KNOWLEDGE HYPERMARKET


Образ Фауста. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Образ Фауста. Повні уроки

Тема:  Образ Фауста як втілення динамізму нової європейської цивілізації. Пошуки сенсу буття і призначення людини.
Мета: Аналіз образу Фауста в одноіменній трагедії Гете.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.Хід уроку:

T20fa1.jpeg
Великий національний поет, полум'яний патріот, вихователь свого народу у дусі гуманізму і безмежної віри в краще майбутнє на нашій землі, Гете - безперечне один з найбільш складних явищ в історії німецької літератури. Позиція, зайнята їм в боротьбі двох культур, - а вони невід’ємна частина  в «загальнонаціональній» культурі будь-якого розділеного на класи суспільства, - не вільна від глибоких протирічь.Ідеологи реакційного табору тенденційність вибирали і вибирають з величезної літературної спадщини поета окремі цитати, за допомогою яких вони прагнуть проголосити Гете «переконаним космополітом», навіть «противником національного об'єднання німців».

T20fa.jpeg
Гете здійснював великі трудові подвиги на будь-якому терені, до якого б він не доклав свою руку. До сфери його досліджень і наукових інтересів увійшли геологія і мінералогія, оптика і ботаніка, зоологія, анатомія і остеологія; і у кожній з цих областей природознавства Гете розвивав настільки ж самостійну, новаторську діяльність, як і в поезії.
Звернення Гете до різних літературних жанрів і наукових дисциплін найтіснішим чином пов'язане з його гарячим бажанням вирішити на основі усе більш обширного досвіду питання, що постійно займало його: як повинна жити людина, зважаючи на вищу мету? Не заспокоєність, а боротьбу, наполегливі пошуки істини всіма доступними дорогами і способами - ось що насправді означала універсальність Гете.
"Есть высшая смелость: смелость изобретения, - писал Пушкин, - создания, где
план обширный объемлется творческой мыслию, - такова смелость... Гете в
Фаусте"

T20fa2.jpeg
Сміливість цього задуму полягає вже в тому, що предметом "Фауста" служив не один який-небудь життєвий конфлікт, а послідовний, неминучий ланцюг глибоких конфліктів впродовж єдиної життєвої дороги, або, кажучи словами Гете "чреда все более высоких и чистых видов деятельности героя".
Такий план трагедії, що перечив всім прийнятим правилам драматичного мистецтва, дозволив Гете вкласти в "Фауста" всю свою життєву мудрість і велику частину історичного досвіду свого часу.Самий образ Фауста - не оригінальний винахід Гете. Цей образ виник в надрах народної творчості і лише пізніше увійшов до  літератури. Герой народної легенди, доктор Іоганн Фауст - особа історична. Він поневірявся по містах протестантської Німеччини в бурхливу епоху Реформації і селянських воєн. Чи був він лише спритним шарлатаном, або справді вченим лікарем і сміливим дослідником природи, поки не встановлено.

T20fa3.jpeg

Достовірно відомо лише одне: Фауст народної легенди став героєм ряду поколінь німецького народу, його улюбленцем, якому щедро приписувалися всілякі чудеса, знайомі по більш стародавніх оповідях.
Гете почав працювати над "Фаустом" з відвагою генія. Сама тема "Фауста" - драма про історію людства, про мету людської історії – була йому, у всьому її об'ємі, ще неясною та все ж він брався за неї із розрахунку на те, що на півдорозі історія назжожене його задум. Гете покладався тут на пряму співпрацю з "генієм століття".
Фауст невластива повсякденна  споглядальность. Йому ближче значення  дієвого "земного духу", бо він і сам мріє про великі подвиги;
Готов за всех отдать я душу
И твердо знаю, что не струшу
В крушения час свой роковой.

На триразовий заклик Фауста є "дух землі", але тут же знову відступається від заклинателя - саме тому, що той доки ще не зважився діяти, а продовжує ритися в жалюгідних "пожитках отцов", харчуючись плодами дитинство незрілої науки.

T20fa4.jpeg
Важливо те, що Фауста "повертає землі" не оживше релігійне відчуття, а лише пам'ять про дитинство, коли він в дня церковних торжеств так жваво відчував єднання з народом. Після того, як "споглядальний початок", тяга до відірваного від життя пізнання, трохи не довело Фауста до самогубства, до безумної егоїстичної рішучості: купити істину ціною життя в ньому, Фауст,і знову переважає його "тяга до дії", його готовність служити народові, бути у згоді з народом.
Але доки Фауст лише смутно передбачає цю призначену йому дорогу дієвого пізнання: він як і раніше ще покладається на "магію" або на "одкровення", почерпнуте в "священному писанні". Така путанность фаустовського свідомості підтримує в Мефістофеле твердий розрахунок на те, що він:
оволодіє душею Фауста. Але зваблювання "навіженого доктора" дається бісові не так-то легко. Поки Мефістофель заманює Фауста земними насолодами, той залишається непохитним.

T20fa5.jpeg
Маргарита - перша спокуса на дорозі Фауста, перша спокуса увічнити окрему "прекрасну мить". Підкоритися чарам Маргарити означало б так чи інакше підписати угоду з навколишньою дійсністю. Маргарита, Гретхен, при всій її привабливості і девочій невинності - плоть від плоті недосконалого світу" в якому вона живе. Безперечно, в ній багато хорошого, доброго, чистого. Але це пасивно-хороше, пасивно-добре само по собі не зробить її життя ні хорошим, ні добрим. По своїй волі вона поганого не вибере, але життя може змусити її і до поганого.
П'ять великих розділів, пов'язаних між собою не стільки зовнішньою, сюжетною єдністю, скільки внутрішньою єдністю драматичної ідеї і вольового прагнення героя. Ніде в світовій літературі не знайдеться іншого твору, рівного йому по багатству і різноманітності художніх засобів."Фауст" - поетична і в той же час філософська енциклопедія духовної культури певного періоду- першої буржуазної французької революції і, далі, епохи революції і наполеонівських воєн. Це дозволило деяким коментаторам зіставляти драматичну поему Гете з філософською системою Гегеля, що представляє собою своєрідний підсумок приблизно того ж історичного періоду.
Великий оптимізм, закладений в "Фаусті", властива Гете безмежна віра в краще майбутнє людства - ось що робить великого німецького поета особливо дорогим всім.


Список використаних джерел:
Урок на тему : Внутрішній світ Фауста, Миколайчук Н. Д. учителя російської мови та літератури, сш №1, м. Черкаси.
Урок на тему : Великий оптимізм трагедіі Фауст  Власюк А. Б,  учителя світової літератури, сш №10, м Рівне.
 Якушева Г.В. Фауст і Мефістофель. – М., 2008 4.
Холодковський М. О.  І.В. Гете. – Челябінськ, 2006
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.Над уроком працювали

Миколайчук Н. Д.

Власюк А. Б.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас