KNOWLEDGE HYPERMARKET


Образ Кая. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Образ Кая. Повні уроки

Тема: Образ Кая — жертви злих чар. Уособлення в образі Герди вседолаючої сили кохання, прагнення до дієвого добра. Авторська оцінка героїв твору. ТЛ. Поняття про антитезу
Мета: розкрити філософію образу Кая в казці «Снігова королева»
 - засвоєння знань, умінь, навиків; розвиток здібностей, досвіду творчої діяльності
- виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T23k.jpeg
Коли казки Андерсена вперше з'явилися на прилавках книжкових магазинів Данії, всі були уражені. Ніхто ніколи нічого подібного не читав. Які дивні герої! Адже данські діти звикли до принців і принцес. В Андерсена ж в казці «Кресало» принцеса роз'їжджає верхи на собаці, а інша принцеса, Еліза, з казки «Дикі лебеді» відрізняється незвичайною працьовитістю і самовідданістю. Вона бродить по полях і болотах у пошуках вигнаних братів.
Сам Андерсен дуже нескоро зрозумів ціну своїм казкам і протягом багатьох років розглядав їх лише як побічне заняття. Але їх безприкладний успіх врешті-решт навів його на інші роздуми. Їх читали і ними захоплювалися не лише в Данії, але і за кордоном, і все в більшій і більшій мірі дорослі. Саме останнє переконало його в тому, що Ерстед і Хейберг мають рацію і що він — наполовину проти своєї волі — створив абсолютно нову літературну форму, яка була не гірша за інші традиційні форми, і притому повністю його власна. Він зрозумів, що можна використовувати казки для передачі дорослих ідей дорослим читачам.
T23k1.jpeg
Сюжет цієї казки Ганса Хрістіана Андерсена всім добре відомий. Не в останню чергу ця популярність пояснюється тією обставиною, що ще в радянський час за мотивами казки був знятий мультфільм.


Образи з цього мультфільму і спливають тепер в пам'яті багатьох, коли мова заходить про казку "Снігова королева".
Звертає на себе увагу вже сама композиція казки, що складається з сіми  оповідань. "Казка в сімох оповіданнях" - такий підзаголовок "Снігової королеви".

T23k2.jpeg

І це, мабуть, в даному випадку не є випадковістю, свавіллям автора, але вказує на джерело мудрості, з якого в самозаглибленні  довелося почерпнути образи для свого твору Гансу Хрістіану.

  • Чиї це слова?

«Ишь ты, бродяга! Хотела бы я знать, стоишь ли ты того, чтобы за тобой бегали на край света!
Маленькая разбойница - Каю в сказке «Снежная королева»

T23k3.jpeg
Кай, на якого так подіяли чари Снігової королеви, був особливо розумним хлопчиком і здібним учнем. Він знав "всі чотири дії математики, та ще з дробами", а також "скільки в кожній країні квадратних миль і жителів". Виявившись в полоні у Снігової королеви, він вдавався до наступного заняття:
"Кай... складывал разные затейливые фигуры из льдин, и это называлось "ледяной игрой разума". В его глазах эти фигуры были чудом искусства, а складывание их - занятием первой важности. Это происходило оттого, что в глазу у него сидел осколок волшебного зеркала! Он складывал из льдин и целые слова, но никак не мог сложить того, что ему особенно хотелось, - слова 'вечность'. Снежная королева сказала ему: "Если ты сложишь это слово, ты будешь сам себе господин...". Но он никак не мог его сложить."

T23k4.jpeg
І недивно, скажемо ми, адже розум-розум є всього лише продуктом діяльності скороминущого, і за своєю природою просто не здатний вийти за межі всього скороминущого, земного, щоб пізнати вічність. Вічність пізнати може лише дух, тобто пізнання вічності пов'язане з "серцем" людини (з нашою здібністю до відчуття), яке у Кая вже "стало шматком льоду".

  • Вікторина:

Снігова королева обіцяла подарувати Каю весь світ і дещо на додаток.
Що саме?   
  * пару ковзанів;     * лижі;     * санки.
На чому було написано лист старої лапландки фінці в казці «Снігова королева»:
     * на шкурі;     * на рибі;     * на крижині. 
Річ Герди, яку залишив собі маленька розбійниця»: 
    * шапочка;     * шубка;     * муфта
Вирватися з цього зачарованого кола допомагає Каю самовіддана, не думаюча про себе любов - безцінний дар, яким вкрай наділена дівчинка Герда.

Цей дар заставляє людей і тварин служити Герді на її дорозі в крижане царство Снігової королеви.
Керуючись цією любов'ю і спираючись на зв'язок з Вищими Силами в молитві "Отче наш", Герда змогла босоніж наблизитися до крижаних чертогів, витримавши натиск передових загонів військ Снігової королеви.

T23k5.jpeg
Любов Герди створила диво. Вона розтопила крижане серце Кая, зруйнувавши чари Снігової королеви і повернувши йому здатність знов відчувати любов і любити самому. Це приголомшливо зворушливо описано Андерсеном... "Так, радість була така, що навіть крижини пустилися в танок, а коли втомилися, уляглися і склали те саме слово, яке задала скласти Каю Снігова королева; склавши його, він зміг зробитися сам собі паном..."

В казці показано, що лише любов, сильніше за яку нічого не немає на світі, здатна розкрити брами у вічність. Тоді і розум наш підкориться велінням серця! Адже лише живий зв'язок з вічністю, з Богом, Який  є  Сама Любов, дає нам сили здолати всі спокуси Люцифера. Тоді ми зможемо, нарешті, спрямуватися на свою духовну суть, у вічно-юне Царство Духу, Царство Світла і Радості, існуюче  високо над  всім матеріальним, скороминущим. Причому дорогу цьому прокладає та, що володіє здатністю до тонших і глибших відчуттів жіночність!

T23k6.jpeg
Завдання на закріплення нової теми:
Яке почкття стало запорукою спасіння Кая:
Який  ваш найулюбленіший образ в казці Снігова королева? Чому?
Яке завдання отримав Кай від Снігової королеви:

Домашнє завдання:
Напишіть твір роздум: Чому Кай став жертвою Снігової королеви?

Список використаної літератури:

  1. Урок на тему : Багатство казок Ганса Хрістіана Андерсена , Олійник В. Д., викладача світової літератури Сш. №10 ,м. Коростень.
  2. Урок на тему : Казки Ганса Хрістіана Андерсена, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
  3. Брауде Л. Ю. Жизнь и творчество Ханса Кристиана Андерсена.Л, 2008
  4. Муравьева И. И. Ханс Кристиан Андерсен. М: Молодая гвардия, 2009
  5. Степанова М. Сказка его жизни. //Дошкольное воспитание. 2008, № 4, с. 61-62
  6. Хаббард М. Полет лебедя. Повесть, основанная на жизни Ханса
  7. Кристиана Андерсена. М: Терра–Книжный клуб, 2008

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
  


Над уроком працювали

Олійник В. Д.

Колісніченко В. Д.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 5 клас