KNOWLEDGE HYPERMARKET


Особливості виду Homo sapiens. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас. Повні уроки>>Біологія: Особливості виду Homo sapiens. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Особливості виду Homo sapiens

Мета уроку

  • розглянути  гіпотезу походження людей льодовикового періоду.

Задачі уроку

  • ознайомити учнів з походженням людини;
  • розглянути гіпотезу походження людей льодовикового періоду.

Хід уроку


На початку плейстоцену на Землі почалося сильне похолодання. Льодовикові періоди протягом останніх 700-800 тис. років неодноразово змінювалися межледниковья. Льодовики в епохи похолодань покривали товстим шаром до 3 км товщиною північ Європи і північ Північної Америки, в цей час Арктичний океан і його моря повністю замерзали, лід не тане і влітку. У цей час клімат на півдні теперішньої Франції нагадував клімат сучасної Гренландії. Льодовикові періоди тривали приблизно 15-20 тис. років, а межледниковья були дещо коротший - 10-15 тис. років. У междедніковья стаівалі льодовики на півночі Європи Азії та Америки, сильно скорочувалися льодовики в горах, ліси наступали на тундру і виходили на береги арктичного узбережжя. Як правило епохи зледенінь збігалися з епохами морських регресій (море відступало і осушувалися великі простори шельфів), а епохи межледниковий збігалися з епохами морських трансгресій (море наступало на сушу і заливало великі простори низовин. Водієм такого ритму напевно були коливання гравітації.
сього 10-15 тисяч років тому такі ж льодовики були в Скандинавії та Кольському півострові. Тільки вузька смужка суші по березі була місцями вільна від льоду
Рис. 1 Всього 10-15 тисяч років тому такі ж льодовики були в Скандинавії та Кольському півострові. Тільки вузька смужка суші по березі була місцями вільна від льоду.

Людина прямоходяча до початку плейстоцену розселився по всіх континентах і великих островів. Він умів виготовляти кам'яні знаряддя, примітивну одяг, примітивні житла у вигляді легких куренів, вів бродячий спосіб життя, займався збиранням і полюванням на дрібних тварин. По всій ймовірності в цей час він був ще тісно пов'язаний з водним середовищем, деякі підвиди вели більш архаїчний спосіб життя (залишалися земноводними істотами), інші підвиди воліли більше часу проводити на суші. Похолодання клімату та скорочення морських і озерних мілководь стало головною причиною переходу від земноводного способу життя до наземного. Щоб вижити в холодному кліматі знадобилося перейти на більш калорійну м'ясну їжу. Щоб сховатися від холоду, потрібні були шкіри великих ссавців. Діти давайте подивимося відео еволюція



Відео 1 Еволюція

Що нового ви дізналися?

Прогрес знарядь і способів полювання змінив і матеріальні відносини між людьми. Якщо при збиранні і лову дрібних тварин переважала індивідуальна діяльність, то тепер було необхідно об'єднуватися в групи. Ці групи утворюється не тільки на основі статевих і батьківських зв'язків. Сполучну функцію виконує видобуток їжі, звідси орієнтація на поведінку ватажка, що полегшує перебування їжі та захист від ворогів. Засадна і загородне полювання є першою кооперацією з поділом ролей: пошук видобутку, її гін, оточення, напад, обробка та приготування їжі.

У льодовикову епоху в Європі і Азії був широко поширений так званий неандертальський чоловік. Цей вид був справді людиною холоду і льоду.

Homo sapiens neanderthalensis мав зріст - близько 1,7 м, масу - близько 70 кг. Останки знайдені в долині Неандерталь в Німеччині. Так званий класичний неандерталець з Європи мав велику подовжену голову; мозок його був більший за наш, а стінки черепа товщі, ніж у нас, але тонше, ніж у Homo erectus. На людину прямоходячої неандерталець був ще дещо схожий своїми потужними надочноямковим валиками і похилим чолом. У неандертальця був чітко виражений, схожий на шишку потиличний горб з більшою підставою, до якого прикріплювалися шийні м'язи. Широка лицьова частина сильно висунута вперед і скошена тому з боків, що надавало скуластим кістках "обтічну" форму. Великий ніс міг бути плоским або виступаючим. Різці потужної нижньої щелепи, яка не мала виступу підборіддя, були більші, ніж у нас, а корінні зуби мали, як правило, велику порожнину пульпи.
Homo sapiens neanderthalensis
Рис. 2 Homo sapiens neanderthalensis

Класичні неандертальці були невисокі, надзвичайно м'язисті і кремезний, з великими суглобами ніг і рук. Пропорціями тіла вони були схожі на сучасних ескімосів, чиє щільне складання допомагає їм зберігати тепло в умовах холодного клімату. Але окремі популяції в різних регіонах мали свої особливості. Пропоную подивитися вам відео подорож людини



Відео 2 Подорож людини

Неандертальський людина, пристосувавшись до життя в суворих арктичних умовах, перейшовши на м'ясну їжу, повністю порвавши з водним середовищем, і, можливо, придбав низку регресивних рис у порівнянні зі своїми далекими предками гідропітекамі. Скелет його став значно масивніші, можливо рясніше став волосяний покрив. Ці істоти, напевно, були більш суворі й жорстокі в порівнянні зі своїми далекими предками.

Завдяки вмінню будувати житла (яранги, чуми, вігвами, курені, печери) і виготовляти теплий одяг зі шкір тварин неандертальці змогли жити в умовах льодовикового періоду. Так вони створювали для себе теплий мікроклімат у малому об'ємі простору. Важливим кроком було виготовлення обігрівається житла з вогнищами. У деяких місцях природними укриттями від холоду були печери, але найчастіше це були житла - напівземлянки - із шкур та кісток великих ссавців. Групи людей чисельністю до 40 чоловік жили в десятках вапнякових печер на південно-заході Франції.

Будова житла
Рис. 3 Будова житла

Тривалий час неандертальці і кроманьйонці співіснували, неандертальці заселяли північні холодні території, а кроманьйонці більш південні. В епохи похолодання неандертальці розселялися на південь, частково змішуючись з кроманьйонцями. В епохи потепління кроманьйонці тіснили неандертальців. Між цими видами напевно мав місце не тільки обмін генами, але й обмін технологіями виготовлення знарядь праці, одягу і жител. Саме такий обмін генами не дозволив неандертальцям втратити прогресивні людські риси, а кроманьйонців дозволив навчитися у неандертальців способів полювання на великих тварин, виготовляти теплий одяг і теплі оселі.
Шиття одежі

Рис. 4 Шиття одежі

Необхідність засадною і загородного полювання і виготовлення все більш складних знарядь праці привели до перетворення первісного стада збирачів в складну і організовану у просторі та часі кооперацію.



Відео 3  Охота неандертальців

Знадобився обмін інформацією між членами кооперації, ускладнилася сигналізація, властива ще гідропітекам.
Знаряддя неандертальців
Рис. 5 Знаряддя неандертальців

Знаряддя неандертальці:
1. Груба обробка кремінної заготівлі кам'яним ударником.
2. Ретельна обробка отщепа за допомогою більш м'якого ударника.
3. Доведення леза ножа методом віджимання.
Промислові тварини неандертальців
Рис. 6 Промислові тварини неандертальців

Промислові тварини неандертальців:
1. - Дикий бик. 2. - Печерний ведмідь. 3. - Бурий ведмідь. 4. - Гірський альпійський козел. 5. - Волохатий носоріг. 6. - Північний олень. 7. - Волосатий мамонт. 8. - Бізон. 9. - Кінь. 10. - Окунь. 11. - Щука. 12. - Песець. 13. - Полярний заєць. 14. - Черепаха. 15. - Лелека.
Елементи духовної культури зустрічалися вже у спільнотах пітекантропів (Homo erectus), але цілком розвинену духовну культуру мали неандертальці. Зародки релігії, магія, лікування, скульптура, живопис, танці та пісні, музичні інструменти, одухотворення природи були характерні для кроманьйонців. Поховання трупів померлих і загиблих товаришів відрізняє людину від тварин.



Відео 4 Спроби поховання людини

Скорбота по покійних говорить про силу прихильності людей один до одного, про дружбу і кохання. У похованнях древніх людей знаходять знаряддя праці, прикраси, кістки вбитих тварин. Отже, вже в той далекий час наші предки вірили в загробне життя і споряджали своїх покійних для цього життя.

Контролюючий блок

1.    Яка головна причина переходу від земноводного способу життя до наземного?
2.    Якими рисами неандерталець був схожий на людину?
3.    Чи існувала духовна культура у неандертальців?

Список використаних джерел


1. Урок по теме "Возрасты жизни" Толстых А.В, г. Феодосия, сш№96.
2. Урок по теме «Эволюция человечества» Степанюк О.С., г. Днепропетровск, сш№143
3. Яблоков А.В.  Юсуфов А.Г. "Эволюционное учени"
4. Издательство "Высшая школа"   "Биология для поступающих в ВУЗы"



Відредаговано та надіслано Лісняк А. В.



Над уроком працювали

Толстих А.В.

Степанюк О.С.

Лісняк А. В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.