережні фортеці. Принц Оранський підтримав народну боротьбу і пішов на союз із гьозами. Мужня і авторитетна людина, він був справжнім патріотом Нідерландів. Обдарований політик, принц ніколи не говорив зайвих чи необережних слів і вмів майстерно приховувати свої справжні наміри. За це він отримав прозвання «Мовчазний».


Навесні 1572 р. кораблі «морських гьозів» захопили порт Бріл, що стало сигналом до загального повстання північних провінцій. Принц Оранський повернувся в Нідерланди і очолив визвольну боротьбу. Для її придушення герцог Альба кинув на північ усі сили, але голландські міста чинили іспанцям героїчний опір. З великою мужністю стримували бага-томісячну облогу мешканці Лейдена. Коли місто опинилося на краю загибелі, його жителі відважилися на відчайдушний крок. Вони зруйнували греблі на березі моря і затопили прилеглі землі, змусивши ворога відступити.1573 р. З донесення герцога Альби ФіліппуІІ про облогу міста Харлема
Не знайшлося жодної людини, яка захотіла б відбувати морську службу: всі матроси були заодно з повстанцями... Захисники міста поводились як справжні воїни... їхні інженери творили нечувані речі... Ніколи не бачили настільки прекрасно захищеного пункту... Це найкривавіша війна, якої давно вже не було... зростання числа цих зрадників - це справжнє диво!.. Особливо збиває мене з пантелику, коли я бачу, з якими зусиллями Ви, Ваша Величносте, знаходите нових вояків і з якою легкістю люди віддають своє життя й своє майно в розпорядження цих заколотників.Народження Республіки Сполучених Провінцій


Після декількох років боротьби виснажені південні провінції пішли на угоду з Філіппом II. Вони погодилися повернутись під владу Іспанії за умови виводу з їхніх територій іспанських військ і збереження деяких привілеїв. На противагу півдню північні провінції стояли за продовження визвольної боротьби до переможного кінця. У 1579 р. в місті Утрехті вони домовились про об'єднання в Утрехтську унію, яка поклала початок повному розриву з Іспанією. У 1581 р. владу Філіппа II в Нідерландах було скинуто. Правителем країни (статхаудером) збиралися зробити Вільгельма Оранського, але підступне вбивство принца зруйнувало ці плани. Посада перейшла до його сина, талановитого полководця Моріца Насауського, а вищим органом влади стали Генеральні штати. Північні провінції оголосили себе Республікою Сполучених Провінцій.


Іспанія відмовилася визнати Республіку і продовжувала воювати з нею. Сполученим Провінціям довелося досить довго відстоювати свою самостійність. Після невдалих спроб повернути владу над Нідерландами Іспанія у 1609 р. підписала з ними перемир'я на 12 років. Фактично вона визнала незалежність нової європейської країни. Одночасно перемир'я означало розкол раніше єдиних провінцій на дві частини. Південні провінції залишились у володіннях іспанського короля і згодом склали основу сучасної держави Бельгії. Тільки в 1648 р. іспанці офіційно визнали незалежність Республіки Сполучених Провінцій. На той час в економічному та військовому відношеннях вона стала однією з найсильніших держав Європи.


Піднесення Голландії


Звільнення від іспанського володарювання відкрило перед Сполученими Провінціями простір для економічного росту. У господарстві країни успішно розвивався ранній капіталізм. У великих містах виникли централізовані мануфактури, які виготовляли цукор-рафінад, пиво, полотно, шовк, скло. Високою якістю славилася продукція нових галузей - шліфування скла для оптичних приладів і огранювання діамантів. Найрозвиненішою провінцією Республіки Сполучених Провінцій була Голландія, тому так невдовзі почали називати всю країну.


Важливий внесок у господарське піднесення Голландії зробили переселенці. Десятки тисяч людей, рятуючись від релігійних гонінь, втікали сюди з південних провінцій, а також із Франції та Німеччини. Вони привозили з собою грошові капітали, таємниці ремесла і прагнення вести активне життя на новому місці. Завдяки їхньому досвіду відродилось і розквітло майже знищене сукнарство Лейдена, а на якісні голландські сукна виник широкий попит по всій Європі. Розвитку капіталізму дуже сприяло те, що в Республіці утвердився кальвінізм, який заохочував до збагачення за допомогою наполегливої праці.

Значних успіхів досягло суднобудування. Країна створила найпотужніший у Європі флот у складі 4300 кораблів. Він удвічі перевищував чисельність узятих разом флотів Англії та Франції. Це дозволяло Сполученим Провінціям конкурувати з провідними державами і вести активну світову торгівлю. її визначним центром стало голландське місто Амстердам. У його порту сходилися велетенські товарні потоки з різних країн і континентів. Широкого розмаху досягла також діяльність Амстердамського банку і торгової біржі.


Поява флоту дозволила Голландії на межі ХУІ-ХУІІ ст. включитись у боротьбу за колонії. Була створена голландська Ост-Індська компанія, яка почала наступ на панування іспанців і португальців у районах вивозу прянощів. їй вдалося повністю витіснити конкурентів з Індонезії і частково - з Індії. Голландці заснували колонії в Африці і постачали невільників у Новий Світ. В Америці вони захопили землі в Гудзоновій затоці та створили колонію Новий Амстердам (майбутній Нью-Йорк).

Англійський економіст Томас Мен про піднесення Голландїї


Я міг би навести за взірець різні держави християнського світу, які, маючи зовсім мало власних територій, усі досягли великого багатства і могутності своєю ретельною торгівлею з іноземцями. Серед них Сполучені Провінції Нідерландів є зараз найкращим і славним взірцем.
Відколи вони скинули з себе ярмо іспанського рабства, як чудово розвинули вони свої здібності! Які великі кошти вони отримали, щоб захищати свою свободу проти могутності такого великого ворога! І чи відбулося все це завдяки їхній безперервній старанності в торгівлі? Чи не є їхні провінції складами товарів для більшості країн християнського світу, завдяки чому їхнє багатство, судноплавство, моряки, ремесла, народ, а тому і суспільні прибутки ... зросли до дивовижних розмірів? Якщо ми порівняємо часи їхнього поневолення з їхнім нинішнім станом, то вони видадуться нам іншим народом...
Усьому світові дивом здасться, що така маленька країна... маючи обмаль природних багатств, їстівних припасів, лісу або інших необхідних для війни і миру припасів, попри це має все у такому надзвичайному достатку, що, крім своїх власних потреб (дуже великих), ... продає іншим державам судна, артилерію, снасті, зерно, порох, кулі тощо.


1. Чому нідерландські провінції вважалися найбагатшою частиною Іспанського королівства?
2. Чи існував зв'язок між кальвіністською вірою та розгортанням національно-визвольного руху в Нідерландах?
3. Які верстви нідерландського населення брали участь у національно-визвольному русі? Чим можна пояснити використання партизанських методів боротьби?
4. Які чинники сприяли піднесенню Голландії?


Завдання


1. Виходячи зі змісту донесення герцога Альби Філіппу II, дайте оцінку атмосфері, яка склалась у Нідерландах після введення іспанських військ. Чи відчувається у словах герцога мимовільна повага до нідерландських повстанців?
2. Охарактеризуйте стан економіки Голландїї на підставі спостережень Томаса Мена. Чому він вважав, що після звільнення від іспанського панування голландці стали іншим народом? Що, надумкуМена, спричинило швидкий розвиток країни?

Календарно-тематичний план згідно шкільної програми, конспекти, підручники онлайн, електронні видання безкоштовно

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.